xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
ISO 125 a ISO 100 to raptem róznica 1/4 EV.
Na zdjęciach różnica jest duużo większa, na moje oko co najmniej 1,5 EV.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Chomicki K.Wiesz to już jest trochę dorabianie teorii na siłę. Canony są skalibrownane według innej normy i tyle. Do zdjęć w pomieszczeniach Canony są tak dobrymi aparatmi jak każde inne. Natomiast gdy np chcesz użyć nikona/pentaksa jako namiastki światłomierza punktowego dla rozstawionego na statywie Canona to "oryginalność" tego drugiego nie koniecznie Ci się spodoba. A poza tym to bez różnicy w praktyce.
 
Chomicki K.  Dołączył: 09 Lip 2008
xrog napisał/a:
ISO 125 a ISO 100 to raptem róznica 1/4 EV.
Na zdjęciach różnica jest duużo większa, na moje oko co najmniej 1,5 EV.


Bo myślę, że w Pentaxach (przynajmniej w moim egzemplarzu) jest dokładnie odwrotnie, mam wrażenie niedoświetlonych zdjęć. Tylko, że taki fakt jest dla mnie zaletą - jest mniejsze prawdopodobieństwo, że spalą mi się jakieś elementy na zdjęciu.

A te zdjęcia w wątku to z Rawa były wywoływane na podobnych ustawieniach suwaków? Bo jeśli nie, to przecież sam postprocessing w aparacie przy tworzeniu jpg może dodać coś od siebie.



Cytat
Natomiast gdy np chcesz użyć nikona/pentaksa jako namiastki światłomierza punktowego dla rozstawionego na statywie Canona to "oryginalność" tego drugiego nie koniecznie Ci się spodoba. A poza tym to bez różnicy w praktyce.


Zgadzam się z Tobą absolutnie. Nawet korzystając z zewnętrznego światłomierza (w którym nie można wpisać charakterystyki konkretnej matrycy) EOS teoretycznie nie wygeneruje poprawnie doświetlonego zdjęcia
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Chomicki K. napisał/a:
Oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo "poruszenia" w trudnych warunkach oświetleniowych na stałym ISO i przysłonie w stosunku do aparatów innych producentów. Po prostu czas naświetlania według wskaźnika EV będzie krótszy dla Canona.

Konstruktorzy Canona przyjęli takie stanowisko, bo gdyby aparat miałby wyświetlać faktyczną wartość ISO, to liczby byłyby trochę dziwne: 250, 500, 1000 itd. Jak to brzmi? Więc zeszli w dół (żeby trzymać się standardu liczbowego). Nie oszukujmy się, do zdjęć wewnątrz pomieszczeń (kościół), Canon jest bardzo dobrym sprzętem (statystyki użytkowników na to wskazują) dzięki niskoszumości (ISO 4000 wg normy jest porównywalne do ISO 1600 pod względem szumów) , a przecież lekko mydlany obraz, który daje CMOS i inne procesy odszumiające, w tej części fotografii nie jest tak bardzo istotny.
- wow!!!! ale teoria....
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po pierwsze, ISO 100 to ISO 100. Jest norma i już. Znacie jakiś inny metr niż ten co to jego wzorzec leży pod Paryżem? Litr to litr a gram to gram. A że producenci nas oszukują, to inna bajka. Na wielu stacjach benzynowych litr nie jest litrem a wagi w sklepach potrafią mieć "swoje" kilogramy. Tylko, że nie trzeba do tego dorabiać ideologii. No kłamią jak z nut.
I nawet jeśli to przekłąmują o niewielką wartość, a nie całe działki.
japcok, zrób porządne fotki, te same kadry, to samo światło, daj exif'y to można coś zobaczyć, bo tak to...... no sam nie wiem co.
Chomicki K. napisał/a:
[...]Canon jest bardzo dobrym sprzętem (statystyki użytkowników na to wskazują)[...]

Kiedyś krążyło takie stwierdzenie "Jedzmy g...o, w końcu miliardy much nie mogą się mylic!" :evilsmile: ;-)
 
Chomicki K.  Dołączył: 09 Lip 2008
Ja na szczęście nie skusiłem się na to "g...o", wybrałem swojego K10D z pełną premedytacją i na nic innego bym go nie zamienił (w tej klasie cenowej oczywiście). I mam zupełnie gdzieś, że jakiś tam aparat przepala strasznie zdjęcia (jeśli się go ustawi na podstawie zewnętrznego światłomierza).

Qrcze, może ktoś mi poda jakiś link odnośnie zasad wstawiania zdjęć na tym forum, bo mam straszną ochotę wstawić kilka swoich zdjęć. Napiszcie coś na temat tutejszej galerii... Sorry za OT;)
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Chomicki K. napisał/a:
Qrcze, może ktoś mi poda jakiś link odnośnie zasad wstawiania zdjęć na tym forum

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7149
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Tak tylko wpadłem się pośmiać.
Kocham nasze forum :mrgreen: Kilku starszych userów nadal jest "w formie*", ale jak widzę nowi depczą po piętach**. :evilsmile:




* pamiętacie jeszcze to określenie?
** != "w formie"

Z tym "innym wzorcem czułości" dla każdego z producentów to taka prawda, jak to, że na świecie zupełnie zbędne są inne materiały niż HP5+, który mimo nominalnych 400 jest świetny w zakresie 100-3200. Chociaż... z teorią o HP5 to prawie się zgadzam :-P , bo od 5 miesięcy jedynym jego zamiennikeim jest FP4 :evilsmile:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
A mnie się nudziło, sprawdziłem i nie mam takich przypadłości. Zdjęcia przy tych samych ustawieniach, z Canona 30D i Pentaxa K10D wyglądają identycznie (kiepsko). :-?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Pentagram napisał/a:
Canona 30D i Pentaxa K10D wyglądają identycznie
Pentax Ci się popsuł! Oddaj do serwisu :evilsmile:
Pentagram napisał/a:
kiepsko
sprawdź ustawienia, Canony się nie psują, coś namieszałeś z ekspozycją. A jeśli kadr nie ten, to może sterowanie okiem Ci siadło :evilsmile:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
tref, może masz rację?! Jutro wyślę ... do Japonii, niech skośne sobie nie myślą, że mnie nabiorą. "Mnie chciely nabrać!"
 

ebelbeb  Dołączył: 04 Lip 2007
Arti napisał/a:
Litr to litr

Litr to czasami za dużo, a innym razem tyle co nic.
Zależy ilu siedzi przy stole. :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach