cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
[źródła] Książki o fotografii
Nie wiem czy taki wątek już się nie pojawił, jeżeli tak to proszę o odesłanie do niego i zamknięcie... Ale jeśli nie, to z prostotą pytam: Jakie są Wasze ulubione/ważne/godne polecenia książki poświęcone fotografii? Nie chodzi mi tu tylko o podręczniki, wprowadzenia, itp (chociaż o nie też!) ale po prostu o książki związane w ten czy inny sposób z fotografią i fotografowaniem, które chcielibyście polecić innym :) Na mnie ostatnio duże wrażenie wywarło "O fotografii" Susan Sontag (chociaż jak się dowiedziałem jest to klasyk tak klasyczny, że nie wypada się chwalić tym, że się go odkryło, tylko należy się wstydzić, że w ogóle musiało się go odkrywać ;) Może stworzymy sobie jakąś forumową listę klasyków/bestsellerów?
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Spis "naszych" klasyków?

Może to i dobry pomysł.
"O fotografii" Susan Sontag zdecydowanie trzeba by dopisać.
Mam jeszcze parę, ale nie chcąc przekręcić tytułów, wolałbym je zacytować, jak będę w domu, ale to dopiero w niedziele...

ZCP
Fotografia w praktyce amatorskiej - Pękosławski
Obie książki Mroczka
1000 słow o fotografii - Latosia
 

maniownik  Dołączył: 28 Mar 2007
Dla początkujących (jak ja) polecam "Nowy Podręcznik Fotografii" John Hedgecoe ,400 stron, papier kredowy, kolor, masa fotografii ( większośc robiona obiektywami Pentaxa :mrgreen: )Wyd. Arkady koszt około 80 zł. Wyjaśnia podstawowe zagadnienia i uczy patrzeć fotograficznie.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Polecam szczególnie taką pozycję sprzed kilku lat : B. Wundshammer " Fotografia dla wszystkich". Czyta się lepiej niż niektóre powieści. Naprawdę wszystkim polecam, nawet tym co wszystko już wiedzą.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sebastiao Salgado "Workers" (Phaidon)

Antologia "Paris Mon Amour" (Taschen)

Serie tematyczne Magnum - Landscape, Football... (Phaidon)

I moze bardziej o reportazu niz fotografii - "The Fat Baby" Eugene Richardsa
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
"Książka o fotografowaniu" Mroczka (świetna rzecz, poprzednią "O fotografowaniu" [sorry, nie zauwazyłem błedu, juz poprawiłem, ] widziałem tylko raz w antykwariacie, więc trudno mi coś powiedzieć).
A z podręczników to co pisze Hedgecoe jest niezłe, chyba najlepsze porównując z innymi.

 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
djack napisał/a:
"Książka o fotografii" Mroczka (świetna rzecz, poprzednią "O fotografii" widziałem tylko raz w antykwariacie, więc trudno mi coś powiedzieć).


Tytuł tej starej Mroczka to: "O fotografowaniu". Mam wydanie II 1990. Jakość druku nie najlepsza, ale warto przeczytać. Dużo użytecznych informacji. Chociaż może ta nowa jest lepsza ? Nie wiem, nie czytałem.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
"Książka o fotografowaniu" miała dwa wydania różniące sie oprawą (twarda w 1-szym, miękka w 2-gim) i kilkoma zdjęciami wewnątrz.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Dla mnie "kultowe" sa ksiazki A.Mroczka(żałuje,że pierwszą z pierwszego wyd. na studiach pożyczyłem koledze-nie wróciła :cry: ),Bardzo dobra jest też wymieniona przez Dadę.Właściwie,to wymieniliście juz wszystkie pozycje z mojej biblioteczki :-) -no dobra,tych najstarszych pozycji nie posiadam. ;-) (np.Cypriana,Pekosławskiego)

[ Dodano: 2007-08-30, 15:34 ]
Raczej nie polecam przekładu z Egona Brauera - "Postawy fotografowania".Mnóstwo teori,wzorów,liczb,a mało praktycznych wskazówek.Chociaż jak ktoś chce wyliczyć wspólczynnik przedłuzenia ekspozycji przy mieszku wyciągniętym na np. 8 cm,to tam to znajdzie.Albo zakres głebi ostrości,i inne takie .
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A mi się podoba cała seria National Geographic - Szkoła Fotografowania.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Ailsa McWhinnie"Fotografia podręcznik" (2004) -twarda oprawa, łopatologiczne i miłe podejście, stąd bardzo szybko przyswajalne.

albo

Jerzy Płażewski "Fotografowanie nie jest trudne" (chyba z lat '60) -łezka w oku się kręci, pewnie nie jedna osoba tu zna tą książkę - solidne podstawy fotografowania, napisane z humorem
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
[quote="hamster"]Jerzy Płażewski "Fotografowanie nie jest trudne" (chyba z lat '60) -łezka w oku się kręci, pewnie nie jedna osoba tu zna tą książkę - solidne podstawy fotografowania, napisane z humorem[quote]
hamster, TO JEST TO..To pierwsza kśiażka o foceniu,która przeczytałem.Rzeczywiście jest swietnie napisana.Do tego duuużo historii(która lubie w lekkiej formie).Żałuję,że nigdy nie miałem jej na stałe(mogłem tylko pożyczyc od kolegi z klasy w liceum).Obecnie troche nieaktualna,ale do wprowadzenia w świat fotografii nadal świetna.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Dorzucę jeszcze:

dość starą (1994) pozycję John'a Hedgecoe "Jak lepiej fotografować". Dużo pięknych zdjęć i porad głównie o kompozycji, oświetleniu w różnych sytuacjach

również niemłodą (1995, polskie wydanie 1998) lecz ciągle aktualną "Skanowanie dla profesjonalistów" autorstwa Sybil Ihrig, Emil Ihrig. Tytuł przetłumaczono nieszczęśliwie, oryginalnie brzmi "Scanning the Professional Way" i jest jak najbardziej dla amatorów. Dużo podstawowych informacji z dziedziny cyfrowego przetwarzania obrazu. Pomimo ogromnego postępu technologicznego, zasady i podstawy się nie zmieniły. A aparat cyfrowy to też jakby skaner.
 

White_Horse  Dołączył: 26 Cze 2007
Nie wiem czy jest się czym chwalic, ale dziś wyhaczyłem ksiązke (jedna z tu polecanych) P. Zbigniewa Pękosławskiego "Fotografia w praktyce amatorskiej" na targu staroci w Bytomiu za 3 zł :->
Niestety nie było Mroczka ;-)
Ale było wiele innych pozycji, tylko nie wiedziałem ile są warte.
Dlatego polecam rozglądac się w takich miejsach za rożnymi rzeczami związanymi z foto, bo naprawde tanio wychodzą (z obiektywów w Btm akurat nie widziałem nic, ale byłem późno, za to na giełdzie w Mysłowicach zakupiłem mojego ukochanego M50/1.7 za 150 zł w stanie bdb), no i za innymi ciekawymi, moge tylko powiedziec że hełmy wychodzą taniej niż na allegro :-P
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Widziałem, co ciekawe w Empiku, dwie książki, które zwróciły moją uwagę swoją podręcznikowością, w przeciwieństwie do poradnikowości NG i innych. Niestety nie pamiętam tytułów...
Przede wszystkim duża część poświęcona jest rzeczywistemu fotografowaniu i tylko krótki (ale treściwy) rozdział jest o obróbce (co w wielu ostatnio wydawanych książkach jest zwykle odwrócone). W jednej z nich było również sporo o kliszach i ciemni.
Po drugie jedna z nich jest produkcją polską i na stronach cieszą zdjęcia znanych widoków. Moim zdaniem lepiej jest porównywac dwa widoki gdańskiej starówki niż widok starówki z widokiem lwa o poranku...

Na pewno omijałbym książki z 'fotografią cyfrową' w tytule. Bo właśnie zwykle ponad połowa jest o obróbce w fotoszopie, a reszta to poradnik typu 'pstrykaj jak pro w tydzień'. (chyba, że ktoś chce poczytać o fotoszopie, to wtedy, również w Empiku, widziałem cos w stylu 'Fotoszop dla fotografów' czy coś...)
 

D.M.M.  Dołączył: 20 Cze 2007
Ja polecam Światło obrazu Rolanda Barthesa (ISBN: 83-902653-7-0).

 

JSW  Dołączył: 20 Lip 2006
cheshirecat75 napisał/a:
Może stworzymy sobie jakąś forumową listę klasyków/bestsellerów?

Proponuje, aby przy podawaniu tytulow, autora, dobrej wg Was ksiazki, podac rowniez ISBN numer. Ulatwi szukanie i zamawianie. :-)
 

cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
Gdyby ktos był zainteresowany to "O fotografowaniu" Mroczka oraz "Oświetlenie w fotografii" Dederki posiadam w postaci skanów... Ponieważ obie książki nie były wznawiane i sa praktycznie niedostępne to mam nadzieję że udostępnienie kopii cyfrowej nie stanowi jakiegoś rażącego naruszenia praw autorskich...
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
http://pedagog.umcs.lubli...cs/lit_fot.html Ja korzystam też z tego, kompletując moje książki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach