dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Pomysl na szybkie stykówki?
Macie pomysl na szybkie stykowki?

1. Bez powiekszalnika.
2. Bez kuwet.
3. Jak myslicie - czy raz ustalona ekspozycje, mozna spokojnie powielac bez kazdorazowych probek, przy zalozeniu, ze uzywamy tego samego, tak samo wywolanego negatywu?

Jakies inne pomysly?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jak chcesz robić stykówki bez kuwet? Chyba, że będą to skany. W ostatnim PC FORMAT jest opisany jakiś program do "wykonywania stykówek"
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dzerry,
1. Ok, pod warunkiem ze bedziesz mial zegar ciemniowy i cos co Ci rowno zaswieci.
2. Miski moga byc.
3. Tak, jesli to bedzie ten sam negatyw i tak samo naswietlony, wywolany w tym samym wywolywaczu to tak.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
powalos napisał/a:
Jak chcesz robić stykówki bez kuwet?
A jak sie robi powiekszenia 40x60 i wieksze? Mozna nakladac wywolywacz gabka, mozna robic w korytku, w tubie, itd. Myslalem, ze ktos ma to przetestowane.

milo napisał/a:
Ok, pod warunkiem ze bedziesz mial zegar ciemniowy i cos co Ci rowno zaswieci.
No wlasnie, ale co? Moze lampa blyskowa ? :-P

milo napisał/a:
2. Miski moga byc.
Tam miski i kuwety jeden pies. Zastanawiam sie nad czyms co nie wymaga rozstawiania tego calego badziewia. Sprobje z tubami.

milo napisał/a:
3. Tak, jesli to bedzie ten sam negatyw i tak samo naswietlony, wywolany w tym samym wywolywaczu to tak.
W sumie logincze, ale musialem to od kogos uslyszec ;-)

Jak cos wymysle i mi sie uda, dam znac.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dzerry napisał/a:
No wlasnie, ale co? Moze lampa blyskowa ? :-P


E tam, to juz jakis prosty softbox lepszy a w srodku zarowka.

Cytat
Tam miski i kuwety jeden pies. Zastanawiam sie nad czyms co nie wymaga rozstawiania tego calego badziewia. Sprobje z tubami.


Mozesz gabka nakladac, ale licz sie ze strasznymi stratami i zuzyciem chemii...
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
Ja swoje stykówki robiłem pod powiększalnikiem z wykręconą miseczką. Włączałem na chwilę powiększalnik i obrabiałem jak każdą inną odbitkę. Czas dobierałem doświadczalnie. Mam kupę przeterminowanego papieru barytowego więc się nie szczypałem :mrgreen: . Myślę, że ominięcie kuwet raczej utrudni zadanie niż ułatwi. Co do światła to śmiało można go zastąpić przez włączenie białego oświetlenia łazienki/ciemni. No i ważne jest przyciśnięcie klisz przez szybę (żadnych cudów - wystarczy czysty kawałek odpowiedniej wielkości). Bez szybki stykówki są cholernie niewyraźne.
Najpiękniej wyglądały te ze średniego formatu :-D
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
Najpiękniej wyglądały te ze średniego formatu :-D


Bo chyba z wielkiego niegdy nie robiles...
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
milo napisał/a:
Bo chyba z wielkiego niegdy nie robiles...


Trafiłeś. Nie mam sprzętu do wielkiego :-/ . Ale jeszcze nie kupiłem swojego ostatniego aparatu :-P

dzerry napisał/a:
Tam miski i kuwety jeden pies. Zastanawiam sie nad czyms co nie wymaga rozstawiania tego calego badziewia. Sprobje z tubami.


Kurcze. Namawiam jednak na kuwety. Przecie wystarczą 2 szt. A możesz obserwować proces i kontrolować przerwanie wywoływania. Czas naświetlania wtedy ma małe znaczenie. Aż tak źle z przestrzenią w łazience?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Rarog napisał/a:
Przecie wystarczą 2 szt


A w czym przerywac?
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
A we wannie. I kranówką :-P . Albo lepiej położyć na płytce np z plexiglasu i w zlewie :lol:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Rarog, kranowka przerywasz... 10minut, 20? Co kto lubi, ale mi szkoda kasy na utrwalacz w takich ilosciach...
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
milo napisał/a:
Rarog, kranowka przerywasz... 10minut, 20?
Po takim czasie to by była kupa ;-)
milo napisał/a:
Co kto lubi, ale mi szkoda kasy na utrwalacz w takich ilosciach...

iiiii, daj spokój. Nie żałuj róż, gdy płonie las ;-) Na sesję (10-20) wystarczy :lol:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Rarog napisał/a:
Po takim czasie to by była kupa ;-)


Przy barycie? hahahahha
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
milo napisał/a:
Rarog napisał/a:
Po takim czasie to by była kupa ;-)


Przy barycie? hahahahha


Ano przy barycie panie :-P Jak naświetlasz ostrym światłem (albo przy długo) ciemnieje momentalnie. I przerywać trza szybko bo inaczej kupa ;-)
A tak BTW wywołanie barytu przy robieniu odbitek (czyli z zegarem) powinno trwać 2-3 min... ale pewnie to już wszyscy wiedzą... ;-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Rarog, wez usystematyzuj to co mowisz, bo jak ktos sie nie orientuje w temacie to mu namieszasz. Ogolnie wazne jest to ze baryt pije duzo plynu i wazne jest aby po wywolaniu przerywac dosc dlugo, pozniej utrwalic i plukac najlepiej ok 1godz.
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
milo napisał/a:
Rarog, wez usystematyzuj to co mowisz,

Zrobię co w mojej mocy
milo napisał/a:
Ogolnie wazne jest to ze baryt pije duzo plynu

Prawda
milo napisał/a:
i wazne jest aby po wywolaniu przerywac dosc dlugo,

Prawda (o ile nie przerywasz wodą o czym pisałem wcześniej ;-) )
milo napisał/a:
pozniej utrwalic

Prawda (różnie źrodła podają czas wywołania 5-15 min - utrwalacze szybkie; 30 min albo i dłużej - utrwalacze wolne)
milo napisał/a:
i plukac najlepiej ok 1godz.

Prawda (w odniesieniu do wywołań tzw archiwalnych ;-) w rzeczywistości można krócej i szlag odbitek nie trafi :-P . A przynajmniej nie za naszego żywota i pewnie wnuków naszych)

W odniesieniu do stykówek- nikt z nich nie będzie strzelał :-P więc można pozwolić sobie na spory luz. Jeśli ktoś ma mało miejsca w ciemni/łazience (np dzerry) może jako przerywacza użyć wody z kranu poświęcając utrwalacz, który w takim przypadku szybko pada.

Przy wykonywaniu odbitek na których nam po prostu bardziej zależy - zamiast wody będzie pewnie roztwór przerywacza a w nim sobie może leżeć odbitka znacznie dłużej. I tu potrzebna jeszcze jedna kuwetka ;-) No i płukanie dłuższe...

Lepiej? :->
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
dzerry napisał/a:
Moze lampa blyskowa ?

Kiedyś eksperymentując w ten sposób spaliłem radziecką lampę błyskową FIL-11.
Lampa błyskowa daje zdecydowanie za mało światła.
 
Zbyszek W.  Dołączył: 04 Cze 2008
Do naświetlania odradzam lampę błyskową. Dla papieru to jest za krótki czas. Papier powinien być naświetlany najkrócej 1 sekunde a najlepiej działa przy naświetlaniu 3-10 sek. Dotyczy to barytu jak i plastiku. Ziwi
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
Zbyszek W. napisał/a:
Papier powinien być naświetlany najkrócej 1 sekunde a najlepiej działa przy naświetlaniu 3-10 sek. Dotyczy to barytu jak i plastiku. Ziwi

:?: :shock: ...no chyba za mało parametrów podałeś.
 

iczek  Dołączył: 21 Kwi 2008
Weź se Chopie podświetlarke kup i użyj swojej cyfry (każdy wie , że ją masz) :)
Efekty takie :)

negatyw:
http://www.flickr.com/pho...853988/sizes/l/

pozytyw:
http://www.flickr.com/pho...009043/sizes/l/

A tak na marginesie... zrobiłbym konkurs na najciekawsza stykówkę z jednego filmu...
Fajne jest widzieć jak fotograf pracuje... taki film sie z tego robi...

Uwielbiam oglądać swoje stykówki sprzed lat... :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach