Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
Lampa do ist DL
Stanąłem przed problemem zakupu lampy do DL-a
nie ukrywam że po wydaniu kasy na aparat na lampe nie mogę zbyt wiele przeznaczyć

Jaką lampę jest sens kupować - chodzi mi głównie o imprezę typu ślub/wesele - znalazłem coś takiego - co o tym sądzicie - dodam że nie miałem do tej pory do czynienia z zewnętrznymi lampami - i nie zabardzo się na tym znam
Lampa

Dzięki za wszelkie informacje na ten temat
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
w opisie nie ma nic o p-ttl - deel wymaga od lampy pracy wlasnie w takim trybie. Sadze ze sie nie nadaje.
 
Forplay
l_uka napisał/a:
w opisie nie ma nic o p-ttl

TTL nie rozwiązuje problemu?
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Niestety nie :(
DL ma tylko p-ttla.
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
Więc jaką lampę - w rozsądnej cenie mogę kupić do niego?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
może to głupio zabrzmi - ale coś tańszego może??
 
Grelu  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jesli chodzi o SIGMY to chyba najtaniej stoją tu: http://www.foto-raj.pl/
ale nie kupowałem tam. Sam się powoli przymierzam do lampy pttl.
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
czyli tak podsumowując - muszę zwrócić uwagę na tryb PTTL - a co z dedykacją - musi być info że to dla pentaxa?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Moze to glupie pytanie....czym sie rozni ten PTTL od normalnego trybu TTL? Mam Ds, i lampa TTL Sigma EF-430.
 

jerz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie jest glupie :) TTL mierzy blysk przy otwartej migawce, wymaga dodatkowego czujnika, ktory DS posiada. Dzieki niemu aparat okresla sile blysku lampy w trakcie robienia zdjecia. DL tego czujnika nie ma i opiera sie na PTTL - przed wlasciwym blyskiem wysylany jest bardzo krotki, niewidoczny dla oka przedblysk, ktory sluzy do zmierzenia z jaka sila lampa ma zostac uzyta.

Pozdrawiam,
Jerz
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jacekzom napisał/a:
Moze to glupie pytanie....czym sie rozni ten PTTL od normalnego trybu TTL?


W skrócie - w "normalnym" TTLu pomiar odbywał się poprzez czujnik umieszczony przy filmie/matrycy, łapiący odbite od nich światło, mierzący je w locie, i regulujący czas błysku lampy.

W PTTLu, właściwy błysk poprzedzony jest przedbłyskiem pomiarowym, podczas którego mierzone jest światło i dobierana długość błysku. Pomiar światła podczas tego przedbłysku odbywa się za pomocą tej samej matrycy pomiarowej, co dla światła ciągłego.

jacekzom napisał/a:
Mam Ds, i lampa TTL Sigma ET430.


Ta Sigma, z tego co pamiętam, ma "zwykły" TTL. A Ds, mniej lub bardziej oficjalnie, i a pewno lepiej niż D, wspiera stary system pomiaru błysku. Pentax się tym strasznie nie chwali, bo chce sprzedawać swoją AF-360FGZ, ale to działa. Ja mam AF-500FTZ (zwykły TTL) - i z deesem sprawuje się bez zarzutu.
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dzieki za info. Lampa TTL EF 430 dziala dobrze...moze tylko troche za mocno blyska, to samo zauwazylem z analogiem. Pewnie to kwestia korekcji ekspozycji, kiedys pocwicze z Ds jak znajde czas, na kliszach nie chcialo mi sie experymentowac.

[ Dodano: 2006-04-27, 15:49 ]
Czy znaczy to, ze automatyka PTTL, nie ma nic wspolnego z aparatem? Czyli, ze mierzy tylko sama swiatlo odbite, i pasuje do kazdego aparatu?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Forplay - pttl jest to system pentaxa - z niczym innym działać nie będzie
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jacekzom napisał/a:

Czy znaczy to, ze automatyka PTTL, nie ma nic wspolnego z aparatem? Czyli, ze mierzy
tylko sama swiatlo odbite, i pasuje do kazdego aparatu?


Nie. Żeby zestaw korpus+lampa działał w P-TTL, i jedno i drugie musi wspierać ten sposób pomiaru. Jako, że niewiele tego jest, to nawet się pokuszę o wypisanie :)
Korpusy: MZ-S, *ist, MZ-6, *ist-D, *ist-DS, *ist-DL
Lampy: AF-360FGZ, Sigma EF 500 DG ST, Sigma EF 500 DG Super, i nowość - Pentax AF-540FGZ.

Acha, to w TTLu mierzysz czujnikiem światło odbite od nośnika - w PTTLu padające na matrycę pomiarową, tą samą, która mierzy Ci światło, jak patrzysz przez wizjer i wciskasz spust do połowy.
 
chemik
Cześć.
To i ja się podłączę - posiadam Samsunga GX-1S, który jest określany jako odpowiednik ist'a DS2 - czy mój aparat współpracuje z lampami w tybie TTL jak *ist DS czy nie? (w instrukcji nic nie mogę na ten temat znaleźć)

Pozdrawiam
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
chemik napisał/a:
Cześć.
To i ja się podłączę - posiadam Samsunga GX-1S, który jest określany jako odpowiednik ist'a DS2 - czy mój aparat współpracuje z lampami w tybie TTL jak *ist DS czy nie? (w instrukcji nic nie mogę na ten temat znaleźć)

Pozdrawiam

Skoro to odpowiednik DS2, to powinien. Mozesz zajrzec do komory lustra i zobaczyc czy z lewej czy prawej strony jest prostokatny otwor na czujnik TTL.
 
chemik
A jak mniej-więcej taki czujnik wygląda?
Po jednej ze stron lusta jest zagłębienie w ściance i cos co wydląda jak dioda LED - czy to może być to?

Pozdrawiam
 
Forplay  Dołączył: 27 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
pttl jest to system pentaxa - z niczym innym działać nie będzie


ja zasugerowałem się stwierdzeniem :
"a także systemy kontroli błysku ADI oraz P-TTL firmy Minolta"
Sznurek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach