Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
[sampel] SMC-DA 12-24/4 pod słońce
A, zrobiło mi się ostatnio takie zdjęcie:

Delikatnie prostowane, i trochę "suwakowane" - chciałem chmurki wydobyć - ale żadnych blików ani spadku konntrastu nie stwierdzono. 12mm, f10.
Ten zoom potrafi trochę zablikować - w końcu to zoom, i to od 12mm - ale jak widać, jak się spręży, to normalnie jak stałka :)

PS. Mertz, przepraszam... Ale po prostu chcę Cię utwierdzić w konieczności zakupu tego szkła. :-)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jak tak dalej pójdzie to jeszcze i mnie utwierdzisz...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek -to efekt pl.rec.cyfrowa ?
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
pokaż jakieś nieprostowane zdjęcia grupy ludzi (moższ pozamazywać oczy :)) na 12 i powiedzmy 16, Ciekawi mnie czy zniekształca. Może wiesz gdzie takie zdjęcie znaleźć w sieci?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
Jarek -to efekt pl.rec.cyfrowa ?

Nie do końca :) - tam zalinkowałem SMC-M 20/4 - a to zdjęcie zrobiłem w środę, przed całą dyskusją o powłokach. Tyle że, jak może pamiętasz z listy na yahoo, jak robiłem pierwsze zdjęcia tym obiektywem, to w dwóch przypadkach złapałem małe bliki pod słońce - no i sie trochę martwiłem, mimo pocieszeń, że to nie stałka, tylko zoom i w dodatku bardzo szeroki, że nie można wymagac cudów. No, ale jak widać od czasu do czasu jednak można :)
Swoją drogą niebo jakieś zazielenione na drugim monitorze :-/
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
pokaż jakieś nieprostowane zdjęcia grupy ludzi (moższ pozamazywać oczy :)) na 12 i powiedzmy 16, Ciekawi mnie czy zniekształca.

Nie mam takich zdjęć. Jak napisałem, że to zdjęcie było prostowane, miałem na myśli wyłącznie krzywy horyzont. Po prostu obróciłem je o ~1°, to wszystko. Na 12mm jest chyba niewielka beczka, ale z piwem, więc warto.
Tutaj masz 12mm, cały kadr, bez żadnej ingerencji.
LINK
Jeszcze może dzisiaj wieczorem wrzucę coś z 12mm (wnętrze, architektura).

Canin napisał/a:
Może wiesz gdzie takie zdjęcie znaleźć w sieci?

Poszukaj na forum Pentaksa na dpreview.com, tam sporo ludzi ma to szkło.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Jak tak dalej pójdzie to jeszcze i mnie utwierdzisz...

Slava, powiem Ci jedno, to moje ulubione szkło. Kupuj, kupuj, nie będę na forum osamotniony (chyba)... ;-)
 

Piotr  Dołączył: 24 Kwi 2006
bez blików
Witam,

nikogo nie chce namawiać do kupowania tego szkła.
Mnie osobiście satysfakcjonuje bo chciałem taki szeroki kąt.

co do blików to róznie bywa, tzn czasami ich brak:
http://www.pbase.com/image/63977182.jpg

Jedyna słabość to że z filtrami trzeba wychodzić gdziś od 13/14mm, a rzecz denerwująca to słabo trzymająca się osłona przeciwsłoneczna.

więcej zdjęć tu:
http://www.pbase.com/came...2-24_4_ed_al_if
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: bez blików
Piotr napisał/a:
Jedyna słabość to że z filtrami trzeba wychodzić gdziś od 13/14mm, a rzecz denerwująca to słabo trzymająca się osłona przeciwsłoneczna.

???
Osłona to, moim skromnym zdaniem, jeden z atutów - super się trzyma, pewnie, jest twarda i sztywna.

To ja może wyskoczę dzień wcześniej z Głupim Pytaniem: a jak mocujesz osłonę - to ona zaklikuje?
 

Piotr  Dołączył: 24 Kwi 2006
nie ma głupich pytań ;)
to ja źle się wyraziłem.
Osłona trzyma sie ok jak jest w pozycji bojowej, natomiast zlatuje mi w plecaku jak jest w pozycji transportowej. W rezultacie wkładam teraz ten obiektyw z osłoną na bojowo i uzupełniam przestrzeń gruszką ;)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dobra, tak jak obiecałem, kolejny obrazek, cały kadr, zero cięcia, czy prostowania czegokolwiek - 12mm, f5.6. Słupki z prawej trochę zakręcają - możliwe, że gdybym się bardziej przyłożył (aparat 1mm w dół) - to byłoby wszystko proste.


A tak swoją drogą, to chyba nawet nie widać, że to tak szeroko - brakuje punktu odniesienia na pierwszym planie.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Kupuj, kupuj, nie będę na forum osamotniony

Jeśli tylko finanse pozwolą... Generalnie K10 kusi, a to szkło to 80% ceny tego korpusu. Trzeba by się na coś zdecydować, bo w kicie chyba nie będą sprzedawać. :-/ Może jak wejda nowe Samsungi to ceny spadną. A może zakupię Samsunga jeśli by był tańszy... :evil: Przy czym ciekawe czy powłoki na Samsungach to te same SMC -przy tak szerokim zoomie może to być dość istotne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach