zy  Dołączył: 29 Lis 2006
[fotografowie] Philippe Halsman 'Dali Atomicus'
Zaintrygowalo mnie to zdjecie (nie znalem go wczesniej, na forum chyba tez nie bylo):






A tutaj troche od kuchni:

"Halsman set up his New York studio and using the 4 x 5 format, twin-lens reflex camera that he had designed in 1947 (Bello 206), he prepared to capture one of his most memorable photographs. He suspended an easel, two paintings by Dali (one of which was “Leda Atomica”), and a stepping stool; had his wife, Yvonne, hold a chair in the air (Jeffrey 192); on the count of three, his assistants threw three cats and a bucket of water into the air; and on the count of four, Dali jumped and Halsman snapped the picture. While his assistants mopped the floor and consoled the cats, Halsman went to the darkroom, developed the film, and reemerged to do it again. “Six hours and twenty-eight throws later, the result satisfied my striving for perfection,” wrote Halsman in his book Halsman on the Creation of Photographic Ideas. “My assistants and I were wet, dirty, and near complete exhaustion—only the cats still looked like new.”
 

Hasek  Dołączył: 07 Lis 2007
zy, nie wiem czy tylko ja tak mam ale zdjecie mi sie nie wyswietla...

[ Dodano: 2008-07-18, 16:54 ]
W FF-e mi nie dziala na IE juz widze ;-)
 
gompky  Dołączył: 22 Kwi 2006
też mi nie bangla czegóś... (IE)

 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
na operze też nic nie widać :-(
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
ja tez teraz nie widze ;-)

zaraz poprawie
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
No to ja się najbardziej dziwię tym kotom, że:
zy napisał/a:
only the cats still looked like new.”
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Iza, moze takie czyste byly ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
a może jak on wywoływał te zdjęcia w ciemni, to one się myły w międzyczasie :-D
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
I to jest coś na co nigdy nie mam odwagi ani siły przekonywania. Działać tak długo, aż będę usatysfakcjonowany efektami. Może czas porzucić skrupuły :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach