dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Kiwny napisał/a:
Wiesz może jakie czasy pozwalają nieruchome gwiazdy zrobić, a jednocześnie żeby było coś widać? Ostatnio próbowałem z kitem zrobić zdjęcie nieba, ale nie mam wężyka, więc mimo statywu trzymanie palca na spuście powodowało spore poruszenie. Poza tym był wyraźnie widoczny też ruch obrotowy, a myślałem, że to też moja wina.

Kiwny, problem polega na tym, że kit jest dość ciemny. Ja zrobiłem 50/1.4 na pełnej dziurze dość ciemne zdjęcie (widać najjaśniejsze gwiazdy), ale ten ruch jest prawie niewidoczny. Ale to ze trzy działki jaśniej od kita. Grunt to szerokie, jasne szkło, no i jakaś większa czułość. Im dłuższe szkło, tym kreski będą bardziej widoczne oczywiście.
 
Kiwny  Dołączył: 18 Sty 2008
Najjaśniejsze co mam to 50/1,8 będę musiał spróbować z nim i samowyzwalaczem. Wężyk i tak będę musiał sobie kiedyś zrobić, bo to chyba nie jest nic trudnego.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Kitem też się da.


ISO 800, f=4, czas 30sek (nie trzeba palcem trzymać spustu jak nie mamy wężyka ;-) )
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Gdyby ktoś byl w pobliżu i chciał spróbować ( warto zabrać T-ringa )
"...
Z przyjemnością chcielibyśmy zaprosić Państwa na pokaz nieba i sprzętu astronomicznego który odbędzie się w dniu 23.08.2008 roku w siedzibie firmy Delta Optical w Nowych Osinach koło Mińska Mazowieckiego. Do dyspozycji obserwatorów dostępna będzie szeroka gama sprzętu firm takich jak Sky-Watcher, Celestron, Baader Planetarium, Vixen, TeleVue czy też William Optics. Jak zawsze obserwacje prowadzone będą przy użyciu kilku teleskopów jednocześnie przy czym będą to teleskopy o różnych konstrukcjach optycznych, będzie więc możliwość porównania różnych systemów w jakich konstruowane są tuby optyczne oraz okulary astronomiczne. Teleskopy zawieszone będą zarówno na zautomatyzowanych montażach GoTo jak też na tradycyjnych montażach paralaktycznych i azymutalnych.
UWAGA: Pokaz odbędzie się tylko w przypadku dobrej pogody. W przypadku niekorzystnych prognoz data pokazu zostanie przesunięta. Stosowna informacja pojawi się na naszej stronie WWW, w przypadku wszelkich wątpliwości prosimy o kontakt pod warszawskimi numerami telefonów: (0-22)624-08-04, (0-25)786-05-24 ..."
 
marcin711  Dołączył: 08 Sty 2007
Czy trudno połączyć teleskop z kasetką?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Nie najlepszy czas na zakupy ale pooglądać zawsze można , pokaz nieba (Sky-Watcher, Celestron, Vixen, Baader Planetarium, Tele-Vue ,William Optics ) z możliwością zakupów ,
rabat dla kobiet , 07.03 Osiny Nowe koło Mińska Mazowieckiego http://deltasky.pl/?p=102 .
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
marcin711 napisał/a:
Czy trudno połączyć teleskop z kasetką?

Bajecznie łatwo - najpierw kupujesz przejściówkę PK>m42, a następnie albo m42>1,25cala albo m42>2cale + przejściówka z 2cali na 1,25 (większośc tańszego amatorskiego sprzętu ma wyciągi okularowe o średnicy 1,25 cala). I wstawiasz to jako okular. Możesz też robić projekcję okularową na matówkę, ale to można robić tak Księżyc, lub Słońce, bo inne obiekty są za ciemne.
 

Zbyszek  Dołączył: 19 Paź 2006
Wiele teleskopów ma dostępny gwint T2, w takim przypadku prościej zastosować jedną przejściówkę T2/PK. Daje pewniejsze połączenie. Zobacz link: http://deltaoptical.pl/t-ring-pentax-k,d754.html . Spotyka się też gwint T2 na starych długich tele ~ 500mm.

[ Dodano: 2009-05-28, 16:22 ]
P.S. co do projekcji okularowej to kompaktem zdecydowanie łatwiej, lustrzanką z racji gabarytów obiektywu (i matrycy) zdecydowanie trudniej. I trzymać to jakoś trzeba, do kompaktów są gotowe "trzymadła", do lustrznek nie widziałem. Lustrzankami to raczej w ognisku głównym się foci używając teleskopu jako obiektywu.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
pawelek-79 napisał/a:
marcin711 napisał/a:
Czy trudno połączyć teleskop z kasetką?

Bajecznie łatwo - najpierw kupujesz przejściówkę PK>m42, a następnie albo m42>1,25cala albo m42>2cale + przejściówka z 2cali na 1,25 (większośc tańszego amatorskiego sprzętu ma wyciągi okularowe o średnicy 1,25 cala). I wstawiasz to jako okular. Możesz też robić projekcję okularową na matówkę, ale to można robić tak Księżyc, lub Słońce, bo inne obiekty są za ciemne.


noo, słońca to bym może nie polecał...może z kompletem filtrów szarych - ale może..ksiezyc jak najbardziej, z teleskopem większym jeszcze o tyle jest fajnie, że jest motaż paralektyczny z mechanizmem zegarowym - za czasow mlodości bawilismy sie z teleskopem Zeissa, zwierciadło 15cm, system Cassegreina (czyli patrzysz od tyłu jak przez lunetę), dorabialiśmy przejsciowki do zenita i praktiki, potem nawet do pentacona sixa :-) dzieki mechanizmowi zegarowemu (trzeba tylko ustawic szerokość geograficzną) sfocilismy bardzo fajne zdjeca Jowisza z czterema najwiekszymi księzycami (tzw."galileuszowymi") i pare innych atrakcji.

ksieżyc jest najfajniejszy w okolicy terminatora (naczy granicy z cieniem) - daje faaają rzeźbe terenu.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
1. Migawka 130.8 Sekund / Przesłona 2.5 :-D


To nie słońce To Księżyc .. :mrgreen:
2. Migawka 121.8 Sekund / Przesłona 3.2 ;-D



[ Dodano: 2009-06-12, 14:03 ]


Czy ten jasny pasek jest normalny czy to matryca padnieta ?
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009

ja będąc w Polsce takie zrobiłem za pomocą 70-300 faj niestety nie miałem statywu i było z ręki ale coś tam widać, jeżeli trafi się bezchmurna noc to wypróbuje cosine 500 plus telekonwerter x2

pogubiłem się w tematach, jak wadzi ten post to proszę go do kosza :)

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Czy ten jasny pasek jest normalny czy to matryca padnieta ?


A zasłonileś wizjer zaślepką?
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
K10d RAW- Iso 1600, rozciągnięte o 1 EV, 30 sec, NR OFF. :) Można? Jak widać:


Bardzo ważną kwestią jest balans bieli. Optimum, to 2500-3500K.
 

xolox  Dołączył: 11 Paź 2008
Ciekłym azotem chłodziłeś matryce :) ?
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
heh, ja ostatnio robiłem ekspozycje koło 16 minut przy iso 140 (chyba) i aż nagrzanie takie straszne nie jest chyba, jak się uda to zrobię ponad godzinną i wstawie.

:-P
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Niczym. :)
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
luhso, a jaka ogniskowa? Widać coś więcej niż kropeczki?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A ja wczoraj robiłem 4 minutowe ekspozycje i na pierwszym zdjęciu coś widać, a na pozostałych głównie szum. NR OFF oczywiście. Ostatecznie zszedłem do 1 minuty i 2 minuty odpoczynku dla matrycy pomiędzy zdjęciami. Jeszcze nie przeglądałem efektów, ale powinno być trochę lepiej. Jednak mój aparat nie nadaje się do robienia długich ekspozycji jedna za drugą, ani długich w ogóle.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
pawelek-79 napisał/a:
Jednak mój aparat nie nadaje się do robienia długich ekspozycji jedna za drugą, ani długich w ogóle.


To samo przeżywałem... W zimie, na mrozie było ok, nawet ponad 8minut. Ale bez mrozu masakra. (*ist DS)
No i do tej roboty zatrudniłem ME z załadowanym slajdem o-) robi się właśnie pierwsza rolka...
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Mam ME i wężyk. Jeśli dziś będzie ładne niebo, to doczepię do niego FAJ 18-35 (to co z tego, że będzie robił na pełnej dziurze - przecież o to chodzi ;) ) i zrobię dłuższą ekspozycję. Ciekawe co to z tego wyjdzie. Slajd i tak pewnie będzie się nadawał do zeskanowania i poprawienia na kompie kolorów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach