jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
(bez)Sensia
Zachciało mi się slajdu...

Pierwszy raz wypadł w miarę pomyślnie. ME Super + Sensia 100... Choć już wtedy coś budziło podejrzenia. Laborant twierdził, że przeterminowany, że zafarb na niebie i takie tam. Ja tam nie wiem, na opakowaniu było, że do 2009... po obróbce było OK. Nie zrezygnowałem, nawet się spodobało.

Na kolejny wypad w góry zakupiłem więcej. Myślę sobie nie będę szalał, najtańszy slajd, ale i tak daje wiele satysfakcji (kilka zdjęć na poprzednich 3 rolkach pokazało możliwości takiego materiału).
Dokupilem też jedną Velvię, co by porównać.

No i odebrawszy zdjęcia... Velvia cudna, a Sensia? Na 2 rolkach z trzech (na pierwszej robionej oraz na 3 robionej) różowy pasek w środku kadru, przez dłuższy bok klatki.

Jak do tego doszło? Ktoś wie? Pech, znów przeterminowany? Ciepło? Może woda? Padało... ale Velvia zdrowa...

Oto warunki powstawania przypadku...
1. Slajdy w 3-paku z allegro od SS w zapieczętowanej paczce z terminem do końca 2008.
2. Trzymane w lodówce. Potem w plecaku schowane głeboko. Nie grzało słońce. Trochę padało.
3. Aparat to MZ-5n. Ale nie jego wina, bo Velvia nie ma paska.
4. Obiektywy rożne, ale też nie ich wina, jw.
5. Wołanie za pośrednictwem Rossmanna. Velvia też.

Poniżej sampel.

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
jorge.martinez, przeterminowana? Raczej nie, bo to produktu niewrażliwe na "przeterminowanie". Zrobiłem kilkanaście rolek Sensii, co się jej okres ważności skończył dawno, dawno temu, i trochę takich, co niedawno temu, a i jeszcze takie aktualne się zdarzały i żadnych problemów. Ja bym obstawiał na niewłaściwe trzymanie. Bo to jednak powinno w lodówce leżeć, a nie na wystawce w sklepiku. Gdzie kupowałeś te filmy?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
matb napisał/a:
Ja bym obstawiał na niewłaściwe trzymanie. Bo to jednak powinno w lodówce leżeć, a nie na wystawce w sklepiku. Gdzie kupowałeś te filmy?


Ale Velvii to nie dotknęło.

A kupowałem na alledrogo. W sumie u 2 różnych sprzedawców. Ale nie ma rzecz jasna gwarancji co się działo z tymi filmami zanim trafiły do mnie.

 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Mi sie też kiedyś taki pasek objawił, ale na negatywie BW. Dotąd nie wiem, skąd się wziął.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ja tam nie wiem, ale jak idę na zakupy, to jak pani w kasie pojawia się taki pasek na paragonach, to znak, że trzebe rolkę zmienić. Może taki nowy fjuczer w sensji?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mi się objawiło to na co drugim filmie. Może to znak, że nieparzyste rolki kadrować,tak, by dół był ciemny?

Ale do slajdu nie zamierzam się zniechęcić. Nie ze mną te numery.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Miałem przed laty taki pasek na wielu filmach ale tylko na kolorowych i chyba tylko na slajdach.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
jorge.martinez napisał/a:
Jak do tego doszło?

Stawiam na feler fabryczny. Naświetlenie to nie jest bo obejmowało by większy obszar i występuje na 2 kliszach, więc uszkodzenie kasetki nie wchodzi w grę, ani błąd labu.
Odnośnie Sensji to lubi ona ciepłe kolorki. Jeżeli fotografujesz w górach to południowe światło jest zabójcze, do tego przy małym kontraście i dużym nasłonecznieniu proponuję skorygować -1. Dodam jeszcze, że w przypadku tej kliszy pomiar matrycowy MZ5N daje sobie znakomicie radę.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
rychu napisał/a:

Stawiam na feler fabryczny.


Mam w aparacie film z innego packa. Zobaczymy czy ta partia też jest wyróżniona paskiem.

rychu napisał/a:

Odnośnie Sensji to lubi ona ciepłe kolorki. Jeżeli fotografujesz w górach to południowe światło jest zabójcze,


Niestety w górach miałem głównie deszcz i mgłę.


rychu napisał/a:

do tego przy małym kontraście i dużym nasłonecznieniu proponuję skorygować -1.

Dodam jeszcze, że w przypadku tej kliszy pomiar matrycowy MZ5N daje sobie znakomicie radę.


Stosowałem korekcję, pomiar punktowy, pomiar matrycowy - z efektów jestem zadowolony w sumie, pomimo iż to moja druga przygoda ze slajdem. Ale na pasek nie miałem wpływu niestety.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
. Zobaczymy czy ta partia też jest wyróżniona paskiem.

Na wszelki wypadek bym tym razem zmieniła lab... Wiem, że Velvia była ok, ale kto ich tam wie :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nawet miałem w planach zobaczyć co oferuje jakiś tam znany lab w Chorzowie na ichniej głównej ulicy położony. Zobaczym.

Dopiero się zaczynam bawić, więc nie baczę na przeszkody, tylko zbieram doświadczenia. Cenne uwagi wyżej formułowane do serca biorę sobie takoż :-)

[ Dodano: 2009-02-01, 12:13 ]
A wiecie... ten pasek to nie był wynikiem felernego filmu lecz wymysłem skanera. Po prostu w labie skaner mi takie kwiatki zrobił. Teraz sobie w domu zrobiłem plaszczakiem i nie ma żadnych pasków.

Zagadka rozwiązana :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach