Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie chcę uchodzić za szumofoba, ale mam pytanie do innych posiadaczy k20. Trochę niepokoi mnie purpurowe zacienienia przy czułościach >= 1600. Zrobiłem fotkę w ciemnym pokoju oświetlonym żarówkami białym grzbietom książek (nie miałem pod ręką muru z cegieł ;-) ). Automat sporo niedoświetlił, ale właśnie wtedy wyłazi to co widać. Czy wasze puszki mają tak samo czy mi się trafiła felerna?

iso 3200; f 5,6; 1/60s; trochę ponad 1/3 histogramu


Po zastosowaniu levels w PS:


A tu iso 6400, ściana była równomiernie oświetlona, zapełnione 2/3 histogramu


Co wy na to? Problem wyłazi przy niedoeksponowaniu zdjęcia. Na iso 1600 czasami da się zauważyć ten efekt w baaardzo słabym wydaniu. Mam paranoję czy wymieniać puszkę? :->
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Effendi napisał/a:
Trochę niepokoi mnie purpurowe zacienienia przy czułościach >= 1600
Kolorowy szum. Jeśli nie jest go za dużo - ślicznie usuwany w 99% przez dobre odszumiarki, bez utraty szczegółów.

To jpgi z puszki?

[ Dodano: 2008-08-07, 21:59 ]
Przy ISO 6400 masz klasyczny banding. To jest taki gratis do wysokich czułości.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
1 i 3 to JPGi z puchy, tylko resizowane w irfanie. Sam szum mnie nie niepokoi. Z bandingiem też się potrafię pogodzić. Chodzi mi o te purpurowe "napływy" z góry i dołu. Tego odszumiarki chyba nie likwidują. Jeśli jest to standard w k20 to będę z tym żył, ale jeśli to tylko mój problem to wymieniam puszkę.
W moim DSie tego nie było, a tak trzeba będzie bardzo uważać żeby nie niedoświetlać wyższych ISO.
A może tylko ja to widzę? To by oznaczało, że pora szukać pomocy u specjalisty :mrgreen: .
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
na ostatnim zdjęciu nie wygląda m i to na klasyczny banding, nigdy takiego jeszcze nie widziałem, banding raczej jest bardziej równomierny układający się w pasy, mi to wygląda na światło z jakiegoś żyrandola lub szklanej lampy z kloszem z delikatnym wzorkiem, Effendi jakie masz oświetlenie?
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Effendi napisał/a:
A tu iso 6400


To jest "crop" 100%? Czy pomniejszone?
Bo jeśli crop, to aż mi się wierzyć nie chce...
U mnie pomniejszone bez obróbki zdjęcie wygląda tak:
http://i34.tinypic.com/se632b.jpg
natomiast crop:
http://i35.tinypic.com/xyj2h.jpg
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
predoo napisał/a:
mi to wygląda na światło z jakiegoś żyrandola

Cholera, zapomniałem napisać, że ta kaustyka na 3 to od żyrandola! :mrgreen: Jest to całkowicie normalne i w naturze wygląda identycznie. Istotą mojego pytania są te gradienty z góry i dołu... Widać chyba, że góra i dół zdjęcia są rozjaśnione i zaniebieszczone, a w naturze wszystko jest równo oświetlone (ze wzorkiem oczywiście) i takie coś nie powinno się pokazywać. Na 2 zdjęciu widać problem lepiej.
Robert K. napisał/a:
To jest "crop" 100%? Czy pomniejszone?

To są całę kadry, tylko pomniejszone.
predoo, Twoje fotki wydają się być pozbawione problemu...
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
nie używam takich wysokich ISO nie wychodzę poza zakres 200-800, ale na ostatnim zdjęciu widać dokładnie o co Ci chodziło, wcześniej się nie wpatrywałem :mrgreen:
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na iso 100-800 problem nie występuje. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z korpusu. Ale jeśli będę w przyszłości robił ślub to zdjęcia bez lampy czasem muszą wyjść na 1600 i trochę się martwię :-? . DS po sporym odszumieniu i innych drobnych zabiegach dawał radę, ale z takimi fajerwerkami już ciężko walczyć.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Effendi, potwierdzam - niestety to jest przypadlosc tej puszki ale objawia sie ona zwykle powyzej 1600ASA (u mnie raczej powyzej 3200ASA) i tylko w przypadku oswietlenia zarowkami - najgorzej jest prz tych energooszczednych. W przypadku gdy mamy troche swiatla dziennego to nie powinno sie pojawic.
W szopie bawilem sie takim obrazkiem i da sie to dosc latwo usunac - o ile pamietam whdzisz w poziomy przelaczasz sie na kanal niebieski i scinasz kawalek "szumu" u mnie dawalo to niezle rezultaty.
Jezeli dobrze zrozumielem to twoim problemem jest to ze pojawia sie to juz przy 1600ASA - wedlug mnie twoja puszka jest "walnieta" (choc moze to zbyt mocne slowo") ja bym wymienial

[ Dodano: 2008-08-08, 08:39 ]
jeszcze jedno - tak naprawde to wartosci 4000-5000 sa trudne dla tego aparatu w sytuacji oswietlenia zarowego itp.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kolega zrobił mi podobne fotki na jego k20 i o ile problem na 6400 występuje to nie w takiej skali jak u mnie. Na 1600 da się czasami zauważyć delikatnie zmieniony balans bieli w dotkniętych obszarach, nie ma aż tak wielkego dramatu. Chciałbym jednak mieć to iso w pełni użytkowe, bez niespodzianek. Czeka mnie zwrot :-/
 

życzliwy  Dołączył: 29 Sie 2008
U mnie na ISO3200 również widać purpurowe zacienienia. To zdaje się przypadłość K20. Zobacz tutaj: szumy. Zdjęcie było robione w nocy przy zapalonych dwóch żarowych 75-tkach. Umieściłem jpeg-a z puchy bez obróbek.

P.S.
Dodałem drugie zdjęcie przy sztucznym jarzeniowym świetle. Jest jeszcze gorzej.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
A jaką redukcję szumu włączyłeś? (i czy w ogółe?) :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie ma znaczenia jaka redukcja szumu tu nie o szum chodzi - to kwestia obslugi matrycy lub samej matrycy
nie pamietam czy K20D ma juz nowy firmware ale moze "trza" sprawdzic?
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Fafniak napisał/a:
nie pamietam czy K20D ma juz nowy firmware ale moze "trza" sprawdzic?

Od 16 czerwca jest dostępna wersja 1.01dla K20D, ale o tym chyba wiesz?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jack napisał/a:
Od 16 czerwca jest dostępna wersja 1.01dla K20D, ale o tym chyba wiesz?
faktycznie jakis czas temu zgralem to na kompa ale chyba firmware tego nie wgralem.... :mrgreen:
 

życzliwy  Dołączył: 29 Sie 2008
jack napisał/a:
Od 16 czerwca jest dostępna wersja 1.01dla K20D, ale o tym chyba wiesz?


Nie wgrywałem jeszcze nowego firmware'u. Zgodnie z opisami ma poprawiać tylko hotpixele na 2 sekundowym samowyzwalaczu (było chyba opisane w dpreview). Ja podejrzewam jeszcze błędy w odwzorowywaniu kolorów przez soft (na podstawie sygnałów zbieranych z matrycy) - oby tak było, bo to można poprawić poprzez aktualizację firmware. Zrobiłem z ciekawości jeszcze jedną fotkę - w takich samych warunkach i ustawieniach przysłony i czasu - ale monochromatyczną (z puchy). Nie zaobserwowałem jakichś zmian szarości w tych obszarach co na kolorze - ale muszę jeszcze pokombinować i to dokładnie sprawdzić.

Inna możliwość, to taka, którą sugerował fafniak - nienormalne wzmocnienia sygnałów z matrycy na kanale niebieskim związane z efektami kwantowymi od otaczającej matrycę elektroniki - albo wada samej matrycy. Wówczas może możliwa by była jakaś kompensacja na poziomie softu, ale pewnie wyniki nie byłyby już satysfakcjonujące.

W każdym razie zaintrygowany wybrałem się wczoraj wieczorem na starówkę i zrobiłem kilka fotek na ISO3200 w świetle sodówek i rtęciówek. Efektu nie było widać. Może to się dzieje tylko przy pewnej charakterystyce widma. Będę to obserwował.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
życzliwy napisał/a:
związane z efektami kwantowymi
eeee :shock: :mrgreen: to napewno nie ja pisalem - zbyt mundre dla mnie... :roll:
 

życzliwy  Dołączył: 29 Sie 2008
Fafniak napisał/a:
życzliwy napisał/a:
związane z efektami kwantowymi
eeee :shock: :mrgreen: to napewno nie ja pisalem - zbyt mundre dla mnie... :roll:
E tam. To tak tylko mundrze wygląda, ale przy tej wielkości elementów i ścieżek na matrycy to na pewno efekty jakieś już są.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach