vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
Pentax SMC P-FA 31mm f/1.8 AF ED Limited
Co powoduje, że ludzie płacą spore pieniądze za to szkło.
Stylistyka, wykonanie, jakość zdjęć – bo chyba nie funkcjonalność?
Zaznaczam, że się nie czepiam (każdemu wolno kochać).
Chcę zrozumieć ten zachwyt.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Wszystko co napisales. I stylistyka i wykonanie i jakosc zdjec.
A dlaczego uwazasz, ze nie jest funkcjonalny???
Na Kropie daje ogniskowa ok. 46mm/1,8 i jest to bardzo optymalny standard. A po podpieciu do pelnej klatki daje obiektyw szerokokatny ze swietnym jak dla takiego kata swiatlem.
Sam mam dylemat, czy Pentax 31/1,8 czy Zeiss 28/2
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A Sigma 30/1.4 to już nie teges? Jeśli ktoś nie ma zamiaru używać tego szkiełka na analogu (chociaż się da, jest tylko lekka winietka i 1.4 na stałe), to jest jaśniejsze, tańsze, i na prawdę świetne jakościowo, zarówno jeśli chodzi o wykonanie jak i optycznie.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Pentax SMC P-FA 31mm f/1.8 AF ED Limited
vivenda napisał/a:
chyba nie funkcjonalność?

A co się kryje pod pojęciem "funkcjonalność" obiektywu?
Jakie szkiełka są funkcjonalne, a jakie nie - i dlaczego 31mm nie jest?

 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Eldred napisał/a:
A Sigma 30/1.4 to już nie teges? Jeśli ktoś nie ma zamiaru używać tego szkiełka na analogu (chociaż się da, jest tylko lekka winietka i 1.4 na stałe), to jest jaśniejsze, tańsze, i na prawdę świetne jakościowo, zarówno jeśli chodzi o wykonanie jak i optycznie.


błagam jak nie masz o czymś pojecia to nie opowiadaj farmazonow. Winieta 30ki jest nieakceptowalna na ff.

30mm f/1.4@f/16
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Cytat
Winieta 30ki jest nieakceptowalna na ff.


To chyba wszystko na ten temat ;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Hmm Gringo , patrzę właśnie przez wizjer Me Supera z podłączoną trzydziestką sigmy i winieta jest malutka, ściemniająca ale nie wycinająca rogów, jakbym sam tego nie sprawdził to bym nie pisał. Nawet z kitem na 18mm mam mniejszą niż ta którą pokazałeś.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Eldred, a wiesz, ze twoj me super podobnie z reszta jak k100 super nie pokazuje 100% kadru. A 92% pokrycia kadru oznacza, ze nie zobaczysz rogow w pełnej krasie...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
vivenda, pomyśl, że pozbawiony AFa Zeiss 2/28 jest jeszcze droższy.
asklop, mam ten sam dylemat co Ty, ale u mnie stanie chyba na Zeissie
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Gringo napisał/a:
Eldred, a wiesz, ze twoj me super podobnie z reszta jak k100 super nie pokazuje 100% kadru. A 92% pokrycia kadru oznacza, ze nie zobaczysz rogow w pełnej krasie...
hmm.. to aż tak będzie widać na odbitkach? .... no to parę klatek będzie głupio wyglądać heh ;-)
 

vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
Re: Pentax SMC P-FA 31mm f/1.8 AF ED Limited
Samp napisał/a:

A co się kryje pod pojęciem "funkcjonalność" obiektywu?
Jakie szkiełka są funkcjonalne, a jakie nie - i dlaczego 31mm nie jest?


Chodziło mi o to, że za takie pieniądze można kupić kilka innych szkieł w tym jakieś jasne ze zmienną ogniskową, które pod względem funkcjonalności według mnie jest lepsze od stałki (zmienna ogniskowa).
Czy jakość zdjęć jest na tyle lepsza aby zapłacić za to szkło 2500zł w porównaniu do 1.4 50mm, które nie jest takie złe, a kosztuje 650zł. Czy chociażby Sigma 18-50 2.8 Macro a kosztuje połowę ceny 31mm 1.8 Limited.
Chcę zrozumieć sens zakupu tego szkła poza oczywiście faktem „bo mnie na niego stać”.
Nigdy tego szkła nie trzymałem w ręku, a tym bardziej nie robiłem nim zdjęć.
Dlatego pytam innych użytkowników, którzy z tym szkłem mieli doczynienia.
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
vivenda- najlepiej, jakbys znalazl sobie kilka zdjec, najlepiej z jednego aparatu obu obiektywow i sobie porownal jeden obok drugiego.
Co do ceny- chyba tylko producent moze Ci wyjasnic, czemu kilkumiesieczna produkcja takiego obiektywu (od szkielek po zlozenie) i sama cena wykozystanego szkla jest taka wysoka :P

Kiedys po necie filmiki chodzily z produkcji jakiejs dlugiej stalki canona i jakiegos mniejszego nie znanej mi firmy obiektywu.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Pentax SMC P-FA 31mm f/1.8 AF ED Limited
A, jasne.
vivenda napisał/a:
Chodziło mi o to, że za takie pieniądze można kupić kilka innych szkieł w tym jakieś jasne ze zmienną ogniskową, które pod względem funkcjonalności według mnie jest lepsze od stałki (zmienna ogniskowa).

Ale tak jasnych zoomów (f/1.8, f/2) - nie ma.

vivenda napisał/a:
Chcę zrozumieć sens zakupu tego szkła poza oczywiście faktem „bo mnie na niego stać”.
Nigdy tego szkła nie trzymałem w ręku, a tym bardziej nie robiłem nim zdjęć.

Trzymałem w łapach, zdjęć nie robiłem - ale mam dobrych parę megabajtów sampli z niego :-P Jakość wykonania powalająca - metal i szkło. Metal też szlachetny w dotyku. Istny optyczny hi-end. Co do jakości obrazu to IMO podstawowa różnica między 35/2 dotyczy oddania koloru. O ile bokeh i rozmycia są jeszcze porównywalne, to nasycenia, kontrasty i relacje między barwami - odmienne.

Co ciekawe - mam super sample (nie pamiętam skąd :-P ) identycznych kadrów przy kolejnych przysłonach zrobionych 35/2 i 31/1.8. I kiedy prosiłem ludzi o ocenę - które się bardziej podobają, zawsze wskazywali te z 31mm. Nieprawdopodobne.

Potem zrobiłem taki myk: wziąłem zdjęcia z 35/2 do AdobeCameraRaw i ruszając suwakami nasycenia, kontrastu, saturacji oraz "vibrance" próbowałem osiągnąć takie relacje między barwami, jakie były z 31mm. Nie do wykonania. Jak jakaś grupa kolorów była taka sama (np. żółcie i czerwienie), to inna zupełnie się rozjeżdżała (niebieskości, zielenie).

W ogóle mam takie przemyślenie, że bardzo często w ocenach obiektywów bierze się pod uwagę rozdzielczość, bokeh, winietowanie,... (i tego typu parametry optyczne), w ogóle pomijając kwestie oddania kolorów. Myślałem, że to nie ma specjalnego znaczenia, da się to "wyciągnąć" w kompie, no i różnice są niezauważalne. Poglądy te zweryfikowała SMC-DA* 50-135: może ze względu na jakość szkła, szlachetność soczewek, pod względem barw obrazuje dużo lepiej niż np. zoom 28-75 Tamrona, czy rzeczona FA 50/1.4 (ona IMO wpada w niebieskości).

Ja należę do tych, którzy w 100% rozumieją ludzi decydujących się na zakup tego obiektywu.

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
vivenda, to jest po prosty szklo bez kompromisow. Ostre od pelnej dziury. Eksluzywnie wykonczone. Ono ma byc drogie, bo zrobienie takiego szkla kosztuje, a zreszta cena to jest czesc wizerunku tego szkla. Tak jak cena jest czescia wizerunku lajki. Za takie rzeczy sie po prostu placi i tyle. A czy jest takie drogie? Tanie nie jest, ale za taka jakosc IMHO warto tyle dac. Z zoomami nawet nie ma co porownywac. Ktory zoom da Ci takie swiatlo i plastyke?
 

vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
Dzięki za wypowiedzi w/w temacie. Po analizach doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie kupić i samemu pobawić się szkiełkiem, a gdyby się okazało, że nie będzie ono przedstawiać dla mnie takiej wartości (relacja cena jakość zdjęcia) to zawsze można sprzedać z niewielką stratą.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
vivenda napisał/a:
zawsze można sprzedać z niewielką stratą.

Rezerwuję.
 

vivenda  Dołączył: 02 Lis 2007
Przyjąłem :lol:

 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
przy joł joł.
*puf*

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Gringo napisał/a:
błagam jak nie masz o czymś pojecia to nie opowiadaj farmazonow. Winieta 30ki jest nieakceptowalna na ff.


A propos winiety. Czy nie jest tak, że staje się wyraźniejsza przy większej wartości przysłony, jeśli przysłona umieszczona jest w tylnej grupie soczewek? Podpinałem kita do FF, żeby sprawdzić jak bardzo winietuje. Na 24mm w wizjerze nie było widać winiety, ale mam obawy, że domykany winietował. Na 18mm wyraźnie winietował, chociaż nie wiem, jak było po przymknięciu przysłony, bo nie mam podglądu GO. Wyniki zobaczę za półtora tygodnia.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
pawelek-79 napisał/a:
Czy nie jest tak, że staje się wyraźniejsza przy większej wartości przysłony, jeśli przysłona umieszczona jest w tylnej grupie soczewek?
Jeśli tak jest to możliwe, że stąd taka winieta na zdjęciu które pokazał Gringo bo było robione na f16. Bo przecież dlaczego kit by nie winietował na 24mm a s30mm na f16 by winietował tak bardzo.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach