hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
  tokina 12-24 w rozterce
Witam wszystkich, od jakiegoś miesiąca czytam sobie Wasze forum i jeszcze się nie wypowiedziałem. Ale teraz jestem w potrzebie.

Zamierzam w niedalekim czasie stać się szczęśliwym posiadaczem KaSetki. Zależy mi na szerokim kącie do robienia widoków, (gdzieś tak... minimum 85 stopni albo nawet 90 dla KaSetkowej matrycy). Rzecz w tym, iż w tej chwili mam możliwość nabycia tokiny 12-24/4 at-x gdzieś za 1650 zł (średnio o 300 taniej niż w sklepach); ale ta chwila długo nie potrwa. Jest to dla mnie masakrycznie dużo pieniędzy a nie chcę żałować decyzji kupna lub powstrzymania się od kupna. Zastanawiam się czy nie zastosować jakiś półśrodków co by mogły ową tokinę zastąpić. Albo może też poczekać co przyszłość przyniesie. Zwracam się więc do Was forumowicze z prośbą o udzielenie kilku odpowiedzi co by mi wskazały światełko w tunelu.

1. Czy są jakieś programiki do poprawiania zniekształceń geometrii rybiego oka co by pozwalały właśnie na zastąpienie takiego 12-24 jakimś starym używanym rybim okiem?
Nie jestem wybitnie wymagający co do jakości zdjęć jedynie o co mi chodzi w obiektywie to asferyczność. Tak naprawdę nigdy nie widziałem takiego prostowanego zdjęcia ale mam nadzieję że jakość w rogach będzie do zaakceptowania.

2. Jak mogą kształtować się ceny w ciągu najbliższych dwóch lat w obiektywach szerokokątnych jak ta tokina? Ja cierpliwy jestem mogę tyle poczekać. Kiedyś ogólnie ceny nowych obiektywów wydawały mi się niedostępne i nie wnikałem w rynek.Ale ostatnio mam wrażenie że wraz ze spadającymi cenami lustrzanek nastąpił nieduży wysyp tanich telezoomów. Ale tak może mi się wydawać, dlatego niech wypowiedzą się ci co obserwują ten biznes - czy aby jest szansa że pojawią się takie szerokie kąty za mniej więcej 1000 zł w przeciągu 2 lat.

3. Czy bywa coś tańszego używanego / starszego / manualnego ? Już widziałem jakiś wątek na ten temat i raczej mówiliście że bardzo ciężko w tym zakresie, więc jest to raczej pytanie poboczne. Dodam tylko że niekoniecznie potrzebuje zoomu 12-24 bądź 10-20 może to być też jakaś szeroka manualna stałka poniżej 15mm na gwint M42 - jeśli taka wogóle istnieje.

Wydatek rzędu 2000zł (razem z filterkami) to gruba sprawa. A fakt możliwości zaoszczędzenia 300 zł spędza mi sen z powiek. Kupić teraz? Poczekać aż pojawi się coś tańszego? Poczekać aż cena spadnie o 1/4? Nie wiem, jestem w rozterce. Proszę Was o opinię i z góry dzięki za odpowiedzi.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: tokina 12-24 w rozterce
xanti napisał/a:
Zamierzam w niedalekim czasie stać się szczęśliwym posiadaczem KaSetki. Zależy mi na szerokim kącie do robienia widoków, (gdzieś tak... minimum 85 stopni albo nawet 90 dla KaSetkowej matrycy). Rzecz w tym, iż w tej chwili mam możliwość nabycia tokiny 12-24/4 at-x gdzieś za 1650 zł (średnio o 300 taniej niż w sklepach); ale ta chwila długo nie potrwa. Jest to dla mnie masakrycznie dużo pieniędzy a nie chcę żałować decyzji kupna lub powstrzymania się od kupna. Zastanawiam się czy nie zastosować jakiś półśrodków co by mogły ową tokinę zastąpić. Albo może też poczekać co przyszłość przyniesie. Zwracam się więc do Was forumowicze z prośbą o udzielenie kilku odpowiedzi co by mi wskazały światełko w tunelu.


Nie ma Tokiny 12-24 z mocowaniem Pentaksa. Tzn. jest, ale inaczej wygląda, i nazywa się SMC Pentax-DA 12-24/4

xanti napisał/a:
1. Czy są jakieś programiki do poprawiania zniekształceń geometrii rybiego oka co by pozwalały właśnie na zastąpienie takiego 12-24 jakimś starym używanym rybim okiem?


Stare uzywane rybie oko (np. Zenitar) po wycięciu cropa nie da Ci chyba spodziewanego kąta, i dodatkowo będziesz musiał prostować - poszukaj programu PTLens.

Rozważ Sigmę DC 10-20/4-5.6.
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
Czy DA 12-24/4 ma też taką monstrualną aberrację chromatyczną?
http://www.optyczne.pl/in...tywu&test_ob=45
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
mam zenitara (16mm). Opinie o nim są różne, najwięcej słyszałem takich, że jakość zależy od egzemlarza. Ja swojego używam już parę lat i przez ten czas nie zauważyłem problemów-rysuje ładnie. Oczywiście na fotkach widać krzywizny -jak to z fish eye (na cyfrze są jednak zdecydowanie mniejsze niż w analogu i dość często do przyjęcia). Nie wiem czy mogę polecić tę optykę, bo nie każdy ją lubi, jednak jeśli udałoby ci się obejrzeć konkretny egzemplarz i pstryknąć jakiś test przed zakupem to myślę, że za tę cenę zastanawiał się nie będziesz. A ja ciągle myślę o DA 10-17 ED [IF]
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zenitar jakby na cyfrze obcięty był lekko - nie da się ukryć. Ale zastosowanie Fiszeja dla przeciętnego pstrykacza (lajk mła) jest na tyle okazjonalne, że nawet po kastracji brzegów zdjęcia mi to wystarcza. O 10-17 raczej nawet nie próbuję myśleć, bowiem poza osobami preferującymi owce to trudno znaleźć dłuższe i sesnowniejze zastosowanie dla tego szkła. A 12-24 to już inna bajka - to jedno z 3 szkieł, których brakuje mi do pełnej satysfakcji i wypisania się z forum.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Michu napisał/a:
brakuje mi do pełnej satysfakcji i wypisania się z forum.

uwazaj, ostatnio Ci słodzili, że nie pozwolą resetwoać Ci licznika, ale jak teraz Ty nie będziesz słodzi jaki my fajne towarzystwo...
żartuję oczywiście
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Miałem kiedyś w domu jedno popołudnie Zenitara 16mm i aberacje chromatyczne były tak ogromne, że następnego dnia rano oddałem właścicielowi. Zdjęć testowych nie zachowałem bo nie było po co.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
plwk, - popatrz....a moj pomimo b.delikatnych rysek na przednim szkle byl ostry......ciekaw jestem do kogo trafil bo nie pamietam....
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
jeśli chodzi o zeitara proszę:
http://www.pbase.com/iagrafx/fisheye_test
nie wiem tylko czemu na tych fotkach aberracja chromatyczna jest widoczna tak bardzo. ja u siebie nie zauważam tak dużej, ale mówiłem -zależy od egzemplarza.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
A 12-24 to już inna bajka - to jedno z 3 szkieł, których brakuje mi do pełnej satysfakcji i wypisania się z forum.

Drugie (a właściwie pierwsze) to wiem, a jakie jest trzecie?

[ Dodano: 2006-10-20, 08:24 ]
Asus napisał/a:
Czy DA 12-24/4 ma też taką monstrualną aberrację chromatyczną?
http://www.optyczne.pl/in...tywu&test_ob=45

Otwarty na 12mm ma, ale chyba nie aż taką. Kiedyś dla fafniaka zrobiłem dwie testowe fotki z balkonu, na 12mm f/4 i f/8. Traf chciał, że jest bialutkie niebo i mnóstwo gałęzi - warunki idealne do CA. Przy f4 jest spora, przy f8 prawie zniknięta. Nie mam takiego porównania dla 24mm.
www.dojarek.com/tmp/da1224ca.zip - dwa pefy w środku
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
Zastanawia mnie tak kolosalna różnica w cenie między Pentaxem i Tokiną. Oryginalny Pentax jest jednak prawie dwa razy droższy.
Czy rzeczywiscie sa to te same obiektywy?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To ta sama konstrukcja optyczna.
Na pewno inne wykonanie, raczej na pewno inne powłoki przeciwodblaskowe.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Asus napisał/a:
Zastanawia mnie tak kolosalna różnica w cenie między Pentaxem i Tokiną. Oryginalny Pentax jest jednak prawie dwa razy droższy.
Czy rzeczywiscie sa to te same obiektywy?

Dwa razy to przesada, w UE to powiedzmy 40%:
http://www.fotokoch.de/objektive/18974.shtml
http://www.fotokoch.de/objektive/44317.shtml

Poza roznicami o ktorych napisal Jarek dorzucilbym jeszcze QSF w Pentaxie - czyli mozliwosc recznego przeostrzania mimo ustawionego AF na korpusie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Drugie (a właściwie pierwsze) to wiem, a jakie jest trzecie?

Coś długiego. Po namyśle padło na Sigmę 135-400. Za skandal uważam fakt, że Pentax nie ma żadnego zooma z dłuższą ogniskową (400-500mm) w cenie ok 3-4K PLN.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Eeeee... przyjda nowe DFA* 300 i 400 i bedzie po sprawie, pewnie w tej wlasnie cenie ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tssaaa... Pewnie - Gwiazdki w tej cenie...
Ale przyznasz, że coś takiego jak 200-400/4-5.6 za 3K przydałoby się w tym systemie.

[ Dodano: 2006-10-20, 15:34 ]
Tssaaa... Pewnie Gwiazdki w tej cenie...
Ale przyznasz, że coś takiego jak 200-400/4-5.6 za 3K przydałoby się w tym systemie.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gwiazdka 300/4.5 kosztowala w USA 750 USD. Biorac pod uwage, ze ostatnio ceny Pentaxa w UE spadly i przynajmniej liczbowo sa podobne tym z USA, to mozna przyjac, ze nowy DFA 300/4 bedzie kosztowal podobnie - 750 Euro, czyli u nas jakies 3000 zl ;-) Do tego TC 1.4x i masz 420/5.6 - praktycznie bez straty jakosci :-)
BTW - w Chasseur dImage twierdza, ze od teraz wszystkie nowe szkla Pentaxa maja byc SDM... Troche nie chce mi sie wierzyc w wypadku krotkich stalek, ale dla dluzszych mialoby to duzy sens ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Właśnie - przypomniałem sobie, że jest roadmap.
Niestety, niczego poza 300mm nie uświadczymy.
Mimo wszystko wolałbym zoom (chociażby focenie modeli - tutaj ma to znaczenie, zwłaszcza gdy modelem steruje mój wydawca chcący zafundować mi mini scenę z filmu "Północ-północny zachód"). A tu najlepszą ofertę ma - niestety - Sigma.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Czy aby na pewno Pentax i Tokina 12-24 były tymi samymi konsrukacjami optycznymi? W dodatku do Foto "Obiektywy autofokus" stoi napisane, że Pentax ma jedną soczewkę LD, a tokina żadnej. Pomyłka w druku? Nie wiem co o tym sadzić.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak, to ta sama formula optyczna - reszta jest inna. Tokina scisle wspolpracuje obecnie z Pentaxem przy opracowywaniu formul optycznych nowych szkiel. Dotyczy to nie tylko 12-24 ale takze rybiego oka 10-17 i nadchodzacych 16-50 i 50-135. Cala reszta (szklo, powloki, mechanika, elektronika) jest indywidualna u kazdego z producentow.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach