teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Sylwiusz, zmiłuj się, bo oszaleję. Napisz czy Pentax ma to LD, ktorego nie ma Tokina czy też wszysyko jest takie same. Nie zaznam spokoju dopóki się tego nie dowiem. Coś mi mówi, że szkło LD może mięć wpływ na aberację chromatyczną. Poza wszystkim innym, to jest to dla mnie problem czysto teoretyczny. Mam przeczucie, że cena Pentaksa 12-24 zrówna się z ceną Tokiny wtedy gdy Tokina wprowadzi bagnet K, czyli nigdy. W tej sytuacji pozostaje Sigma 10-20. Kończąc zapytam filuternie: czy aby na pewno o to chodzi we współpracy Pentaksa z Tokiną?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tylko spokój może Cię uratować.

Jest sobie strona w ogólnoświatowej, ogólnodostępnej sieci Internet:
http://www.pentaximaging....gital_35mm_zoom

A tam napisali:
"Extra-low Dispersion (ED) glass for superior sharpness and color correction"
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A na stronie Tokiny nie chwalą się żadnym SD/ED/LD w przypadku tego szkła, natomiast przy np. 50-135/2.8 już piszą: "The lens features SD glass lens elements to correct for chromatic aberrations and focuses all colors accurately at the film plane, making the AT-X 535 PRO DX an APO lens".

Także rzeczywiście może być coś na rzeczy.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
No dobrze, Pentax to ma. Ale teraz wyjdzie ze mnie cała małostkowość, zawiść i takie tam inne i zapytam: czy aby na pewno Tokina tego nie ma? Byłbym spokojniejszy gdybym wiedział, ze ta różnica w cenie obejmuje też różnicę w rzeczonym LD.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Napsiz maila do Tokiny i sie zapytaj.

A tak swoją drogą - to nie bardzo rozumiem Twoje dylematy, skoro i tak nie masz wyboru (nie ma i nie będzie Tokiny z bagnetem K).

Dylemat to jest przy kupnie tego szkła, ale inny - np. z czego zrezygnować przez najbliższe kilka miesięcy... ja np. odpuściłem sobie wizyty u kosmetyczki i rzadziej robię wosk.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
A znowuż tu:
http://www.optyczne.pl/in...est_ob=45&roz=3
twierdzą żę rzeczona Tokina ma aż dwie soczewki LD :mrgreen:

[ Dodano: 2006-10-20, 18:39 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
odpuściłem sobie wizyty u kosmetyczki i rzadziej robię wosk.

Ty też? Ja już nawet nie maluję paznokci u nóg. :-(
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
To nie dylemat, to świadomość. Nie mogę ścierpieć tego, że ten sam towar sprzedawany jest w tak drastycznie różnych cenach, przy czym ta niższa, jest nam niedostępna, bo Panowie doszli do porozumienia. Pisałem przecież, że wychodzi ze mnie małostkowość. Nie jestem wielbicielem ptactwa wodnego, ale czyż ta różnica w cenie nie jest jaskrawym przykładem istnienia "układu"?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To nie jest ten sam towar. Zobacz w tym teście na optyczne.pl, jak się Tokina pod światło zachowuje. A później zobacz ten wątek: http://manufactura.home.p...opic.php?t=1371

A jak jeszcze Ci źle, to pomyśl sobie, że np. nowa Tokina 10-17 fisheye najprawdopodobniej będzie sporo droższa od odpowiednika SMC.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
teta, - placisz za QSF i SMC :mrgreen: :-P
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Slava, sam widzisz jakie to życie w dobie sprzecznych informacji i niedomówień jest trudne. Chyba skoczę po piwo.

[ Dodano: 2006-10-20, 19:18 ]
Jarek, jeszcze nie wyszedłem, ale już wiem, że z twojegp powodu podwoję dawkę.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Hehe, ja właśnie flaszkę wina otworzyłem. Zdrówko!!!! Za SMC i szkło niskodyspersyjne!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava, jak skoncze piwo to dolacze do ciebie z winem :mrgreen: - tak online :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
qrna, a ja tu o suchym pysku :evil:
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Jezusicku nie sądziłem że ten wątek jeszcze ktoś pociągnie.
Tak sobie podliczyłem tą sigmę 10-20 razem z filterkami i stwierdziłem że to rujnuje mój budżet, więc dałem sobie na wstrzymanie. Rozważam zakup szerokiego konwetera. Na razie zakupiłem już KaSetkę i po krótkiej zabawie kitem zastanawiam się czy w ogóle potrzebuję szerzej. Ale mimo wszystko przydałoby się coś do focenia architektury.

Kit da nam po przeliczeniu 18x1,5 = 27mm
a zenitar 16x1,5 = 24mm
To niby szerzej ale po prostowaniu pewnie jeszcze trzeba będzie coś obciąć. Ehhh... cholerne małe aps-c. Boleję że przez to nie znajdę jakiegoś szerokiego starocia :roll:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A co mi tam, zadam to pytanie.

Po co Ci "filterki"?
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
np po to by niebo potraktować polarkiem na wypadek gdyby było niepokorne. Poza tym skoro szeroki kąt ma słuzyć do robienia architektury to polarek też nieco zredukuje mi odblaski w oknach. Jeśli chodzi o widoczki no to szary połówkowy też może się przydać choć jeszcze nigdy takowego nie używałem. No ale co ja tu będę gadał do czego służą filtry. Czy to jest jakieś pytanie sprawdzające? ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
xanti, - mam nadzieje ze nie wliczles do ceny filtro cokin -szarych????????? Bo jezeli tak to zapomnije chyba ze chcesz sie k*** potem na dziwne dominanty tam gdzie przywaliles filterkiem....polecam hitech-a
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
ehm, przyznam się żem niedoświadczonym :oops: , nie miałem nigdy cokina w ręku. Ale czy aby hitech zastąpi nam w pełni filtry?
Tak szczerze - pierwsze co mi przyszło do głowy przy kupnie takiego obiektywu jak sigma 10-20 to jego ochrona (uv albo coś) a potem pomyślałem o polaryzacyjnym, który ma wiele praktycznych zastosowań. Niestety już ta para filtrów 77mm to 1/4 ceny sigmy a na takie szkło zakładanie byle czego (np najtańszej hamy) to grzech.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Do ochrony to dekiel i osłona p-słon. No chyba, że focisz na rajdach samochodowych albo na pustyni... A polar to by się i tak slim przydał, bo na szerokim końcu i bez filtra jest delikatne winietowanie.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
Slava, jak skoncze piwo to dolacze do ciebie z winem :mrgreen: - tak online :mrgreen:

No to co się będę szczypał - tęz się włączę do wątku ;-) - właśnie kończymy z Panią jakieś południowoafrykańskie czerwone :-) )
xanti napisał/a:
nie miałem nigdy cokina w ręku. Ale czy aby hitech zastąpi nam w pełni filtry?

I tak i nie. Filtry prostokątne są o wiele bardziej uniwersalne od okrągłych (pasują do różnych średnic mocowania, można przesuwać granicę w połókowych itp.) - był o tym wątek na forum już (szukaj hasłą 'Cokin'). Jeżeli jednak chodzi o polara to jest ciut gorzej (choć są tacy co chwalą Cokin'owskiego a można też wejść w Lee) no i jak masz jedno szkło to czasem wygodniejsze i dyskretniejsze sąfiltry nakręcane. Podobnie przy dużych dysproporcjach śrenic typu bardzo jasny zoom i np. 50-tka - wczoraj w PGF-ie własnie zastanawialiśmy się jak będzie się operować 50mm z nakręconymi filtrami Lee (100x100 albo 100x150mm) i całym dodatkowym tałatajstwem typu osłony p. słoneczne i wyszło nam dosyć komicznie. Ale jeżeli ktoś chce dużo używać filtrów - zwłaszcza tych przydatnych przy kolorze (szary, szara poówka, ocieplający (choć to przy cyfrze mniej potrzebne może)) to jednak polecam to rozwiązanie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach