Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
Jaki analog z AF ?
Witam wszystkich. Mam do was prośbę, bo jak czytam znacie sie dobrze.
Pisano już tu niezliczone zdania na temat różnych analogów. Niestety strasznie trudno, czytając to wszystko, mi sie w tym połapać. Na pewno dlatego że pentaxa nie mam a dopiero zamierzam mieć a jedyny analog jaki mam to zenit 12xp.

Co mi leży na wątrobie – kiedyś (jak kase uzbieram) chciałbym kupić cyfre pentaxa, ale to duży wydatek, więc na razie chciałbym zgrabnego analoga. No i tu znów problem taki jak wielokrotnie były poruszane. Chciałbym żeby pasowały i działały do niego szkła takie jak spokojnie bedą działac z cyframi a jednocześnie zebym mógł podpiąc M42 :)
Zależy mi też na AF ale nie wyobrażam sobie żeby nie było manualnej obsługi. Nigdy nie miałem sprzetu pentaxa w ręku (mam nadzieje ze nie pakuje sie w nic złego) i niestety bardzo ciężko jest mi sie odnaleźć w tak ogromnym wyborze sprzetu.

O MZ-50 naczytałem sie tu i złych i dobrych rzeczy
O P30, Super A, MZ-5N, CHINON CM-4 dobrych ale nie wiem czy spełniją moje warunki.
A co to za model SF7? Nie za bardzo widziałem ze ktos o nim pisał.

Prosiłbym tu o ile to możliwe żebyście troche podsumowali tu swoją wiedze na ten temat a myśle ze nie tylko mi to ułatwi wybór :)
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zapoznałeś się już tym: http://www.pentax.osw.pl/korpusy/korpusy.html ?
Tam znajdziesz bardzo dużo danych.
Niemy napisał/a:
O P30, Super A, MZ-5N, CHINON CM-4 dobrych ale nie wiem czy spełniją moje warunki.

Z wymienionych tylko MZ-5n ma Auto Focusa którego chciałeś.
MZ-50 z tego co pamiętam ma ciut ograniczoną współpracę ze szkłami manualnymi (serii K i M) ale nic więcej niż cyfrowe lustrzanki więc kupując szkła nowsze niż A nic nie tracisz.
O SF7 informacje znajdziesz na ww stronie.
Jak chcesz aparat który cię nie będzie ograniczał w nauce a wręcz przeciwnie to na długi czas wystarczy MZ-5n - przy obecnych cenach analogów nie warto wg mnie szukać prostszych korpusów - różnica w cenie będzie minimalna. Jak chcesz totalny wypas za rozsądne pieniądze to Z1p ale ten będzie jednak droższy.
 

bombadilla  Dołączył: 16 Gru 2007
Jeśli chcesz używać m42, to kup przejściówkę koniecznie bez kołnierza (ostrzy w nieskończoność). Używam z powodzeniem szkieł pentacona do mz50 i mz7 (pomiar światła na roboczej)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Niemy, przejrzyj tabelki w linku podanym przez Maćka, a potem pytaj o model,który szczególnie przypadnie Ci do gustu.
Niemy napisał/a:
co to za model SF7?

Z pierwszej serii lustrzanek z AFem (druga połowa lat 80tych).W Polsce mniej znany i rzadko bywa we wtórnym obiegu na giełdach.

[ Dodano: 2008-09-05, 09:13 ]
Za Maćkiem, też polecam MZ 5N.
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
ooo, bardzo ładnie. Zastanawiałem się nad tym samym tylko starałem się dopiero przebic przez wątki o analogach. Szkoda, ze te AFowe nie wyglądają już tak jak np. ME...
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
Dzięki Maciek przyda sie ta stronka, bardzo :D o nauke mi nie chodzi, wolałbym coś więcej :)
MZ 5N już oglądałem i właśnie jego pierwszego zobaczyłem, spodobał mi sie poszukalem na allegro i znalazłem ale z adnotacją
Cytat
Korpus możnaby uznać za w pełni sprawny, gdyby nie szwankująca współpraca z pozycją „A” na pierścieniu przysłon obiektywów Pentax A, F i FA. W tej pozycji następuje całkowite przymknięcie obiektywu (np. do wartości "22" lub "32" w zależności od obiektywu). Po ustawieniu na konkretną wartość przysłony (poza "A") działają poprawnie wszystkie funkcje aparatu.

no i pomyślaem ze wydam 200zł a on niesprawny bo nie bardzo rozumialem o co chodzi :)
a o SF7 też sie pytaełm bo tez jest do kupienia
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Niemy, praktyczny skutek tej wady to zapewne brak pełnego programu oraz zapewne Tv (priorytetu czasu). Av i Pełen manual pewnie działa.
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
przeglądalem allegro i ebaya i mały wybór tych z AF
łatwo dostać mz 50 i 60 ale na tych psy wieszaliście w postach :)
jeszcze mam prośbę abyscie mi wytłumaczyli z biektywami "a"
i tak sie zastanawiam jakbym zrezygował z AF (w sumie bez niego większa frajda :P ) to np a super bedzie dawal rade z tymi obiektywami co pisałem?

jorge.martinez czyli jak manual działa to dobra, Av ważniejszy od Tv jak dla mnie, a jak M dział to i nie potrzebny ale czy P działa w takim razie?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Niemy,jeśli rezygnujesz z AFu,to wybór masz ogromny : zarówno puszki pentaxa,jak tez producentów niezależnych.Ricoh,Chinon,/Revue to tylko kilka przykładów. Z pentaksowych warto zwrócic uwagę też na "ostatniego pleśniaka" czyli MZ-M .Bardzo fajna puszka (używałem - teraz idzie na sprzedaż).
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Niemy, zapewne chodzi o automatykę przysłony. Tzn część obiektywów nie ma w ogóle pierścienia przysłony (FA-J) a część ma, ale mają ustawienie A(uto). I jak zejdziesz z tego auto i sam ustawisz przysłonę na obiektywie to mogą być problemy - opisane w innych tematach.
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
To może ja konkretnie wypowiem się o dwu najważniejszych modelach, które miałem, i które mnie uformowały. Inne miałem epizodycznie.
Pentax Program A. Genialny, prosty aparat, i co najważniejsze – niezawodny. Bez AF, za to z automatyką naświetlania (Av i Program). Polecam, koszt max 200 zł. Dowód niezawodności: wpadł mi kiedyś do górskiego strumienia. Cały, na dno. Wyjąłem, wysuszyłem, i nic.
MZ 6. Ma AF. Plastik fantastik, ale bardziej niezawodny, niż MZ5, czy MZ5n. Ma pełny bagnet K, czego nie ma dziś już żadna cyfrowa lustrzanka Pentaxa. Oznacza to, że nie trzeba żadnych zielonych guzików czy innych głupot, by zmierzyć światło, wszystko zapinasz, i wszystko działa. Naciskasz spust, i już. Przez M42 czy nawet przez denko od butelki, nie ma znaczenia. Te dwa modele szczerze polecam, to dzielne aparaty na każde czasy.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
aldek napisał/a:
MZ 6.

Ma jedną 'wadę" ;-) ; obsługuje pTTL i "klasyczny" TTL .W przeciwieństwie do starych analogów oraz MZ 5n - "guziczkologia" i "wajchologia": żadnych okręteł tylko guziczki ,wajcha wokół spustu i główne koło nastawcze ( dla bajeru podświetlane - efekt raczej choinkowy).I ważna zaleta : podświetlany wyświetlacz główny :!: .Taki ficzer to raczej tylko w puszkach profi. W sumie bardzo udany korpus.Jesli dodać dokładny pomiar światła,mamy aparat wręcz idealny.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Czy są jakieś różnice pomiędzy modelem Program Plus a Super A?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Program Plus jest hamerykańską wersją Program A, a Super A jest Super A :mrgreen:
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
karmazyniello napisał/a:
różnice pomiędzy modelem Program Plus a Super A?

Program A/program plus nie ma TTL-flash i automatyki przysłon(czasy otwarcia migawki tez sie troche róznią 1/1000(programA) 1/2000(superA).
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Dada napisał/a:
a Super A jest Super A :mrgreen:

Czyli po jankesku SuperProgram ;-)
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
czyli ja AF to kupować MZ 5N
a jak manual to kilka innych pozycji jest - wszystko jasne
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Niemy napisał/a:
czyli ja AF to kupować MZ 5N

A najlepiej MZ 3 i do tego czarny. :evilsmile: ;-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Cytat
łatwo dostać mz 50 i 60 ale na tych psy wieszaliście w postach :)
Niemy, miałem następujące modele aparatów z serii MZ: MZ-5, MZ-7, MZ-10 i MZ-50. Sprzedałem wszystkie oprócz MZ-50 ... w zasadzie oprócz dwóch MZ-50 :-) .
MZ-5 bardzo fajny jest, wygląda super, ma dużo kółek nastaw (czasu, ekspozycji, pomiaru światła itp itd). MZ-5 ma trójpolowy AF (to akurat wada) z możliwością wyboru tylko środkowego punktu (to zaleta wobec powyższej wady) ... jednak żeby działał tylko centralny punkt trzeba trzymać wciśnięty guziczek (albo ja jestem blondynką). Z manualami działa bdb. Z obiektywami DA w trybie P - jest w tym dziale temat o współpracy analogowych puszkach Pentaksa ze szkłami DA.

MZ-7 tez fajnym aparatem jest, ale posiada trójpolowy AF bez możliwości wyboru tylko centralnego punktu - błędy AF murowane. Za to body bdb współpracuje z obiektywami DA (np. kit) - można sterować przysłoną w trybie Av. Bdb współpraca z manualnymi szkłami

MZ-10 AF i praca z manualami jak wyżej. Szkła DA w trybie P.

MZ-50 mój ideał aparatu ;). Prosty, tani jak barszcz, nie traci na wartości ... bo taniej już się nie da .... , ale główna zaleta to jednopunktowy AF, dzięki czemu nie będziesz czekał aż aparat zdecyduje na co ustawić ostrość. Dobrze współpracuje ze szkłami DA. Niestety ze szkłami manualnymi jest pod górkę.

W żadnym modelu z serii MZ nie ma czujnika krzyżowego AF, ale mając możliwość ograniczenia AF do centralnego punktu działa okey.

P.S.
Liczbę pól AF prawdopodobnie można ograniczyć sprzętowo taśmą izolacyjną. Trzeba podnieść lustro i zakleić dwie boczne dziury czujnika AF - powinno działać :-) .
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
JA sie zdecydowałem na manualnego - MZ-M bo tani a i sprzedawca MarWoj bardzo pomocny
jeszcze wam bede głowe zawracał na inne tematy :P
po za tym forum to kopalnia wiedzy :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach