Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
bEEf, 30>24 :mrgreen:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Dada, ale palnąłem :mrgreen: Pamiętam, że większość robiłem na 30, stąd mi się "wypsnęło" :oops:
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
michal5150 napisał/a:
Są analogi, które sterują przysłoną z poziomu korpusu więc da się wykorzystać kita z cyfry.

Są dwie możliwości - sterowanie rozumiane jako ustawienie wybranej wartości blendy z body, albo możliwość poprawnej pracy z obiektywem, bez możliwości wyboru dowolnej blendy (bez możliwości jej ustawienia z body). W tym pierwszym wypadku z cyfrowym kitem współpracuje tylko kilka body analogowych (MZ-S, Z1-P. Z20), ale w drugim przypadku to już cała garść poczynając od Super A, A3 i SFX, a kończąc chyba ? na wszystkich MZ.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
MZ-S nie steruje przysłona z body...
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Yeti napisał/a:
michal5150 napisał/a:
Są analogi, które sterują przysłoną z poziomu korpusu więc da się wykorzystać kita z cyfry.

Są dwie możliwości - sterowanie rozumiane jako ustawienie wybranej wartości blendy z body, albo możliwość poprawnej pracy z obiektywem, bez możliwości wyboru dowolnej blendy (bez możliwości jej ustawienia z body). W tym pierwszym wypadku z cyfrowym kitem współpracuje tylko kilka body analogowych (MZ-S, Z1-P. Z20), ale w drugim przypadku to już cała garść poczynając od Super A, A3 i SFX, a kończąc chyba ? na wszystkich MZ.

Hmm, mi się wydawało że przysłoną steruje (pierwszy wariant) cała seria Z (PZ) i SF a z serii MZetek wszystkie oprócz MZ-S, MZ-M i MZ-5/3.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
michal5150 napisał/a:
oprócz MZ-S, MZ-M i MZ-5/3.
I MZ-10 także nie
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Całkiem możliwe ;) Swoją drogą to zabawne - miałem dwie MZ-10 i nie pamiętam jak go obsługiwałem. No ale to było długo przed erą cyfry, a pamięć już nie ta.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Yeti napisał/a:
W tym pierwszym wypadku z cyfrowym kitem współpracuje tylko kilka body analogowych (MZ-S, Z1-P. Z20)

Mam MZ-6 i można świadomie wybierać konkretną przysłonę z poziomu aparatu (tryby M oraz A).
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
bEEf napisał/a:
Dada napisał/a:
Powyżej 24 mm prawie niewidoczna.

Spokojnie można robić nawet więcej, do 30mm.


I ja się zgodzę, swojego czasu kita używałem a analogu dość często, w zakresie od 24 dawał radę ;-) dopiero po zakupie FAJa 18-35 kit poszedł w odstawkę :-D Aha używałem na MZ-7
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Przeciez i MZ-S i MZ-5n reguluje przesłone z aparatu. Podpinam DA35/2.4, w aparacie ustawiam priorytet czasu, ustawiam czas a aparat ustawia mi automatycznie przesłone.
To ze nie ma trybu AV w aparacie, nie znaczy ze nie reguluje on automatycznie przesłony w obiektywie.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
wuzet napisał/a:
To ze nie ma trybu AV w aparacie, nie znaczy ze nie reguluje on automatycznie przesłony w obiektywie.

Nie znaczy to również, że jest to tak samo wygodne jak ustawienie przesłony z poziomu korpusu czy też pierścienia na obiektywie. Właściwie to mając do dyspozycji P oraz kompensację też można poszaleć ;-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Wiem że nie jest wygodne, dlatego DA35 podpinam raczej do *ist'a ... zawsze jest jakaś opcja ;-)
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Mz-60 i tryb AV
Mam pytanie,
myślę o zakupie taniego i lekkiego body Pentaxa z autofocusem, w ktorym będę mógł regulować elektronicznie przysłonę obiektywów nie mających regulacji mechanicznej (chciałbym podłączać do body kita i być może zakupione w przyszłości da 35 2.4). Widziałem, że mz-60 ma koło regulacji - czy można nim ustawiać wartość przysłony w trybach AV i M? A jak to działa np. w MZ-50?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Kuba
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
I MZ-60 i 50 można sterować przysłoną z poziomu body. Oba korpusy są przystosowane do zubożonych bagnetów.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
max shreck napisał/a:
A jak to działa np. w MZ-50?

Działa tak, że w Av klikasz takim noskiem wokół spustu w lewo albo w prawo a wartość przesłony się zmienia. W trybie M za to klikaniem zmieniasz czas, a po wciśnięciu Av/+- przesłonę. Tylko umiejscowienie tego przycisku jest niezbyt wygodne w przeciwieństwie do modelu MZ-30.
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Panowie, wielkie dzięki za wyjaśnienia! Czyli chyba MZ-60 ze swoim kółeczkiem będzie oprócz *IST najbliższy obsłudze AV znanej np. z k100D, którego do dziś czasem używam? Acha, zależy mi też na możliwości ustawiania tylko centralnego punktu AF. Wiem że MZ-7 tego nie ma, a 60? Jeśli tak, to pozostaje mi zawieszenie ogłoszenia na giełdzie o chęci zakupu 60-tki :-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
A w MZ-60 jest więcej punktów AF niż centralny? ;-)
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
W takim razie wszystko jasne :) THX!
 
Lexxer_Monster_  Dołączył: 24 Mar 2012
W sieci spotkałem się z informacją że MZ-60 nie jest kompatybilny ze starszymi obiektywami Pentaxa, czy to jest 100% prawdy?
Jeśli tak jakie inne body podobnej klasy będzie spokojnie współgrało zarówno ze starszymi szkłami Pentaxa jak i M42?


Pozdr.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Lexxer_Monster_ napisał/a:
czy to jest 100% prawdy?
Tylko 50 %. :-P Bagnet jest taki sam, ale brak jest przeniesienia przysłony. Z M 42 przez przejściówkę będzie pracował z pomiarem Av na przysłonie roboczej. Ze starszymi szkłami dobrze pracuje MZ-10, MZ 5. Dla odmiany te korpusy nie będą współpracowały dobrze z nowymi szkłami (bez pierścienia przysłony)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach