Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Prosba o informacje na temat lamp blyskowych
Chcialbym was prosic o linki do jakis skarbnic wiedzy na temat fotografii z lampami blyskowymi. Szukam na googlach, ale nie moge znalezc nic ciekawego.

Chodzi mi o techniczny aspekt, jako, ze nigdy nie robilem zdjec z uzyciem lampy. Zawsze tylko swiatlo zastane. Troche sie gubie w tym wszystkim, nie wiem co to znaczy ze lampa ma komputer albo ze ma ttl ( through the lense ) - domyslam sie ze to chodzi o dokladniejszy pomiar swiatla z uwzglednieniem sily blysku? Albo co to jest p-ttl.


Rowniez nie wiem jak dokonuje sie pomiaru swiatla, gdy uzywam lampy blyskowej. Domyslam sie, ze lampa ma sile blysku ktora sie da okreslic w skali EV i o tyle EV pewnie normalna ekspozycje mozna zmniejszyc bo swiatlo zostanie dostarczone z lampy?

Jak widac kompletnie nie mam o tym pojecia. A juz jak uzywac mechanizmu kompensacji blysku to juz kompletna czarna magia. W lampie wbudowanej mam -3Ev do +1EV i kompletnie tego nie rozumiem. Ev od czego? Ze lampa blysnie o -3EV mniej od... ogolnej EV jaka ustawilem na aparacie? Nie kapuje.

Prosze was o jakies zrodlo informacji, poszedlem do bilbioteki i nawet znalazlem cieniutka ksiazeczke o lampach blyskowych ( stara jakas ) i tam ustawiali przeslone na lampie? Ksiazka napisana w sposob, ktory nie odpowiada na moje pytania.

Na koniec jedno pytanie jeszcze - co to jest zoom lampy blyskowej?

Z gory wielkie dzieki za pomoc, Pozdrawiam
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Odpowiedzi na niektóre:

TTL - lampa zaczyna świecić i na podstawie światła odbitego od kliszy/matrycy określane jest czy dosyć - jak sam widzisz jest to pomiar mniej-więcej
P-TTL - pomiar wykonywany jest przed podniesieniem lustra przy pomocy standardowych czujników - dokładniejszy, wielopolowy i co najważniejsze uwzględnia w obliczeniach zastane światło dzienne. Lampa błyska na dwa razy - raz przed podniesieniem lustra dla pomiaru, drugi raz po otwarciu migawki.

Lampa ma regulowaną siłę błysku. Aparat w ramach nastaw czułość/przesłona/czas określa ile mu brakuje do optimum z uwzględnieniem korekty naświatlania, brakującą ilość doświetla lampą z tym że na tą brakującą ilość uwzględnia jeszcze korektę lampy.

BTW - korzystacie z różnych korpusów jak to jest tam rozwiązane. Robię zdjęcia w jasnym wnętrzu, na tyle jasnym że aparat jest w stanie naświetlać bez lampy. Robią mi się cienie i chcę wyrównać lampą. Włączam lampę ale że na drabince ekspozycji mam 0EV lampa błyska symbolicznie i praktycznie jej działania na zdjęciach nie widać. Mnie interesowało by utrzymywanie dziennej ekspozycji ma poziomie -0,7EV i dopalać te brakujące lampą. Jeśli wprowadzę korektę ekspozycji to ta korekta wpływa też na lampę i nic nie daje spodziewanego efektu. Oczywiście mogę to zrobić w M - ale przy zmieniających się warunkach jest to męczące.

Jak robić to w automacie?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach