jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Jakość filmu z kamery.
Chciałem się na wstępie pochwalić, że zostałem zaobrączkowany po wielu latach życia w grzechu i rozpuście. Oraz trochę się pożalić na branżę pokrewną tj. wideofilmowanie ślubów.
Miałem na swoim ślubie fotografa, którego sam wybrałem i z jego pracy jestem bardzo zadowolony (pozdrawiam Przemka), oraz kamerzystę z polecenia.
Gość wywarł pozytywne wrażenie, przyniósł dużą kamerę Sony (nie znam modelu, ale miała uchylny wyświetlacz) z podpórką, lampą na wysięgniku.
Z jego pracy też jestem zadowolony bo przejrzałem film i widzę fajne prowadzenie kamery i dobry montaż (nie pociął audio i w kościele wygląda jakby pracowały dwie kamery) itp.
Ale załamałem się jakością filmu. Film dostałem na dwóch płytach DVD formatu mpeg-2 z nadrukiem. Pierwszy raz obejrzałem z rodzinką na stacjonarnym DVD i plazmie 42" i miałem wrażenie, że technologia stanęła w miejscu od czasu mojej studniówki 11 lat temu tj. ta sama jakość obrazu jak z VHS, taki sam generator napisów i innych badziewnych nakładek na obraz.
Balans bieli całkowicie szwankował i przed kościołem wszyscy mieli niebieskie koszule (słoneczny dzień w cieniu), pod światło olbrzymie aberacje, przy podniesieniu kadru w górę widać jak w kilku krokach przeskakuje przesłona, kolory blade.

Zrobiłem małe porównanie na komputerze tj. odpaliłem na PowerDVD film w rzeczywistych rozmiarach ( wyświetlił się w oknie) oraz odpaliłem próbny film z kompakcika mojej małżonki wykonany w podobnych warunkach oświetleniowych. Kompakt to Fuji F20 - bardzo dobra jakość zdjęć i niezłe filmy (ta sama matryca i obiektyw co w F10). Przeskalowałem film z fujika w górę, aby wielkość okien była podobna i załamałem się. Film z kompaktu zdecydowanie większa ilość szczegółów, lepsze odwzorowanie kolorów i chyba większa pojemność tonalna. Zrobię jeszcze porównanie z komórki.
Mogę gdzieś wrzucić próbki jeżeli ktoś chce obejrzeć.
Oczywiście kompakt nie posiada stabilizacji, nie działa zoom, nie ma zewnętrznego mikrofonu itp ale mimo wszystko jestem zawiedziony bo nie oczekiwałem kamery HD ale jednak zależało mi na jakości.
Zawsze mogę zmontować jakieś kawałki z wesela i wysłać na jakiś konkurs filmów z komórki.
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
Zamieść sample jeżeli chce Ci się, chętnie bym zobaczył. Bo to co opisujesz to trochę przerażające żeby w obecnych czasach ktoś taką kaszane odstawiał.

Ewentualnie problem może być z tym że film był robiony starszą kamerą cyfrową i na 42" może przerażać... Ale z drugiej strony oglądałem film z kamerki Sony miniDV za bodajże 800zł i wyglądał całkiem przyzwoicie na 46".

Odnośnie kamer HD pocieszę Cie że w chwili obecnej Canon 5D MkII będzie jedyną "kamerą" amatorską która ma rzeczywistą rozdzielczość 1080p. Wszystko poniżej 5000$ oferuje jedynie rozdzielczość rzeczywistą 1080i/1440CBR.

Sample porównywane z JVC GZ-HD7, Sony HDR-SR12E, Panasonic AG-HVX200. Tak to jest z tym rozreklamowanym super "FullHD".

Co do samego postu to raczej do HydePark się nadaje ;)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
to ja się mogę podzielić podobnymi odczuciami
wczoraj małżonka w końcu odebrała film z absolutorium

dvd nagrane profesjonalnie przez studio filmowe UAM (mają naprawdę porządny sprzęt)
co do jakości, to nie mam najmniejszych zastrzerzeń, bo światło, prowadzenie kamery, rozpiętość tonalna, wszystko gra

ALE
żeby to się dało oglądać, to trzeba zmniejszyć do rozmiarów jak filmy w standardowym okienku youtube'a

takiej pikselozy w życiu nie widziałem - pod tym względem to ja w lepszej rozdzielczości ściągałem filmy z analogowej kamery 8 lat temu :-|

taki zły dawno nie byłem - człowiek płaci za film DVD, a dostaje film o rozdzielczości gorszej od SVCD

nie wiem, może na stacjonarnym odtwarzaczu będzie lepiej niż na kompie, ale wątpię - takich pikseli wielkich jak stodoła na filmie DVD nie widziałem nigdy

żeby to jeszcze długie było - 1.5h film to można w naprawdę świetnej jakości zrobić na DVD :-(
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Z tego co piszecie, to mi wygląda na złą kompresję, tzn. albo złym kodekiem, albo zastosowano za dużą kompresję. Wtedy właśnie występują przekłamania kolorów i kafle.

Aha, no i nie porównuj kinowych filmów na dvd z filmami nagranymi na kamerze i skompresowanymi "domowo".

A na TV będzie lepiej, bo telewizorek ładnie rozmazuje, no chyba, że to plazma czy inne lcd.

 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Może problemem było nadmierne skompresowanie materiału? Może masz 6h filmu nagranego na dwóch płytkach?
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
Re: Jakość filmu z kamery.
jpserwis napisał/a:
Chciałem się na wstępie pochwalić, że zostałem zaobrączkowany po wielu latach życia w grzechu i rozpuście.


no proszę, na każdego przyjdzie pora ;) Gratulacje ;)
Grzesiek
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
Z tego co piszecie, to mi wygląda na złą kompresję, tzn. albo złym kodekiem, albo zastosowano za dużą kompresję. Wtedy właśnie występują przekłamania kolorów i kafle.

takie i moje podejrzenie jest

Cytat
Aha, no i nie porównuj kinowych filmów na dvd z filmami nagranymi na kamerze i skompresowanymi "domowo".

a ja mogę porównać :?: bo wychodzi mi na to, że film zrobiony domowo, i skompresowany domowo (ja własnoręcznie), ma 1000x lepszą jakość niż przygotowany przez "profesjonalne" studio filmowe
http://www.usf.amu.edu.pl/
wiadomo że ogólna jakość obrazu jest u nich lepsza, bo sprzęt lepszy, ale authoring płyty już zawiódł i w wyniku dostaliśmy film jakości jak z komórki

Raven napisał/a:
A na TV będzie lepiej, bo telewizorek ładnie rozmazuje, no chyba, że to plazma czy inne lcd.

wiem że lepiej, ale nie aż tak dobrze jak powinno być - zresztą nie ma tu co dyskutować, film wygląda jakby był zakodowany najpierw do kodeka typu Intel Indeo (pamiętacie jeszcze takie kodeki), a potem przekonwertowany na mpg2

kurcze, nawet gdyby w masteringu operowali DiVXem w słabej jakości, to przy tej rozdzielczości klatki, obraz byłby dużo lepszy

ale, co tam - filmy rmvb 3h w 200mb nie mają takich kafli jak te 4,5GB 1,5h DVD :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Pokaż zrzut ekranu, w powerdvd jest taka opcja, żeby zrzut zrobić.

Nigdy nie zajmowałem się montażem wideo zawodowo, ale może oni zamiast wyrenderować film w najlepszej jakości zrobili to z jakością roboczą?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Raven, jak będę w domu, to coś podrzucę :-) obiecuję

Raven napisał/a:
w powerdvd jest taka opcja, żeby zrzut zrobić
ok :-P poszukam :-D
i przy okazji zajrzyj do wątku "Informatycy" w HP 8-)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
A co, rozdają tam coś? ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Raven, nie, tak tylko

w każdym razie, wydaje mi się, że poradzę sobie z wykonaniem zrzutu ekranu :-D

[ Dodano: 2008-09-23, 19:40 ]
proszszszsz :-)
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Wykonałem kilka zrzutów:






No i nie wiem czemu nie wyświetla?
to może tak:
http://img129.imageshack....68596079lp3.jpg
http://img257.imageshack....55526234os7.jpg
http://img372.imageshack....38879461zb2.jpg
http://img119.imageshack....11867040op3.jpg http://img119.imageshack....11867040op3.jpg
http://img119.imageshack....26828960sj6.jpg
http://img146.imageshack....63360889rg2.jpg

Dodam jeszcze, że jak się rusza to lepiej to wygląda, a kompakcik wypluwa film bez kompresji (avi). Jak powalczę z divixem i kodekami to zapodam jakąś próbkę.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
opiszon, wygląda jak przeskalowywane z mniejszej rozdzielczości.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Raven napisał/a:
opiszon, wygląda jak przeskalowywane z mniejszej rozdzielczości.

oryginał 100% krycia tego co mam na komputerze :-|

powiesić się jeno idzie :-\

na żółte cyferki nie patrz, bo one tak właśnie wyglądają - to jest FPS ze sterowników karty graficznej - widoczne w grach i filmach :-P

ech, szkoda gadać, człowiek myślał że dostanie film pro zrobiony, a tu dupa - dobrze że dźwięk jest w porządku, bo ten zespół z 2go zdjęcia wymiata (Audiofeels)
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
opiszon, strasznie skompresione

jpserwis, Obraz jak z typowej miniDV. Identyczny obraz daje Sony DCR-HC23E

Może na Twoim ślubie używali Sony DCR-VX2000 ? Pogadałem ze znajomym i twierdzi że między innymi ten model daje taki obraz.

Dodatkowo rzucił adres strony do ulepszania filmów jak by ktoś chciał : http://www.100fps.com/
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Pietras napisał/a:
opiszon, strasznie skompresione
wiem :-( chciałem się podzielić z wami swoim bólem w tym wątku :evil:
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Może dzisiaj wieczorem wrzucę zrzut :-) z mojego filmu ze zwykłej kamery cyfrowej.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Raven napisał/a:
Może dzisiaj wieczorem wrzucę zrzut :-) z mojego filmu ze zwykłej kamery cyfrowej

ja mogę nawet zrzut pokazać z analogowego 8 letniego Canona (nawet nie Hi8) 8-) , i tak będzie lepszy niż z tych cyfrowych, podobno profesjonalnych kamer

ale czy jest sens?

zgodzimy się chyba, że postproces może zabić każdą jakość
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Sens jest, bo sam chcę porównać :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Raven, o, spróbuję coś wyszperać, może mam gdzieś źródełka jeszcze na dysku, bo na płytkach to konwers do VCD tylko

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach