matb  Dołączył: 02 Lis 2006
18%?
Taki mam problem. Techniczny, albo umiejętności brak?
Robię zdjęcia aparatem na film, co nie ma ani manuala, ani korekty ekspozycji. Takim na ten przykład Revue 400ES. I niestety, jak scena jest ciemna, to nie ma jak skorygować naświetlenia, trzeba się zdać na automatykę pomiaru. Efekt jest tai, że po wywołaniu na zdjęciu robi się ziarno zarąbiste. Jak scena jest jasna, to ziarno jest całkiem OK, takie ładne, milutkie i w ogóle. Na przykład TU jest zdjęcie robione "po ciemku", a TUTAJ w "normalnych" warunkach. Ta sama rolka (Fuji Neopan 400CN, czarno-biały do procesu C41).
Mnie takie mocno ziarniste zdjęcie nie do końca odpowiada i wolałbym mieć tak bardziej jak na tej drugiej fotce. Tylko czy to da się? Poza upierdliwym w streetphoto namierzaniem ciemniejszych partii i używaniem needle trap. Poza tym wydaje mi się, że jakby bardziej szkło przymknąć (tudzież czas skrócić, albo ustawienie ASA zmniejszyć) to by chyba było za ciemne zdjęcie, znaczy niedoświetlone względem tego, jaka była scena.
I przy okazji - jak się sprawdzają odbitki (13x18 lub 20x30) z takim dużym ziarnem? Jest w ogóle sens robić, czy będzie paskudne?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Taki mały OT:

matb napisał/a:
Fuji Neopan 400CN, czarno-biały do procesu C41


Zna ktoś jakiś sklep internetowy (lub analogowy na Śląsku), w którym można kupić ten film? Zakupiłem na próbę 5 rolek od Flooda no i się skończyły. A bardzo mi się podoba ta błona.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
jeśli możesz ISO zmieniać, to jest dokładnie korekcja ekspozycji tylko na około. Mniejsze ISO niz nominalne to jest korekcja na plus, większe na minus.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
guerilla, wiem. Ale to jest mało praktyczne rozwiązanie i w zasadzie jest niemal pewne, że zapomnę o przestawionej czułości przy kolejnym zdjęciu.
No i mam wrażenie, że ziarno to może i zniknie, ale ekspozycja będzie zbyt ciemna (nawet w stosunku do ciemnej sceny). Ale może się mylę? :-?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
zmień aparacik na lepszy ;-)

dziwne że ma tak marny pomiar światła, pamiętam że jak miałem Yashice GTL czy coś takiego, priorytet przysłony i mierzyła świetnie, w każdej sytuacji..
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matb napisał/a:
Na przykład TU jest zdjęcie robione "po ciemku"

Sporo niedoeksponowane i ciagniete w gore przez automatyke skanera - stad to ziarno. Dla zadanego czasu Revue dobral w pelni otwarta przyslone, ale do prawidlowej ekspozycji zabraklo na oko ~2EV.

Moim zdaniem ponizsze zdjecie bardziej odpowiada temu co jest _faktycznie_ na negatywie:



Soft skanera (ewent. operator mu pomogl...) tak pociagnal cienie, ze az wyjaral swiatla...
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Hmmm... Przysłona nie była (jeśli dobrze pamiętam) jakoś z działkę przymknięta względem podanego czasu. Zresztą na innych "ciemnych" scenach mam podobnie. Więc to efekt skanowania? Hmmm.... Jutro spróbuję popracować nad tym.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
matb napisał/a:
nie ma ani manuala, ani korekty ekspozycji

No to jeśli jeszcze nie ma blokady eksozycji znaczy, że pozostają dwa wyjścia:
1. regulacja ISO każdorazowo
2. zmiana puszki

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach