lukas  Dołączył: 01 Lis 2007
[fotografowie] Paul Fusco
bardzo mocny reportaz, autor komentuje zdjecia.

http://inmotion.magnumphotos.com/essay/chernobyl
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Chciałbym uzupełnić wpis o ten link w którym zobaczycie trochę więcej obrazów z tej przerażającej tragedii.
http://www.dailymotion.com/Razorbuzz/video/1848102
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Mam mieszane uczucia. Wydaje mi sie, ze wrazliwy fotograf dal sie wplatac w polityke. Mlodzi ludzie umieraja na bialaczke w kazdym zakatku swiata. Dzieci z mutacjami genetycznymi rodza sie w kazdym zakatku swiata. Na Bialorusi i Ukrainie, kazdy taki przypadek jest automatycznie laczony z Czernobylem. Podejrzewam, ze gdyby nie kontekst "tragedii, ktora trzeba pokazac swiatu" fotograf nie zrobilby wielu z tych zdjec. Dzieki propagandzie ma wymowke. Nie podoba mi sie rowniez sposob w jaki wyraza sie o dzieciach z Domu Opieki Nowinki - "It was like a wew race was been formed, because they look human, they all were troubled in very obvious ways." Rowniez pokazal je w bardzo jednostronny sposob. Wszystkei zdjecia epatuja nienaturalnoscia zachowania tych dzieci. Tylko, ze zrodlem problemow tych dzieci na pewno nie jest Czernobyl, tylko radziecki system opieki nad ludzmi uposledzonymi umyslowo, ktorzy na poziomie psychicznym pozostawia sie samym sobie, co sprawia, ze traktuje sie ich gorzej niz psy - bo psy przynajmniej sie czegos uczy.
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
za dzerrym! słowo w słowo...
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Czytałem kiedyś o Czarnobylu (jak znajdę linka to podam) artykuł w którym była podobna opinia. Ilość zachorowań na nowotwory na Ukrainie wzrosła nieznacznie w tamtym czasie. Jednak są powody dla których głośno się mówi o tragedii -pieniądze z zagranicznej pomocy dla "ofiar".
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
dzerry napisał/a:
Mlodzi ludzie umieraja na bialaczke w kazdym zakatku swiata...


Nie w każdym zakątku świata nastąpił wzrost zachorowalności na raka o 2400%.
Jak podano na tej stronie, ofiar wśród dzieci jest prawie 500 tysięcy... :-(
 

whitesand  Dołączył: 18 Sie 2008
Za hamsterem, Lipą i dzerrym.

Wystarczy nawet w wikipedii wyklikać Czarnobyl. Aktualnie liczy się jedynie rozdmuchiwanie skali problemu i liczenie wpływającej kasy. Nie chce mi się cytować ogólnie dostępnych danych ale:

Cytat
Według naukowców m.in. z UNSCEAR , katastrofa miała znacznie mniejsze rozmiary niż od lat głoszą media. Wszystkie badania radiometryczne potwierdzają, że silnie skażony obszar w okolicach elektrowni ma powierzchnię zaledwie pół kilometra kwadratowego. Dawki promieniowania jakie otrzymały matki będące w ciąży były znacznie mniejsze od tych, jakie w ułamku sekundy otrzymały kobiety w Nagasaki i Hiroszimie, a jednak w Japonii nie odnotowano zwiększonej ilości urodzeń dzieci z poważnymi wadami genetycznymi.


Z resztą wystarczy poszperać w necie, by znaleźć gromadę zdjęć będących owocem zorganizowanych wycieczek na teren Czernobyla i okolic. Słodkie 8-) .
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
xrog, to nie są wiarygodne dane!

Jakby tak naprawdę było, to organizmy mające o wiele szybszy metabolizm i o wiele krótszą wymianę pokoleń - przestałyby istnieć. A zwierzaki w zonie mają się cudownie...

Poza tym - jakoś nie wierze w białoruskie dane, a już szczególnie jeśli chodzi o Ukrainę.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
whitesand napisał/a:
Aktualnie liczy się jedynie rozdmuchiwanie skali problemu...


Nie obchodzi mnie to, czy ten fotograf jest upolityczniony, czy też roz-dmu-jaktotunapisać??...
Ja w Polsce nie widziałem tak zdeformowanych dzieci w szpitalach...
 

whitesand  Dołączył: 18 Sie 2008
xrog nie bulwersuj się, ukraincy po prostu doją swoją krowę i tyle. Nie zaprzeczam przecież że katastrofa miała miejsce, lub że w jej wyniku zgineli, chorowali zarówno mieszkańcy jak i strażacy/żołnierze zwalczający skutki katastrofy. Tyle tylko że zrzucanie wszystkiego na karb wydarzeń z 26 kwietnia 1986 roku jest nie fair.

Zabójczy mit Czarnobyla - wywiad z prof. Jaworowskim

Chernobyl Tour

Relacja z Chernobyl Tour

nawiązując do słów mygosi

... jak widać po katastrofie pozostał, ale niesmak.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
xrog napisał/a:
Ja w Polsce nie widziałem tak zdeformowanych dzieci w szpitalach...
A ja nie widzialem wieloryba, ergo nie istnieja. Idz porozmawiaj sobie z jakmis studentem medycyny. Odstetek takich wad jest staly w kazdej populacji. Jak stworzyc wrazenie, ze to efekt Czernobyla? Umeiscic wszystkie takie osoby w jednym szpitalu.

Jeszcze raz napisze. To jest jakas paranoja! Gosciu pojechal, zobaczyl obskorny dom opieki, gdzie dzieci zyja jak rosliny wrosniete w zawszawione materace, a jedyna konkluzja jaka wyniosl, to energia nuklearna jest zlem. Najwyrazniej osoby odpowiedzialne za taki stan opieki dostaly tak duza dawka promieniowania, ze zostaly pozbawione elementarnych ludzkich uczyc, lacznie z panem fotografem. Pan wielki fotograf z Magnum, ktory zrobil sobie tourne po Bialorusi i Ukrainie, tak sie dal wmanipulowac w te gierke, ze nie traktuje nawet tych dzieci jak istoty ludzkie, tylko ofiary Czernobyla. Jak mozna byc tak glupim i naiwnym?
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
dzerry napisał/a:
Jak mozna byc tak glupim i naiwnym?


A ja tak ufałem agencji Magnum... :-|
 

iczek  Dołączył: 21 Kwi 2008
Dzerry - strasznie bezkompromisowy się stałeś :)
Wiek?:)

Jeśli już jesteśmy tacy szczerzy, to uczciwie warto przyznać, że są takie schorzenia, które czynią z organizmu ludzkiego COŚ na kształt jedynie człowieka i człowieczeństwa w niej pozostającego i myślę, że w tej kategorii poruszał się autor. Nie miał zamiaru odbierać im człowieczeństwa, ale jego części zostali i tak pozbawianie przez chorobę. Tyle odnośnie jego słów. Nie wiem dlaczego mówisz, że "wielki fotograf (...) nie traktuje tych dzieci jak istoty ludzkie, tylko ofiary Czarnobyla". Przecież są tym i tym... Ja nie znalazłem takich słów w tym materiale.?

A całość materiału jest generalizacją, jaką dokonują wszyscy reportażyści, którzy NIE SĄ W STANIE objąć jednym 5 minutowym reportażem całości problemu. Inną sprawą jest to, że zbyt mocny nacisk na kwestie nuklearną wypaczył obraz całości. Ale przecież to fragment tej tragedii. Nie wiem dlaczego nie miałby fotograf pokazać swojej wersji...?

To jest to część prawdy...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
iczek napisał/a:
Jeśli już jesteśmy tacy szczerzy, to uczciwie warto przyznać, że są takie schorzenia, które czynią z organizmu ludzkiego COŚ na kształt jedynie człowieka i człowieczeństwa w niej pozostającego i myślę, że w tej kategorii poruszał się autor. Nie miał zamiaru odbierać im człowieczeństwa, ale jego części zostali i tak pozbawianie przez chorobę.
iczek, gdybys zdrowe dziecko od urodzenia trzymal na obszczanym materacu w pokoju z szarymi scianami, a jedyna stymulacja byloby mycie i jedzenie, tez bys je "pozbawil czlowieczenstwa". Przeraza mnie, ze majac przed oczyma ewidentny problem, ten czlowiek i tak mysli tylko o Czernobylu i sprzedaje jakies komunaly o nie uczeniu sie na bledach.
iczek napisał/a:
Przecież są tym i tym..
NIe iczek, te dzieci nie sa ofiarami Czernobyla. Kiedy byl ten material robiony. Ile te dzieci na zdjeciach maja lat? Bez przesady. Na takiej zasadzie, ja tez jestem ofiara Czernobyla, bo po przebiegnieciu 100 metrow dostaje zadyszki, a wszystkie filmy mam jakos zle naswietlone. To pewnie przez uwolniane przeze mnie promieniowanie.

Poczytalem sobie komentarze na stronie Magnum i troche mi sie wyjasnilo. Mr Fusco jednak nie jest taki glupi. Nikt nie kupi przeciez materialu z kolejnego domu opieki spolecznej w jakiejs dziurze na rubierzach Europy. Material o zmutowanych genetycznie ofiarach energii nuklearnej, jak najbardziej. Tym bardziej, ze zainteresowanie Czernobylem zostalo skutecznie wzkrzeszone dzieki grze S.T.A.L.K.E.R. To jest ciekawe - ogromna czesc komentujacych na stronei Magnum w zyciu nie slyszala o Czernobylu, a polowa z tych osob dowiedziala sie o tym dzieki tej grze. Stereotypowe wyobrazenie o Europie Wschodniej, wzmocnione gra komputerowa, w ktorej walczysz z mutantami, w polaczeniu z takimi zdjeciami wywoluje bardzo ciekawy efekt.

 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
dzerry napisał/a:
NIe iczek, te dzieci nie sa ofiarami Czernobyla. Kiedy byl ten material robiony. Ile te dzieci na zdjeciach maja lat? Bez przesady.


A czy wady genetycznie nie są przekazywane z pokolenia na pokolenie? To mogą być dzieci napromieniowanych matek...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
xrog napisał/a:
A czy wady genetycznie nie są przekazywane z pokolenia na pokolenie? To mogą być dzieci napromieniowanych matek...
Przeczytaj post whitesand powyzej.
Cytat
Dawki promieniowania jakie otrzymały matki będące w ciąży były znacznie mniejsze od tych, jakie w ułamku sekundy otrzymały kobiety w Nagasaki i Hiroszimie, a jednak w Japonii nie odnotowano zwiększonej ilości urodzeń dzieci z poważnymi wadami genetycznymi.
 

iczek  Dołączył: 21 Kwi 2008
Cytat
Na takiej zasadzie, ja tez jestem ofiara Czernobyla, bo po przebiegnieciu 100 metrow dostaje zadyszki, a wszystkie filmy mam jakos zle naswietlone. To pewnie przez uwolniane przeze mnie promieniowanie.


Jarek - przesadzasz... ;) Sprowadzasz rozmowe do absurdu, a jak sam wiesz tak się dyskutować nie da. Poza tym ładunek emocji jaki wkładasz w uderzenia w klawiaturę mnie onieśmiela... odsapnijmy.


Cytat
czek, gdybys zdrowe dziecko od urodzenia trzymal na obszczanym materacu w pokoju z szarymi scianami, a jedyna stymulacja byloby mycie i jedzenie, tez bys je "pozbawil czlowieczenstwa"



A gdzie w tym materiale jest taka informacja lub czy ten materiał jest o tym..? Jarku, wplatasz w te rozmowę wątki, które leżą w Twojej głowie, ale czynisz z ujmą dla całego wątku, bo nie mają one nic wspólnego z główną tezą, która jak pamiętam z Twojego posta brzmi: Fusco przypisał Czarnobylowi winę za wszystkie dzieci ułomne, które sfotografował w Novinkach.

O tym możemy gadać, reszta to już tylko napęczniałe emocjami własne przemyślenia o dzieciach ułomnych i systemie opieki nad nimi.

[ Dodano: 2008-10-10, 10:33 ]
W kwestii Novinek, przeszukuje sieć i znalazłem korespondencje, która w jakimś stopniu pokrywa zarówno obazy Jarka, jak i Fusco :)
Ale jaka jest prawda nie dowiemy sie pewnie nigdy..

Krotki cytat i ponizej link do calosci

Cytat

DE LEO: Are all these kids mentally ill?

ADI ROCHE: It’s a mixed unit all together so you can find that you have children in here that are, you know that are perfectly normal but they have physical disabilities and that’s kind of sad. And this to me is the saddest unit of the entire building really. And like they live inside these little cots, it’s their whole world. The kids that will get to be 17 or 18, they’re unfortunately sent over to the adult mental asylum which is a part of it that’s also a semi-prison and it’s a dangerous place.

This is one of the new children here. A little girl from the “Number One”, the number one home for abandoned babies. When they’re about four years of age, if they’re still alive they end up coming here. This is their permanent home then.

DE LEO: Do you know when a baby comes in if the baby was affected by Chernobyl?

ADI ROCHE: Nobody can ever say categorically whether a child has been effected by Chernobyl or not. All we can say is that the defects are increasing, the illnesses are increasing, the genetic damage is increasing. Places like this didn’t exist really before Chernobyl so it speaks for itself in the statistics but nobody will ever say for sure that this child or that child was definitely affected but we just know from what we see.



http://www.abc.net.au/for...05/s1364912.htm
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
dzerry napisał/a:
Przeczytaj post whitesand powyzej.
Cytat
Dawki promieniowania jakie otrzymały matki będące w ciąży były znacznie mniejsze od tych, jakie w ułamku sekundy otrzymały kobiety w Nagasaki i Hiroszimie, a jednak w Japonii nie odnotowano zwiększonej ilości urodzeń dzieci z poważnymi wadami genetycznymi.


Ale ZTCP na tej stronie podano informację, że opad cezu był większy niż po bombach w Hiroszimie i Nagasaki razem wziętych...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
iczek, ale tego sie nie da rozdzielic. Ocenianie sytuacji sluzby zdrowa na Ukrainie i Bialorusi przez pryzmat Czarnobyla calkowicie zmienia optyke. Sposob w jaki Fusco mowi o tych dzieciach przkonuje mnie, ze on uzywa tej znieksztalconej optyki. Zaluje, ze posluchalem komentarza Paula Fusco. bez tego, zupelnie inaczej odebralbym te zdjecia. Facet przez lzy mowi o zle jakim jest energia nuklearna, a nie wydaje sie zadawac pytan, dlaczego te dzieci musza zyc w takich warunkach. No w sumie nie musi ich zadawac, bo juz udzielil sobie odpowiedzi - "A new race was created".

iczek napisał/a:
A gdzie w tym materiale jest taka informacja lub czy ten materiał jest o tym..?
Przeciez to wszystko jest na zdjeciach. Choc czesc faktycznie jest w mojej glowie, bo po prostu z innych zrodel wiem jak wygladaja takie domy opieki w krajach bylego ZSRR. Te zdjecia potwierdzaja tylko moja wiedze.
 

iczek  Dołączył: 21 Kwi 2008
Oto kolejna dawka wiedzy... moze zanim sie wymienimy informacjiami z głowy warto poczytac:

Cytat
What we do know is that the full effects of the Chernobyl accident may never be known. Of the 800,000 young men conscripted into the Chernobyl area in the aftermath of the disaster, The Chief Medical Officer of the Russian Federation noted in 2001 that 10% of 184,000 liquidators had died and one third was invalid. The Ukraine provided 260,000 liquidators. According to a press release from the Ukrainian Embassy in Paris, dated 25 April 2005, 94.2% of them were ill in 2004.

We are now seeing genetic change, especially among those who were less than six years of age when the accident happened. There has been a 200% increase in birth defects since 1986 (University of Hiroshima). The US National Academy of Sciences has stated that most cancers from radiation exposure do not develop for several decades after exposure. The highest incidence of cancer is expected to occur over the next decade, therefore no accurate assessment of the overall impact can be made until this period has expired.



Link do całości i do strony Chernobyl Children Project International:

http://www.chernobyl-inte...he.133.444.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach