volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
jacekkar1 napisał/a:
czyli HELIOS "A"

wiem, bo właśnie taki mam.
Obudowa heliosa idealnie pasuje, żeby w niej wywiercić miejsce pod styk :mrgreen: .
Jedyny problem to idealne napunktowanie odpowiedniego miejsca dla niego,
bo trochę się pomylisz i nie zadziała, a poprawić się raczej nie będzie dało.

Przygotowałem kiedyś tutorial jak przerobić heliosa na 'A', ale właśnie z braku
pomysłu na to, jak dokładnie opisać miejsce na otwór nie było sensu go pokazywać.
Ja miałem na szczęście bagnet ze starego aparatu, więc miałem szablon.

Tylko widzę, że Twój helios to 44m-2, mój 44m-4 - mogą się różnić budową..

[ Dodano: 2009-04-28, 22:55 ]
kenzo, najlepiej się sprawują obiektywy bez popychacza, czyli gdy pracujesz na roboczej. Wtedy w body ustawiasz pełną dziurę (jaka kolwiek by się wyświetlała), i p-ttl błyska prawidłowo.

Mam 135kę na bagnet, ale jakoś nigdy nie udało mi się uformować tej folii, żeby zwarła ten konkretny styk..
 

jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
volender napisał/a:
widzę, że Twój helios to 44m-2, mój 44m-4 - mogą się różnić budową..

No właśnie różnią się i to sporo - tzn moja wersja nie pokrywa w ogóle styków, więc będzie problem z dorobieniem czegoś co będzie je zwierało.

Czy zrobiłeś tylko styk na punkt zagłębiony czy też zrobiłeś kombinację zwarć dającą odpowiedni zakres przysłon? i czy także zwierałeś pin odpowiedzialny za komunikację (bo widzę że masz k10d więc może być inaczej niż u mnie w k100d)

Musisz przyznać, że fajnie jest mieć heliosa w wersji "A".

Coś czuję, że ceny heliosów pójdą w górę ;)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
plwk, dzieki za wyjasnienie
volender, akurat pttl mnie nie interesuje, tylko niestety M-ki u mnie przeswietlaja na przymknietej przeslonie i zielony guzik + korekcja przed kazdym zdjeciem juz mnie do szału doprowadza.

Jeszcze dwa pytanka mam:
- czy M-ka sama z siebie zwiera styki? (oprocz tego wglebioneo oczywiscie), czy musimy ja wczesniej zaizolowac i zwierac kazdy styk osobno?

- czy zastosowanie pierscienia z folii samoprzylepnej (grubosc ponizej 0,5mm) nie wplynie na brak ostrzenia na nieskonczonosc?
 

Sławek_S  Dołączył: 21 Mar 2007
jacekkar1 napisał/a:
Czy zrobiłeś tylko styk na punkt zagłębiony czy też zrobiłeś kombinację zwarć dającą odpowiedni zakres przysłon? i czy także zwierałeś pin odpowiedzialny za komunikację (bo widzę że masz k10d więc może być inaczej niż u mnie w k100d)

A dlaczego w K10D ma być inaczej niż w K100D? Przecież rozkład pinów jest taki sam w całym systemie. Jak inaczej by miały działac Pentaksowe obiektywy? Żaden nie jest dedykowany do K100D czy do innego aparatu. System to system.
 
Robert29  Dołączył: 27 Sie 2008
Witam mam prośbę do jacekkar1 może byś tak zrobił jakiś rysunek i wrzucił na forum jak zwierać styki dla Heliosa 44M , a volender mógłbyś też dać tego tutorial jak przerobić heliosa na 'A'
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
Robert29  Dołączył: 27 Sie 2008
Nie chcę zakładać nowego tematu może tu ktoś mi odpowie kupiłem przejściówkę na M42 (bez kołnierza ) i podpoiłem Heliosa M44 i się okazało że nie ostrzy , co może być przyczyną. Body jakie mam to K200D
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
jacekkar1 napisał/a:
Jeszcze dwa pytanka mam:
- czy M-ka sama z siebie zwiera styki? (oprocz tego wglebioneo oczywiscie), czy musimy ja wczesniej zaizolowac i zwierac kazdy styk osobno?
mam takie samo pytanie. ktoś odpowie?
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Zwiera, zwiera.

Cały bagnet Mki jest metalowy, więc zewrze wszystkie wystające styki aparatu.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
To też nie za dobrze. Warto zaizolować niektóre z nich, w zależności od zakresu przysłon. Ja w 50/1.7 zaizolowałem jeden styk, i mam mniej przepaleń. Poza tym, po przeróbce do wersji A, można sterować rzeczywistą przysłoną z body (body podaje takie same zakresy min i max przysłony jakie są na obiektywie).
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
michal5150, wiem wiem. znalazłem tabelkę u Dimitrova ;) tylko za cholere nie udaje mi się zewrzeć tego wklęsłego. ucieka mi folia aluminiowa.

[ Dodano: 2009-05-04, 18:11 ]
michal5150 napisał/a:
Ja w 50/1.7 zaizolowałem jeden styk
ważne jeszcze wiedzieć który ;) w przypadku o którym mówisz to r2
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Tak, r2 w M50/1.7 mam zaizolowany. Po prostu wywierciłem otworek w obiektywie i zalałem żywicą epoksydową (oczywiście wszystkie operacje na zdjętej dupce obiektywu:).
Ciekawostka, dla Heliosa ten sam styk ma być zwarty (i tylko ten).
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
michal5150 napisał/a:
dla Heliosa ten sam styk ma być zwarty (i tylko ten)


o ile nie dorabiasz mu styku "A", który by zwierał ten wklęsły.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
No, dokładnie. Tyle, że w przypadku M42 w wersji A, musisz dwa razy ustawić przysłonę - na obiektywie i drugi raz na body. Trochę to niewygodne. Dla mnie wygodniej jest pracować w AV przy przysłonie roboczej.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Ano mylisz się ;-) .

W body ustawiasz maksymalny otwór, czyli jak dobrze pozwierasz styki, to f/2.0.
Inaczej body wprowadzi korektę ekspozycji, żeby po przymknięciu przysłony było w porządku.
A że nie przymknie, bo nie ma czym, to się zrobią przepały ;].

Także w body przysłona zawsze najmniejsza, a pracujesz pierścieniem na obiektywie :-) .
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
michal5150, lepiej powiedz mi jak zwierasz ten wklęsły...
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
volender napisał/a:
Ano mylisz się ;-) .

W body ustawiasz maksymalny otwór, czyli jak dobrze pozwierasz styki, to f/2.0.
Inaczej body wprowadzi korektę ekspozycji, żeby po przymknięciu przysłony było w porządku.
A że nie przymknie, bo nie ma czym, to się zrobią przepały ;].

Także w body przysłona zawsze najmniejsza, a pracujesz pierścieniem na obiektywie :-) .

Ale po co tak kombinować, jak można normalnie w AV pracować, gdzie pomiar jest na bieżąco, bez żadnych przepałów. Dzięki zwieraniu odpowiednich styków (ale nie styku "A") w trzech obiektywach M42 nie zauważyłem żeby coś było nie tak z naświetlaniem, oprócz przysłon 22. Zresztą jest gdzieś o tym wątek na forum i nawet zdjęcia zamieściłem.
Negocjatorek, tylko raz na próbę zwarłem ten styk wklęsły, za pomocą kulki z folii aluminiowej. Od kiedy zanabyłem FA, to dałem sobie spokój z kombinowaniem z manualnymi obiektywami i przeróbką na A. Owszem, mam obiektywy M42, ale w nich zwarte są styki oprócz tego do "A".
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
michal5150, jeżeli nie używasz lampy, to nic Ci to faktycznie nie da.

Ale gdy z niej korzystasz, to P-ttl działający z "A" jest bym powiedział błogosławieństwem.
 
Faja  Dołączył: 17 Mar 2009
Zwarcie zagłębionego styku daje nam p-ttl, pomiar matrycowy i drabinkę ekspozycji w trybie M.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Dobrze wiem co daje zwarcie styku "A". Dlatego kupiłem obiektyw FA. Heliosa podpiąłem dla ciekawości, M42 używam w AV, lampę mam z własną automatyką. I nie marudzę że mam przepalone zdjęcia :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach