pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Szybkosc AF w K100D
W zwiazku z tym, ze pytan co do K100D troche mi sie zbiera i co chwile cos wpada do głowy, pozwole zalozyc sobie nowy temat...
Ale do rzeczy, otoz w testach oraz Waszych opiniach podajecie, ze AF w tym Pentaxie jest wolniejszy niz ten np. z Nikonow D50/70s..
Otoz czesc robionych przeze mnie zdjec bedzie wymagac dosc sprawnego AF. Robilem i mam zamiar robic np. zdjecia na wyscigach aut na 1/4 mili. Czy AF w K100D jest tak wolny, ze dyskwalifikuje ten sprzet w takich zastosowaniach? Byloby szkoda, bo coraz bardziej jestem przekonany do tego modelu i biore go powaznie pod uwage przy kupnie.
Z gory dzieki za wszelkie sugestie..
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Co prawda nie ma K100D, ale ten wolniejszy AF to raczej przy slabym oswietleniu. W dzien raczej nie ma powalajacej roznicy.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Przy tego typu fotkach na pewno bardzo przyda mi sie stablizacja, ale prosze uzytkownikow K100D o opinie o szybkosci AF
ps.
Jesli to ma jakies znaczenie to kolejnym po kicie obiektywem byłby na pewno w moim przypadku jakis tele do zblizeń.
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Trudno tak się odnieśc do Twojego pytania, to co może byc wystarczające dla mnie, dla Ciebie może byc już nie do przyjęcia. Powiem Ci tak, ja robię zdjęcia mojej córce, która przyspieszenie ma naprawdę niezłe. W ciągu dnia, problem z AF mam tylko przy foceniu FA 50/1.7 przy pełnej dziurze, no może do 2.8 ze względu na małą GO (chyba że Ala się nie rusza). Kit i inne szkła, które mam bez problemu łapią to co chcę.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
NaiR napisał/a:
Trudno tak się odnieśc do Twojego pytania, to co może byc wystarczające dla mnie, dla Ciebie może byc już nie do przyjęcia.


Wiesz, to bedzie moje pierwsze lustro :) Wczesniej mialem Canona A40, a do niedawna hybryde - Panasonica FZ-20. Wiec mysle, ze i tak szybkosc AF bedzie w Pentaxie duzo wyzsza, ale chce wybrac mozliiwie najlepiej, bol niepredko pewnie zmienie body i chce wybrac optymalnie do moich potrzeb. Fotki robie rozne, od widokow, przez jakies portrety do wlasnie sportowych (zawody samochodowe)... 80% zdjec na dworze.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy tego typu fotkach to stabilizację trzeba wyłączyć. Stabilizacja ma sens przy statycznych obiektach i długich czsach (słabe oswietlenie, ciemny obiektyw) a przy scenach dynamicznych potrzebujesz krótkich czasów.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
pxm ale ja wlasnie o AF pisalem a nie o stabilizacjach. AF dziala na zasadzie detekcji kontrastu, wiec im nizszy kontrast (jest ciemniej) tym ma wieksze problemy. Jesli swoje sporty bedziesz focil w dzien to te roznice w dzialaniu AF Pentax-Nikon sa pomijalne moim zdaniem.
Po przesiadce z FZ20 (mialem ten aparat) to i tak AF Pentaxa urywa glowe :-P
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
No i z manualnym szklem mozesz zrobic pulapke ostrosci :) Wlaczasz AF, ustawiasz sobie ostrosc na jakis punkt naciskasz spust i jak auto wjedzie w ten punkt to pstryk i jest!
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
plwk napisał/a:
Przy tego typu fotkach to stabilizację trzeba wyłączyć. Stabilizacja ma sens przy statycznych obiektach i długich czsach (słabe oswietlenie, ciemny obiektyw) a przy scenach dynamicznych potrzebujesz krótkich czasów.


A to dlaczego? :) W Fz20 mialem stabilzacje wlaczona zawsze, wiadomo, ze przy krotkich czasach nie jest potrzebna, ale i nie przeszkadza :) Przy zblizeniach za to juz przydaje sie zawsze, takze przy krotkich czasach :)

[ Dodano: 2006-10-24, 16:45 ]
MKw napisał/a:
pxm ale ja wlasnie o AF pisalem a nie o stabilizacjach.


Wiem, tak tylko wtraciłem, ze takze ta funkcja z Pentaxa bedzie mi przydatna :)

Ale wracajac do tematu - a moze robił ktos porownanie szybkosci AF Pentaxa z tym w np. nikonach D50/70s... ? :)
Piszcie posiadacze K100D o tym AF ;-)
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
pxm napisał/a:
Ale wracajac do tematu - a moze robił ktos porownanie szybkosci AF Pentaxa z tym w np. nikonach D50/70s... ?


Jako takiego nie robiłem.
Ale użytkownik 70s pobawił się Kasetką i powiedział: "Szybki ten AF, bzz i gotowe."
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
sp7foy napisał/a:

Ale użytkownik 70s pobawił się Kasetką i powiedział: "Szybki ten AF, bzz i gotowe."


Mowisz to powaznie, czy z ironią? Bo juz nie wiem :-)
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
A ja i tak uwazam ze szybkosc AF najbardziej zalezy od obiektywu !!
Sa obiektywy blyskawice, a sa zamulacze jak sigma 70-300.
Wolny obiektyw podpiety nawet do najlepszego aparatu nic nie da szybkosci
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
pxm napisał/a:
Mowisz to powaznie, czy z ironią? Bo juz nie wiem :-)


Poważnie.
Było spotkanie i akurat był kolega z N70s.
No i tak powiedział. Ja nie starałem się robić takiego porównania, bo jak dla mnie to AF jest wystarczająco dobry.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
I tak od szybkości bardziej istotna jest dokładność -szybkość może mieć wpływ na kilka procent ujęć, dokładność na niemal każde robione na otwartej przysłonie. Najlepiej skocz do sklepu gdzie mają pentaksa (MM, Saturn itp) i sam sprawdz czy ci taki AF pasuje.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Re: Szybkosc AF w K100D
pxm napisał/a:
Ale do rzeczy, otoz w testach oraz Waszych opiniach podajecie, ze AF w tym Pentaxie jest wolniejszy niz ten np. z Nikonow D50/70s..

Taka opinia krążyła o Pentaksach *ist DS/DL. K100D miał znacznie przyśpieszyć w tej materii. Nie mam K100D, ale użytkownicy potwierdzali, że AF w tym aparacie jest znacznie szybszy niż w DS/DL, więc chyba już nie ma się co przejmować tym parametrem, a zwrócić uwagę na inne zalety systemu i korpusu.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Przy tego typu fotkach to stabilizację trzeba wyłączyć. Stabilizacja ma sens przy statycznych obiektach i długich czsach (słabe oswietlenie, ciemny obiektyw) a przy scenach dynamicznych potrzebujesz krótkich czasów.

Oj niekoniecznie, przy dobrych technikach z dluzszymi czasami wychodza ciekawsze zdjecia - uzywajac np. panningu uzyskamy rozmyte tlo czy kola w ruchu - efekty, ktore daja wrazenie ruchu a nie tak jak to sie czesto widzi bezdusznie zamrozone pojazdy jakby staly w miejscu a nie braly udzial w wyscigu...
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
pxm napisał/a:
Ale wracajac do tematu - a moze robił ktos porownanie szybkosci AF Pentaxa z tym w np. nikonach D50/70s... ? :)
Piszcie posiadacze K100D o tym AF ;-)

Ja robilem swego czasu nienaukowe porownanie AF w starym *istD z N D70. Do obu korpusow bylo podpiete takie samo szklo - Sigma EX 70-200/2.8. Bylo dobre aczkolwiek wieczorne swiatlo i AF Pentaxa wydawal sie minimalnie szybszy, mimo ze Sigma do Nikona miala naped HSM. Zapewne w tym tescie gorzej dla *istD byloby przy slabym swietle, ale tutaj K100D jest znacznie lepsze od starszych cyfranek Pentaxa, wiec nie powinno byc zle!
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
plwk napisał/a:
Przy tego typu fotkach to stabilizację trzeba wyłączyć. Stabilizacja ma sens przy statycznych obiektach i długich czsach (słabe oswietlenie, ciemny obiektyw) a przy scenach dynamicznych potrzebujesz krótkich czasów.

Oj niekoniecznie, przy dobrych technikach z dluzszymi czasami wychodza ciekawsze zdjecia - uzywajac np. panningu uzyskamy rozmyte tlo czy kola w ruchu - efekty, ktore daja wrazenie ruchu a nie tak jak to się czesto widzi bezdusznie zamrozone pojazdy jakby staly w miejscu a nie braly udzial w wyscigu...

Z tego co wiem SR sie nie nadaje do panningu ale moge sie mylic.....I chyba to jest jedyna wada SR vs stabilizacji w szkle.
 
robi  Dołączył: 27 Wrz 2006
Nie mam w tej materji doswiadczenia ala na prosty rozum to kazdy system stabilizacji powinien byc wyłączony przy panoramowaniu (poddaję się ewentualnej krytyce mędrszych)
przynajmniej w płaszczyźnie ruchu.
 
PanBaltona  Dołączył: 25 Paź 2006
Witam wszytkich! To mój debiut na tym forum.

Pismo Popular Photography przeprowadziło test K100d i wynika z niego że prękość AF dramatycznie spada przy słabym świetle i ogólnie jest troche wolniejszy niż w Nikonie d50.
Wg. nich Sony alpha 100 to pod tym względem wyższa klasa. Co ciekawe piszą też SR Pentaksa gorzej się sprawdza niż Super SteadyShot Sonego.

Oto linki:
test K100D http://www.popphoto.com/c...ngry-page2.html
test a100
http://www.popphoto.com/c...ster-page2.html
test d50
http://www.popphoto.com/c...-d50-page2.html

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach