Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
DA 70mm vs 77mm - bokeh
Witajcie,
znalazlem porownanie 70 vs 77, jak chodzi o bokeh. sa to jednak troszke inne ogniskowe ale wydaje mi sie ze jednak bokeh z 77 jest minimalnie ladniejszy, co zapewne przy normlanym fotografowaniu takie roznice nie beda specjalnie widoczne. I jest to absolutnie subiektywna moja ocena. Czyli mnie sie bardziej podoba bokeh z 77, komus innemu z 70 moze bardziej. Jedno jest pewne, DA nie maja na pewno ladniejszego bokeh, jesli w ogole maja, na tyle zeby moc powiedziec ze bija zdecydowanie analogowe Limited. Tak czy inaczej ciekawe porownanie juz bardziej artystycznych walorow szkla a nie ich technicznych osiagow. Jestem przekonany ze bez wzgledu na zakup, oba sa warte swych pieniedzy. Ja z uwagi na jednak zdecydowanie wieksze zaangazowanie w slajdy, wolalbym 77 zeby moc ogladac na sporym ekranie wielkie zdjecia z 77 i np z Velvi. Tu jednak analog jest wciaz lata swietlne przed cyfra. Przynajmniej dla mnie.
Oto link
http://forums.dpreview.co...essage=20600246
Alek
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alek napisał/a:
Tu jednak analog jest wciaz lata swietlne przed cyfra. Przynajmniej dla mnie.
- bedziesz to w kazdym poscie pisal ???? To juz wiemy .....

[ Dodano: 2006-10-25, 09:56 ]
tez wole 77 jesli chodzi o "rozpracowanie nieostrosci"
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Alek napisał/a:
wydaje mi się ze jednak bokeh z 77 jest minimalnie ladniejszy


minimalnie?... jest MEGA ladniejszy 8-)
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
Alek napisał/a:
Tu jednak analog jest wciaz lata swietlne przed cyfra. Przynajmniej dla mnie.
- bedziesz to w kazdym poscie pisal ???? To juz wiemy .....

[ Dodano: 2006-10-25, 09:56 ]
tez wole 77 jesli chodzi o "rozpracowanie nieostrosci"

Zebyscie nie zapomnieli....:)
Prawda ze ladniejszy? Ale tez sie zastanawiam czy jednak roznica w ogniskowych nie powoduje tez jednak wiekszego rozmycia tla....na pewno tak jest do 77 jest dluzszy plus x 1.5 daje pewna roznice... Ale tak czy owak tez wole z 77. No i jest b uniwersalnym obiektywem, i do cyfry i kazdej odmiany analoga...:)

[ Dodano: 2006-10-25, 10:50 ]
alkos napisał/a:
Alek napisał/a:
wydaje mi się ze jednak bokeh z 77 jest minimalnie ladniejszy


minimalnie?... jest MEGA ladniejszy 8-)

Przynajmniej tu sie zgadzamy.... ;-) Tak nie chcialem pisac ze jest duzo ladniejszy bo sie balem ze niektorzy zaraz mi napisza ze nie mam racji itd.. Ale widze ze w tej materii jednak sie zgadzamy i nie jest tak jak Sylwiusz pisal mi wiele razy ze opieram sie na zdaniu innych ale jak widac na real photos. tak samo mam wrazenie ze jednak 31mm ma ladniejszy bokeh od 21mm ale nie widzialem dokladnych porownan, opieram sie na wygladzie zdjec ktore widzialem. Oczywiscie roznica w ogniskowych i cenie jest spora wec tez trudno je porownywac, tak jak mozna 77 i 70mm.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
x 1.5 daje pewna roznice...


Crop nie zmienia stopnia rozmycia tla dla danej ogniskowej :-)

(vide cyfrowe kompakty z obiektywami w stylu 2,3-13mm bez _zadnego_ rozmycia ;-) )

[ Dodano: 2006-10-25, 09:53 ]
Cytat
tak samo mam wrazenie ze jednak 31mm ma ladniejszy bokeh od 21mm


hmmm.... chetnie zobaczylbym jakis tescik... a tym bardziej 31/1.8 vs Fa35/2 :-)
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Cytat
x 1.5 daje pewna roznice...


Crop nie zmienia stopnia rozmycia tla dla danej ogniskowej :-)

(vide cyfrowe kompakty z obiektywami w stylu 2,3-13mm bez _zadnego_ rozmycia ;-) )

[ Dodano: 2006-10-25, 09:53 ]
Cytat
tak samo mam wrazenie ze jednak 31mm ma ladniejszy bokeh od 21mm


hmmm.... chetnie zobaczylbym jakis tescik... a tym bardziej 31/1.8 vs Fa35/2 :-)

Minimalna roznica jest, zobacz na wieksze rozmycie z 77 na zdjeciach....
tez sie zastanawialem nad 35 vs 31, mam 35 i 30mm K, generalnie ponoc troszke obraz moze byc ladniejszy z 31 i moze jakies rownice w ostrosci, roznica w cenie b duza
nie wiem czy za cene samego 31 nie wole 35 i 77, no mala doplata ale jednak rozne szkla a i do ewentualnej cyfry 35mm daje 52 wiec wole niz 46mm, za duza zbiera jak dla mnie , znow rzecz gustu. Ale na pewno wykonanie i moze efekty z 31 sa bardziej unikatowe niz 35.
 
eryk Dołączył: 18 Lip 2006
Witam !
77 nawiązuje budową (materiały) i jakością wykonania do pięknych tradycji takich szkieł jak np. Sonnar 200/2.8 ,który do takiej tematyki jest wręcz stworzony . Może jestem sentymentalny , ale lubię patrzyć na naturę na pięknie rozmytym tle .Pozdrawiam
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
70 jest rownie dobrze i z rownie dobrych materialow wykonana co 77. W bokehu widac wyraznie efekt nieco dluzszej ogniskowej - wieksze sa elementy w tle - stad tez organoleptycznie wyglada to lepiej, bo jest mniejszy "smietnik" :-) Hmmm... to kto z 77 zglasza sie na testy bokehu w porownaniu do 85??? :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Alek napisał/a:
Minimalna roznica jest, zobacz na wieksze rozmycie z 77 na zdjeciach....


To przez te dodatkowe 7mm, nic innego (imho ;-) )

eryk napisał/a:
77 nawiązuje budową (materiały) i jakością wykonania do pięknych tradycji takich szkieł jak np. Sonnar 200/2.8


w jakim sensie?

sylwiusz napisał/a:
W bokehu widac wyraznie efekt nieco dluzszej ogniskowej - wieksze sa elementy w tle - stad tez organoleptycznie wyglada to lepiej, bo jest mniejszy "smietnik"


A tu sie nie zgodze... 70tka ma specyficzna "krystalicznosc" bokehu w przeciwienstwie do "budyniu" z 77tki...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
A tu się nie zgodze... 70tka ma specyficzna "krystalicznosc" bokehu w przeciwienstwie do "budyniu" z 77tki...


A mi się wydaję (na podstawie zdjęć, które widziałem), że ta krystaliczność jest charakterystyczna dla szkieł dedykowanych do cyfry.

Ma to jakieś potwierdzenie w teorii?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
A tu się nie zgodze... 70tka ma specyficzna "krystalicznosc" bokehu w przeciwienstwie do "budyniu" z 77tki...

Ale to wlasnie efekt perspektywy powoduje, ze nieostrosci w tle sa powiekszone przy dluzszej ogniskowej co poteguje efekt rozmycia. Normalna sprawa przy tej samej skali odwzorowania, gdzie g.o. jest taka sama zas efekt perspektywy powoduje, ze tlo z dluzszych ogniskowych bedzie bardziej jednolite, rozmyte. To samo obserwuje sie bardzo czesto przy macro - jest to jedno z kryteriow, dla ktorego do duzych zblizen preferowane sa jednak szkla o dluzszych ogniskowych. Jako przyklad polecam trzecia strone katalogu Tamrona 180 macro, gdzie porownano obraz ze 180 i 90 macro przy tej samej skali odwzorowania:
http://www.tamron.com/len...heets/180mm.pdf
Glebia ostrosci niby taka sama, a gdzie tlo jest bardziej rozmyte? ;-)
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
[quote="alkos"]
Alek napisał/a:
Minimalna roznica jest, zobacz na wieksze rozmycie z 77 na zdjeciach....


To przez te dodatkowe 7mm, nic innego (imho ;-) )
Tak 7mm to zawsze zmienia ciut procent rozmycia tla, a jak sie uwzgledni jeszcze crop to wiecej, 105mm vs 115mm to tez moze miec znaczenie.
Ale na pewno nie jest tak ze np DA boje na glowe 77 bez dwoch zdan...a glwoenie czekalem takie porownanie i na szczescie 77 nie ustepuje w tym wiec zakup 77 nie bedzie niosl pierwiastka zalu...a moze wrecz przecwinie, "best buy".
A biorac pod uwage jeszcze wyniki tego co zbadal dosc dokladnie Arnold Stark, pod mikroskopem , z bledem statystycznym, widac ze naukowiec ... to i 77 nie ustepuje FA 85mm w ostrosci ,w jego tescie widac ze nawet jest lepszy, co nawet sugerowalem patrzac na test Dario, ze i tak mozliwosc istnieje..
Ale juz bez akademickich rozwazan, kazde z tych 3 szkiel jest warte zakupu i kazdy ma swoje preferencje przy wyborze, jak napisal slusznie Michu, zaden z nich to nie kit Canona, ktorym b rzadko mam nieprzyjemnosc focic....brrr :evil:

[ Dodano: 2006-10-25, 12:29 ]
sylwiusz napisał/a:
alkos napisał/a:
A tu się nie zgodze... 70tka ma specyficzna "krystalicznosc" bokehu w przeciwienstwie do "budyniu" z 77tki...

Ale to wlasnie efekt perspektywy powoduje, ze nieostrosci w tle sa powiekszone przy dluzszej ogniskowej co poteguje efekt rozmycia. Normalna sprawa przy tej samej skali odwzorowania, gdzie g.o. jest taka sama zas efekt perspektywy powoduje, ze tlo z dluzszych ogniskowych bedzie bardziej jednolite, rozmyte. To samo obserwuje się bardzo czesto przy macro - jest to jedno z kryteriow, dla ktorego do duzych zblizen preferowane sa jednak szkla o dluzszych ogniskowych. Jako przyklad polecam trzecia strone katalogu Tamrona 180 macro, gdzie porownano obraz ze 180 i 90 macro przy tej samej skali odwzorowania:
http://www.tamron.com/len...heets/180mm.pdf
Glebia ostrosci niby taka sama, a gdzie tlo jest bardziej rozmyte? ;-)


A Sylwiusz swoja droga podeslalby jakies ladne zdjecie z 85mm , RAW z ASA 200 na priva zeby zobaczyc bokeh oraz jakis widoczek. Bokeh mi sie bardzo podoba z 85mm i nigdy w to nie watpilem czy podwazalem watpliwosci i byc moze jest ladniejszy od tego z 77, tego tez nie kwestionuje ale tez nie potwierdzam. tak czy owak rozmyty plan jest b ladny z FA85mm, tak uwazam.
 
eryk Dołączył: 18 Lip 2006
alkos napisał/a:
w jakim sensie

Co prawda nie widziałem 77 na "żywo", ale jednak to metal i szkło, jak sądzę patrząc na zdjęcia i do tego seria limitowana w cenie około chyba 4 tys. Ja swojego Sonnara kupiłem w ubiegłym wieku i nie przypominam sobie, żeby z tego powodu musiał sobie czegoś drastycznie odmawiać, chociaż ten obiektyw do tanich nie należał .No i jakość nie
była wtedy limitowana tylko podaż ,ale to temat na inną dyskusję. Pozdrawiam
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Ale to wlasnie efekt perspektywy powoduje, ze nieostrosci w tle sa powiekszone przy dluzszej ogniskowej co poteguje efekt rozmycia. Normalna sprawa przy tej samej skali odwzorowania, gdzie g.o. jest taka sama zas efekt perspektywy powoduje, ze tlo z dluzszych ogniskowych bedzie bardziej jednolite, rozmyte.


Tutaj mowisz o "ilosci" bokehu - i masz calkowita racje, ale ja odwolywalem sie do jego "jakosci" - czyli nie stopnia rozmycia, a odwzorowania krawedzi obiektow / zrodel swiatla bedacych poza obszarem ostrosci. 77ka rozmywa te krawedzie bardziej niz 70tka, pomijajac nawet sprawe powiekszenia tego rozmycia. Porownaj odwzorowanie punktow w dwoch ponizszych przykladach:

bokeh "zly" (pierwsze dwa) i "dobry" (ostatnie dwa)


i

bokeh "neutralny"
 
eryk Dołączył: 18 Lip 2006
Tytułem wyjaśnienia do mojego postu powyżej . Używając sformułowania " ale to jednak metal i szkło" chciałem podkreślić moje uznanie dla 77,bo bo piękne szkło, niestety poza zasięgiem ( na razie) finansowym.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Tutaj mowisz o "ilosci" bokehu - i masz calkowita racje, ale ja odwolywalem się do jego "jakosci" - czyli nie stopnia rozmycia, a odwzorowania krawedzi obiektow / zrodel swiatla bedacych poza obszarem ostrosci. 77ka rozmywa te krawedzie bardziej niz 70tka, pomijajac nawet sprawe powiekszenia tego rozmycia. Porownaj odwzorowanie punktow w dwoch ponizszych przykladach:

Hmmm... ale na zdjeciach z DA 70 nie widze, zeby tak zle rzeczy jak na Twoim diagramie sie pojawialy. Zreszta, zeby lepiej to zobrazowac zrobilem mala animacje (we flashu, GIF daje za kiepska jakosc), gdzie jeden po drugim widac roznice (uwaga! 2MB!):
http://nasdwoje.e9.pl/Pentax/70_77.html
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
gdzie jeden po drugim widac roznice


No wlasnie widac - nie jest ona tak drastyczna jak w ilustracjach ktore przytoczylem, bowiem obrazuja one sytuacje modelowa - ale widac. A moze jakis zboczony jestem. :-)


Aha - Sylwek, nie przygladaj sie samym zrodlom swiatla, ale takze tym "srednim" obaszarom ...
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
sylwiusz napisał/a:
gdzie jeden po drugim widac roznice


No wlasnie widac - nie jest ona tak drastyczna jak w ilustracjach ktore przytoczylem, bowiem obrazuja one sytuacje modelowa - ale widac. A moze jakis zboczony jestem. :-)


Aha - Sylwek, nie przygladaj się samym zrodlom swiatla, ale takze tym "srednim" obaszarom ...

No wlasnie patrze i cos tam widac. Ale z drugiej strony na 77 moze byc nie widac wlasnie dlatego, ze jest tam tlo bardziej rozmyte... Zobacz na ponizszy przyklad ze zdjec Jarka (dzieki Jarku :-) ) z 77, gdzie kolka w tle maja "zly" charakter, jasna obwodke, jak to jest pokazane na Twoim diagramie:

A potem na inny przyklad z DA 70 i nie wiem jak Tobie ale mi na widok tego "bokehu" robi sie cieplej :mrgreen: :-P :-D

Tak wiec generalnie w roznych sytuacjach efekty moga byc rozne ;-) Jak widac na drugim przykladzie z DA 70 (pomijam urode modelki ;-) ) - bokeh jest bardzo ladny.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sylwek, porównujesz dwa całkowicie różne tła. Pokaż przykład z DA70, gdzie w tle będzie drzewo z mnóstwem drobnych liści, prześwitów, odblasków - to wtedy będzie co porównywać. A ładnie rozmyć budynek z paroma oknami - to każdy obiektyw potrafi.

[ Dodano: 2006-10-25, 09:03 ]
A, jeszcze jedno - odległość od tła. U mnie było to jakieś 20, może 20-parę metrów.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mi juz nie chodzi w tym momencie o konkretne zestawienie bokehu w identycznych warunkach dla testu. Raczej o wskazanie, ze w pewnych warunkach bokeh i tak moze byc gorszy niz nasze oczekiwania (FA 77) a w innych szklo, ktore tutaj w tescie gorzej wypadlo (DA 70) okaze sie, ze ladnie oddaje bokeh. Innymi slowy w tescie z pierwszego postu bokeh z FA wyglada ladniej niz z DA (glownie dzieki lepszemu rozmyciu elementow tla IMHO), ale beda systuacje, gdzie bokeh z FA bedzie wygladal srednio (nie wiem jakby tutaj wygladal z DA) oraz takie, gdzie z DA bedzie calkiem niezle (moze bedzie nawet lepiej z FA - tego nie wiem) - i tyle. Namacilem, ale mam nadzieje, ze zrozumiale ;-)
A poza tym nie robisz chyba kazdego zdjecia gdzie w tle będzie drzewo z mnóstwem drobnych liści, prześwitów, odblasków? ;-) :-P

[ Dodano: 2006-10-25, 15:12 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
A, jeszcze jedno - odległość od tła. U mnie było to jakieś 20, może 20-parę metrów.

O wlasnie! Tak na marginesie Jarku - podalbys mi orientacyjne odleglosci od fotografowanych obiektow w Twoich samplach z FA 77??? Zapisze sobie wszystko na kartce i jakbym robil podobne foty z FA* 85 to sprobowalbym choc troche zachowac warunki, w ktorych Ty robiles zdjecia ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach