Ice  Dołączył: 25 Sie 2007
Przesiadka z K10D na K20D-gra warta świeczki czy może warto?
Witam.
Mam dylemat czy warto dokonać upgrade'u i przesiąść się z kadyszki na K20D. Najbardziej zaintrygowały mnie artykuły dotyczące lepszej współpracy nowego Pentaxa ze szkłami *DA (szybszy i celniejszy AF), lifeview (zdjęcia macro), a także w pełni używalne ISO 1600.
Pomijając kwestie finansowe, czy jest to sensowne posunięcie czy lepiej poczekać kolejny rok na K30D (a może K1D) czy inne cudo, które Pentax zapewne wypuści.

pozdrawiam
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Ice napisał/a:
przesiąść się


ja sobie dokupię i chyba się nie przesiądę tylko będę siadywał na dwóch ;-)
 

Ice  Dołączył: 25 Sie 2007
Jacek S napisał/a:


ja sobie dokupię i chyba się nie przesiądę tylko będę siadywał na dwóch ;-)


aż na taki luksus to mnie nie stać - planuje odsprzedać kadyszkę - tanio ale nie za bezcen.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Nie dalej jak wczoraj powstał jeden taki wątek:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=13277
I co nieco jest tu: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=9588
 

Ice  Dołączył: 25 Sie 2007
Samp napisał/a:
Nie dalej jak wczoraj powstał jeden taki wątek:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=13277
I co nieco jest tu: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=9588


Niestety w obu wątkach nie ma żadnych informacji, które odpowiedziały by na postawione przeze mnie pytanie.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Ice, sam musisz podjąć decyzję w zależności do czego chcesz używać aparatu, a opinii szukaj w wątkach dotyczących np K20, jest ich sporo na forum, podrzucam jeszcze klika:
http://pentax.org.pl/view...der=asc&start=0
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=12321
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=10518
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=12918
http://pentax.org.pl/view...der=asc&start=0
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
przesiadka nie ma wiekszego sensu . nawet biorąc pod uwagę że cena k20 to już poniżej 3K i nadal pikuje w dół. czekaj na k30 ale najlepiej rób zdjęcia k10 i powolutku dozbieraj i kup k1d FF. Na jesieni pownna być zapowiedz tej puszki i data wejścia na pólki sklepowe. wszyscy wyczekujący FF mają nadzieję że to bedzie miły gwiazdkowy prezent od Pentaxa. za kilka dni premiera "budżetowego " Nikona FF wiec pentax nie może już dłużej zwlekać ze swoimi zapowiedziami

a przesiadka z APS-c na FF to jest własnie róznica której poszukujesz, a której nie znajdziesz kupując k20 :evilsmile:

no ok. Wyłożyłem swoją opinię . teraz możecie krzyczc że nie potrzebujecie FF ;-) :-B
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
ThomFoto napisał/a:
przesiadka nie ma wiekszego sensu . nawet biorąc pod uwagę że cena k20 to już poniżej 3K i nadal pikuje w dół. czekaj na k30 ale najlepiej rób zdjęcia k10 i powolutku dozbieraj i kup k1d FF. Na jesieni pownna być zapowiedz tej puszki i data wejścia na pólki sklepowe. wszyscy wyczekujący FF mają nadzieję że to bedzie miły gwiazdkowy prezent od Pentaxa.

a przesiadka z APS-c na FF to jest własnie róznica której poszukujesz, a której nie znajdziesz kupując k20 :evilsmile:

no ok. Wyłożyłem swoją opinię . teraz możecie krzyczc że nie potrzebujecie FF ;-) :-B


Też tak myślę ;-) Ja od niedawna uczę się K10, ogólnie nie widzę sensu przesiadki na K20 zwłaszcza że nie mam problemów z ff/bf. Co do puszki FF to zobaczymy co to będzie, na jakiej matrycy, ile to będzie kosztowało.. Myslę, że dla zwykłego śmiertelnika cena będzie poza zasięgiem przez jakieś 2-3 lata od premiery..
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
Diamond32 napisał/a:
Myslę, że dla zwykłego śmiertelnika cena będzie poza zasięgiem przez jakieś 2-3 lata od premiery..


Dlatego warto kibicować nowemu Nikonowi FF. jesłi bedzie w rozsadnej cenie sytuacja na rynku ulegnie diametralnej zmianie w ciagu kilku najblizszych miesiecy. niewykluczone że już w te świeta mikołaj bedzie nam roznosił fajnie puszki FF. pozostaje tylko kwestia jakiego producenta. C, N czy może S
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
ThomFoto napisał/a:
a przesiadka z APS-c na FF to jest własnie róznica której poszukujesz,


Normalnie guuruuuu... czy moje potrzeby też znasz :shock:
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
siwyyy77 napisał/a:
ormalnie guuruuuu... czy moje potrzeby też znasz :shock:


bez urazy ale zobaczymy co powiesz i zrobisz jak puszki FF beda w cenie ok 4-5 K. kto wtedy wyda swoją cieżko zarobioną kasę na APS-C ? pora sie pogodzic z tym że powoli aps-c bedzie odchodziło w zapomnienie. ( za wyjątkiem absolutnego entry level)

Bo naprawdę to jest tak że kombinujemy k100, k200 a może k10/k20 kupujemy i ... mija pierwsze euforia i jakby to dalej nie do końca to o co nam chodziło i znowu czekamy na kolejną nowość doprowadzając gonitwe za nowościami do absurdu a portfel do zawału.. a lekarstwo jest nader proste. kupujemy FF od c, N lub S i ... jest wreszcie normalnie. jakby już przestają nas interesować nowości i kto co tam nowego planuje wyprodukować . wracamy z długiej i drogiej podrózy (APS-C) do sedna sprawy czyli do fotografii. własnie dlatego 5D C odniosło taki sukces i tak długo rządzi na rynku. Ci którzy posiadają to body wiedzą dokładnie o czym mówię.

a Ci którzy uważają że nie potrzebują FF ... też mają rację...bo poprostu ONI jeszcze w tym momencie rzeczywiście nie potrzebują FF bo dla NIch różnica jest pomijalna. a skoro nie widzą róznicy to znaczy że jeszcze nie nadzszedł ich czas na FF :evilsmile: .

ale nie martwcie sie. jak bedzie na rynku body FF w cenie zbliżonej do 4-5 K to najzagorzalśli zwolennicy APS-C przejdą na jedyną słuszną stronę.

Tak wiec wracając do pytania z tematu wątku. tak sobie myśłe że powinno brzmieć całkiem inaczej a mianowicie - kupowąć teraz kolejne APS-C czy czekać na FF. moim zdaniem zdecydowanie czekać
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
ThomFoto napisał/a:
jak bedzie na rynku body FF w cenie zbliżonej do 4-5 K to najzagorzalśli zwolennicy APS-C przejdą na jedyną słuszną stronę.


Ja bym czekał i nic nie kupował do czasu, aż średni format cyfrowy będzie w dzisiejszej cenie Pentacona Six :evilsmile:

PS. Ale oczywiście majpierw bym czekał na średni format 6x6 cm, no i potem czekałbym aż on dopiero stanieje. ;-)

 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Cytat
Ja bym czekał i nic nie kupował do czasu, aż średni format cyfrowy będzie w dzisiejszej cenie Pentacona Six :evilsmile:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ThomFoto napisał/a:
teraz możecie krzyczc że nie potrzebujecie FF

BF też nie potrzebuję :evilsmile:
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
ThomFoto napisał/a:
wyczekujący FF mają nadzieję że to bedzie miły gwiazdkowy prezent od Pentaxa


Zaraz tam prezent :evilsmile:
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
Jacek S napisał/a:

Zaraz tam prezent :evilsmile:


oj, znajać tempo wprowadzania nowych modeli Pentaxa to samo pojawienie sie FF przed gwiazdką traktuje w kategorii prezentu. ;-) . a że kosztownego prezentu. no coż. skoro FF to warte kazdej wydanej złotówki ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zmiana K10 na K20 nie przynosi jakiejś dramatycznej poprawy jakości zdjęć.

Wiec chyba nie warto.

Wszystkie udogodnienia K20 mogłyby by być pewnie w K10 wprowadzone wraz z nowym firmware którego z oczywistych względów nie ma.

Dramatyczne poprawienie jakości zdjęć może być wynikiem zastosowania nowego jasnego obiektywu więc na to warto zbierać...

Skok jakościowy jest trudny do zauważenia jeśli zwiększa się upakowanie elementów na matrycy.

Właściwym kierunkiem byłoby pozostanie przy 10 MP matrycy i powiększenie jej wymiarów do pełnej klatki.

Wtedy porównanie K10 i KFF10 wykazałoby oczywistą przepaść jakościową :-) .

Niestety, ale wyścig na megapiksele matrycy trwa nadal...
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ja tam mam K110D i czekam na K300D z matryca z K20D, bo bardzo mi sie podoba dynamika matrycy w zakresie 9 EV (Fuji S5PRO - 11.8EV, K10D i K100/K110D ok7.5 EV). Jak nie, to chyba sie skusze na Fuji S6PRO - chyba w koncu wypuszcza - tradycyjne matryce coraz bardziej zblizaja sie do dynamiki Super CCD SR.

Co do FF - potrzebne by mi bylo tylko do jednego - wiekszego wizjera. Ale z drugiej strony nic by mi nie przeszkadzalo, aby miec troche ciemniejszy, ale zarazem wiekszy obraz w wizjerze z APS-C. Wole troche ciemniej, ale szerzej.

ThomFoto, za kazdym razem jak sie wypowiadasz o tym FF, to mam wrazenie, ze dla ciebie to Swiety Gral fotografii. Dlaczego? Dlaczego 24x36, a nie 30x45 ??? Przeciez teraz kazdy producent moze robic aparaty z roznymi mnoznikami: 1.3; 2; 1.1; dlaczego wiec nie 0.9; 0,8 ??? Kiedys trzeba bylo wystandaryzowac, bo rolki filmu nie mogly miec roznych szerokosci, bo byla by straszna niekompatybilnosc, a i tak bylo kilka standardow.
Przeciez im wieksza matryca, tym lepiej (w wiekszosci przypadkow). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobic matryce x0.9 - zawsze to troche wiecej, a pewnie i obecne szkla FF maja w wiekszosci wystarczajacy zapas, zeby to pokryc.

Albo moze lepiej, zeby MF stanial ? :evilsmile:
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Porównanie dynamik matrycy K10D do innych DSLRów na rynku LINK

Polecam ten test ogólnie, jest co poczytać :-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
------------
DR
wlasnie sobie doczytalem na dpreview: najwyzszy wynik Nikna D3 to 8.8 EV, Canona 5D to 8.2 EV - gorszy nawet od 40D - 8.4 EV, a Pentax K20D wg tego samego serwisu ma najwyzszy zmierzony DR w zakresie 9.0 EV (sic!). Ciekawe, ze niezauwazylem, jakoby bylo by to wyszczegolnione. Ma wieksza dynamike od aparatow FF i do tego ma od nich wiecej pikseli. Sadze, ze to jednak jakis przelom w technologii u Samsunga. Ciekawe jakby sie spisywala ta matryca CMOS z 10 mpx na APS-C.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach