fotomic  Dołączył: 09 Maj 2007
hamster, masz po części rację, dlatego pisaliśmy o Leice 25/1.4 i Sigmie 30/1.4 gdzieś wspomniano o Olku 25/2.8 - ale wiadomo to nie to o czym wspomniałeś.
 
wyrwiflak  Dołączył: 24 Mar 2007
hamster napisał/a:

Wiadomo że 2,8 to nie jest grobowa ciemność ale głębia ostrości tu a tam to zupełnie co innego.


F2,8 w 4/3 odpowiada z grubsza F4 na aps-c i f5,6 na FF, przy zachowaniu tego samego kąta widzenia i odległości ostrzenia
 
filippohh  Dołączył: 18 Lis 2008
hamster napisał/a:
ja z olympusami mam tyle wspólnego z co mercedesami, czyli nic... jednak tak sobie myślę, że porównywanie FA 50/1.4 do podobnych, aczkolwiek ciut ciemniejszych szkieł 4/3 kompletnie mija się z celem.

Wiadomo że 2,8 to nie jest grobowa ciemność ale głębia ostrości tu a tam to zupełnie co innego.


No dobra masz 1.4 w pentaxie ale na 1.4 masz takie mydło że jakość jest kiepska, musisz to przyznać. dowód http://www.optyczne.pl/90...%87_obrazu.html

W Olympusie piędziesiątka jest ciemniejsza ale ostra od pełnej dziury więc żeby osiągnąć taką ostrość i jakość jak w Zuiko musisz przymknąć przysłonę do F4 a i tak nie osiągniesz takiego rezultatu. Mieć F1.4 fajnie ale mieć używalne F1.4 byłoby lepiej chyba przyznasz.

Oto test Zuiko 50mm F2 http://www.optyczne.pl/86...%87_obrazu.html

ps. jestem nowy na forum, witam serdecznie wszystkich ;)
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Te jotpegi z Zuiko wyglądają na tak wyostrzone, że aż bolą oczy :mrgreen:
 
filippohh  Dołączył: 18 Lis 2008
mnie oczy nie bolą za to jakość powala
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
pancurski napisał/a:
Te jotpegi z Zuiko wyglądają na tak wyostrzone, że aż bolą oczy :mrgreen:

To nie Zuiko, tylko domyślne ustawienia E-510 dla JPG, ale fakt masakra - literki aż się "świecą" białymi obwódkami,

[ Dodano: 2008-11-18, 13:22 ]
filippohh napisał/a:
Mieć F1.4 fajnie ale mieć używalne F1.4 byłoby lepiej chyba przyznasz.

Rozejrzyj się na forum, są tu zdjęcia z tego "nieużywalnego" F1.4 ;-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Popatrzyłem na te zdjęcia z "opacznych" i załamałem się - Pentax nawet zmienia rodzaj czcionki na testowych zdjęciach! :-o :lol: Fajnie byłoby, gdyby jednak do oceny obiektywów mieli te same tablice testowe :-/
Ciężko rzeczywiście patrzy się na te wyostrzone zdjęcia z Olympusa. Trudno też porównywać obiektyw makro Olympusa z obiektywem standardowym Pentaksa!
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Dla mnie ciekawsze jest porównanie DA*16-50 z Zuiko 12-60 SWD. Cena jest porównywalna.
 
fotomic  Dołączył: 09 Maj 2007
Nie patrzcie na jpg z aparatu, bo w modelach e-4xx/e-5xx (zwlaszcza 10/20) masakrycznie jest to wyostrzane. ZD50 rzeczywiście jest ostre od max otwarcia (ktoś napisał że makro - fakt - ale w olku innej nie ma :| ). Może tylko wspomne ze ZD50-200 jest na 50mm jeszcze ostrzejsze.

MiQ27, mozesz jeszcze popatrzec na 14-54 (sporo wężej niestety) - ale bardzo dobre szkło, zresztą jak wszystkie ;)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
fotomic napisał/a:
Nie patrzcie na jpg z aparatu, bo w modelach e-4xx/e-5xx (zwlaszcza 10/20) masakrycznie jest to wyostrzane.

Ja to rozumiem fotomic, ale w teście który podałeś ostrość tego szkła widać jedynie na wykresie. Jak byś podrzucił jakieś normalne zdjęcia (nie tablic testowych, ścian itp) chętnie bym popatrzył.
 
fotomic  Dołączył: 09 Maj 2007
WuWu84 napisał/a:
fotomic napisał/a:
Nie patrzcie na jpg z aparatu, bo w modelach e-4xx/e-5xx (zwlaszcza 10/20) masakrycznie jest to wyostrzane.

Ja to rozumiem fotomic, ale w teście który podałeś ostrość tego szkła widać jedynie na wykresie. Jak byś podrzucił jakieś normalne zdjęcia (nie tablic testowych, ścian itp) chętnie bym popatrzył.
aaa rozumiem, zresztą patrzenie na wykresy i tablice ;) .Co do zdjęć to trudno mi cokolwiek polecić, poza galerią OC (ale nie mamy wyciagania danych z exifa), warto też zajrzeć tutaj: http://www.myfourthirds.com/ albo coś na flickr http://www.flickr.com/sea...erer_searched=1


Pozdrawiam
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
filippohh napisał/a:

ps. jestem nowy na forum, witam serdecznie wszystkich ;)
Witaj w na forum JSS :-B :-B :-B

Widzę że powyżej koledzy wyjaśnili ostrość szkła zuiko na zdjęciach z optycznych. Wybacz ale dzięki takim porównaniom nabawiam się coraz większej alergii do tego portalu.

Przewaga pentaxowej 50-tki jest jednak taka, że daje ci ona całą wartość ekspozycji więcej niż w olympusowym szkle.
 
filippohh  Dołączył: 18 Lis 2008
[quote="hamster"]
filippohh napisał/a:

Przewaga pentaxowej 50-tki jest jednak taka, że daje ci ona całą wartość ekspozycji więcej niż w olympusowym szkle.


i co z tego jak przysłony 1.4 używasz tylko z desperacji i w kryzysowych sytuacjach

[ Dodano: 2008-11-19, 19:37 ]
[quote="hamster"]
filippohh napisał/a:

Przewaga pentaxowej 50-tki jest jednak taka, że daje ci ona całą wartość ekspozycji więcej niż w olympusowym szkle.


i co z tego jak przysłony 1.4 używasz tylko z desperacji i w kryzysowych sytuacjach
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
w sumie 50/1.7 używam praktycznie zawsze @1.7. Ale ja jestem zdesperowany i kryzysowy.
*puf*

 
fotomic  Dołączył: 09 Maj 2007
filippohh, bez przesady, wazne że jest i można użyć. Przewaga w ekspozycji jest i to jest niezaprzeczalne.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
No dobra, ale jak ktoś chce mieć jasno i ostro w 4/3, to kto zabroni kupić tego Summiluxa. W sumie jako odpowiednik 50 do filmu to wcale nie jest taki bardzo drogi. Cena: 3 199,- zł.
Leica 50mm f/1.4 Summilux-M - Price (MSRP): $2,795.00
Dolar jest ostatnio po 3 złote...
 
fotomic  Dołączył: 09 Maj 2007
MiQ27 napisał/a:
No dobra, ale jak ktoś chce mieć jasno i ostro w 4/3, to kto zabroni kupić tego Summiluxa. W sumie jako odpowiednik 50 do filmu to wcale nie jest taki bardzo drogi. Cena: 3 199,- zł.
Leica 50mm f/1.4 Summilux-M - Price (MSRP): $2,795.00
Dolar jest ostatnio po 3 złote...
albo sigma 30/14 za 1.5k - ludzie mają i chwalą, ale wiadomo jak to z sigmą jest ;)
 
Disintegrator  Dołączył: 06 Lut 2008
Dzis pol dnia mialem E-30 w lapach, Olympus sie szarpnal i dal nam 2 body na targi.

http://www.photoadventure.at/ - jakby kogos ciekawilo.

W polaczeniu z 12-60 jest IMO szybszy od E-3.
Duzy i szybki bufor - trzyma 5kl/sek nawet w trybie jpeg(SF)+raw
Wizjer sporo wiekszy od 4XX i 5XX, dosc jasny, ale to nadal nie to.
LiveView - porazka totalna, mimo rzekomego udoskonalenia systemu - predkosc i wygoda dzialania na poziomie kompaktu sprzed 5 lat. Kiepskiego.

Sporo wygodniejszy w obsludze od E-3, za ktora osobiscie nie przepadam.

Generalnie bardzo wygodny i szybki sprzet, szumy jak na 4/3 ladnie ogarniete, przyjemnie sie tym pracuje.

Bardzo duza roznica w predkosci przy wspolpracy ze szklami bez SWD.

IMO za drogi - nie wiem po ile bedzie w PL, ceny na austriackim rynku (w sprzedazy od stycznia) - body 1200 euro, body + 14-54 swd - 1600, body + 12-60 swd - 2100.

Jak nie zapomne jutro zabrac karty pamieci, to wrzuce jakies sample.

Jak macie jakies pytania, to smialo.

Sory za malo skladny post, ale jestem po 12h na targach i mam lekki metlik ;)

pozdrowienia

Grzegorz
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
filippohh napisał/a:
i co z tego jak przysłony 1.4 używasz tylko z desperacji i w kryzysowych sytuacjach
ooo kolejna prawda objawiona.... :mrgreen:
 
fotomic  Dołączył: 09 Maj 2007
W porównaniu do E3 wizjer jest dużo mniejszy ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach