Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Jacek-aj napisał/a:
Zgadzam się też z kzachert, że XIX W i XX W -w jej początku fotografia, często nosi w sobie te walory plastyki. I myślę, że powodem tego nie jest nawiązywanie do malarstwa, tej wczesnej fotografii, a właśnie rzecz prozaiczna - światło.


Ty popatrz na jakim formacie negatywu wtedy robiło się zdjęcia to będziesz wiedział skąd ta plastyka :lol:
 
Gandalf  Dołączył: 18 Wrz 2008
Wszyscy mówią, że AF w Pentaxie jest straszny i powolny i w ogóle nie daje rady wycelować. Jednak jak jest z tym naprawdę? Miałem okazję się pobawić w sklepie Olkiem E520 i Nikonem D60. Jak wypada z nimi porównanie szybkości AFu do K20D? Jak w dobrych warunkach? Bo w złych piszą, że AF się poddaje, że to, że tamto, że nawet nie probóje szukać. Czy jest aż tak tragicznie? Lub to, że nie potrafi nastawić ostrości na obiekty w ruchu.
Czy da się złapać ostrość tak jak na tego surfera w tym filmie ?
Z góry wielkie dzięki za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
 
infidel78
[Usunięty]
Myślę, że AF w K20D jest w porządku. Przyznaję, że kiedy sam zacząłem używać Pentaxa to braki w umiejętnościach z przyjemnością tłumaczyłem na przykład kiepskim AF. Ale to już przeszłość.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Gandalf napisał/a:
Wszyscy mówią, że AF w Pentaxie jest straszny i powolny i w ogóle nie daje rady wycelować. Jednak jak jest z tym naprawdę? Miałem okazję się pobawić w sklepie Olkiem E520 i Nikonem D60. Jak wypada z nimi porównanie szybkości AFu do K20D? Jak w dobrych warunkach? Bo w złych piszą, że AF się poddaje, że to, że tamto, że nawet nie probóje szukać. Czy jest aż tak tragicznie? Lub to, że nie potrafi nastawić ostrości na obiekty w ruchu.
Czy da się złapać ostrość tak jak na tego surfera w tym filmie ?
Z góry wielkie dzięki za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie


Ale przecież robisz zdjęcia nie samym aparatem, ale zestawem aparat+obiektyw.
Jeżeli założysz na puszkę tragiczne szkło to AF może działać wyjątkowo paskudnie.

Moim zdaniem nie ma większego sensu pytać o porównanie działania AF w Olku, Nikonie i Pentaxie. Zbyt wiele różnych elementów może wpływać na wyniki.

Najlepiej weź Pentaxa do ręki, popróbuj i sprawdź czy taka szybkość działania ci odpowiada.
Mnie odpowiada. :lol:
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Gandalf, myślę, że K20D z takim surferem dałby sobie spokojnie radę, bo to ujęcie z boku, a co innego z obiektami szybko zbliżającymi się. Tutaj mogłoby być ciężko.
Ogólnie AF Pentaksa jest wolniejszy nić konkurencji, ale wielu uważa, że nie poddaje się łatwo i szuka ostrości do skutku.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Niestety wczoraj się przekonałem po raz któryś o słabości AFa w Pentaxie. Miałem przyjemność być na koncercie Piotra Rubika w Łodzi. Założyłem DA*50-135 na moją k20. Z dużych odległości AF jest w pełni usprawiedliwiony, małe postacie, kiepskie światło, zatem ostrzyłem ręcznie i było znośnie. Jednak na sam koniec koncertu udałem się pod scenę. I tu mnie krew zalała. Praktycznie 100% sytuacje, a mój zestaw dostał nagle jakiegoś mega front focusa. :evil: Postacie były zupełnie nie ostre, a kwiatki jakieś 1m przed nimi były jak najbardziej ok. Pomijam fakt, że zdjęcia są deczko ruszone z powodu dynamiki samego koncertu. Pomyślałem, że coś nawaliło w puszce, jednak po przyjściu do domu zrobiłem teścik na karcie testowej i wszystko było ok. Popróbowałem również w kiepskim oświetleniu i na jakiś przypadkowych elementach wystroju mojego mieszkania o słabym kontraście i wszystko także było ok. I dziś też jest ok. :shock: Miałem ustawioną przesłonę na f4, ISO Auto do 3200 i wybrany centralny punkt AF. Zero trafionych zdjęć pod sceną. :-( A wybierałem już nawet punkty z dużym kontrastem żeby ten AF wspomóc. I ni cholery nie zadziałało. Delikatnie mówiąc wkur... się do białości do tego stopnia, że chciałem to wszystko sprzedać w cholerę zaraz po przyjściu do domu. Na szczęście takie plenery zdarzają się u mnie w ilości 1% wszystkich przeze mnie odbywanych. Zatem niech sobie będzie to co jest. Może k7 okaże się sprawniejsza.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Raven napisał/a:
Gandalf, myślę, że K20D z takim surferem dałby sobie spokojnie radę, bo to ujęcie z boku, a co innego z obiektami szybko zbliżającymi się. Tutaj mogłoby być ciężko.


Prawda. Surfer w zasadzie nie zmienia odległości od aparatu, więc byłby do ustrzelenia bez większych problemów.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
A tak z ciekawości, to regulacja AF w K20D to na czym polega? W jakich jednostkach się to robi? W instrukcji nic nie pisze na ten temat, a sama regulacja odbywa się inaczej niż w menu serwisowym np. k100D (jest mniejszy zakres)?
 
sinster  Dołączył: 08 Mar 2009
Witam,

Co do AF Pentaxa. Z kolei ja miałem zaje*** przyjemność być w ten weekend na dwóch koncertach Michała Urbaniaka. Fociłem głównie spod sceny (tzn tak od pod sceny do 20 m od sceny :)) Sigma 70-300mm, czyli szkłem raczej do zabaw w b. dobrym świetle a nie na koncercie średnio doświetlonym (sama jakość optyki tego szkła wiemy jaka jest :)). Przysłony różne, iso od 800 do 3200 zależnie od sceny i ogniskowej. Większość zdjęć ostrych. Jeśli coś poruszone to wybaczcie ale na 1/30s z ogniskową ~200mm to i stabilizacja nie zadziała :)... Generalnie dokumentowo dużo nie odbiegało od armat sąsiadów - tak mi się zdaje (mówię o publikacji gazetowej, netowej itp... na plakat to pewnie za słabo;) ). Żeby nie było różowo - czasem był delikatny FF chyba ale trudno stwierdzić bo jak mówiłem czasy były czasem za długie do stosowanej ogniskowej i może poruszenie. Generalnie pozytywne zaskoczenie na tak ciemnym szkle!!!

pozdrawiam,
Sinster
 

rdomino  Dołączył: 25 Kwi 2009
Meggido, ano rzuć parę tych kompletnie nietrafionych fot, przyjrzymy się wszyscy, może wyjdzie coś, co przeszkadzało safoxovi?
 

Alojzy N.  Dołączył: 30 Kwi 2008
Meggido, sprzęt wzbraniał się przed uwiecznianiem Piotra R. Zupełnie zrozumiałe!
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Alojzy N. napisał/a:
sprzęt wzbraniał się przed uwiecznianiem Piotra R. Zupełnie zrozumiałe

Powstrzymaj się od takich komentarzy. Nie to jest tematem.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Alojzy N., nawet jakbyś miał rację ;-) to robisz OT, a ty Meggido wyluzuj.

A ktoś zna odp. na moje pytanie powyżej?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Raven napisał/a:
A tak z ciekawości, to regulacja AF w K20D to na czym polega? W jakich jednostkach się to robi? W instrukcji nic nie pisze na ten temat, a sama regulacja odbywa się inaczej niż w menu serwisowym np. k100D (jest mniejszy zakres)?


Pewnie w mikronach.
I o te mikrony przesuwa się w osi poziomej położenie matrycy?
:-?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
chyba raczej w mikrometrach ;-) nie w mikronach

anyway, to by była bieda, bo np w k10d używam 2 wartości

180um i 120um

no i jak to teraz w k20d ustawić :?:

na mój gust, w k20d regulacja jest w jednostkach trochę większych niż w k10d, dlatego skala mniejsza
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Meggido, problem może tkwić w temperaturze barwowej światła - Pentaksy już tak mają, że w żarowym albo innym ciepłym świetle ostrzą przed, w cieniu ostrzą za. :-/
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Benek napisał/a:
I o te mikrony przesuwa się w osi poziomej położenie matrycy

Nic się fizycznie nie przesuwa, zmienia się interpretacja sygnału z czujników AF.
 

R_meander  Dołączył: 28 Gru 2008
Dziś byłem na pokazie tańców pewnej szkoły tańca nowoczesnego . Autofokus jakoś sobie radził. Ale w ekstremalnie słabym oświetleniu założyłem manualny obiektyw 35-70 bo autofokus nie zgłupieje i lepiej pasił mi zakres ogniskowych do moje lokalizacji.
Dla mnie bardzie w sytuacji koncertu przydało by się szybko działające live-view, niż szybki autofokus.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Czy da się używać wbudowanej lampy k20d tylko jako spawary AF? Tak żeby nie strzelała w momencie robienia zdjęcia? Pomijam opcje z zamykaniem lampy, bo to nie o to idzie.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
dsk napisał/a:
Meggido, problem może tkwić w temperaturze barwowej światła - Pentaksy już tak mają, że w żarowym albo innym ciepłym świetle ostrzą przed, w cieniu ostrzą
Dokładnie... Ja ostatnio robiąc w żarowym przestawiłem sobie po prostu korektę AF na maksa bodajże na minus. Czy pomogło trudno stwierdzić - to impreza była i to nie bezalkoholowa ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach