matb  Dołączył: 02 Lis 2006
[KONKURS] Kalendarz Adwentowy - edycja 2008
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oficjalnie już ogłaszam drugą edycję konkursu "Kalendarz Adwentowy". Reguły zabawy się w zasadzie nie zmieniają i są takie:

1. Trzeba zrobić 24 zdjęcia "grudniowe", "adwentowe", "przedświąteczne" czy jak tam kto czuje.
2. Zdjęcia powinny stanowić jedną względnie spójną całość. Tematyczną, wizualną lub jakąkolwiek inną. W każdym razie chodzi o wykonanie pracy składającej się z 24 ujęć a nie przedstawienie 24 różnych zdjęć. Tematyka, forma czy stylistyka poszczególnych zdjęć jest dowolna.
3. Zdjęcia należy wykonać między 1 a 24 grudnia. Cały myk polega na tym, że trzeba zrobić jedno zdjęcie każdego dnia.
4. Gorzej - każdego dnia można (w związku z konkursem) tylko raz wyzwolić migawkę. Czyli nie ma powtarzania ujęć, poprawek, robienia kilku wersji i wybrania najlepszej. Trzeba od razu zrobić "dobre" zdjęcie. I tak oczywiście 24 razy dzień po dniu.
5. Kolejne zdjęcia w pracy mają być z poszczególnych dni. Czyli pierwsze zdjęcie ma być z 1.12, drugie z 2.12 itd.
6. Zdjęcia powinny pochodzić z jednego materiału światłoczułego. Najlepiej z filmu. Dowolnego - jaki komu pasuje. Cyfrę się dopuszcza warunkowo i wyjątkowo. Ale nie ma tak, że część zdjęć z cyfry a część z kliszy.
7. Obróbka w postprocesie jest dopuszczalna, o ile nie przekroczy się cienkiej granicy między fotografią a grafiką komputerową.
8. A potem trzeba te zdjęcia ponumerowane zgodnie z kolejnością zrobienia pomniejszyć do formatu nie więcej niż 800pix na dłuższym boku, zapisać w jpgach, spakować całość w zipa i wysłać na adres mailowy mateusz(kropa)blaszczyk(na)gmail(kropa)com . Do 4 stycznia 2009 do północy.
9. A potem gdzieś zostaną te prace pokazane i poddane ewaluacji w forumowej ankiecie wybierającej najlepszą, a przynajmniej wzbudzającą największe uznanie.
10. I ta wybrana będzie nagrodzona. Nagrodą rzeczową, ale to na razie tajemnica jaką, bo są przejściowe trudności i trzeba poczekać jaka w końcu będzie.

A w ogóle to sobie można poczytać regulamin z zeszłego roku, bo w tym roku jest praktycznie taki sam (pominąwszy, że tam była mowa o ubiegłym roku), więc tamten w sumie obowiązuje.

No to chyba tyle? Jak jakieś niejasności to wyjaśnię. No i można się zgłaszać. Jak się ktoś zgłosi publicznie, to będzie potem miał motywację, żeby te zdjęcia dzień po dniu robić ;-)
I zachęcam do udziału, bo to fajna i pouczająca zabawa. Ci, co się im rok temu udało ten maraton ukończyć zapewne potwierdzą 8-)

 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
matb napisał/a:
wyzwolić matówkę

:-P

A można w międzyczasie robić inne zdjęcia? W sensie, że robię normalnie jak co dzień, +1 dodatkowo specjalnie do konkursu.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
To ja sie juz zglaszam. Tym razem bede robil aparatem ze swiatlomierzem :-)
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Może się skuszę... Byłaby ostra mobilizacja do robienia zdjęć.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Przypomniał mi się mój pomysł z zeszłego roku... Może go zrealizuję ;-)
Ale tylko cyfra w grę wchodzi - nie zdążyłabym wywołać tak szybko filmu. Poza tym - nie mam doświadczenia w robieniu analogiem martwej natury w pomieszczeniu ;-)
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
no to film 24 klatkowy i jazda :)

szkoda, że na uczelnie mam z buta ~15minut, a po drodze głównie trawę.
*puf*

 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Matb, jeżeli robiłbym zdjęcia cyfranką (po prostu nie mam innego sprawnego sprzętu w domu) to oznaczałoby wyłączenie jej z użytkowania pozakonkursowego? Tzn, nie mógłbym wykonać nią żadnego, żadniusieńkiego zdjęcia prócz tych 24 konkursowych przez 24 dni?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
thrackan napisał/a:
Tzn, nie mógłbym wykonać nią żadnego, żadniusieńkiego zdjęcia prócz tych 24 konkursowych przez 24 dni?

Eee? A dlaczego?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Może tym razem mi się uda. W zeszłym roku na chęciach się skończyło o-(
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
matb w regulaminie z zeszłorocznej edycji napisał/a:
8.Warunkowo dopuszcza się używanie aparatów cyfrowych, z zastrzeżeniem, że każdego dnia trwania konkursu można - zgodnie z przytoczonymi wyżej warunkami - wykonać tylko jedno zdjęcie przeznaczone specjalnie na konkurs. I właśnie to "jedno jedyne" zdjęcie należy włączyć do pracy konkursowej.


Mój ptasi móżdżek zawiesił się przy interpretacji. Ćwierka i nie wie, którędy na górę.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Stachu, już poprawiłem ;-)
Stachu napisał/a:
A można w międzyczasie robić inne zdjęcia? W sensie, że robię normalnie jak co dzień, +1 dodatkowo specjalnie do konkursu.

thrackan napisał/a:
jeżeli robiłbym zdjęcia cyfranką (po prostu nie mam innego sprawnego sprzętu w domu) to oznaczałoby wyłączenie jej z użytkowania pozakonkursowego?

No więc optymalna sytuacja jest taka, że się bierze puszkę "specjalnie" na konkurs, ładuje tam film 24 klatkowy i co dziennie jedno ujęcie. Ale zrozumiałym jest też, że nie każdego stać na taki luksus. Dlatego też, podobnie jak w roku ubiegłym, dopuszcza się taki myk, żeby jednak można było mimo ograniczeń sprzętowych brać udział w konkursie. Trzeba tylko zachować podstawową zasadę - na konkurs jeden stryk dziennie. I że to ma być właśnie "ten" stryk to decydujemy przed naciśnięciem spustu, a nie po. I tak za przestrzeganie regulaminu każdy bierze odpowiedzialność przed samym sobą i własnym sumieniem.
Konkretnie - można oczywiście robić inne zdjęcia. Ale sobie ustalamy - teraz robię zdjęcie do konkursu - i robimy "to" zdjęcie do konkursu. Bez ściemy, powtarzania, wybierania innych, bo lepiej wyszły, udawania, że się go jednak nie zrobiło itp.
Czy to jasne?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Tak teraz jasne. Nie chciałoby mi sie nosić 2 korpusów, a robienie zdjęć tylko na konkurs nie wchodzi w grę :-) .
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Stachu napisał/a:
robienie zdjęć tylko na konkurs nie wchodzi w grę
A ja mimo wszystko polecam takie podejscie. Korpus jest niewazny. Moze przeciez byc jednorazowka z Saturna za 10 zl.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Uff... Cieszę się :)
Bo dzisiaj miałem kilkanaście kłapnięć czysto "dokumentacyjnych" na studiach :roll:
Już w zeszłym roku chciałem wziąć udział. Spóźniłem się jednak z zakupem filmu. Potem padł mi światłomierz :roll: Tym razem nie przegapię terminu :D

Czy zdjęcia będą prezentowane w takim układzie i w takiej formie jak w zeszłym roku?

[ Dodano: 2008-11-18, 19:55 ]
Dzerry, można nawet pudełkiem od zapałek, ale to ucina strasznie możliwości. Hmm... można później zrobić zupełnie nowy, inny konkurs dla Dajhardów "Wielkanoc jednorazówką" albo coś w tym stylu :evilsmile:

 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Może ktoś zapodać linka do zeszłorocznych zdjęć konkursowych ?
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Pancurski, zdjęcia już nie wiszą. Serwer wietrzy się na przyjęcie tegorocznych prac.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
thrackan napisał/a:
"Wielkanoc jednorazówką" albo coś w tym stylu

ekhm... właściwie to na tegoroczny Kalendarz chciałem zrobić takie coś. Tylko nie udało mi się kupić odpowiednio tanio (znaczy po 3-4zł) jednorazówek :-( Ale jak znajdę takie, to planowałem właśnie taki konkurs na reportaż wielkanocny ;-)
pancurski, nie ma, nie działa, wzięło i wcięło. I nie będzie.
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
kurde, szkoda, chętnie bym zobaczył jakie ludziom do głowy pomysły przyszły....
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
pancurski napisał/a:
kurde, szkoda, chętnie bym zobaczył jakie ludziom do głowy pomysły przyszły....


Przynajmniej będziesz miał świeży umysł przy obmyślaniu kadrów ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Stachu napisał/a:
Tak teraz jasne. Nie chciałoby mi sie nosić 2 korpusów, a robienie zdjęć tylko na konkurs nie wchodzi w grę :-) .


Ja ostatnio noszę :mrgreen:

Chyba się skuszę na konkurs.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach