gawain74  Dołączył: 04.06.2011
iwasherebefore napisał/a:
Hm. Ta 1 klatka w sepie poszła, dlaczego ?
Przez brak światła?:

Jasne czerwonawe tło, to efekt uboczny długiego naświetlania - miejskie światło dające znać o sobie.
Bardzo prosto się tego pozbywam w darmowym programie Fitswork, kilka kliknięć i niebo jest czarne.
Lewy guzik myszy na ciemnym tle zdjęcia 15x15 area black level, następnie w zakładce Processing - Backround Flatten - Automatic Flatten for Nebulas. Funkcję tę stosuję po pierwszym lub drugim wyciąganiu szczegółów ze stacka.
Polecam tutoriale na youtube.
Sam może zrobię jakąś krótką prezentację jak wygląda moja obróbka, jak znajdę chwilę.
Ważne jest aby na pojednyczej klatce tzw. górka na histogramie znajdowała się mniej więcej 1/3 od lewej strony - wtedy mamy optymalnie naświetloną klatkę, najlepszy materiał wyjściowy do późniejszej obróbki.
Aby uzyskać taki wynik musiałem naświetlać 30 sekund na ISO3200 i optyką o światłosile 7,5.
Lepiej by było zejść z ISO do 1600, albo nawet 800 i naświetlać pojedynczą klatkę dłużej, ale tak jak pisałem wcześniej wymaga to dokładnego ustawienia montażu, a na to zabrakło mi czasu.
Oczywiście stosunek ISO do czasu naświetlania, zależy też od jakości nieba, jak mocno jest zaświetlone.

iwasherebefore  Dołączył: 30.10.2016
Aha.. aha. ;-)
Im więcej treści, tym więcej pytań mnie się nasuwa na myśl.
Dzięki za rzeczowe i proste objaśnienie.

Po prostu kapitalnie wyszło. ;-)
Teraz mam nowy wątek do śledzenia na tym forum.

Skocz do: