ps1441  Dołączył: 27 Paź 2006
[ K100D] K100D i balans bieli
Czy ktoś z Was też ma taki objaw, że aparat K100D nie radzi sobie z dobraniem balansu bieli w trybie automatu bez lampy, w pomieszczeniu, w którym jest standardowe oświetlenie (zwykłe żarówki). Na ręcznym czy w trybie auto ale z lampą jest jest ok. Wiem, że w takich aparatach chodzi o to żeby zdjęcia robić w trybie manual, ale czasami pstryknęłoby si,e coś na szybko na auto, a tu kicha. Wiem, że można robić RAW-y, ale jak się ich zrobi dużo i wszystkie poprawiać :-( .

Przykład w załączeniu. Jakby ktoś się nie domyślił ściana jest biała :-( .
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ps1441 - po to właśnie jest tryb ręczny WB. Od automatu raczej za wiele nie powinieneś wymagać. Światło żarowe z reguły lubi stanowić wyzwanie dla AWB. NIe tylko w przypadku Pentaksa.
 
ps1441  Dołączył: 27 Paź 2006
Wiem, że o tego są ręczne tryby, ale zmartwiło mnie, że Fuji S5500 ( może chce ktoś kupić :-) ) lepiej sobie radził w takiej sytuacji.
Ale skoro mówisz, że to nie tylko Pentaksy, to już mi lepiej :-)
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
ps1441, z tym fujikiem to bym tak niie idealizował, u mnie była zawsze biała karteczka pod ręką i wtedy było ok ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla żarówek masz temperaturę barwową około 2500K. Pentax w automatycznym WB ma zakres regulacji na dole od 3000K czyli nic dziwnego, że przy oświetleniu żarowym się nie wyrabia.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jesli chodzi o scislosc.....to zarowki dzisiaj maja temperatury nawet od 2300.....jak dodamy do tego te pieprzone energooszczedne......to nawet sprzet za dziesiatki tys.$ sie czasem nie wyrabia....serio...
 
ps1441  Dołączył: 27 Paź 2006
Teraz wszystko jasne. Mam energooszczędne :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zdjęć przy energooszczędnych żarówkach raczej unikaj - kastrują widmo barwne.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Michu napisał/a:
Zdjęć przy energooszczędnych żarówkach raczej unikaj - kastrują widmo barwne.


A to dlatego, że widmo świecącego luminoforu takiej "żarówki" nie jest ciągłe - w odróżnieniu od np. zwykłej żarówki. Składa się z powycinanych fragmencików widma, których mieszaninę oko ludzkie widzi jako białe. Ale tylko oko.

BTW Przy świetle takich "żarówek", nawet widzianym ludzkim okiem, barwy są czasem fatalnie przekłamane. Ktoś mi kiedyś chciał takie wcisnąć do oświetlenia kwiaciarni. Powiedziałem won :evil: i stosuję tylko i wyłącznie halogenówki.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
emigrant, - tutaj dodatkowo ogromna zaleta halogenowego swiatla jest mozliwosc robienie stref swiatlocienia ktore dodaja pomieszceniu bardzo wiele uroku...jezeli kwiaciarnia to mozna poszalec....
 
borsukk  Dołączył: 05 Lis 2006
ps1441 napisał/a:
Czy ktoś z Was też ma taki objaw, że aparat K100D nie radzi sobie z dobraniem balansu bieli w trybie automatu bez lampy, w pomieszczeniu, w którym jest standardowe oświetlenie (zwykłe żarówki).


Też to mam, podobnie jak autor testu na http://www.imaging-resour...100D/K100DA.HTM
Pisze on, że różnica w porównaniu do innych cyfrowych lustrzanek jest dramatyczna, i że AWB wymaga udoskonalenia.

Posiadam "kasetke" od przedwczoraj, pierwsze zdjęcia testowe, jakie wykonałem, były właśnie przy świetle żarówek z wyłączonym fleszem, i musze przyznać, że trochę się wkurzyłem. Ale po zastanowieniu mi przeszło...ile zdjęć wykonuje się w takich warunkach?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
borsukk napisał/a:
przy świetle żarówek z wyłączonym fleszem, i musze przyznać, że trochę się wkurzyłem. Ale po zastanowieniu mi przeszło...ile zdjęć wykonuje się w takich warunkach?


ja robię trochę takich zdjęć, i działanie AWB to ostatnia rzecz która mnie interesuje - robię w RAW i zawsze korzystam z szarej karty. Czyli balans bieli ustawiam sobie już po zrobieniu zdjęcia, i mam wiarygodny wzorzec do tego.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
hmmm przyznam ze nawet nie wiem jak dziala AWB w moim istD.....pewnie pare zdjec popelnilem w tym trybie, ale i tak byly to pliki RAW wiec ....ale jezeli tak zachowuje sie pentax to duzy minus dla niego bo jednak zielony program to zielony program i powinien dawac jakies dobre efekty.....
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Niestety, K100d tak ma. Mam porównanie ze starym, ale profesjonalnym Olympusem e-20, tam balans bieli był niezawodny - nigdy praktycznie nie używałem ręcznych nastaw , nawet przy jpg. W K100d - mimo że b. luię ten aparat, bez ręcznego ustawienia bieli - nic sensownego nie wyjdzie w jpg.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach