motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
[Test] FA 100-300 4,7-5,8 vs Tamron 70-300 4-5,6
Jako ze tymczasowo jestem posiadaczem obydwu tych wynalazkow, w dodatku FA 100-300 4,7-5,8 jest raczej rzadki i malo na jego temat informacji, no i nudzilo mi sie troche ;-) postanowilem zrobic maly tescik :-P Nie jest on moze idealny ale daje ogolny poglad o co chodzi

Wiec do dziela

1) najkrotsza ogniskowa (70 dla tamrona 100 dla FA)

cala klatka:


Tamron



SMC



cropy 100%

środek kadru



bok kadru




2) ogniskowa 200mm

cala klatka

Tamron



SMC



cropy 100% przy f8 w SMC musialem chyba kopnac statyw :-P bo z doswiadczenia jest jednak sporo lepiej niz wyszlo :-)

srodek kadru



bok kadru




3) 300mm

cala klatka

Tamron



SMC



cropy 100%

srodek kadru



bok kadru




I to tyle :-P
Wszystkie zdjecia robione K10d w RAW wolane Pentax Photo Laboratory na zerowych ustawieniach. Potem zmniejszane w Photoshopie (bez wyostrzania) - cale kadry lub tylko wycinane bez zmniejszania - cropy

Test moze nie najlepszy i nie mi oceniac wyniki, bo specjalista nie jestem, ale na pierwszy rzut oka widac ze Tamron przy 300mm bije SMC na głowe :-P
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
200mm SMC przy f8 wg mnie zauważalnie poruszone. Ogólnie Tamron lepiej wypadł w teście...
P.S. ciekawy jest spadek aberacji w Tamronie po przymknięciu z f5.6, do f8
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
Marcinicus, 200mm SMC f8 jest poruszone na 100% napisalem o tym przed tym zdjeciem :-P
dla mnie ponizej 300 SMC, na 300 zdecydowanie Tamron :-D
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Ja lubię swojego Tamrona mimo że ma dziury (które jedynie dają lepszy bokeh :P) - to szkło gdyby nie aberacje było by idealnym budżetowym tele :-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Też mam takiego Tamrona, uważam że jest za miękki przy 300, jeśli ten też jest taki to bardzo źle swiadczy o SMC.
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
niestety nie widze nie wiem czemu tych najważniejszych zdjęć ze środka przy 300 ale przy 100 i 200 to SMC jest lepszy, abberacja, i mgiełka przy 4,5 w tamronie, no albo ja jakiś ślepy jestem. Szkoda ze nie widze tych z 300mm ale coś mi net szwankuje te z boku kadru tamron lepszy na F8 ale SMC przy 5,6 troche jakby lepszy ale ja sie tam nie znam

[ Dodano: 2008-11-30, 23:32 ]
dobra otworzył mi się środek, faktycznie tamron przebija tu smc
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
Gdybym miał wybrać na podstawie tych zdjęć to nie wziął bym żadnego z nich. Gdybym kupował w ciemno to i z jednego i z drugiego był bym zadowolony. Moja 70-300 zrobiła dla mnie sporo udanych fotek, a gdybym nie znał tego szkła i kierował się tylko testami to bym go zwyczajnie nie miał :)

Ale takie porównanie to dobry sposób na nudę w deszczowe popołudnie...
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Cytat
Ale takie porównanie to dobry sposób na nudę w deszczowe popołudnie...

Bardzo dobry.
Niemy, Jak się zachowuje SMC podczs przeostrzania, bo Tamron jest tragiczny, potrafi przejechać siłą bezwładności przez punkt, a potem błądzi z irytującym odgłosem kosiarki. Im dłuższa ogniskowa tym gorzej.
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
JacekK napisał/a:

Niemy, Jak się zachowuje SMC podczs przeostrzania, bo Tamron jest tragiczny, potrafi przejechać siłą bezwładności przez punkt, a potem błądzi z irytującym odgłosem kosiarki. Im dłuższa ogniskowa tym gorzej.


Troche nie rozumiem tej wypowiedzi bo brzmi jak pytanie kierowane do mnie a ja nigdy na oczy tych obiektywów nie widziałem :lol:
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Oczywiście, miało być do motaba_virus, pewnie w trakcie kliknięcia załadowała się grafika i przeskoczyło.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
Nie zgodzę trochę z testem bo to zależy od egzemplarza ;-) twój tamron widocznie mydli i aberracje na pełnej dziurze, mój nie ... :mrgreen:
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Cytat
Nie zgodzę trochę z testem bo to zależy od egzemplarza twój tamron widocznie mydli i aberracje na pełnej dziurze, mój nie ...

No to cieszę się, ale niestety widać kolejny raz na forum, że losowa jakość to przypadłość wielu obiektywów z "tej półki" składanych u różnych "Tygrysów Dalekiego Wschodu". Nie tylko Tamrona ale i SMC
 

wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
Mam tego Tamrona, testów nie robiłem. Ale uważam go za świetny obiektyw, zwłaszcza jeśli o ostrość idzie, i wcale nie jest tak źle jak piszą przy 300mm. Może zależy to od egzemplarza? To by tłumaczyło nie najlepsze sample z Tamrona na krótszych ogniskowych e tym teście. Tamron ma jedną wadę - ogromną aberrację chromatyczną, obiektyw z większą CA musiałby już chyba całe zdjęcia fioletowe robić ;-) Ale pomijając CA, to jest to kapitalne szkło za naprawdę małe pieniądze. Powiem tak: jakość zdjęć z tego Tamrona całkowicie wybiła mi z głowy myśli o 55-300.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ten temat skłonił mnie do bliższego zainteresowania się tym Tamronem, mam go ale niezbyt często używam, wojtek_c, celne spostrzeżenia, jak najbardziej
Pozdrawiam
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
Chyba jednak musze troche sprostowac ten test ;-)

Wlasnie zobaczylem ze na 300mm SMC wyostrzylo jakos dziwnie i ostre sa te listki po prawej stronie kadru a nie punk centralny (nie mam pojecia jak to sie stalo) co wyjasnia ta nieostrosc w centrum.

poza tym jak troche juz nim postrzelalem, to z doswiadczenia mi wychodzi ze ostrosc jest sporo lepsza na 300 (no chyba ze dostanie boczne swiatlo to wtedy jest gorzej wiec oslona p-sloneczna wskazana)

wiec test mi wyszedl raczej srednio :-P
ale obiecuje poprawe o ile bedzie mi sie chcialo za cos takiego jeszcze raz zabrac ;-)

to tyle w ramach erraty
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
IMHO aberacje Tamronie koszmarne nie wiedziałem, że to szkło aż tak aberuje :shock: jak dla mnie absolutnie nie do przyjęcia, może komuś nie przeszkadzać, ale mnie osobiście aberacje potwornie rażą i denerwują
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
kilka fotek z tego Tamrona





Jakość nie powala, ale jest całkiem użytkowa. Widziałem fotki tych samych lotek z Canonowskiej Lki na 400D, lepsze , ale niewiele[img]
 
sokeip  Dołączył: 06 Mar 2009
Ja osobiście jestem zadowolony z tamrona. W praktyce najgorsze są aberracje i mydło przy 300mm i otwartej dziurze. Od szkiełka o tej wadze/cenie ciężko czegoś więcej się spodziewać, ale mimo wszystko do zastosowań amatorskich wg mnie nadaje się idealnie.
Parę przykładów z życia podrzucam, jutro może poszukam czegoś więcej.







brak doświadczenia na forum i fotki się nie ładują... ale podrzucę linka

http://sokeip.fotosik.pl/albumy/599918.html
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wrzuciłeś linki do stron a nie do zdjęć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach