Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Szkło do K10D -> Pentax DA 16-45 versus Sigma 18-50 EX DC
Witam wszystkich,

Sprawa dotyczy podstawowego szkła do zbliżającego się wielkimi krokami K10D. Zupełnie przypadkiem odkryłem, że Sigma zrobiła nową wersję swojego szkła 18-50/2.8, tym razem z oznaczeniem MACRO (wcześniejsza to Sigma 18-50 mm F2.8 DC EX). Od razu mnie olśniło że może taka Sigma (a nawet ten model wczesniejszy) może być dobrym pomysłem zamiast 16-45, o którym wcześniej myślałem jako o kicie do K10D.

Kilka faktów, które chciałbym poddać pod Waszą rozwagę:
Pentax to:
- szerszy kąt
- gorsze światło !
- w miarę dobre oceny za cechy optyczne
- to Pentax ;-)
- cena podchodzi pod 2k zł

Z kolei Sigma (ta nowa) to:
- niestety 18 a nie 16 mm
- świetne światło (jak na zoom)
- macro !
- nie wiem jaka jakość
- cena też jest niewiadoma - na pre-orderach widziałem 340 funtów - ile u nas zechcą - nie wiem - stara Sigma (ta bez Macro) chodzi za 1,5-1,6k zł

I pytania:
- czy ktoś może coś poradzić na temat jakości (optycznej), ale też innych cech szkła Pentaksa i Sigmy (może być w stosunku do tej poprzedniej) ?
- czy sądzicie, że warto zrezygnować z tak szerokiego kąta na rzecz światła ?
- co powiedzielibyście, jak dorzuciłbym do tej puli Sigmę 17-70 2.8-4.5 DC Macro ?
- może jakieś inne pomysły ?

A teraz garść faktów dodatkowych - fotografuję amatorsko, choć miewam też sytuacje, gdzie pstrykam w pomieszczeniach (konferencje, spotkania) i fajnie byłoby mieć jasne (i szerokie ;) ) szkło. Poza tym planuję dokupienie jakiegoś 50-200, więc nie cierpiałbym z powodu zakresu powyżej 50mm. Fotki na papier - tak, ale bez odjazdów w stronę dużych formatów.

Pozdrowienia,
Zbyszek

Ps.: Jak się pomyliłem w cyferkach, doprecyzujcie proszę :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tą Sigmę 17-70 ludzie bardzo chwalą. Zerknij tutaj (porównanie z 16-45):
http://forums.dpreview.co...thread=20749318
i tutaj (polski test):
http://optyczne.pl/index....tywu&test_ob=14
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Chyba odpowiem sobie trochę samemu. Przeczytałem testy Sigmy 18-50 i 17-70 na optyczne.pl - nie pozostawiają złudzeń co do wyższości tego drugiego obiektywu nad 18-50. Pozostaje mieć nadzieję, że w Sigma ze światłem 2.8 w wersji II będzie lepsza niż poprzedniczka. Niemniej pytania zadane wcześniej pozostawiam otwarte !

Z

PS.: Dzięki Jarek - pisząc ten post, dostałem info od Ciebie :)

[ Dodano: 2006-11-09, 00:42 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
Tą Sigmę 17-70 ludzie bardzo chwalą. Zerknij tutaj (porównanie z 16-45):
http://forums.dpreview.co...thread=20749318


Czytałem ten wątek nie dalej jak 2 dni temu - rzeczywiście jest ciekawy, choć facet miał chyba coś nie tak z tym Pentaksem, bo później mu go wymieniali i było lepiej. Aczkolwiek, tak jak pisze, nie było lepiej niż w przypadku Sigmy :)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
tutaj też o tym obiektywie. Również patrzyłem na 18-50mm i.. dziś dostałem potwierdzenie wysłania 17-70 z B&H :)
Wybór z powodu przewertowania netu w poszukiwania opinii - no i nieco też z racji 70 zamiast 50 [myślę (co wynika z tamtego wątku) o dokupieniu 70-200 w następnym rzucie]
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja do sigmy mam uprzedzenia juz..... ile razy sie chcrznilem ze zdjeciami z BF z mojej sigmy 28-70 2.8 .....
Ja tam czekam na 16-50 2.8 pentaxa :D - moze dozbieram :mrgreen:
a tak na serio...45mm w pentaxie jest do dupy....ja zwykle uzywam w zakresie 16-35 i jes calkiem ok...
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cena 16-45 w asterfoto 1700pln beda mieli w magazynie w przyszlym tygodniu ;-)
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Z tą ceną to rzeczywiście może być dobrze kupić K10D + 16-45 jako kit. Jedną z pierwszych ofert (zapowiedzi) był przecież ten zestaw za 5050 (tutaj). Inni pewnie też zejdą z ceną przy zestawach. Niemniej z Sigmą (jeżeli brać 17-70) może wyjść jeszcze taniej :|

Zbyszek

[ Dodano: 2006-11-09, 09:48 ]
Jeszcze dwie rzeczy:
1) Znalazłem informację o jasności Sigmy 17-70 - jest tak: dla 17 mm 2.8, dla 30 mm 3.5, dla 50 mm 4.0 i dla 70 mm 4.5. Oznacza to, że bije ona kit Pentaksa dla wszystkich ogniskowych !
2) Obcuję czasami z Sigmą 17-0 podpiętą do Canona - zastanawiam się jak może zmienić się jakość działania AF (np. szybkość) gdy stosuje się ten obiektyw z Pentaksem. Ma ktoś jakieś doświadczenia ?
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zbigniew napisał/a:
Oznacza to, że bije ona kit Pentaksa dla wszystkich ogniskowych !

kit zas bije ja kontrastem i szybkoscia af (w tym ostatnim nawet 18-55 troche sie mniej waha niz sigma- ale to na oko), to jedno
drugie to fakt czasem ten 'pobity w kazdej z ogniskowych' obiektyw moze byc przy swojej ciemnej bo ciemnej pelnej dziurze ostrzejszy niz ow jasny zwyciezca, - taka sytuacje mialem np porownujac analogowo jeszcze 28-70/4 z jasniejsza tokina o swietle 2.8 - jasniejsze szklo nie bylo ostre w swoich 'jasnych partiach'
pozdrawiam
kp
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zbyszek, tu masz jeszcze parę innych przykładów z Sigmy 17-70, plusem jest to, że autor zdjęć dokładnie opisał jak one powstały.
http://forums.dpreview.co...thread=20815452
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Jarek - dzięki za info. Ciekawy wątek. Poszedłem z niego trochę w bok i trafiłem na bardzo podobny temat do mojego: http://forums.dpreview.co...thread=20803701

Najlepszy jest koleś, który podobnie rozkłada ręce jak ja :) - cytacik:

The 16-45 is very nice - it can be had for only $300 after rebate - thats less than the 17-70 BUT - I will shoot low-light a lot and I would really like that extra stop I can gain at the wide-ends with the Sigma - also the extra 25mm makes it better as a kit lens as does the macro - but the 16-45 is just a very nice lens! Oh decisions decisions, then theres also the NEW Sigma 18-50 f2.8 Macro - now what? My K10D will ship in a couple weeks probably and I havent figured out which lens I will get as my kit-lens?

It will be one of the 3 mentionabed above but which? I guess the 17-70 will be great if I can get a good copy but the 16-45 is VERY sharp! Have no clue about the new 18-50 Sigma either? Do I sacrifice some sharpness and gain some low-light or do I sacrifice one stop and gain some sharpnes? Damn it. (SR will compensate for the one stop difference some but - that doesnt mean much since SR can be used with any lens so I can use the stop to get shots I woudlny be otherwise). Besides its not like teh 16-45 was free of QC issues? It seems both lenses have some QC problems though the new 16-45 is clearly very good.

Or do I take a risk and go with the new Sigma 18-50 macro? When will it be available for Pentax anyways? It seems it is only available for Nikon and Canon mounts right now. This decision is harder than actually choosing the body - the K10D was almost an easy choice - this will be a lot harder! Any input would really really help :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jak trafi do mnie K10D to dopiero wtedy bede sie rozgladal za jakims nowym szklem....ten 17-70 sigmy takze wchodzi w gre ale dopiero PO zobaczeniu czy k10D nie bedzie mail klopotow z FF/BF z tym szklem...jezeli bedzie cokolwiek nie tak to nastepca 16-45 bedzie ....16-50 2.8

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach