rysiacz  Dołączył: 04 Sie 2008
Stary aparat
Już kilka miesięcy mam mojego k200d ale ostatnio znalazłem w szafie coś takiego:



Moje spotkanie z analogami łączy się tylko z warsztatami dziennikarskimi w gimnazjum gdzie raz wywoływaliśmy filmy i robiliśmy zdjęcia zenitem. Więc teraz mam pytanie czy dostanę do tego aparatu jeszcze film i czy przy moich umiejętnościach dam rade tym aparatem zrobić jakies sensowne zdjęcie?

Pozdrawiam
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Pierwsze - tak. Drugie nie wiem, bo Cie nie znam.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Szukaj filmów 120 . Koniecznie czarno białych . Ten typ z końca lat trzydziestych nie posiada powłok . Ma mały kontrast ale to w tym czasie była domena Tessarów Zeissa . Mała głębia ostrości a więc możliwość pomyłki . Ta Bessa nie posiada migawki compur ani jak mi się wydaje obiektywu Skopar . Istniały Skopary , Voigtary i Helomary ale te ostatnie były wraz z Heliarami drogie a cena aparatu to od 300 do 400 zł. Ten model jeśli to Voigtar to cena ok 100 zł przedwojennych u Gregera w Poznaniu . Nie widzę oznaczeń dokladnie mógłbym sprecyzować . Jak najbardziej nie dotykając mieszka( przeciera się) ustawiając światło i dobrze ostrząc można nim zrobić wspaniałe zdjęcia jeśli jest sprawny . Ze starego powiększalnika , obiektywu Makro może być USSR , lustrzanki cyfrowej można zrobić wspaniały skaner do tego typu sprzętu .
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
pawel1967 napisał/a:
Ze starego powiększalnika , obiektywu Makro może być USSR , lustrzanki cyfrowej można zrobić wspaniały skaner do tego typu sprzętu .


Zgadza się, da się "zeskanować" ale ominąłbym epitet "wspaniały"...

Sprawdź szczelność miecha, jeśli jest w porządku, to załaduj film (niekoniecznie czarno-biały) i spróbuj, czym to się je.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
rysiacz napisał/a:
ostatnio znalazłem w szafie coś takiego

Zazdroszczę takiej szafy... Może ma jeszcze jakieś perspektywy na przeszłość? Im głębiej zajrzysz, tym starsze sprzęty wyciągasz... ;-)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
pawel1967 napisał/a:
Mała głębia ostrości a więc możliwość pomyłki

A to niby dlaczego??

To nie jest najprostszy model Bessy, bo ma migawkę już od 1/25 do 1/125 + B (podstawowy miał B, 1/25 i 1/75). Natomiast obiektyw najprawdopodobniej 1 : 7,7, ale można przysłonić pewnie do 22. Ten Twój egzemplarz nie wygląda źle, ale jest pozbawiony charakterystycznego małego celownika lusterkowego, dlatego robiąc zdjęcia ze statywu trudno będzie ustawiać kadr tym ramkowym. A statyw polecam dlatego że względnie dobrą jakość (ostrość) uzyskuje się przy blendach ok. 11 - 16, warto wtedy mieć film niskoczuły, żeby czasy naświetlania były relatywnie długie.

rysiacz napisał/a:
Więc teraz mam pytanie czy dostanę do tego aparatu jeszcze film i czy przy moich umiejętnościach dam rade tym aparatem zrobić jakies sensowne zdjęcie?

Chyba daj sobie z tym spokój, chyba że usilnie chcesz powrócić do przeszłości, a to nie jest absolutnie jednoznaczne z tym że będziesz autorem lepszych zdjęć.

pawel1967 napisał/a:
Ten model jeśli to Voigtar to cena ok 100 zł przedwojennych u Gregera w Poznaniu .

To nie jest na pewno Voigtar, ale jego cena powojenna (obecna) - podobna, ca do 100 zł.
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
:mrgreen: to chyba jakaś "Sekretna Szafa" :roll: :-P :-o :-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Nie polecam fotografowania na tym aparacie z czasem 1/25 choć można , ale aby uzyskać blendę 22 - po co , aby stracić efekt rozmycia. Mała głębia ostrości to normalne przy ogniskowej 105 . Cena tego modelu voightlandera na allegro kształtuje się na poziomie 70 - 100 zł .
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
pawel1967 napisał/a:
Mała głębia ostrości to normalne przy ogniskowej 105 .


Drogi Kolego - to jest nieprawda ! Ogniskowa ma wpływ na głębię ostrości w połączeniu z innymi ważnymi warunkami użytkowania obiektywu !
Nie będę Tobie szczegółowo tłumaczył, ale powinieneś sobie wyobrazić, że dla tego aparatu Bessa głębia ostrości (na zdjęciu formatu 6x9 cm i pełnej dziurze 7,7) jest praktycznie taka sama jak na zdjęciu z np. małego obrazka 24x36 mm z obiektywem 50 mm przysłoniętym do blendy 8. Kapujesz ?
 
Dadu  Dołączył: 08 Lis 2008
Re: Stary aparat
ja mam mieszkowy Beirax z obiektywem E.Ludwig Meritar 4.5/105 Tempor nr 1305741
i
nic o nim nie wiem. zdiecia robi piękne czarno białe, czasy działają ,zakres B 1 2 5 10 25 50 100 250.
przysłona 4,5 5,6 8 11 16
no i pisze Beier 12/0705 ale to nie jest model Junior

Może mnie ktoś oświecić co ja mam ? i jak jakąś gafe popełniłem prosze wybaczyć, ja to zielony jestem ; p

 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Yeti, będzie mniejsza w 6x9.


Przy ogniskowej 105mm na 6x9, przysłony f/8 i odległości np. 2 metrów będzie głębia 39cm. Dla małego obrazka też z dwóch metrów i przysłony f/8 będzie to ogniskowa 69mm a nie 50mm.

 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Dadu napisał/a:
zdiecia robi piękne czarno białe

Jaaa, a kolorowych nie robi? :-P
 
Dadu  Dołączył: 08 Lis 2008
Stachu napisał/a:
Dadu napisał/a:
zdiecia robi piękne czarno białe

Jaaa, a kolorowych nie robi? :-P


nie próbowałem, z zabytku wole czarno białe, ale oki, spróbuje kiedyś jak dostane odpowiedni film:)
 

rysiacz  Dołączył: 04 Sie 2008
rjan napisał/a:
Zazdroszczę takiej szafy... Może ma jeszcze jakieś perspektywy na przeszłość? Im głębiej zajrzysz, tym starsze sprzęty wyciągasz... ;-)


ten aparat to jeszcze po moim dziadku :) w szafie mam jeszcze nie sprawnego zenita po ojcu dlatego też chyba zostawię swoim dzieciom k200d :D

pawel1967 napisał/a:
Cena tego modelu voightlandera na allegro kształtuje się na poziomie 70 - 100 zł .


chyba jednak to wszystko mnie jeszcze przewyższa i albo zostawię go sobie na potem albo sprzedam jak co. Pozdrawiam
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
nie sprzedawaj. jak masz dostac 100 zl to lepiej niech stoi na polce.

kto wie - moze kiedys bedziesz chcial do niego powrocic i cos jednak strzelic.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Nie mówiąc o tym, że dziadka nie zdenerwujesz ;-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Aparat Beier 6x9 ob Meritar 4,5/105 .Te modele były produkowane w konfiguracjach z migawkami tempor i słabszymi junior . Aparaty mogły mieć obiektywy Triotar (lepsze) i Meritar (słabsze) . Produkcja pochodzi z lat piędziesiątych 20tego wieku . W kolekcji posiadam jedynie dwa aparaty tego typu na format 6x6 i optyką jak wyżej natomiast ogniskową 75 mm co prowadzi i co zaznaczam do większej głębi ostrości niż 105 . Zresztą np matryca Pentaxa (wraz z układem) ma sporo większą głębię ostrości na tej samej przysłonie lub jak kto woli blendzie niż pełnoklatkowy Canon 5D . Mam kolekcję aparatów i obiektywów zbieram od początku lat 80 tych . Z szacunkiem pozdrawiam

[ Dodano: 2008-12-18, 11:06 ]
Co do skanera to pomysł z przefotografowaniem klatk nie jest głupi .Stowany z powodzeniem do czarno białej fotografii . Skany w zakładach zwłaszcza tych tańszych pozostawiają wiele do życzenia . A dobre skanowanie średniego formatu to niestety od kilkudziesięciu złotych w górę .
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Maciej napisał/a:
przysłony f/8 będzie to ogniskowa 69mm

co Ty wyliczasz ??? Przecież chodzi o to że dla każdego aparatu z tzw obiektywem standartowym głębia ostrości będzie przy tej samej blendzie taka sama !
Drobne różnice mogą wynikać z tego że tak jak 50 mm nie jest idealnym standartem (jest 43 mm) dla 24x36, tak 105 mm nie jest też dokładnym standartem dla 6x9 (jest 90 mm).
Przecież czynnikiem który określa zakres ostrości jest krążek rozproszenia, ten chociaż zwiększa się z długością ogniskowej to dotyczy większego formatu obrazka, więc względnie wszystko jest tak samo. Głębia ostrości jest związana z tzw. ostrością względną, czyli stosunkiem wielkości krążka rozproszenia w płaszczyźnie ostrości do tego poza nią, a my odnosimy to jeszcze do wymiarów obrazka (negatywu, matrycy).
Dlatego mój Super Angulon 120 mm przy blendzie 8 ma dużą głębię, ale tylko dla formatu 8x10 cala. podpięty w jakiś tam sposób do np. małego obrazka będzie dawał taką głębię jak każdy inny 120 mm.
Oczywiście inny problem to ostrość bezwzględna (tylko średnica krążka rozproszenia), ta zależy już od obiektywu.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Aparat średnioformatowy ( np. Weltaflex- Trioplan 75mm dla przysłony 8 , taki mam akurat pod ręką ) . Głębia ostrości to od 6m do nieskończoności . Tymczasem np Contessa Zeiss Ikon - Tessar 50 / 2,8 pozwala na ostrzenie przy owej 8-ce od 3m do nieskończoności . Zostawmy krążek rozproszenia jak i odległość hiperfokalną w spokoju . Głębia ostrości to głębia ostrości .
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
pawel1967 napisał/a:
Głębia ostrości to głębia ostrości

Czyli co? Ma to chyba ścisły związek z krążkiem rozproszenia jednak...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach