Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
  Pierścienie czy obiektyw makro
Mam tylko obiektyw SMC Pentax-M 4/50 makro dający skalę odwzorowania 1:2. Zastanawiam się nad zakupem pierścieni do Pentaxa z przeniesieniem wszystkich funkcji. Zestaw 3 częściowy 12+20+36 mm daje już poważną skalę odwzorowania 1,47:1. W planach mam Sigmę 2,8/105 EX DG Macro, ale wszystkiego nie można mieć od razu. Czy ktoś ma jakieś praktyczne uwagi, co do korzystania z pierścieni makro w Pentaxach (zwłaszcza z AF i cyfrowych)?
P.S.
Oczywiście można także stosować pierścienie czy mieszki na gwint M42x1, ale wygoda z przejściówką jest powiedzmy sobie szczerze "średnia" - zwłaszcza w plenerze.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Culminar napisał/a:
Mam tylko obiektyw SMC Pentax-M 4/50 makro dający skalę odwzorowania 1:2

Pięćdziesiątka z pierścieniami daje bardzo mała odległość przedmiotową - rzędu 5cm - straszy zwierza, utrudnia poświecenie (no chyba że masz lampę makro). 135 to trochę za dużo - zestaw wychodzi sporawy. Optymalnie to szkło makro w zakresie 90-105mm.
 

Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
W planach mam Sigmę 105 lub Tamrona 90 (Pentax wychodzi za drogo). Ale na razie nie starczy kasy i dlatego pomyślałem o pierścieniach. Myślę, że takie pierścienie ze stykami zapewniają jaki taki komfort działania. Stosowałbym je z obiektywami SMC: 1,4/50A; 1,7/50A czy 2,8/135A. Ponadto można by je w przyszłości wykorzystać do wymienionych obiektywów z AF Sigmy i Tamrona. Wydaje mi się, że przeniesienie napędu AF w pierścieniach w warunkach domowych może mieć pewne znaczenie (np. gdy aparat jest na stojaku reprodukcyjnym). Co do lampy to mam prostą lampę pierścieniową Vivitara, ale niestety bez pomiaru TTL. Wadą jest to, że tło wychodzi czarne.
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Culminar napisał/a:
Wydaje mi się, że przeniesienie napędu AF w pierścieniach w warunkach domowych może mieć pewne znaczenie

a mnie sie wydaje, ze sens w makro z pierscieniami maja tylko styki przenoszace info o wartosci przyslony, z af mozesz sie bardzo zdziwic;] - chocby np pierscienie z obiektywem o swietle 3.5 czy 4ry - calosc juz niezle ciemna, af zadziala czy nie?, druga sprawa to jego celnosc;], moje twierdzenie popieram wlasnymi probami (af przy szkle i pierscieniu tylko przez ciekawosc, bo pozytek byl z tego zaden).
Culminar napisał/a:
Oczywiście można także stosować pierścienie czy mieszki na gwint M42x1, ale wygoda z przejściówką jest powiedzmy sobie szczerze "średnia" - zwłaszcza w plenerze.

jesli planujesz kupic pierscienie ze stykami/af i polaczyc je smc m 50/4 i calosc wpiac w cyfrowe body to wcale nie bedziesz mial komfortowej sytuacji (pomiar swiatla to jedno -smc-m brak stykow), normalna przypadlosc pierscieni czyli zabieranie swiatla to dwa (uklad bedzie mial na starcie jasnosc 8, a w plenerze mozesz miec niekoniecznie piekne warunki swietlne - sproboj tym komfortowo ostrzyc),
na Twoim miejscu jednak zbieralbym do tej sigmy, a do tego czasu jak juz jestes napalony na te pierscienie to wlasnie w ramach niskich kosztow pobawilbym sie konstrukcja z m42 (koszt 10x mniejszy niz pierscieni af pentaxa) - zobaczysz wady i zalety, jak to nie bedzie to, nie stracisz na sprzedazy
pozdrawiam
kp
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Jak masz 50/1.7 czy 1.4 to dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest pierścień odwrotnego mocowania (koszt 30 zł). Ja taki niedawno zamówiłem i z efektów jestem zadowolony. Trzeba tylko poćwiczyć z ręcznym operowaniem bagnetem, ale przy pewnej wprawie można wogóle nie operować pierścieniem przysłony.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
(uwaga! nadaje komunikat służb pożądkowych forum pentax@pl: uprasza się forumowiczów o przeszukiwanie forum przed postawieniem pytania. Jeśli odnajdzie się taki sam lub podobny temat ale po jego przestudiowaniu wszelkie wątpliwości nie zostaną rozwiane uprasza się o kontynuowanie dyskusji w tychże wcześniej założonych wątkach (np. takich jak ten -> http://manufactura.home.p...pic.php?t=1709) Z powodu zaistniałej już tutaj dyskusji wątek ten warunkowo niezostanie usunięty. Dziękuję za uwage.)
 

Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
W tak dużej ilości postów i tematów trudno czasami jest znaleść potrzebne informacje.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dla chcącego nic trudnego - wystarczy kliknąć "szukaj" u góry strony i ewentualnie zawęzić pole wyszukiwania wszak wątków dotyczących makro nie było wiele


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach