Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
360 i 540 są tak samo kompatybilne - to są dwa egzemplarze z tej samej linii AF FGZ, działające w P-TTLu. Bardziej kompatybilnych lamp nie znajdziesz.
Podstawowa różnica to liczba przewodnia - 540tka jest mocniejsza. Ponadto palnik 540 oprócz regulacji kąta góra-dół może się także obracać na boki. Z kolei 360 jest mniejsza, poręczniejsza.

Teoretycznie lepiej jest kupić mocniejszą, ale 360-tka w kilkumetrowych pomieszczeniach też powinna się sprawdzić - zależy, co chcesz robić? Można także rozważyć zakup dwóch 360-tek, co daje większe pole do twórczych działań...

Tu jakieś wątki na ten temat:
http://pentax.org.pl/view...ghlight=540+360
http://pentax.org.pl/view...ghlight=540+360
 

agrest  Dołączył: 11 Cze 2008
jako początkujący użyszkodnik 540tki mogę powiedzieć tylko że gdy korzystałem z pttla to zdjęcia wychodziły nie równo naświetlone, więc przestawiłem lampę na manual i aparat także na M i lawirując miedzy czasami 1/30-1/60 i przysłoną 4-8 odbijam światło od czego się da ucząc się z każdym odbiciem coraz to więcej i więcej,taki już jestem być może nie znam działania automatu pttl...:)

fakt jest jeden bez lampy ni huhu i albo człowiek ogarnie swiatło z lampy albo ...

reszta niech pozostanie milczeniem:):)

ps.co do 360 zraziło mnie brak możliwości obrotu lampy w poziomie jak już to niechaj się kręci tam gdzie ja chcę:)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
co do wprowadzania wartości przysłony i ISO

w P-TTLu nie musisz tego robić
w A utomatyce własnej lampy musisz wprowadzić te dane
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
opiszon napisał/a:
w A utomatyce własnej lampy musisz wprowadzić te dane
Poważnie? Mój leciwy metz 40 mz3i pobierał w trybie automatyki własnej wszystkie dane z korpusu. Czyżby flagowa 540 tego nie potrafiła? Ciekawe, jak ta sprawa wygląda w metzu 58 AF-1. Może jakiś posiadacz wypowiedziałby się kompetentnie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
piotr_luk napisał/a:
Poważnie?

przynajmniej tak to wygląda w trybach pracy aparatu których ja używam :-)

nie żeby to jakoś specjalnie przeszkadzało ;-)
ale takie udogodnienie z metza o którym mówisz, pewnie byłoby miłe - oczywiście z założeniem że można zrobić override tych ustawień :-P

[ Dodano: 2009-01-14, 08:10 ]
instrukcja AFZ 540 napisał/a:
1. Włącz zasilanie.
2. Naciskaj przycisk trybu błysku (MODE), aż symbol automatyki błysku [A] pojawi się na wyświetlaczu LCD.
3. Ustaw wartość przysłony oraz ISO
- Naciśnij przycisk wyboru (S), tak aby wskaźnik (f/stop) na wyświetlaczu LCD zaczął migać.
- Ustaw wartość przysłony pokrętłem.


[ Dodano: 2009-01-14, 08:16 ]
instrukcja Metz 58 napisał/a:
Tryb Automatyczny A (...)
Procedura ustawiania:
-wybierz przycisk "Mode" aż na wyświetlaczu wyświetli się napis "Mode",
-wybierz tryb A używając do tego przycisków UP oraz DOWN. Wybrany tryb będzie podświetlony. Ustawienia będą natychmiast obowiązywały,
-wciśnij przycisk "Return" lub poczekaj 5 sekund. Wyświetlacz powróci do normalnego widoku.
Jeżeli ujęcie zostało prawidłowo naświetlone wskaźnik "OK" podświetli się na około 3 sekundy.


Wynika z tego, że w Metzu nie trzeba wpisywać tych ustawień
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
No to już było w innym wątku, (bzdury) z tego co czytałem 48ka Metza też pobiera parametry w trybie automatyki, Pentaxy jakoś nie ;) z drugiej strony przestawiając w trybie automatyki przesłonę czy ISO można spróbować delikatniej posterować siłą błysku

Poza tym Pentaxowe lampy mają tendencje do niedoświetlania, ja się ciągle uczę rozpoznawać kadry w których P-TTL trzeba podgonić na +1 i kiedy nie trzeba, jest z tym trochę zabawy ale można tego P-TTL wyczuć

Kuchnia sufit 2.7m ściany "piaskowe"
Salon sufit 2.7m ściany "piaskowe"
oba odbite za moimi plecami, kuchnia bez kompensacji (chyba), a pokój z +1

edit: autokorekta

 

Zwadzio  Dołączył: 29 Cze 2008
a czym sie rozni (i kiedy sie stosuje) tryb A a kiedy PTTL? sa jakies sytuacje kiedy nie nalezy/nie da sie stosowac PTTL? bo skoro w PTTL lampa jest kompletna "małpą" to chyba w koncu nie ma dla mnie problemów (poza tym, ze nie trafia z ekspozycja) (dlaczego zawsze musi byc jakies "ale"?)

thx
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zwadzio napisał/a:
a czym sie rozni (i kiedy sie stosuje) tryb A a kiedy PTTL?

Tryb A to automatyka własna lampy. Trzeba ją zastosować przy obiektywie bez styków. Z obiektywami ze stykami zależy od nas czy zastosujemy A czy PTTL.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Alyjen napisał/a:
48ka Metza też pobiera parametry w trybie automatyki,
To ona ma własną automatykę ? :shock: Muszę poczytać manual jeszcze raz.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
JackDeJack napisał/a:
To ona ma własną automatykę ?

nie ma - długo się nad nią zastanawiałem z tego powodu

[ Dodano: 2009-01-14, 10:51 ]
przeczytałem instrukcję, i tak jak myślałem oraz zgodnie z tym co wisi w necie w opisach tej lampy

nie ma nic na ten temat :evilsmile:

 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
JackDeJack napisał/a:
To ona ma własną automatykę ? :shock:
Też się zdziwiłem
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Gdyby miała własną automatykę to pewnie można by ją wyzwolić zdalnie błyskiem innej lampy - bo jakaś fotocela pomiarowa być by musiała :-(
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
wróć, no dokładnie straszną bzdurę napisałem! sorry przecież właśnie dlatego nie kupiłem 48ki że pewnie by pobierała te parametry ale nie ma własnego automatu :oops:
 
M.  Dołączył: 12 Sty 2008
Zwadzio napisał/a:
szukam pelnej kompatybilnosci i naprawde pochlastam sie jak kupie lampe za 700/1200 zeta i okaze sie, ze za kazdym razem musze cos w niej grzebac


pewnie zaraz mnie zjedzą, ale niestety PTTL stroi takie fochy, że przynajmniej ja nie jestem w stanie dostrzec "wzoru" którym się kieruje określając siłę błysku. Zdjęcia wychodzą w większości niedoświetlone, i trzeba wprowadzać korektę siły błysku "z palca" żeby to miało ręce i nogi, ale tak naprawdę to dobre efekty są dopiero pełnym manualu. A skoro tak, to na cholerę komu droga lampa systemowa?

Przez weekend bawiłem się Canonem. I jakoś ogarnia się bez problemu w pełnym automacie.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
No ale to jest raczej kwestia systemowa, lampa błyska tak jak jej aparat każe. P-TTL jest zaledwie jednym z czynników które u mnie zadecydowały o wyborze takiej a nie innej lampy, żeby dalego nie szukać obrotowa głowica, moc, HSS, wireless, gwarancja, łatwość dostępu do parametrów itp.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
piotr_luk napisał/a:
Ciekawe, jak ta sprawa wygląda w metzu 58 AF-1.
Odczytuje. Zarówno z K10d jak i z MZ-30. Tylko wzorka AF nie pokazuje w analogu.
 

rysiekp17  Dołączył: 27 Wrz 2008
a co myślicie o nikonach sb 24,25.... ? mają własną automatykę? jak się sprawuje ? czerwona dioda działałaby z k10? warto takie coś kupić czy dołożyć i mieć metza 36 z p-ttl?
Jak odbija się światło od sufitu itp to automatyka radzi sobie z tym czy należy ustawiać ręcznie moc?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
rysiekp17 napisał/a:
czerwona dioda działałaby z k10?
Nie.

Miałem chyba SB-26 i automatyka radziła sobie tak samo dobrze, jak automatyka Metza dedykowanego. Tyle, że upierdliwe jest ustawianie wszystkiego ręcznie.
 
krupin14  Dołączył: 11 Lut 2009
Witam na forum.

Też właśnie co zostałem użytkownikiem lampy z tematu.
Piszecie żeby czytać instrukcję. Niestety ja nie dostałem instrukcji w języku polskim, natomiast angielskojęzyczna jest chyba tłumaczeniem filipińskiej, bo mimo mojej, w moim mniemaniu dość dobrej, znajomości angielskiego, jakoś ciężko się to czyta.
Ponadto wcześniej robiłem zdjęcia ze starym sunpakiem liczba 40 i zdziwiło mnie to że mimo wszystko ręczne ustawienia w trybie manualnym ze starą lampą dają lepsze rezultaty niż nówka full wypas PTTL AF-360-FGZ. No ale zrobiłem ledwo 50-60 zdjęć, czyli prawie nic.
Też dołączam się - proszę o jakieś porady od doświadczonych, hinty, sztuczki.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
krupin14, może instrukcja w języku polskim pomoże http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=14985

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach