matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jak ustawic ekspozycje z obiektywem M (MZ-50)
Witam,

Mam pytanie o "nieautomatyczne" ustawienie ekspozycji z obiektywem typu "M". A konkretniej, jak się czas dobiera do przysłony. Aparat mam MZ-50. I proszę mnie oświecić, czy "wspomaga" on dobór czasu do ustawionej przysłony na podstawie mierzonego w aparacie światła? Czy trzeba się posługiwać zewnętrznym światłomierzem + szarą kartą ewentualnie (dla skorygowania ekspozycji)?
A jak ten problem jest rozwiązany w cyfrowym K100D?

--
pozdrawiam
matb
 

Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
MZ-50 nie ma dodatkowego mechanicznego sprzęgła informującego o wartości użytej przysłony, dlatego obiektywy serii M i K generalnie nie nadają się do tego aparatu. W K100D też nie ma w/w sprzęgła, ale istnieje możliwość pomiaru światła przy wartości roboczej. Wystarczy przed zrobieniem zdjęcia nacisnąć przycisk AEL. Wcześniej należy przestawić aparat na tryb manualny i odpowiednio ustawić funkcje własne.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
matb napisał/a:
Aparat mam MZ-50

W MZ-50 przy założeniu obiektywu bez styków aparat będzie działał (w MZ-30/60 nawet tego nie ma). Ale niestety zostaje tylko zewnętrzny światłomierz i ustawienia manualne (w MZ-50 światłomierz aparatu będzie wciąż widział maksymalnie otwartą przysłonę).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach