dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
pomyśl o unikalnym (?) patencie Pentaksa, czyli konwerterze F x1.7 - on robi z MF -> AF

Michu napisał/a:
Tu masz nówkę, jakby co:
http://www.pstryk.com.pl/opis.php/1702
Ciekawe czy też współpracuje jedynie z dedykowanymi szkłami.

Wytłumaczcie, bo nie ogarniam.
Przejrzałem PDFa dołączonego do oferty Pstryka.
Z ostatniej kolumny wynika, że konwerter Fx1.7 (E), pasuje do: FA 16/2,8 Fisheye; FA 20/2,8; FA 50/1,2.
A reszta szklarni (w tym innej nie wymienionej na Pstryku?
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Chętnie bym zobaczył sample porównujące bokeh 85tek na podstawie którego Alkos stwierdził "Jednak bokehem ustepuje zarowno wersji 1.8, obiektywom 85mm na bagnet K czy chociazby Jupiterowi 8... no ale to zawsze - wiadomo - kwestia subiektywna " Jeśli takiego porównania nie ma to taka ocena nie jest wiarygodna.
Pozdrawiam . Sławek.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ocena subiektywna to odczucia danej osoby i pokazanie źródeł nic tu nie wniesie bo pozostałe oceniające osoby mogą odczuwać dokładnie na odwrót.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
dickkett napisał/a:

Wytłumaczcie, bo nie ogarniam.
Przejrzałem PDFa dołączonego do oferty Pstryka.
Z ostatniej kolumny wynika, że konwerter Fx1.7 (E), pasuje do: FA 16/2,8 Fisheye; FA 20/2,8; FA 50/1,2.
A reszta szklarni (w tym innej nie wymienionej na Pstryku?


No wlasnie, jak to jest? Tylko do tych szkielek pasuje konwerter 1,7 ? :-( :evil:

A moze z innych firm jest 1,7 pasujacy do szkielek Pentaksa?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Adapter Pentaxa 1,7 ma jako podstawową zaletę "dodanie AF" do szkieł manualnych, których akurat w tabeli Pstryka nie ma.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
TC 1.7x pasuje do wszystkich szkielek. Tyle, ze przy wielu jego zakres AF nie bedzie obejmowal calego zakresu ostrzenia podlaczonego szkla - pewnie o to chodzilo.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Sorry, męczę, bo mnie męczy ;-) Tak jednym słowem.
plwk napisał/a:
Adapter Pentaxa 1,7 ma jako podstawową zaletę "dodanie AF" do szkieł manualnych

Czyli F x1.7 + np. K50/xxx = AF K50/xxx :?:
sylwiusz napisał/a:
TC 1.7x pasuje do wszystkich szkielek. Tyle, ze przy wielu jego zakres AF nie bedzie obejmowal calego zakresu ostrzenia podlaczonego szkla

Coś "określalnego-policzalnego" czy TotoLotek?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
plwk napisał/a:
Dokładnie :-D

To czytałem - dzięki. Pytam, bo nie zawsze na stronach, zwłaszcza sklepów, informacje są do końca prawdziwe. Albo prawdziwe, ale ...
I szukaj wtedy czy coś napisano drobnym drukiem - nie zawsze drobny druk jest.
plwk, jeśli potwierdzasz tą informację to co innego :!:
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Kolejne okrążenie - coraz bliżej mety ....
Jak dojrzeję, to podzielę się z Wami przemyśleniami człowieka, który chce wejść w system Pentaksa :mrgreen:
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czyli co? D.....pa z tego 1,7 , tylko scisle okreslonych szkielek? a cho......ra liczylem ze bedzie wspolpracowalo z innymi szkielkami :evil: :evil:
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie, on dziala z wiekszoscia manuali, tylko trzeba wiedziec jakie sa w razie czego ograniczenia. Wszystko zawarte jest w instrukcji, ktora mozna sciagnac sobie tutaj
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czy to tak trudno zajrzeć do instrukcji?
http://www.pentaximaging....TER_1[1].7X.pdf

Piszą o wszytskich szkłach A/M/K - więc nie widzę powodu, dla którego F i AF i wszystkie kundle też nie miałyby działać.

Powiem więcej, nowe gwiazdki z marca 2007 też powinny w nim działać :-)

Nie wiem tylko, czy dobrze zrozumiałem, że gwinciaki przez przejściówkę nie będą miały AF. I jeśli rzeczywiście nie, to dlaczego?

Tak na marginesie, bo może nie wszyscy wiedzą, jak ten adapter działa.
On sam ma AF, i po prostu kręci obiektywem wpiętym w niego.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
plwk, sylwiusz, Jarek Dabrowski - dziękuję.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
po prostu kręci obiektywem wpiętym w niego


Oj, to chyba szybki jest ten AF. Szczególnie, jak założymy na TC słój do kiszonej kapusty.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
po prostu kręci obiektywem wpiętym w niego

Oj, to chyba szybki jest ten AF.

Słyszałem opinię z ust człowieka, który widział toto w akcji (z A50/1.4, to fakt) - że naprawde ostrzy bardzo szybko.
emigrant napisał/a:
Szczególnie, jak założymy na TC słój do kiszonej kapusty.

Ale pusty.
Wypełniony kapustą na pewno spowolni - może lepiej zakombinować z ogórkami? I od razu zagrycha na plenerze, jak znalazł, zawsze pod ręką.

A jakby tak przypiąć słoik z żółtkami (nie mam na myśli inzynierów Pentaksa), przysypać cukrem i włączyć AF-Servo, to kogel-mogel jak ta lala.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zbigniew napisał/a:
Michu - myślę, że to jest dobry pomysł, ale ponieważ jestem lame user jeżeli chodzi o Pentaksa (wczesniej przez długi czas Minolciarz, później trochę Nikoniarz), to moje krążenie ma charakter edukacyjno-badawczo-rozwojowy. Ideałem byłoby usiąść sobie i napisać co się chce, ale brakje mi jeszcze rozeznania w tematyce, która pozwalałaby na taki komfort. Jak tylko się dokształcę, ruszam do boju :mrgreen:

Pozdrowienia!


Rozwaz jeszcze SMC K 105mm 2,8, wg tych co mieli oba, bez porownania lepszy od M 100mm 2.8. Ale niezwykle rzadki i moze byc przez to drogi. Ale chyba i wykonanie jest tez lepsze. Cos za cos.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Odnośnie TC 1.7x
Podpowiem co nieco, bo mam takowy F 1.7x i to za jedyne 90zł! Dacie wiarę? Była taka wyprzedaż w Apollo, w 2003 bodajże. Ostatni egz. dorwałem ;-) Przenosi on wartość przysłony przy pomiarze światła (KA) oraz ma wajchę domykającą przysłonę. Ostrząc "kręci" on własnym oszkleniem, a że soczewki ma niewielkie i przez to lekkie - śmiga bardzo szybko. Ze szkłami AF - nie suwa swymi soczewkami, tylko działa wtedy AF obiektywu, a konwerter tylko powiększa 1.7x jak na TC przystało. Cała funcjonalnośc szkieł AF pozstaje niezmieniona. Z gwintowymi manualkami też mi działa znakomicie, trzeba tylko mu było zewrzeć styki (nie pamiętam które, mam gdzieś w notatkach, ale można też wszystkie aby działał). Robiłem to tak, że między TC z adapterem M24/K a szkło, wkładałem cienką folię metalową - sreberko z czekolady, winterfresha etc. żeby zewrzeć owe styki. Nie miałem możliwości porównania go z pentaxowymi 7-elementowymi rear converterami, ale ten 1.7x nie psuje zbytnio odwzorowania detali i jest zaskakująco ostry. Z np. gwintowym Takumarkiem 300/4 SMC rysował jak żyletka. Z moją aktualną Tokiną 300mm, na niskich przysłonach, potrafi się pojawiać purpurowa aberracja przy ostrych krawędziach na maksymalnych kontrastach. Jednak domknięcie szkła o działkę/dwie niweluje problem, albo - wiedząc o tym - nie fotografuję szachownicy w pełnym słońcu i dziurze 2.8 ;-)
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Dobra, to będzie tak w skrócie - zaczęło się od pytania o M85, a mam wyznanie. Będzie to krótkie wyznanie nawracającego się na system amatora, który potrzebuje aparat do życia i czasami do pracy:

MAM:
- torbę
- SD 2 GB
- filterek 67mm
- pierdółki

DO TEGO DODAM:
+ K10D
+ kit 16-45 (ew. Sigma 17-70)
+ FA 50/1.4
+ lampka (raczej lepsza)
+ jakiś tele (może być ciemny i tani :-P )
+ portret (pewnie 85 lub okolice 100, manualny, fajnie gdyby był makro) lub konwerterek do 50
+ w przyszłości coś szerokokątnego (może nawet limitowanego).

To moje typy z zachowaniem chronologii. Lista zupełnie niezobowiązująca (np. jak wynajdę coś fajnego manualnego). Coś zmienilibyście ?

Zbyszek
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
To sprawa na tyle indywidualna, ze trudno sie wtracac czy to dobra lista czy nie :-) Mi sie np. podoba. Co do Sigmy 17-70, mimo ze ma dobre opinie, to chyba jednak nieco ustepuje 16-45 jak wynika z tego porownania:
http://forums.dpreview.co...16&q=16+45&qf=m

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach