plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A może być 135 ze swiatłem 2.5
http://www.allegro.pl/ite...kumar_bcm_.html
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Szacunek. To chyba rozwiązuje sprawę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dziękuję.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zbigniew, jeszcze jedno - to nie jest złe szkło - ale nie sugeruj się słowami sprzedawcy "legendarna seria Takumar" - bo owszem, Takumary m42 jakąś tam legendą są, ale Takumary na bagnet K, to budżetowe konstrukcje, ze słabszymi powłokami (nie mają w nazwach SMC). Jeśli nie przeszkadza Ci światło 3.5 - to rozejrzyj się za bardzo chwalonym SMC-M 135/3.5.

I gdzieś tu na forum podawałem kiedyś linka do forum dpreview, gdzie porównano kilka 135-tek.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
jesli nie jest ci potrzebne ostrzenie na nieskonczonosc, to lepiej chwyc przejsciowke z kolnierzem - duzo wygodniej
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Jarek - wiem, dzięki, już trochę się rozglądnąłem - rzeczywiście opinie są różne z tendencją do mniej pochlebnych (brak powłok ...). Poszukam jeszcze, choć IMHO jak na tani obiektyw, to jest to w miarę w porządku propozycja.

Z

[ Dodano: 2006-11-17, 15:28 ]
mily napisał/a:
jesli nie jest ci potrzebne ostrzenie na nieskonczonosc, to lepiej chwyc przejsciowke z kolnierzem - duzo wygodniej


Widziałem takowe - to jest chyba najlepszy pomysł przy zakupie obiektywu macro ...

[ Dodano: 2006-11-17, 15:35 ]
A tak BTW - gdybyście mieli wybierać pomiędzy Pentaconem 135/2,8 na M42 a rzeczonym Takumarem 135/2,5 bez powłok, to na co stawialibyście (jako budżetową portretówkę) :?:
(światło nie jest wyznacznikiem i spokojnie mógłbym wziąć 3,5, choć gdzieś mam w głowie zakodowane, że pierwszym krokiem do przyjemnie małej GO jest dobre światło ...)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
3 do 1go na Takumara.
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
No no - dosyć wysoko ... Acha - ten Takumar to Bayonet (ponoć ten gorszy - tak mówią na mieście ...). Tak czy siak licytuję obydwa - zobaczymy jak wyjdzie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tak, wiem, doczytalem ze bayonet :-) Gdyby to byl SMC Takumar 135/2.5, byloby 5:1 :-)
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zbigniew napisał/a:
No no - dosyć wysoko ... Acha - ten Takumar to Bayonet (ponoć ten gorszy - tak mówią na mieście ...). Tak czy siak licytuję obydwa - zobaczymy jak wyjdzie.

Gdyby to bylo SMC K 135mm 2.5 w idealnym stanie , 10:1 .... ;-)

[ Dodano: 2006-11-17, 18:18 ]
Zbigniew napisał/a:
No no - dosyć wysoko ... Acha - ten Takumar to Bayonet (ponoć ten gorszy - tak mówią na mieście ...). Tak czy siak licytuję obydwa - zobaczymy jak wyjdzie.

Daruj sobie te dwa szkla, lepiej zobacz na ebay.de i tam czesto bylo po lekko ponad 100 euro ladne smc K 135mm 2.5, wciaz nie takie duze pieniadze ale naprawde warto. Wykonanie obledne i jakos obrazu tez b dobra. W latach 80 jak tesowaliw Niemczech, to tylko Leica i Zeiss byl niewiele lepszy....a dzis mozesz go uzywac z K10d i jeszcze stabilizowac...Czysta okazja, swiatlo 2.5....Zapytaj tez Spinnera, tez dorwal jakis czas temu, napisze to samo...:)
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
O opcji ebay.DE nie myślałem - wcześniej grzebałem jedynie na amerykańskim i naszym allegro. Zaraz poszperam ... Dzięki za podpowiedź.
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zbigniew napisał/a:
Mogę mieć za <200 zł szkło ze światłem 2,8 ?

twierdze, ze wiekszosc cosin/revue/soligorow czyli budzetowych szkiel z mocowaniem k bedzie lepsza niz ten produkt NRD (a kosztuja kolo 100-150pln), pamietam ta konstrukcje gdy 'dosiadalem' minolty af i lubowalem sie w m42, z tych gwintowych to raczej takumarki, zeissy (uwaga na mechanike wiekowych niemieckich szkielek), pare fajnych fujinonow; pentacon nigdy na kolana nie rzucal, poza tym barowanie sie z przejsciowka zajdzie Ci za skore, bagnet to inna kultura pracy, w niego inwestuj
pozdrawiam
kp

[ Dodano: 2006-11-17, 19:26 ]
poza tym warto tez troche dolozyc do rasowego smc i miec ladny kontrast, kolory
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Alek napisał/a:

Daruj sobie te dwa szkla, lepiej zobacz na ebay.de i tam czesto bylo po lekko ponad 100 euro ladne smc K 135mm 2.5, wciaz nie takie duze pieniadze ale naprawde warto. Wykonanie obledne i jakos obrazu tez b dobra. W latach 80 jak tesowaliw Niemczech, to tylko Leica i Zeiss byl niewiele lepszy....a dzis mozesz go uzywac z K10d i jeszcze stabilizowac...Czysta okazja, swiatlo 2.5....Zapytaj tez Spinnera, tez dorwal jakis czas temu, napisze to samo...:)


Jeste takie coś http://cgi.ebay.de/Pentax...VQQcmdZViewItem
Kurde, ale ze 170 euro z przesyłką to tak z 4 razy więcej, niż pierwotnie planowałem :roll:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zbigniew, - no to chyba na pewnej aukcji sie spotkamy :mrgreen:
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Alek napisał/a:
Gdyby to bylo SMC K 135mm 2.5 w idealnym stanie

o ile sie nie myle to cos takiego poszlo ostatnio za jakies koszmarnie male pieniadze, aukcja
obgadywanego swego czasu leica-shop-a
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Świat jest taki mały, a Pentaksiarzy tak wielu .... :-D
Cholerka - coś musi być w tym szkle :mrgreen:

[ Dodano: 2006-11-17, 19:42 ]
Fafniak napisał/a:
Zbigniew, - no to chyba na pewnej aukcji się spotkamy :mrgreen:


A nie chcesz rozstać się ze swoim 135/3.5 ? :-> Wiem, ponoć ładny jest, ale w sumie ja bym się z nim przywitał :mrgreen:
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
alkos napisał/a:
fotopentax napisał/a:
Taką oceną subiektywną wprowadza się w błąd forumowiczów. Powinny się liczyć fakty czyli sample a takowych się nie przytacza . Reasumując , feruje się wyroki bo komuś się tak wydaje nie mając na to żadnego pokrycia .


Slawek, dlaczego meczysz? Jak juz mowilem - nie wydaje wyrokow tylko przedstawiam swoje wrazenia oparte na jakichs samplach, ktorych w tym momencie nie mam czasu poszukac, bo jestem gdzies miedzy powrotem z pracy a spaniem... A moze chcialbys zabronic wydawania subiektywnych opinii na forum? Czy to by cie zadowolilo?

Skoro tak bardzo bronisz tego szkla, moze znajdziesz jakis "sampel" z ladnym bokehem, jesli w przeciwienstwie do mnie znajdujesz na ta czcza dyskusje troche czasu...

[EDIT]

A co mi tam, znalazlem:

http://www.pbase.com/carp...867956/original

(bokeh 85/1.9 jest jak dla mnie nie do przyjecia - najpierw "rozszczekany", potem wychodzi ksztalt przyslony, podczas gdy z jupitera juz po przymknieciu o dzialke wychodzi cos sporo ladniejszego)



Witam. No to jestem pod wrażeniem, że znalazłeś sample tak rzadko spotykanego Takumara 1,9/ 85 i fachowo zrobione fotki porównawcze / z Jupiterem /. Z 6 listkami przysłony Takumar nie miał prawa być lepszy od Jupitera. Rosjanie zrobili optykę bez automatyki przysłony / bo mechanicznie jest to trudniejsze / ale za to dołożyli listki przysłony i to jest ich tajemnicą sukcesu. A bardziej okrągła przysłona to lepszy bokeh. Nie rozumiem tylko Pentaxa dlaczego w portretówce dał 6 listków a nie jak można było się spodziewać - 8.
W każdym razie zwracam honor. Tu masz rację Tair ma lepszy bokeh od Takumara a może też lepszy niż M 85 f 2 Pentaxa / też 6 listków / ale zastrzegam się nie widziałem porównań. Jeszcze raz przepraszam za stwierdzenie " że feruje wyroki bo komuś się tak wydaje nie mając na to żadnego pokrycia "
Pozdrawiam . Sławek

A tu coś z Takumara

http://www.pbase.com/gummiebear/image/50796762
http://www.pbase.com/carpents/eq_85f19
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
A co mi tam, znalazlem:

http://www.pbase.com/carp...867956/original

(bokeh 85/1.9 jest jak dla mnie nie do przyjecia - najpierw "rozszczekany", potem wychodzi ksztalt przyslony, podczas gdy z jupitera juz po przymknieciu o dzialke wychodzi cos sporo ladniejszego)


bokeh to kwestia wzgledna, ja tam lubie "wielokatny" bokeh.
Ale pieknie na tych fotach widac roznice w ostrosci szkiel - co tu duzo gadac, sa powalajace.
Dla mnie niestety jupiter ze swoim mydlem jest irytujacy, uzyteczny od f4 i jakos nie moge zlapac tematu, ze do portretu nie musi byc szklo ostre - moze i nie musi byc ostre, ale miekkie, a to nie znaczy mydlane jak z jupcia
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mily napisał/a:
bokeh to kwestia wzgledna, ja tam lubie "wielokatny" bokeh.


Jasne! od poczatku o tym pisalem - co sie komu podoba :-) Jednak w "oficjalnych" opisach bokehu, a takze w Japonii, gdzie w koncu ten termin ukuto, za lepszy bokeh uchodzi ten rozmyty... :-)

mily napisał/a:
Ale pieknie na tych fotach widac roznice w ostrosci szkiel


A to swieta racja. Pod tym wzgledem Takumar to swietne szklo :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
oki - mam zrobiony na szybko podobny test
no ten ruski pod wzgledem bokehu jest super ale ostrosciowo to porazka
zaraz wstawie obrazki

[ Dodano: 2006-11-18, 09:55 ]
w nazwach plikow jest tak:
85-i tu przeslona bez kropek
konwersja foty w rawshooterze - wszystkie suwaki na 0 (czyli tak naprawde lekkie wyostrzanie)
po zmniejszeniu foty USM o wartosciach 40/0,7/1
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zbigniew napisał/a:
Alek napisał/a:

Daruj sobie te dwa szkla, lepiej zobacz na ebay.de i tam czesto bylo po lekko ponad 100 euro ladne smc K 135mm 2.5, wciaz nie takie duze pieniadze ale naprawde warto. Wykonanie obledne i jakos obrazu tez b dobra. W latach 80 jak tesowaliw Niemczech, to tylko Leica i Zeiss byl niewiele lepszy....a dzis mozesz go uzywac z K10d i jeszcze stabilizowac...Czysta okazja, swiatlo 2.5....Zapytaj tez Spinnera, tez dorwal jakis czas temu, napisze to samo...:)


Jeste takie coś http://cgi.ebay.de/Pentax...VQQcmdZViewItem
Kurde, ale ze 170 euro z przesyłką to tak z 4 razy więcej, niż pierwotnie planowałem :roll:

Jak wiecej ludzi wejdzie w Pentaxa i zaczna czytac, szukac to zobaczysz ze nawet moga pojsc w gore ceny....euro spadlo itd wiec albo chcesz b dobry ob w cenie ktore moze sa juz aktualne, moze trafisz taniej , czesto schodzily po okolo 120 do 150 euro, coz moze juz dzisiejszej albo dasz 200zl i kupisz jakis badziew...wybor nalezy do Ciebie... :lol: czasem warto zaplacic wiecej i miec w pieknym stanie, prtzynajmniej ja tak kupuje.
A tak serio trudno rzec ale sadze ze b dobre i rzadkie szkla raczej nie potanieja wiele..jesli w ogole a ta 135mm jest uwazana za druga po A 135mm 1.8. Ja nie chce pisac ile dalem za stan jak nowa bo bys wyrzucil kompa za okno...i mialbym Cie na sumieniu...:) wiec nie bede Cie denerwowal. Ja nie jestem jakims wielkim fanem 135mm ale sie przydaje, nawet jako kat 202mm na cyfrze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach