Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Exakta z allegro, jaka skala?
Chyba mi sie googiel popsul, albo ludzie bardzo sie wstydza tego szkla:
linka

Moze ktos kojarzy jaka ma ono skale odwzorowania? Chyba bez rewelacji bo aukcja nie startowalaby od tak niskiej ceny.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Co do jakości nic nie powiem, nie przykładałem takiego do oka. Co do skali - nie licz na lepszą niż 1:3 nawet 1:4.
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
1:4 to nie macro :-( Przy 1:2 jeszcze można jakiegoś większego robala ustrzelić. Łudziłem się, że nazywanie obiektywów ze skalami odwzorowania ~1:4 "macro" to nowy wynalazek marketingowców i przypadłość raczej zoomów niż stałek.
Niestety szklarnia Pentaxa ma dość wysokie ceny. Pozostaje odkładać kasę na wizytę brata w NY :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
poczekaj, niech się wypowie ktoś z "pleśniejących" oni mają większe doświadczenie i więcej widzieli niż ja. Może się mylę? Nadzieja jak mówią... ale jak tu bez nadziei żyć? życie bez nadziei pełne beznadzieji.
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Na pierwszy rzut oka wygląda nieźle, nawet jest automatyka przesłon. Gdyby jeszcze z cyfrą jako tako działał to wogóle malina, bo podobno w przypadku szerokich to loteria ze względu na kąty padania promycków.
Nadzieja chwilowo jeszcze jest :-) Niestety jak czytam o limitedach to tą nadzieję tracę, może będę pierwszym człowiekiem z odrastającymi nerkami :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dobrze powiedziales: loteria. Szklo moze byc beznadziejne, a moze byc i fajne - ale na jakosc "firmowej" optyki bym nie liczyl. Predzej na ogromna flare :-P
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
No trudno, może zalosuję, 80 pln to nie majątek, a może szkło będzie znośne. Jest jeszcze porst 28, min. odl. ostrzenia 20cm, może mieć lepszą skalę odwzorowania niż ta exakta :-) Tylko, choroba nie ma styków.
A co do flary to mój takumar faktycznie czasem pod słońce szaleje, mnie tam się niektóre zdjęcia z flarami podobają :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wojtek.A napisał/a:
mnie tam się niektóre zdjęcia z flarami podobają


... a to inna sprawa, ze mi czasami tez :-)
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Dla miłośników flar zakup SMC to nieźle chybiona inwestycja ;-)
Z takich luźnych przemyśleń to ciekawe czy seria SMC-A jest faktycznie najgorszą jakościowo serią manualną Pentaxa? Tak przynajmniej wynika z opinii które czytam, dopiero szkła FA zbliżają się do serii K.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wojtek.A napisał/a:
Z takich luźnych przemyśleń to ciekawe czy seria SMC-A jest faktycznie najgorszą jakościowo serią manualną Pentaxa?


Mechanicznie - tak. Optycznie - oprocz A28/2.8 absolutnie nie :-) Co wiecej - kilka najlepszych szkiel FA ma zupelnie idenyczna konstrukcje jak ich odpowiedniki A - np 50/1.4 czy 20/2.8... :-)
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Przyznam, że obiektywu K nie miałem w łapskach, ale pomiędzy M i A nie widzę jakoś różnicy. Jakość wykonania mojej 50 A mnie rozwaliła, a obiektyw jest niewiele młodszy ode mnie :shock: , jeśli K jest dużo lepsze to może jakoś przeżyję brak automatyki przesłony.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wojtek.A napisał/a:
ale pomiędzy M i A nie widzę jakoś różnicy. Jakość wykonania mojej 50 A mnie rozwaliła


Serio? A macales jednoczesnie M50/1.7 kontra A50/1.7? Albo 28-ki?

[ Dodano: 2006-11-17, 10:33 ]
Cytat
jeśli K jest dużo lepsze to może jakoś przeżyję brak automatyki przesłony


W tym kierunku to jednak nie warto podcinac sobie skrzydel ;-)
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Cytat
Serio? A macales jednoczesnie M50/1.7 kontra A50/1.7? Albo 28-ki?


Tak, porównałem bezpośrednio M50 (nie pamiętam jakie światło) i A50, wg mnie wypadły podobnie, chociaż przyznam, że M była podniszczona. Przede wszystkim wrażenie zrobiła na mnie różnica w jakości kita i "pleśniaków".

Cytat
W tym kierunku to jednak nie warto podcinac sobie skrzydel


Czyli nie ma sensu się pakować w M i K? Twoja stopka mówi coś innego :mrgreen: Fakt, że jakbym oprócz pierścienia ostrości miał majtać również pierścieniem przesłon to robiłbym 4 razy mniej zdjęć.
Cały czas przymierzam się do FA35/2, jedyne $300 w B&H, a brat za miesiąc, lub dwa będzie w NY.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wojtek.A napisał/a:
Fakt, że jakbym oprócz pierścienia ostrości miał majtać również pierścieniem przesłon to robiłbym 4 razy mniej zdjęć.
- aaa to moze na dobre by zdjeciom wyszlo ?
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
- aaa to moze na dobre by zdjeciom wyszlo ?


Nie jestem maszynopstrykaczem i staram się nie robić zdjęć bezmyślnie, mam DL'a od prawie roku i na liczniku niewiele ponad 3000, to chyba nie jest jakaś zastraszająca ilość, trybu seryjnego użyłem raz.

IMHO wszystko jest dla ludzi i nawet jak ktoś jest początkujący to niekoniecznie musi używać smieny aby poznać podstawy.

Na dobre moim zdjęciom to wyszedłby urlop i wycieczka w góry :-) Chociaż mam też w planach zakup ME Super i slajdów.

Czasem umyka mi ciekawy temat przez brak AF, czasem sknocę zdjęcie bo nie trafię z ostrością. Świadome używanie udogodnień pozwala na łatwiejsze wykorzystanie sytuacji do zdjęć, niekoniecznie prowadzi do bezmyślnych zdjęć.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wojtek.A napisał/a:
Twoja stopka mówi coś innego :mrgreen:


No tak, wlasne przechodze na AF... :-P
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
... i to jest straszne... :-|

Czlowiek, ktory pokazywal wszystkim jak sie foci starym, porzadnym sprzetem zaczyna sie bawic w plastiki... :-?

Pzdr
Spinner
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
alkos napisał/a:

No tak, wlasne przechodze na AF... :-P


Tendencja wygląda interesująco, od M do Limitedów :mrgreen: Następnie gwiazdka, a potem co?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Czlowiek, ktory pokazywal wszystkim jak się foci starym, porzadnym sprzetem zaczyna się bawic w plastiki...


No dobra: pokazalem. No i trzeba isc dalej, za potrzeba ;-) , nie bede sie przeciez w krzyżowca plesniakow zamienial :-P

Wojtek.A napisał/a:
Następnie gwiazdka, a potem co?


Leica, panie, a potem juz nic... ;-)
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
alkos napisał/a:

Leica, panie, a potem juz nic... ;-)


To daj znać jak już będziesz się pozbywał tych starych rupieci :-P Chętnie odkupię.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach