rudi  Dołączył: 10 Wrz 2008
  Wpadka z velvią
Wtopiłem ... z wyjazdu do domu przywiozłem rolkę . Rolka była przeterminowana ( grudzień 07 ) i przeszła po kolei lotnisko , następnie była wleczona wraz z aparatem po mrozie , śniegu i takich tam , znów lotnisko ... i zdarzyło się mi dziwne pytanie które zadała pani z Jessopa - mianowicie kobieta zapytała mnie czy życzę sobie serwis w godzinę czy następnego dnia ? Tak mi coś pstryknęło w głowie , ale pomyślałem sobie że mam szczęście , bo mam lab pod E6 na miejscu , zostawiłem film uprzejmie mówiąc iż w zupełności satysfakcjonuje mnie dzień następny . Po zjawieniu się owego dnia okazało się , że popełniłem błąd , mianowicie E6 nie jest dostępne na miejscu , muszą to przesłać , dwa tygodnie ... Ok .
Zacząłem się martwić - a jak to wsadzili do C-41 ?! ... Nie , niemożliwe , nikt tak by nie wtopił.
Po upłynięciu czternastu dni zgłosiłem się po slajd .
Wyciągam pierwszą ramkę ( nie chciałem w ramkach , ale wspaniałomyślnie podarowano mi je , jak zresztą i odbitki ...a zamawiałem tylko skan) i myślę sobie cholera , dałem ciała ...ale zaniepokoiłem się zdecydowanie widocznym GOŁYM OKIEM na klatce ziarnem ( chryste panie velvia nie ma ziarna ! ) ...
Nawet nie byłem zły , ręce mi opadły .
Lecz w głowie mojej zrodziło się pytanie - gdzie leży kupa - pytam was doświadczonych -
mianowicie czy :
- to ja dałem ciała z naświetlaniem , spartoliłem ten film i koniec
- przeterminowana rolka - ostatnie zdjęcie jakie zamieszczam jest z tej samej partii filmu , nie tachane po lotniskach , przeterminowane i wywołane nie w Jessopie etc.
- tak wygląda velvia wpakowana w C-41 a potem ewentualnie ratowana jakoś .

Jeśli ktoś ma pomysł co się dokładnie mogło podziać z tym slajdem będę wdzięczny .
Żadna Sztuka w sensie Art na szczęście nie przepadła , ale kwas został , miały być fajne slajdy , a tu wyszła superia 400 prześwietlona o parę działek .

Zepsuta rolka:
1.


2.


3.


Przykładowa klatka z rolki poprzedniej , udanej :

4.


Dzięki za odpowiedź . Pozdrawiam .
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
W C41 mialbys negatyw. Faktycznie dziwne kolory jak na Velvie. Ale mam wrazenie, ze te zdjecia sa przy okazji niedoswietlone.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
To raczej na pewno nie jest problem przeterminowania. A już na pewno nie o rok czy dwa. Chyba, że w saunie był film trzymany, i to jeszcze poza pojemnikiem. Nie sądzę też, żeby to był problem z lotniskiem i skanowaniem filmu rentgenem. Bo po pierwsze to nie ta czułość, po drugie aż tak badziewnego sprzętu tam nie mają, po trzecie wtedy by chyba zdradzał film objawy zaświetlenia. Chociaż.... sam nie wiem :roll:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Na pewno nie jest przeterminowanie. Przeterminowana Velvia jedzie w magente w swiatlach.
 

rudi  Dołączył: 10 Wrz 2008
W naświetleniu dałem ciała swoją drogą - poprzednią rolkę zrobiłem za ciemno , tę wtedy kiedy miałem podejrzenie że może być coś nie tak dawałem korektę , no i dalej coś ciemnawo . Ale skąd to ziarno ? :-/ Zagrycha jak nic , muszę przepuścić następną rolkę bo mi to nie da spokoju .
Aha , ten materiał to Velvia 50 ważna do grudnia 2007 , aparat ME Super .
Mam jeszcze jeden pomysł , ale aż się przypociłem jak to sobie pomyślałem - przechowywanie slajdu przeze mnie w zamrażalniku mogło ubić mi ten film ? Chyba nie ...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
rudi napisał/a:
przechowywanie slajdu przeze mnie w zamrażalniku mogło ubić mi ten film ? Chyba nie ...
zdecydowanie nie.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
dzerry napisał/a:
Przeterminowana Velvia jedzie w magente w swiatlach.

przeterminowane kolorowe negatywy chyba też? Próbowałem skanować ostatnio przeterminowaną superie 400 i tam tez dominuje magenta.
Czy taki sam problem jest z nieprzeterminowanymi negatywami?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mieli spaprana chemie... na 100%...
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
Miałem identyczny przypadek z Velvią - inna rolka z tej samej serii (nota bene też przeterminowana) wołana gdzie indziej wyglądała prześlicznie. Laborant przyznał się, że chemia była zbyt zimna (walnięty procesor?) ale mimo to zdecydował się na wołanie (nie wiem ile prawdy tkwi w tym tłumaczeniu).

pozdrawiam, Marcin
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tilt napisał/a:
Laborant przyznał się, że chemia była zbyt zimna (walnięty procesor?) ale mimo to zdecydował się na wołanie


Palant. Za zimna chemia niedowola ci slajd i dostaniesz w zasadzie czarny ; zanieczyszczone wywolywacze (FD i CD) daja efekty jak powyzej.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
kefa napisał/a:
dzerry napisał/a:
Przeterminowana Velvia jedzie w magente w swiatlach.

przeterminowane kolorowe negatywy chyba też? Próbowałem skanować ostatnio przeterminowaną superie 400 i tam tez dominuje magenta.


Z kolorowymi negatywami fuji jest taka sprawa, że jest ciężko je porządnie zeskanować. Bardzo często siedzą po uszy w magencie mają 3 lata do terminu ważności... ;-)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
guerilla napisał/a:
Z kolorowymi negatywami fuji jest taka sprawa, że jest ciężko je porządnie zeskanować. Bardzo często siedzą po uszy w magencie mają 3 lata do terminu ważności...
dokładnie tak wyglądają moje skany. Możesz polecic jakies inne materialy pod skanowanie bo sie szczerze mówiąc zniechęciłem skanując ta superie
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Superie bardzo dobrze sie skanuje. Dramat to te wszystkie profesjonaly - NPZ, NPH, NPS i NPC. Fuji Reala bardzo dobrze sie skanuje. Ale najlatwiej to chyba Rollei CN Digibase - nie ma w ogole maski.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Dramat to te wszystkie profesjonaly - NPZ


W silverfascie NPZ wychodzi mi lepiej niz superia...
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
dzerry, mówisz o nieprzeterminowanych materiałach? Moze ma ktos jakis tutorial :-P pod szopa do skanowania koloru, albo naprowadzi mnie na jakis watek z tym zwiazany?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
kefa, co to znaczy przeterminowany material? Negatyw trzymany w zamrazalniku praktycznie sie nie starzeje. Negatyw w terminie waznosci, trzymany na naslonecznionej polce, moze dostac zafarbu. To wszystko zalezy jak snanujesz, jak odwracasz, jak masz uastawiony monitor. Skanowanie negatywow nie jest latwe. POszukaj na forum abo w reszcie internetu - jest na to tysiac sposobow i kazdy ma swoje wady.

A jesli chodzi o zafarb, dominante, czy jak to zwal, to nie jest tak, ze to jest jedyny problem przy skanowaniu negatywow. I to nie zawsze jest magenta.

[ Dodano: 2009-01-19, 13:08 ]
alkos napisał/a:
W silverfascie NPZ wychodzi mi lepiemj niz superia...
Rozpedzilem sie z tymi NP. NPZ nawet z automatu w VueScanie dobrze mi wychodzi. Najtrudniejsze sa NPS i NPC.

 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
dzerry napisał/a:
kefa, co to znaczy przeterminowany material?
fuji któregeo używałem po wywołaniu miał mdławy wygląd jakby był sprany w przeciwieństwie do nieprzeterminowanego nagatywu
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
kefa napisał/a:
fuji któregeo używałem po wywołaniu miał mdławy wygląd
A oba robione w takiem samym swietle? Przy pochmurnej pogodzie zawsze kolory beda sprane. Dokladnie te same blony? Oba skanowales tak samo?
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
dzerry napisał/a:
kefa napisał/a:
fuji któregeo używałem po wywołaniu miał mdławy wygląd
A oba robione w takiem samym swietle? Przy pochmurnej pogodzie zawsze kolory beda sprane. Dokladnie te same blony? Oba skanowales tak samo?
tutaj się odniosłem do wyglądu fizycznego wywołanego negatywu (niezbyt jasno)

Ale wrzuce wieczorem przykłady to będzie jaśniej
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
alkos napisał/a:
tilt napisał/a:
Laborant przyznał się, że chemia była zbyt zimna (walnięty procesor?) ale mimo to zdecydował się na wołanie


Palant. Za zimna chemia niedowola ci slajd i dostaniesz w zasadzie czarny ; zanieczyszczone wywolywacze (FD i CD) daja efekty jak powyzej.

[OT mode on]
Heh, ten sam gość niedowołał mi mocno 3 klisze cz-b swego czasu, a gdy zamówiłem u niego wywołanie Trixa w D76 to policzył sobie za tą usługę 200% zwykłej ceny bo D76 to taki niecodzienny wywoływacz, którego "w zasadzie już się nie używa"...
[OT mode off]

pozdrawiam, Marcin

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach