Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Remont mieszkanka - podpowiedzcie
Hello!
No i doczekałem się w mieszkaniu wymiany pionów kanalizacyjnych. Czas więc doprowadzić łazienkę do porządku. Mimo, że nie traktuję obecnego mieszkania docelowo, to chcę remont zrobić dość przyzwoicie - szukam więc kilku podpowiedzi.

1. Mam stary grzejnik żeberkowy (7 żeberek). Łazienka ma pow. ~4.8-5.0 m2, wys. ~2.6m. Postanowiłem wymienić go na inny, bo ten jest raz - brzydki, dwa - nie pasuje mi jego wielkość. Podpowiedzcie, jak liczyć mniej-więcej moc grzejnika na pow. łazienki? Wyczytałem, że średnio przyjmuje się ~100W/1m2 pomieszczenia. Potwierdzacie takie założenia? Znalazłem mały (400x600) grzejnik panelowy, dla którego podają moc ~720W. Powinno wystarczyć, prawda? I z ciekawości: nie wiecie, jaką "średnio" moc mają żeberka starych grzejników, żeby oszacować, jaką moc ma obecny grzejnik?

2. Producent glazury (Opoczno) podaje na swojej stronie w dziale "dla architektów" pliki z miniaturami kafelków. Macie jakiś pomysł na wygodne "zaprojektowanie"układu glazury na narysowanym kształcie pomieszczenia? Męczyłem sie w... Wordzie ;) kopiując naście razy pliczki graficzne i układając je obok siebie, ale to dość głupawy pomysł... Co możecie zaproponować?

3. W łazience mam obudowany pion kanalizacyjny. Takie "przewężenie" na szerokości 27.5 cm. Szerokość płytki to... 25 cm :-? Jakiś pomysł na zakafelkowanie takiego badziewia? Przecież nie dotnę pasków z płytki na szerokość ~1.5 cm, bo bedzie głupio wyglądało. Pomyślałem o fudze w środku - czyli dwie kafelki o szer. ~13 cm. Ale średnio przekonany jestem do takiego podejścia ze względu na krawędzie cięcia, które różnie mogą wyjść...

4. Czy narożniki (krawędzie) zewnętrzne wykańcza się obecnie takimi badziewnymi plastikowymi listwami, czy jest ładniejszy patent na to? Wiem - pooglądam w salonach łazienkowych, ale z ciekawości również tu pytam.

Zamierzam zabrać się samodzielnie za kafelkowanie mimo, że nigdy ścian nie robiłem. Tylko na podłogach kładłem sobie już ze 3 razy. Rzucicie garścią porad i podpowiedzi?

Pomożecie, Dobrzy Ludzie? ;)
Pzdr
 

Sławek_S  Dołączył: 21 Mar 2007
Robert K. napisał/a:
3. ... Pomyślałem o fudze w środku - czyli dwie kafelki o szer. ~13 cm. Ale średnio przekonany jestem do takiego podejścia ze względu na krawędzie cięcia, które różnie mogą wyjść...

Krawędzie cięcia możesz schowac właśnie pod tymi plastikami.
A co do projektowania, tu masz program -> http://mojalazienka.kolo.com.pl/
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Sławek_S napisał/a:
Krawędzie cięcia możesz schowac właśnie pod tymi plastikami.

tyle że w ten sposób ukryje tylko jedną krawędź cięcia, druga wypadnie mu 13 albo 26cm od ściany, więc trochę głupio to wyjdzie
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ad. 2. - wydaje mi się, że najszybszy i najpraktyczniejszy sposób (o ile nie obsługujesz żadnych programów graficznych) - to będzie sposób... manualny. Naszkicować sobie rzuty ścian, powycinać kafelki z kolorowego papieru, poprzymierzać... Nawet fajna zabawa w dobie komputerów.

Ad. 3. Przecież nie trzeba zrobić podziału 25cm + 1.5cm - można zrobić np. 2x 13,5 cm (po środku), albo jakoś asymetrycznie. Kwestia przycięcia kafelków.

Ad. 4. Te listwy są badziewne, masakryczne, tandetny plastik rozwala totalnie efekt i pracę włożoną w remont. Można rozważyc szlachetniejsze listwy metalowe.
Ale można też szlifować krawędzie kafelków i łączyć na styk, trzeba mieć do tego wprawę i porządną szlifierkę – lepsi, doświadczeni glazurnicy są w stanie cuda zrobić....
 

Sławek_S  Dołączył: 21 Mar 2007
opiszon napisał/a:
Sławek_S napisał/a:
Krawędzie cięcia możesz schowac właśnie pod tymi plastikami.

tyle że w ten sposób ukryje tylko jedną krawędź cięcia, druga wypadnie mu 13 albo 26cm od ściany, więc trochę głupio to wyjdzie

Czytaj ze zrozumieniem, ja da tak jak chce dwie połówki płytek, to środkowe krawędzie ma oryginalne, a obcięte po bokach pod listwy schowa.

[ Dodano: 2009-01-27, 10:17 ]
Robert K. napisał/a:
Zamierzam zabrać się samodzielnie za kafelkowanie mimo, że nigdy ścian nie robiłem. Tylko na podłogach kładłem sobie już ze 3 razy. Rzucicie garścią porad i podpowiedzi?

Podstawa to mieć proste ściany i dobry klej. Pierwszy rząd czy to pion czy poziom z poziomicą zrób reszta po krzyżykach pójdzie sama. Jednak co jakiś czas poziomica kontrolnie wskazana. I absolutna podstawa podstaw to OSTRY nóż w maszynce do płytek. Najpiękniejsze płytki będą wyglądały badziewnie z poodpryskiwanymi krawędziami cięcia.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
a ad. 1. w dwukrotnie minejszej łazience pracuje grzejnik elektryczny z termostatem 200W. Grzejnik drabinka, o wymiarach 40x50cm, 10 rurek. W mieszkaniu temperatura raczej normalna - grzejnik pracuje max. na 2/3 poziomie z pięciostopniowej skali (jest bardzo ciepło).

Myślę, że dobrze mierzysz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Robert K. napisał/a:
Macie jakiś pomysł na wygodne "zaprojektowanie"układu glazury na narysowanym kształcie pomieszczenia?

Przetrenowalem mnostwo takich programow, i kazdy byl dla mnie zbyt niedokladny. Ostatecznie zrobilem sobie to w Photoshopie, projektujac kazda sciane z osobna. Plytki zrobilem wycinajac je z katalogow w PDF-ach i tworzac z tych plikow oddzielne warstwy dla kazdego rodzaju plytki. Wszystko w skali 1:10, w 300dpi (tak zeby mozna bylo wydrukowac projekty), warstwy plytek powiekszone o fuge.
Jesli masz juz pomysl, to samo ukladanie to banal (linie pomocnicze). Jedyna wada jest brak widoku 3d. Mi osobiscie nie przeszkadza to szczegolnie.

Robert K. napisał/a:
Czy narożniki (krawędzie) zewnętrzne wykańcza się obecnie takimi badziewnymi plastikowymi listwami, czy jest ładniejszy patent na to? Wiem - pooglądam w salonach łazienkowych, ale z ciekawości również tu pytam.

Mozna plytki ulozyc do krawedzi i je zeszlifowac. Chociaz (podobno) nie wszystkie sie do tego nadaja, bo nie ktore sa za miekkie (tak mi znajomy powiedzial). Sa tez listwy stalowe i aluminiowe, ktore sa o wiele bardziej estetyczne niz tandetne z tworzywa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Są ceramiczne listwy narożnikowe tylko problem z wyborem.

[ Dodano: 2009-01-27, 10:24 ]
dan napisał/a:
Mozna plytki ulozyc do krawedzi i je zeszlifowac.

Są szlifierki kątowe do szlifowania na mokro narożników. Obecnie to już kosztuje normalne pieniądze a nie majątek. Można kupic do wykonania remontu a potem odsprzedać.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Cytat
Krawędzie cięcia możesz schowac właśnie pod tymi plastikami.
A co do projektowania, tu masz program -> http://mojalazienka.kolo.com.pl/

Te plastiki mi się nie podobają :-( Wolałbym ich nie stosować...
Dzięki za link do "programiku" - szkoda, że nie można zastosować jako glazury własnych plików graficznych (albo jeszce nie rozgryzłem). Przetestuję.
Samp napisał/a:
Naszkicować sobie rzuty ścian, powycinać kafelki z kolorowego papieru, poprzymierzać

Też o tym myślałem :-)
Trochę leń ze mnie wychodzi, ale kto wie - może się skuszę.
Samp napisał/a:
Ad. 4. Te listwy są badziewne, masakryczne, tandetny plastik rozwala totalnie efekt i pracę włożoną w remont. Można rozważyc szlachetniejsze listwy metalowe. Ale można też szlifować krawędzie kafelków i łączyć na styk, trzeba mieć do tego wprawę i porządną szlifierkę – lepsi, doświadczeni glazurnicy są w stanie cuda zrobić....

Podobnie myślę o tych plastikach... Ale rzeczywiście - są jeszcze jakieś metalowe. Zapomniałem o nich. Popatrzę po sklepach, jak to wygląda...
Samp napisał/a:
w dwukrotnie minejszej łazience pracuje grzejnik elektryczny z termostatem 200W

Dobrze wiedzieć. Te siedemset z hakiem W powinno styknąć.
Dzięki
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Listwa narożnikowa zewnętrzna
http://www.cerkolor.com.p...71001104051.jpg
Listwa narożnikowa wewnętrzna
http://www.cerkolor.com.p...71001104038.jpg
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
1) nie wiem - spytaj w hydraulicznym ;)

2) cos do grafiki wektorowej albo CAD? jakis corel albo inkscape? (mało tego używałem - sam robie po prostu rysunki na kartkach A3) kiedys zrobilem fotki ścian i płytek, odpowiednio zmniejszyłem (tak +/-) i powklejałem w GIMP-ie ale to trochę trwało

3) poszukaj - czasem do danego rodzaju płytek można kupić wąskie dekory ok 3 7.5 12 cm można też użyć tzw lizaków - poszukam linka i wkleje. poza tym pamiętaj że jak "przewężenie" jest szerokie na 27 cm to układając płytki po bokach szerokość wzrośnie.


4) ja to robię tak:
klik
wodna szlifierka, diamentowa tarcza, prowadnica...

z cięciem to rzeczywiście różnie bywa - ważne - ostry nożyk. ale uwaga! niektóre szkliwione płytki lepiej ciąć nie naciskając mocno nożykiem ale tylko tyle żeby była ledwo widoczna rysa - jest mniej odprysków przy łąmaniu. i zastanów sie jeszcze jakie płytki - jeśli dasz twardy gres to niczym nie wywiercisz w tym dziury na rure, puszkę, odpływ...

jestem księgowym ale układam galzure od 3 lat (lepsza kasa) - w razie pytań pisz śmiało

edit:
plwk podał linka do "lizaków"
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
plwk, no pewnikiem cos w podobnym stylu by się nadało... Jadę dziś na objazd marketów i popatrzę :)
pyciar napisał/a:
cos do grafiki wektorowej albo CAD

To jednorazowa "zabawa". Nie bardzo mam ochotę zgłębiać tajniki jakiegoś skomplikowanego oprogramowania :-) No chyba, że coś łatwego, intuicyjnego (free) zaproponujesz?
Cytat
można też użyć tzw lizaków - poszukam linka i wkleje. poza tym pamiętaj że jak "przewężenie" jest szerokie na 27 cm to układając płytki po bokach szerokość wzrośnie

Nie wiedziałem, że "lizaki" to listwy, które podał plwk.
Dekory się nie nadadzą - za szerokie zwykle. A szerokość owej ścianki nie wzrośnie :) Zauważ, że "dodam" grubość płytki z obu stron, więc jedynie "przesunie się" oś ścianki, ale nie wzrośnie szerokość.
pyciar napisał/a:
4) ja to robię tak:
wodna szlifierka, diamentowa tarcza, prowadnica

A z ciekawości (o to miałem pytać już w pierwszym poście i zapomniałem): jaki masz sprzęcik do takich zabaw? Sporo kasy wydałeś na przycinarkę do glazury? Widziałem w marketach (OBI, Castorama...) jakieś zabaweczki w cenach ~200-250 zł. Dadzą radę?
Cytat
w razie pytań pisz śmiało

Nie omieszkam :)
 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
Robert K.Co do grzejnika , po prostu wstaw największy jaki wejdzie , nie zapomnij zostawić miejsce na dostęp do odpowietrznika ,zamontuj termostat , i nie słuchaj się sprzedawców , natomiast na kofy lub przewężenia , o problematycznych wymiarach najlepiej zastosować płytki mozaikowe zamiast listw stosuję się fugę , lub silikon w kolorze fugi .

 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
taka elektryczna wodna szlifierka do 200,- wystarczy - sam mam starego topeksa
tarcza tez grosze (ale do szlifowania - a ja tak wykańczam narożniki - potrzebna gładka, bez wcięć, dziurek i z "ciągłym" diamentem (nie segmentowym jak do ciecia betonu)).
OKULARY! (bhp :mrgreen: i to nie żarty)
warto rozglądnąć się za dobrą maszynką do łamania - na łożyskach i z KWADRATOWYMI (sztywność) prowadnicami. ja mam WALMER-a 600 troche kosztuje ale możesz spróbować pożyczyć od jakiegoś znajomego za :-B albo :-B :-B
do tego cyrkiel lub wiertło koronowe (do dziurek)
wiertarka z płynną reg. obrotów (nie wkrętarka - chyba że Ci jej nie szkoda albo masz Metabo)
dobra poziomica (albo 2 - długa i krótka)
kontownik/winkiel czy jak go tam zwał - sprawdź w markecie kilka egzemplarzy modeli i marek - są taaaakie różnice :evilsmile: )
i CDmarker (najlepszy do rysowania dopóki nie zamoknie) czasem rysuję też ołówkiem albo aluminiowym/miedzianym zaostrzonym prętem - zależy od powierzchni płytki

Robert K. napisał/a:
A szerokość owej ścianki nie wzrośnie :) Zauważ, że "dodam" grubość płytki z obu stron, więc jedynie "przesunie się" oś ścianki, ale nie wzrośnie szerokość.
zrozumiałem że to przewężenie jest gdzieś na środku ściany :mrgreen:

i to narazie tyle - miłej pracy życzę
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Wizualizacje wnętrz z blokami od producentów można robić w archicadzie. Siora jest architektem i większość wnętrz robi w tym programie. W 3DS też można, kwestia znajomości softu, bo to nie word w którym się bierze i pisze :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
matth napisał/a:
Wizualizacje wnętrz z blokami od producentów można robić w archicadzie.

To nie jest program za 5 zł.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
plwk, nie nie jest :-) Nie widziałem takiego zalecenia ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk napisał/a:
To nie jest program za 5 zł.
matth napisał/a:
plwk, nie nie jest :-) Nie widziałem takiego zalecenia ;-)


nawet pomijając cenę, to jest jak strzelać z armaty do wróbli
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
No co za marudy ;-) Czy to coś nadzwyczajnego zrobić łazienkę w programie graficznym? Poza kafelkami można wstawić grzejnik, wannę, umywalkę itd..
Brak słów :->
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
matth napisał/a:
Czy to coś nadzwyczajnego zrobić łazienkę w programie graficznym?

nie, to nic nadzwyczajnego

ale kupować, instalować, a przede wszystkim uczyć się poprawnej obsługi takiego proramu, jak dowolny CAD jedynie w celu zaprojektowania kafelek w łazience to już chyba gruba przesada :-P

:-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach