takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Muszla oczna
Poszukuję dużej muszli ocznej, która dobrze odcięłaby światło zewnętrzne. Oryginalna muszla, w ogóle nie pasuje do mojej twarzy i jest całkowicie nie przydatna. Znalazłem coś takiego http://www.allegro.pl/ite...mm_i_nikon.html Może któryś z forumowiczów ma/używał? Boję się, że będzie winietować, albo rozleci się po paru dniach...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zapewne wyczytałeś w tej aukcji, że pasuje również do pentaksów.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
plwk, Tak, wyczytałem, tylko wątpię żeby sprzedawca przymierzał ją do aparatu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sanki Nikonów odpowiadają wymiarowo sankom Pentaksów - różnica jest bodaj 0,2 mm.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Mnie zupełnie nie o to chodzi, że będzie pasować na sanki, to wiem. Tylko na zdjęciu wygląda na dość grubą, przynajmniej w porównaniu z oryginalną i boję się, że przysłaniać rogi, albo będzie na tyle oddalała oko od wizjera, że nie będę w stanie zobaczyć go całego. Jakoś nie mam zaufania do sprzedawców z allegro.
 

Sławek_S  Dołączył: 21 Mar 2007
takseo napisał/a:
Może któryś z forumowiczów ma/używał? Boję się, że będzie winietować, albo rozleci się po paru dniach...

Nie jestem pewien czy od tego sprzedawcy, ale kiedyś zakupiłę taką muszlę. Niestety, to że rozstaw prowadnic pasuje to nic nie znaczy. Prowadnice maja inne wymiary i nie mocują pewnie tej muszli na sankach. Nosząc aparat normalnie na pasku na szyi zgubisz tę muszlę po 5 minutach. Jak dla mnie kompletny niewypał.
takseo napisał/a:
boję się, że przysłaniać rogi, albo będzie na tyle oddalała oko od wizjera, że nie będę w stanie zobaczyć go całego

Z zobaczeniem wizjera nie ma problemu, widać wszystko ok.
Ja kupiłem O-ME i jestem zadowolony. Na dodatek mam powiększenie :)
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Sławek_S napisał/a:
Nie jestem pewien czy od tego sprzedawcy


Wydaje mi się, że to wszystko to samo.

Sławek_S napisał/a:
Nosząc aparat normalnie na pasku na szyi zgubisz tę muszlę po 5 minutach.


Faktycznie, teraz przymierzyłem nikonowską zaślepkę i jest luźna jak diabli.

Sławek_S napisał/a:
Ja kupiłem O-ME i jestem zadowolony


Tak, tylko ona nie odcina całkiem światła z zewnątrz. Ja i tak mam korekcję -1,5 więc wizjer nie jest za mały. Kwestia tego, ze ta "muszla" nie przylega do całego oczodołu.
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Sławek_S napisał/a:
Cytat
Ja kupiłem O-ME i jestem zadowolony. Na dodatek mam powiększenie :)

w związku z powyższym mam pytanie, czy powiększenie jest istotne na tyle, że "gania się wzrokiem po wieelkim wizjerze, czy tylko niweluje nieco "efekt tunelu" - jaki daje nam niestety Aps-c? (szczególnie to widać było w K10).
Mam +2,5 - taką korekcję.

Ciekaw jestem Twoich obserwacji, ponieważ człowiek przyzwyczajony był do szerokich wizjerów analogicznych... :shock:

pozdro
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jacek-aj napisał/a:
"efekt tunelu" - jaki daje nam niestety Aps-c? (szczególnie to widać było w K10).

zaglądał ty kiedy w wizjer olympusa 4xx lub 5xx ;-)

ja jako nieprzyzwyczajony do wizjerów analogowych Pentaxa, leciutko ganiam okiem po wizjerze - tzn obcina mi rogi obrazu lekko, ale to jest też chyba kwestia samej muszli, że troche winietuje
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Wizjer K10 jest niewiele mniejszy od pełnoklatkowego wizjera Pentaksa Z-20.
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Cytat
zaglądał ty kiedy w wizjer olympusa 4xx lub 5xx


nie, nie zaglądałem i kurna nie żałuję. Słyszałem, że się trzeba dużo domyślać.
A jak wracam zarżnięty z roboty, to już się resetuję i gapię, :shock:
gapię, w wizjer również, tym lepiej, im większy;
i stąd ta muszla
:mrgreen:
A właściwie, dlaczego muszla, kojarzy się przecież z uszną, audiofilizmem,
a może i podsłuchami..
 
Lucid  Dołączył: 14 Lip 2009
 
Witam wszystkich szanownych posiadaczy Pentaxów to mój pierwszy post na forum, dziś nabyłem K-m :)
Ponieważ noszę okulary mam zamiar wymienić muszlę oczną na większą. Czy ta http://allegro.pl/item669...mm_i_nikon.html
będzie pasowała do K-m ? Jeśli tak, to gdzie znajdę instrukcję wymiany ? Nie chcę uszkodzić nowego sprzętu.
Z góry dziękuję za pomoc.
 
endzioendzi
[Usunięty]
Sposób wymiany muszli jest prawdopodobnie opisany w instrukcji do k-m.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Wg mnie żadna instrukcja nie jest potrzebna. Po prostu ściągasz starą z lekkim użyciem siły i zakładasz nową - w końcu to guma, więc się nie stłucze ;-)

Aha - tak, tamta będzie pasować.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Lucid, jak nosisz okulary to podana przez ciebie chyba pogorszy sprawę. Wystająca guma tylko oddali oko od wizjera - chyba że chodzi ci o coś innego ?

Co do zdejmowania
W K100D trzeba było zdjąć ze sporym oporem, bo guma "opasała" ramkę wizjera
W K200D wystarczyło zsunąć do góry - przećwicz/sprawdź bo ja po zmianie na K200 omal nie połamałem firmowej muszelki sądząc że jest zamocowana jak ta w K100.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
JackDeJack napisał/a:
Lucid, jak nosisz okulary to podana przez ciebie chyba pogorszy sprawę. Wystająca guma tylko oddali oko od wizjera - chyba że chodzi ci o coś innego ?

W okularach (też noszę) bardziej przeszkadza wpadające z boku światło i lekkie oddalenie oka od wizjera jest do przyjęcia.

JackDeJack napisał/a:
Co do zdejmowania [...] przećwicz/sprawdź

Dokładnie!
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
W K-m o ile dorbze pamiętam jest inaczej mocowana - na taki zatrzask jakby po lewej i po prawej stronie.
 
wertervgt  Dołączył: 14 Paź 2009
W ostrym świetle słabo widzę parametry wyświatlane w wizjerze w gx-20.
Czy zamontowanie muszli za 10PLN z aukcji internetowej pomoże, czy szkoda kupować taką tanią muszlę?

Przykładowe linki do aukcji:

http://allegro.pl/item112...pus_pentax.html

http://allegro.pl/item115...k200_k200d.html

Dodano: 2010-08-05, 16:59
Kupiłem tę tanią muszlę na allegro od tego użytkownika:
http://allegro.pl/item115...k200_k200d.html

Pierwsza sprawa to za luźno wchodzi w prowadnice, do tego stopnia że można ją zgubić z aparatu zawieszonego na pasku.

Druga rzecz to otwór w tej muszli jest mniejszy od tego co miałem i na dodatek bardziej odsunięty od wizjera - przez co zdecydowanie nie nadaje się ta muszla do używania - widać winietowanie w niej.

Na zdjęciu widać różnicę w wielkości otworów.
[img]http://zapodaj.net/images/63821bd2d2cc.jpg[/img]

Wymiary otworu muszli dołączonej do aparatu ~21mm x 14mm
Wymiary otworu w muszli zakupionej na allegro ~16mm x 11mm


Gdzieś czytałem, że do pentaxa jest muszla oczna 21 mm, który to jest wymiar?
Otworu czy prowadnicy?

Bo zastanawiam się czy to co dostałem z allegro to jakiś bubel do pentaxa, czy ta muszla jest do zupełnie innego aparatu.

Dodano: 2010-08-05, 17:05
Nie wiem co się stało z obrazkiem, jak pisałem posta i go podglądałem to się wyświetlał.
A teraz nie widzę nic oprócz tagów i adresu.

[img]http://zapodaj.net/images/63821bd2d2cc.jpg[/img]
 
Apocalypse  Dołączył: 19 Kwi 2008
Z muszlami ocznymi z allegro bym uważał.. sam kupiłem do kaemki i musiałem najpierw kleić poksipolem, a następnie piłować prowadnice..
 

bartwaw  Dołączył: 28 Paź 2009
Ja mam muszlę z Marumi. Bez porównania do tych co są na allegro.
Do mojej K7 pasuje idealnie, żadnych luzów itp. Ma też tą zaletę, że można ją dowolnie obracać.
Nabyłem ją bo noszę okulary i denerwowało mnie światło dostające się bokami. W słoneczne dni bardzo mi to przeszkadzało.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach