Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
dziś dostałem przejściówkę Lens m42 do heliosa. Przejściówkę wkręciłem w bagnet korpusu (o ja naiwny). Ile potem miałem kłopotów ze zdjęciem przejściówki :mrgreen: . Nakręciłem obiektyw i .... Żadnego zdjęcia nie udało mi się zrobić. Nic nie dało się ustawić, mimo że było na manaul. Co zepsułem?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Włączyłeś w menu co trzeba a co było wielokrotnie opisane :?:
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
zepsułem, przepraszam :oops: . Teraz działa, ale ostrzy tam gdzie ja nie chcę.



a celowałem w głowę Smeagola :?:
 

mikkim76  Dołączył: 12 Kwi 2009
Witam i jednocześnie pozdrawiam wszystkich gdyż jest to mój pierwszy udział w dyskusji na tym szacownym forum.
Kupiłem czarną przejściówkę z blaszką blokującą, blaszkę odkręciłem, nakręciłem adapter na heliosa po czym całość do aparatu. Wszystko działa, aparat robi zdjęcia, potwierdza ostrość.
Przysłona ustawiana jest ręcznie na obiektywie a na wyświetlaczu nie pojawia się wartość przysłony (no bo nie ma komunikacji) tylko kreski.
Czy aparat nie potrzebuje tej wartości ręcznie do ustawienia ekspozycji? Jeżeli tak to jak to zrobić?
Swoją drogą pierścień heliosa pracuje koszmarnie ciężko i potrafi się wykręcić. czy można go w jakiś prosty sposób nasmarować przeczyścić?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
mikkim76 napisał/a:
pierścień heliosa pracuje koszmarnie ciężko i potrafi się wykręcić. czy można go w jakiś prosty sposób nasmarować przeczyścić?

poczytaj http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=19294

mikkim76 napisał/a:
Czy aparat nie potrzebuje tej wartości ręcznie do ustawienia ekspozycji?

jaki masz aparat?
W instrukcji każdego wyczytasz jak korzystać z obiektywów na M-42.
Pokrętło trybów ustawiasz na Manual. Ręcznie ustawiasz na szkle przysłonę, naciskasz na aparacie "cudowny guzik" (w/g instrukcji w zależności od modelu) i aparat sam dobierze odpowiedni czas przy wybranej czułości.
Możesz tez korzystać z zewnętrznego światłomierza.
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
Nawet w K200D nie trzeba ustawiać na M tylko mozna na AV i tez dobierze ekspozycje (bez naciskania zielonego guziczka)
 

mikkim76  Dołączył: 12 Kwi 2009
Dzięki za podpowiedzi. Aparat to K200D. Jakikolwiek ustawię tryb na pokrętle on wyświetla iż aparat pracuje w Av.
Jak zauważyłem ekspozycję ustawia dobrze. Wyjątkiem zdjęcia z lampą gdzie pali na całego ;-) .
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
Mam pytanie do osób które używają przejściówki pokazanej jako nr 4.
Czy udaje się Wam zamontować tę przejściówkę tak, że po zablokowaniu się przez blaszkę, przejściówka nie rusza się na boki?
Teoretycznie, wg. mnie, przejściówka nie powinna dać się przekręcić dalej niż moment "zaskoczenia" w blokadzie tej blaszki.
U mnie niestety po zamontowaniu, mam możliwość przekręcić jeszcze przejściówkę dalej o jakieś 5 mm od miejsca/momentu "zaskoczenia" blaszki.
Ustawiając ostrość czy przesłonę przez chwilę (zakres luzu) kręcę całym obiektywem.
Spotkał się ktoś z podobnym problemem? Jeśli tak, to jak go rozwiązał?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja chciałem dodać co nieco na temat przejściówki nr 1. Mam taką, jest nakręcona na MC RUBINAR 8/500 MACRO i spisuje się wspaniale. Bez problemu ostrzy na nieskończoność ( a nawet dalej! ). Ostrość mogę ustawić już od ok. 2 metrów. Ostrzenie sprawdzałem na wszystkich posiadanych korpusach. Zero problemów. Przy okazji "odkryłem", że SFXn ma bardzo jasną matówkę. Przy ww obiektywie i wcale nie super jasnym oświetleniu, bez problemów można ustawić ostrość. Pzdr.
 
dawid2202  Dołączył: 12 Gru 2008
A ja się wypowiem odnośnie heliosa 44-2 bo właśnie taki posiadam:) więc zauważyłem że w trybie M z zielonym przyciskiem wszystko działa ok, ale już w Av zdjęcia wychodzą niedoświetlone o jakieś 3 Ev wiec ustawiam korektę ekspozycji + 2 Ev bo niestety więcej się nie da ale wtedy jest wszystko ok:)
a i mam pytanie czy to normalne że jak na Av ustawia czas to zdjęcia wychodzą niedoświetlone czy to różnie bywa zależnie od szczęścia?

pozdrawiam:)
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
Czy ktoś mi pomoże i odpowie co skopałem w robieniu zdjęcia (vide kilka postów wyżej) ?
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Premislaus, ja wiem, ja wiem.

Źle ustawiłeś ostrość :-D .

[ Dodano: 2009-05-16, 12:37 ]
a tak po serio, to widzę, że ostrość była ustawiona blisko minimalnej odległości ostrzenia, więc i GO miałeś małą.
W takiej sytuacji lekkie, nawet nieświadome drgnięcie w przód/tył, i ostrzysz już nie tam, gdzie byś chciał.
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
volender napisał/a:
Premislaus, ja wiem, ja wiem.

Źle ustawiłeś ostrość :-D .


No dobrze. Czy ktoś jeszcze wie ? :mrgreen:

Dzięki Volender :-B

i jeszcze jedno. w k20 mam ustawić tylko funkcji"użycie pierścienia przesłony" na 2.Czy coś jeszcze ?

volender napisał/a:
Generalnie nakręciłem adapter na obiektyw gołymi rękami, a gdy chciałem go zdjąć z obiektywu, to musiałem się posłużyć narzędziami. Mocno się trzyma skubaniec.


ja też dziś nakręciłem na słoik, ale zdjąć adapter po foceniu, nie mam mowy. Próba nakręcenia na body i ponownego wykręcenia nie daje rady. Jedynym skutkiem jest zdarty naskórek z palców :-P Czym to odkręcałeś Volender :?: oczywiście w warukach plenerowych, bo francuza nie będę trzymał w plecaku :mrgreen:
Moja 4, nie ostrzy jednak na nieskończoność :evil:
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Premislaus napisał/a:
w k20 mam ustawić tylko funkcji"użycie pierścienia przesłony" na 2.Czy coś jeszcze ?


Nie

Premislaus napisał/a:
dziś nakręciłem na słoik, ale zdjąć adapter po foceniu, nie mam mowy


Mój sposób - nakładam tylny dekielek i trzymając jedną ręką obiektyw, drugą odkręcam przejściówkę.

Premislaus napisał/a:
Moja 4, nie ostrzy jednak na nieskończoność


Pisząc "moja 4" masz na myśli przejściówkę zamieszczoną pod tym numerem na pierwszej stronie? Przejściówka nie ostrzy; może coś nie tak ze szkłem. Z tą przejściówką powinno ostrzyć poprawnie (jeżeli jest właściwie włożona w gniazdo bagnetu) .
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
dżejpi napisał/a:


Mój sposób - nakładam tylny dekielek i trzymając jedną ręką obiektyw, drugą odkręcam przejściówkę.


ale nakręcasz od innego szkła, bo ten od heliosa na pewno nie wejdzie na tył obiektywu z nakręconym adapterem.

dżejpi napisał/a:
Pisząc "moja 4" masz na myśli przejściówkę zamieszczoną pod tym numerem na pierwszej stronie? Przejściówka nie ostrzy; może coś nie tak ze szkłem. Z tą przejściówką powinno ostrzyć poprawnie (jeżeli jest właściwie włożona w gniazdo bagnetu) .


Tak. Mam na myśli przejściówkę nr 4 z pierwszej strony postu. szkło jest w porządku. Czasami robię zdjęcia zenitem i są przeostre. Co rozumiesz przez pojęcie właściwie włożonej przejściówki w gniazdo bagnetu?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Premislaus napisał/a:
nakręcasz od innego szkła, bo ten od heliosa na pewno nie wejdzie na tył obiektywu z nakręconym adapterem.


Oczywiście, jeżeli przejściówka jest nakręcona na M 42 to nakładam dekielek od bagnetu K.

Premislaus napisał/a:
Co rozumiesz przez pojęcie właściwie włożonej przejściówki w gniazdo bagnetu?


Właściwa przejściówka włożona i obrócona w prawo do oporu powinna być zewnętrzną powierzchnią na równi z powierzchnią gniazda. Wszystkie z kołnierzami lub wystające ponad płaszczuznę gniazda uniemożliwjają ostrzenie ze szkłami na gwint M 42.

Heliosy mają różny kształt "dupki". Po nakręceniu przejściówki na gwint nie można takiego zestawu prawidłowo (do końca) wpiąć w puszkę, pomimo, że tył szkła oprze się już o gniazdo. I to jest częstym powodem nieprawidłowego ostrzenia.

Przejściówka w puszkę (jesli nie wystaje), w nią obiektyw - powinno być ok.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
dżejpi,
Cytat
Wszystkie z kołnierzami lub wystające ponad płaszczuznę gniazda uniemożliwjają ostrzenie ze szkłami na gwint M 42.

Tak jak pisałem kilka postów wyżej, nie do końca jest to prawda. Mam m.in. przejściówkę z kołnierzem o grubości 1,2 mm i 0,7 mm i z obiema nie ma kłopotów z ostrzeniem na nieskończoność przy obiektywie lstrzanym MC RBINAR 8/500 MACRO. Pzdr
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
powalos, to raczej świadczy o tym, że twój obiektyw ostrzy dalej, niż na nieskończoność, i w taki sposób nadrabia ten milimetr który zabierze przejściówka z kołnierzem.
Natomiast zazwyczaj obiektywy nie dają się kręcić dalej, niż idealnie na nieskończoność.

Po prostu masz indywidualny przypadek z twoim szkłem.
Nie radziłbym natomiast liczyć na to każdemu, kto jednak kupuje przejściówkę z kołnierzem, bo zazwyczaj się przeliczy.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mam jeszcze jakieś inne obiektyywy na M-42 (pozostałość po dawnych czasach). Muszę je posprawdzać, tylko brak mi czasu. O wynikach dam znać. Co się tyczy mojego przypadku to być może jest to ewenement, ale gdzieś już spotkałem się z opinią, że praktycznie wszystkie "ruskie" lustra bez kłopotu pracją w całym zakresie z tymi przejściówkami. Pzzdr.
 
crash85  Dołączył: 06 Gru 2008
qrde zakrecilem sie strasznie... jak w koncu przejsciowka nr 4 zachowuje sie z K200d i Heliosem ... np 44- 2 ?? bo juz nic nie rozumiem :/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach