Carlos Cruz  Dołączył: 14 Sty 2009
Dziala przynajmniej u mnie w epsonie... puszka po piwie, najlepiej gorszego gatunku, uzywaja cienszej blachy, do tego igla z apteki niestety najciensze jakie mozna dostac to 0.4 mm. Dekiel do body przewiercilem, podkleilem przedziurkowana blaszka i dziala. Nie ma fenomenalnej ostrosci/ rozdzielczosci ale jak na obiektyw za ±3 pln plus piwo calkiem niezle.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Mój przepis na obiektyw otworkowy do cyfrowego pentaxa:

1. Blaszkę wyciąłem z puszki po napoju i zeszlifowałem środek papierem ściernym. Otwór wykonałem szpilką krawiecką (bardzo ostra i cieńsza niż jakakolwiek igła, którą dostałem w aptece). Niestety nie mam już zdjęcia.

2. Szpulka(?) po taśmie izolacyjnej (zostawiłem tyle taśmy, żeby na wcisk wchodziło do bagnetu)

3. Podkleiłem kawałkiem twardej tektury i wyciąłem w niej otwór ok. 4x4 mm. Następnie wszelkie powierzchnie, które mogą się strzępić i zostawiać syfy posmarowałem klejem polimerowym.


4. Z membrany do starego pieca gazowego wyciąłem uszczelkę bagnetu:


5 Wszystko okleiłem czarną taśmą izolacyjną i naciągnąłem uszczelkę:


Tak się prezentuje ostrość(zdjęcie nie było robione według "przepisu", więc liczby nie odzwierciedlają faktycznej rozdzielczości):


[ Dodano: 2009-02-07, 18:41 ]
10s w google:

http://www.fotosite.pl/ar...-otworkowa.html
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Ale z normalną igłą nie chodzi o to, żeby kłuć nią na wylot. Lekko nakłuwa się blaszkę i szlifuje papierem ściernym do momentu aż tylko będzie coś widać. Zdaje egzamin w 100%, średnice 0,3mm idzie ze spokojem wyrobić.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Dodatkowo insulinówki będą się gięły.
 

sTaHCu  Dołączył: 08 Cze 2008
takseo napisał/a:
Dodatkowo insulinówki będą się gięły.

Nie będą jeśli użyje się folii z wieczka od jogurtu, lub serka.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
sTaHCu napisał/a:
Nie będą jeśli użyje się folii z wieczka od jogurtu, lub serka.


szczerze mówiąc to nie ufam takim rozwiązaniom. Rozwaliłem tak z 2 -3 otworki i już podziękuję. Przyznam jednak, że dają trochę lepszą jakość obrazu.

 

sTaHCu  Dołączył: 08 Cze 2008
A jeśli chodzi o blachę z puszek po napojach - najcieńsza jest na ściance najbliżej dna
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
sTaHCu napisał/a:
Nie będą jeśli użyje się folii z wieczka od jogurtu, lub serka.

Em, jakoś nie widzę trwałości tego rozwiązania ;-) Chyba, że myślimy o otworku w kategoriach - wykonać, wypstrykać rolkę i wyrzucić na śmietnik, o noszeniu w plecaku raczej nie będzie mowy.
 

sTaHCu  Dołączył: 08 Cze 2008
malyglod napisał/a:
Em, jakoś nie widzę trwałości tego rozwiązania ;-) Chyba, że myślimy o otworku w kategoriach - wykonać, wypstrykać rolkę i wyrzucić na śmietnik, o noszeniu w plecaku raczej nie będzie mowy.


Oczywiście nie jest to jakieś super trwałe rozwiązanie, ale na przykład jak się robi obscure z pudełka po zapałkach to wg mnie wystarczające :-) a dodatkową zaletą jest łatwość wykonania otworka.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Re: konwerter Camera Obscura do cyfry
Jasiek Matacz napisał/a:
Zajmował się ktoś tym tematem?


Zobacz moje próby z konwerterem trochę innego typu: ten wątek .
 

sTaHCu  Dołączył: 08 Cze 2008
Jasiek Matacz napisał/a:
Właśnie jak wy robicie, bo ja wkładam do puszki papier ale potem mogę robić już tylko stykówki bez możliwości powiększenia.


Najlepiej od razu zrobić sobie obscurę na papier 30x40 albo większy :evilsmile:
 

sTaHCu  Dołączył: 08 Cze 2008
Jasiek Matacz napisał/a:
No w właśnie, ten średni format(8.9x12.7) zaczyna mnie męczyć :evilsmile:


Ja też bym sobie chętnie coś dużego zbudował z krótką ogniskową 8-) , ale jak na razie sytuacja nie za bardzo na to pozwala :roll: No i faktycznie w takich poważniejszych konstrukcjach to raczej użył bym czegoś lepszego niż folii z jogurtu. :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach