karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
  Własny biznes - czyli...
Witam.
Postanowiłem że założę własną działalność z pomocą środków z Urzędu Pracy. W marcu będzie to suma ponad 18tys.pln.

Oczywiście, zastanawiam się nad otwarciem firmy świadczącej usługi fotograficzne. (Wiem że jestem jeszcze niedouczony i niedorobiony fotograf amator) Ten stan rzeczy chcę zmienić jak najszybciej wchodząc po uszy w biznes o którym tak naprawdę niewiele jeszcze wiem.

Nie zamierzam otwierać atelier w centrum, ale na początek poświęcić jeden z pokoi w mieszkaniu w którym stworzyłbym miniaturowe studio portretowe. (Graflex się przyda :-D )

Na początek wyślę zaproszenia do paru ważniejszych osób w mieście, może do samego pana prezydenta z prośbą o wykonanie portretów - to dla reklamy ma się rozumieć :evilsmile:

Poza tym chcę świadczyć usługi jakich jeszcze na tutejszym rynku nie było lub są słabo rozreklamowane. Nie wymienię ich tutaj ponieważ jest to na razie na etapie przemyśleń ;-)

Usługi typu: fotografia imprez okolicznościowych -czyli chleb powszedni.

Teraz pytanie do was. Czy ktoś już starał się o pieniądze z UP na taki właśnie cel lub po prostu otworzył w ostatnim czasie taki biznes :?:

Jakie macie rady dla zdeterminowanego żółtodzioba :?:
 

Tomesh  Dołączył: 01 Lip 2008
moźe niezbyt cię to usatysfakcjonuje, bo nic konkretnego nie napiszę, ale u mnie w mieście jeden chłopak wląsnie fotostudio otworzył i też z pomoca dofinansowania z UP (rok, moze dwa lata temu)
powodzenia
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Dzięki Tomesh :-)
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Zacznij bez dofinansowania, jak zorientujesz się że ta działalność przynosi dochody, masz klientów i perspektywy na stałe dochody to można wystąpić o dofinansowanie.
Znam takiego, który musiał zwracać pieniądze otrzymane z UP, nie życzę Tobie tego.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
karmazyniello, ważne, to dużo optymizmu

zagadaj może z emdekiem, on jest też jest świeżo (pół roku :?: ) po rozpoczęciu działalności "dotowanej" więc może wspomoże dobrym słowem, a i coś poradzi :?:
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
no i jungli wie na pewno coś na temat dotacji z UE :)
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Dzięki amigos za info :-B

[ Dodano: 2009-02-24, 15:59 ]
Jurek napisał/a:
Znam takiego, który musiał zwracać pieniądze otrzymane z UP, nie życzę Tobie tego.


Chyba że gość nie miał dwustu paru złoty na ZUS, albo zmienił branżę w trakcie, bo inaczej nie ma opcji ażeby zawalić program, tak mi się przynajmniej wydaje :-/
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Tak się Tobie wydaje !
Już nie dwieście a dobrze ponad trzysta zł. na zus.
Ale próbuj "kto nie próbuje nie wie jak to smakuje"
 
jungli
[Usunięty]
karmazyniello,

Wal na PW, to Ci wszystko opowiem...

Jurek,

Bez dofinansowania? pozniej otrzymac, krzyz na droge...a kolega, ktory musial oddawac im kase, to chyba nie wiedzial co czyni zakladajac takowa dzialalnosc, na prawde nie trzeba byc inteligentem, zeby oszczedzic przez rok czasu na ZUS.

hej
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Dzięki jungli za odpowiedź :-B
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Jurek napisał/a:
Zacznij bez dofinansowania
O ile mi wiadomo, dofinansowanie jest na start firmy, więc jak się ją założy wcześniej bez dofinansowania, to potem się go już nie dostanie. Przynajmniej tak twierdzi mój kumpel, który zajmuje się architekturą wnętrz i robi na razie przez firmę kogoś z rodziny, bo póki nie dostanie dofinansowania, to nie może swojej otworzyć, bo właśnie by już nic nie dostał (chyba, że o jakichś różnych dofinansowaniach mówimy, ale sądzę, że nie).
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
PiotrR napisał/a:
O ile mi wiadomo, dofinansowanie jest na start firmy, więc jak się ją założy wcześniej bez dofinansowania, to potem się go już nie dostanie.


Zgadza się, nie inaczej. Więc lepiej spróbować, w końcu niczym tak na prawdę nie ryzykuję.
 
maniek82  Dołączył: 24 Lut 2009
Czołem
Masz rację karmazyniello, niczym się nie ryzykuje. Na początku marca składam wniosek na "utworzenie swojego miejsca pracy" i moim obowiązkiem jest płacić zus przez rok czasu oraz znaleźć poręczyciela (jak biznes nie wypali to sprzedam butelki z akademika i będzie na zus :mrgreen: ) Jeśli wypali to składasz o utworzenie następnego miejsca pracy dostajesz następną dotacje i zatrudniasz następną osobę.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
maniek82 napisał/a:
Jeśli wypali to składasz o utworzenie następnego miejsca pracy dostajesz następną dotacje i zatrudniasz następną osobę.


Do tego w przepisach jeszcze nie dobrnąłem, ale brzmi bardzo optymistycznie :mrgreen:
maniek złam nogę ;-)
 
rademenez  Dołączył: 27 Kwi 2008
Nikt nie pisał o pewnych warunkach, które należy spełniać aby się załapać na to dofinansowanie. Nie można wcześniej prowadzić własnej działalności i trzeba być 3 miesiące bezrobotnym - tak było ze 2 lata temu. Po drodze potrzebny jest chyba jakiś biznesplan i trzeba się rozliczyć z tej kasy - rachunki na wszystko. Tyle wiem od znajomych, którzy mają to już za sobą - jeden dostał ok 11 tyś. drugi ok 13 tyś zł.
 
jungli
[Usunięty]
rademenez,

Skladalem w tym miesiacu...
Trzeba byc zarejestrowanym jako bezrobotny, przez ostatni rok nie mozna bylo byc na dzialalnosci pobierac w tym czasie podobnych dotacji, trzeba miec zabezpieczenie finansowe (pokazne konto albo gwaranta os trzecia), wypelnic prawidlowo wniosek, miec przynajmniej 10% wkladu wlasnego itd. glownie zalezy od danego urzedu, kazdy ma ciut inne wnioski oraz kryteria ale to juz karmazyniello, wie:)

hej

PS
Zapomnialem dodac, ze wg mnie ma duze szanse:)
 
rademenez  Dołączył: 27 Kwi 2008
Faktycznie, zapomniałem o poręczeniu (sam ręczyłem za kolesia ;-) )
Poza wkładem własnym chyba dużo się nie zmieniło

I powodzenia dla karmazyniello, i innych starających się.
Jeśli są możliwości to warto (nawet trzeba) skorzystać
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ostatni przypadek, kiedy ktoś zarobił na zdjęciach jaki sobie przypominam, to zdjęcie Carli Bruni zrobione przez Michaela Comta. Obawiam się, że karmazyniello nie posiada jednak takich zdjęć. Znaczy zdjęć, za które ktoś będzie gotów zapłacić kilka czy kilkanaście (a może nawet kilkadziesiąt, lub prawie 100 jak w przypadku zdjęcia Carli) tysięcy dolców.
Choć historia tego zdjęcia może inspirować. Zdaje się, że żona prezydenta Francji zarobiła sporo kasy na odszkodowaniach za naruszanie dóbr osobistych i wykorzystywanie tego zdjęcia (znaczy wizerunku) bez zgody i czegoś tam. Chyba nawet Ryanair trochę beknął.

To może karmazyniello zaczniesz wyszukiwać publikowane zdjęcia bez zgody osób na nich się znajdujących, te osoby jeszcze i brał sobie prowizję od wygranych procesów? Choć to pewnie i tak jakieś grosze będą, się obawiam :-/
 
maniek82  Dołączył: 24 Lut 2009
Odnoszę wrażenie, że konkurencja nie śpi :-P
Pewno nikt z nas nie marzył o takich pieniądzach, mi świeżo upieczonemu studentowi z doświadczeniami przedstawiciela handlowego wystarczy na początku w porywach 2 tyś dochodu:)
Poza tym, dziedzin fotografii jest wiele i dookoła tego można zarobić w różny sposób.
Jestem ciekaw co tam wymyślił karmazyniello? Może się podzielisz na pw? Może myślimy o tym samym?
 
siwyyy77  Dołączył: 23 Lip 2007
Ale, tak się zastanawiam czy nie jest to raj dla naciągaczy ;-) nie mówię o nikim konkretnie, tak sobie tylko głośno myślę, zwłaszcza, że o prowadzeniu działalności mam pojęcie zerowe ;-)

Czyli rejestrujemy sobie firmę, spełniamy warunki do otrzymania kasy dostajemy ją, robimy zakupy nowy komputer, nowy aparat fajne szkiełko :evilsmile:
jakie mamy zobowiązania wobec UP, z tego co wyczytałem w tym wątku i w innym ostatnio, aby kasy nie zwracać musimy nie zamykać działalości przez rok i płacić zus, czyli policzmy zus i wszelakie inne opłaty związane z działalnością to powiedzmy 5 tyś, pracujemy u siebie, mamy pstrykać wesela itp. jakoś tak się składa, że przez rok nikt nie chce nam zaufać ;-) zamykamy firme i jesteśmy do przodu ponad 10 tyś w sprzęcie, które częsciowo zwłaszca w przypadku szklarni możemy odzyskać.

Coś przeoczylem... pewnie tak i chcialbym sie dowiedzieć co?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach