Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
To ponawiam swoje pytanie. Jak to jest, że z jednym obiektywem jest dobrze, a z drugim nie. Wina złej regulacji korpusu, czy ze szkłami też coś jest nie tak.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
A moze jednak wszystko jest tak, jak zaplanowal producent?

Wedlug znienawidzonego Rock'a efekt wystepowania BF i FF zostal scisle uzalezniony od warunkow dokonywania pomiaru, a w szczegolnosci barwy oswietlenia w pomieszczeniu.
Tutaj jest jego test i dywagacje:
http://www.geocities.com/...ncy_on_KEV.html

Oczywiscie, fajnie by bylo, zeby AF i BF nie byl zalezny od oswietlenia, ale cos w tym jego pomiarze jest - AF np. w ciemnosciach bladzi :mrgreen: .

Warto wiec moze powtorzyc jego testy przy roznych warunkach oswietlenia jak swiatlo sloneczne, zarowka oszczednosciowa czy jarzeniowka i inne zrodla swiatla.

Chcialem kiedys kupic Tamrona 28-75/2.8 i byl gdzies ciekawy watek traktujacy o tym samym problemie, ktorego konkluzja bylo jedno. Ten sam Tamron, zapiety do super drogiego profesjonalnego Canona, nie dawal efektu BF FF - a zapiety do Canona D350 dawal efekt. Inne szkla z tym D350 dzialaly dobrze. Canoniarze wyciagneli stad wniosek - Tamrona trzeba dobierac pod posiadana puszke, lub przy malej ilosci posiadanych szkiel - ustawiac puszke pod ten obiektyw poprzez regulacje.

Konkluzja bylo to, ze nie mozna oczekiwac od amatorskiej puszki zbyt wiele, bo producent zadbal o to, by tanszy sprzet musial robic gorsze zdjecia - inaczej lepsze modele nie znajdowalyby nabywcow, wiec swiadomie wprowadzil bledy do algorytmu ostrzenia. Albo - tak specjalnie zaprojektowal algorytm, by skutecznie obnizac jakosc zdjec z konkurencyjnych szkiel - i blokowac ich sprzedaz.

Moze Wasze "stare" obiektywy sa rozpoznawane przez algorytm aparatu jako obcej marki i aparat swiadomie robi bledy, jak na nieoryginalnych szklach.

Niestety, szkoda ze teraz dzial marketingu decyduje o konstrukcjach, a nie konstruktorzy - producentowi nie oplaca sie robic idealnego produktu, bo nie bedzie w stanie wielokrotnie sprzedac swojej produkcji w krotkim okresie czasu. Albo wdrozono algorytmy (jeszcze niedopracowane i z bledami) do produkcji.
BTW, problem z BF i FF w K100D byl juz kiedys tutaj poruszany przy pierwszych puszkach ... ale chyba zostal potraktowany jako defetyzm.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Tok'Ra, trochę mi ten "marketingowy sabotaż" zakrawa na spiskową teorię dziejów, ale z drugiej strony... hmmm... Za FF/BF jest odpowiedzialne body, nie szkła, więc idąc tym tokiem rozumowania - FF/BF powinien być z każdym szkłem, a nie wybiórczo, raz jest, a z inym szkłem go nie ma...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Wedlug znienawidzonego Rock'a efekt wystepowania BF i FF zostal scisle uzalezniony od warunkow dokonywania pomiaru, a w szczegolnosci barwy oswietlenia w pomieszczeniu.
+ jakos to dyiwnie brymi....
A wedlug mnie teoria dotzcyaca poloyenia cyujnika AF jest prawidlowa i odpowiedzialna za FF/BF
czujniki AF nie sa w tej samej odleglosci co matryca....w zwiazku z tym nie pracuja na detekcji ostrosci tylko pewnego stoppnia rozostrzenia (tak zeby na matrycy bylo ostro)co powoduje tym samym ze rozne szkla majac rozna chrakterystyke "rozostrzenia "daja rozne efekty ...czyli wlasnie FF/BF
ktos na grupie cyfrowej gazety to opisywal...
faktycznie ta teoria rozwiazuje wszystkie chyba pytania....
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bzdura. FF / BF jest widoczny na długich i jasnych szkłach z tego prostego powodu że mają one płytszą GO.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
bzdura
- ale z czym?????????????
bo moge ci pokazac zdjecia z niezbyt jasnego szkla przy 45mm z duuuzym BF....(o ile znajde.....bo robie sukcesywnie porzadki na HDD)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
FF / BF jest widoczny na długich i jasnych szkłach
Dziwne, przy 77 mam BF, przy Tamronie 90 brak.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Wedlug znienawidzonego Rock'a efekt wystepowania BF i FF zostal scisle uzalezniony od warunkow dokonywania pomiaru, a w szczegolnosci barwy oswietlenia w pomieszczeniu.
Tutaj jest jego test i dywagacje:
http://www.geocities.com/...ncy_on_KEV.html

Coś w tym jest. Mój wczorajszy FF z 50 i 77 miałem przy bardzo słabym oświetleniu żarowym w pokoju. Dzisiaj, przy słońcu wpadającym z okien, wyglądało to lepiej z 50 (z 77 nie miałem czasu sprawdzić). Udało mi się nawet ze dwa razy zrobić BF ;)

W międzyczasie poczytałem o podobnych przygodach innych ludzi (na nieśmiertelnym dpreview.com), niektórym wystarczyło odłożyć aparat na jakiś czas, zmienić szkła dwa razy, żeby problem znikł, lub znowu się pojawił.

Jak tylko warunki świetlne pozwolą, to postaram się znależć regułę. Póki co, sam nie wiem co o tym myśleć. Z jednej strony, z punktu widzenia zwykłego użytkownika to niedopuszczalne, żeby flagowa puszka nienajlepiej współpracowała z flagowym szkłem. Dokładając do tego teorię o zależności BF/FF od oświetlenia, mam szczere wątpliwości, czy wysyłka samej puszki do serwisu coś da, a przecież całej torby im nie wyślę ze wszystkim. A co, jak będę kupował kiedyś jakieś inne szkło?

Jeszcze inna sprawa to to, że się rozpasałem z deesem, z którym nie miałem żadnych problemów.

Tok'Ra napisał/a:

Moze Wasze "stare" obiektywy sa rozpoznawane przez algorytm aparatu jako obcej marki i aparat swiadomie robi bledy, jak na nieoryginalnych szklach.

Raczej niemożliwe. Choćby sam Pentax Photo Browser rozpoznaje szkła poprawnie, więc czemu firmware aparatu miałby się mylić?
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
valdi99 napisał/a:
rochę mi ten "marketingowy sabotaż" zakrawa na spiskową teorię dziejów, ale z drugiej strony... hmmm...

W Canonie to niemal pewne - w różnych puszkach mają różne algorytmu ostrzenia - im tańsza puszka tym gorsze algorytmy i tym większy rozrzut.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Coś w tym jest. Mój wczorajszy FF z 50 i 77 miałem przy bardzo słabym oświetleniu żarowym w pokoju. Dzisiaj, przy słońcu wpadającym z okien, wyglądało to lepiej z 50 (z 77 nie miałem czasu sprawdzić). Udało mi się nawet ze dwa razy zrobić BF ;)

Raczej mial tu znaczenie poziom kontrastu ktory dociera do aparatu....
jezeli faktycznie czujniki AF nie sa spozycjonowane w tej samej odleglosci co matryca to tlumaczy otrzymywanie czasem FF a czasem BF...
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
A czy spiskowa teoria dziejów w temacie algorytmów ostrzenia ma również zastosowanie w K100D?
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
[quote="Fafniak"]
Cytat

jezeli faktycznie czujniki AF nie sa spozycjonowane w tej samej odleglosci co matryca to tlumaczy otrzymywanie czasem FF a czasem BF...


Jesli w puszcze jest wiecej jak jeden czujnik, a tak zapewne jest, to srubki ktorymi nalezy pokrecic w korpusie by pokonac problem BF i FF zapewne precyzyjnie reguluja polozenie tych czujnikow wzgledem matrycy.
Czasami mozna bylo przeczytac o powrocie aparatu z regulacji w serwisie, gdzie nieszczesliwy posiadacz zalil sie, ze gdy celuje z ostroscia w centrum kadru, ostrosc wychodzi mu na godzinie np. 14-tej. To oznacza, ze ktos jeden z czujnikow ustawil w innej plaszczyznie - i wtedy teroria Marcina ma uzasadnienie.

Tak sobie teraz mysle, ze problem BF/FF bedzie dotyczyl wszystkich szczesliwych posiadaczy aparatow ze stabilizacja (jakie to szczescie wiec, ze moj GX-1S jej nie ma :mrgreen: )

Przeciez Wasza matryca pracuje w systemie zyroskopow, ktory to system ma zapewniac stabilizacje poprzez fakt, ze jej polozenie jest dynamicznie okreslone wzgledem potencjalnych drgan.

Jesli teraz polaczyc obie teorie - to zmiana polozenia matrycy wynikajaca z tego na przyklad, ze robimy fote trzymajac aparat do gory, na wprost, na dol - lub jej polozenie wynikajace z ostatniego zapamietanego polozenia (gdy np. wczesniej fotografowalismy ptaki wysoko na drzewie, a teraz np. podloge) i zwiazana z tym pewna bezwladnosc systemu zyroskopowego, moze skutkowac multiplikacja wystepowania bledu BF/FF.

Nalezaloby wiec przeprowadzic dodatkowe testy: z przelacznikiem w trybie stabilizacji SR i bez SR'a - i w roznych warunkach oswietlenia.

Potem mozna przeanalizowac i wyciagnac wnioski - i oby to wlasnie stabilizacja w korpusie, wlaczana przelacznikiem SR (ciekawe, czy mechanicznie, czy elektronicznie) nie byla zrodlem problemu z raz wystepujacym zjawiskiem, a raz nie.

No bo jak cos latac ma w srodku, to jak czujnik AF precyzyjnie ustawic w polozeniu do matrycy i z osia optyczna obiektywu? :mrgreen: Jakies luzy do latania tam musza byc, bo by nie latala - a skoro sa luzy (czyli matryca raz jest blizej do pierwszej soczewki, a raz dalej) i sa precyzyjne do bolu obiektywy - to moze wystepowac sytuacja, gdzie wystapi brak dopasowania (no, chyba ze czujniki AF lataja razem z matryca - to wtedy taka teoria upada).

Wiec moze trzeba tylko silnie potrzasnac aparatem - by to naprawic :mrgreen:
PS.
Moze nowy dowcip bedzie: -Idzie fotograf ulica i sie trzesie. Dlaczego? :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Moze nowy dowcip bedzie: -Idzie fotograf ulica i się trzesie. Dlaczego?
Malaria?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Nalezaloby wiec przeprowadzic dodatkowe testy: z przelacznikiem w trybie stabilizacji SR i bez SR'a - i w roznych warunkach oswietlenia.
To jest dobry pomysł.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
Trochę zmartwiony Waszymi spostrzeżniami odnośnie FF- BF "przestrzelałem swoją kadyszke z 77 ltd Przysłona F2. Statyw, ostrzenie na linijkę . Wychodzi na to że przy doświetlaniu wbudowaną lampą ostrzy 1,5 cm za punkt. Natomiast przy oświetlaniu zewnętrzną lampą (studyjna) odpalaną przez stopkę lub przy fotkach w świetle zastanym ostrzy dokładnie w punkt, choć w tym drugim przypadku może nie trafić ale tu jest raz BF raz FF bez żadnej reguły więc to chyba wina braku światła do dokładnego wyostrzenia.

Próbowałem robić test także obiektywem kitowym . Cóż , po 77 Ltd to wielka porażka. nawet już mi się nie chciało analizować.
fotki mam ale nie wiem jak je wrzucać na to forum.


Wniosek. MAm wrażenie że to nie kwestia optyki czy regulacji korpusu ale coś jest w sofcie nie do końca dopracowane więc póki co Nie wysyłajcie tak pochopnie swoich Kadyszek do regulacji
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
ThomFoto napisał/a:
fotki mam ale nie wiem jak je wrzucać na to forum.

wrzuć na jakiś serwer zewnętrzny np: http://www.imageshack.us i tam dostaniesz linka do fotki, którego wkleisz na forum.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
Wiem że tak można, ale teraz w robocie jestem więc nie mam możliwości pracy z fotkami. a w domciu to wolę podziwiać swoje ostatnie zdjęcia z sobotniej sesji z użyciem kadyszki :mrgreen: W portretach i tak używam głównie przysłon 4 -5.6 a w tym przedziale wyszło może z 5 % z nietrafionym fokusem więc jak dla mnie wynik akceptowalny i to raczej fotograf (czyli ja) zawinił a nie sprzęt.FF- BF zacznę się martwić gdy problem w jakikolwiek sposób zacznie mi przeszkadzać w normalnym użytkowaniu aparatu . Poki co tak nie jest.

ps. mimo obaw o dopasowanie się do nowego aparatu po przejściu z Olympusa jestem zachwycony ergonomią korpusu K10. po pół godz pracy w studio przestawiłem się zupełnie i sam nie wiem jak mogłem przez rok męczyć się z E-500 ( choć zdjęcia z E-500 wychodzą miodzio to jednak w ergonomii daleko olkowi do K10). Biorąc pod uwagę powyższe bardzo dziękuję forumowiczom za miłe przyjęcie w Wasze grono i cenne rady dotyczące systemu Pentaxa
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ale fajnie jest, huk z bandingiem - mamy frontfokusy! :)

ThomFoto, jak miałeś ten BF z 77/1.8 - to z redukcją wstrząsów (choć pisałeś, że ze statywu, więc powinieneś wyłączyć), czy bez?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Nalezaloby wiec przeprowadzic dodatkowe testy: z przelacznikiem w trybie stabilizacji SR i bez SR'a
Wykonałem, ale na razie w warunkach domowych przy zwykłym domowym oświetleniu, oraz z wbudowaną lampą i z lampą Pentax 540. U mnie nie ma żadnej różnicy, BF jak był, tak jest. Testowałem na 1,8 oraz 2. Jutro chyba wezmę do roboty, zrobię przy dziennym oświetleniu na powietrzu. Jak już pisałem, całe szczęście, że manualnie miodzio się ostrzy tym 77 Limited.

[ Dodano: 04-12-06, 16:50 ]
Oczywiście z SR i bez SR-a.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja tak samo, biorę jutro kadyszkę do pracy.

Póki co, po angielskiemu, ludzie żalą się tu:
http://forums.dpreview.co...thread=21105316

Wygląda na to, że problem jest bardzo losowy - ale często powtarza się FF z 77 Ltd.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach