Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
[ lampa] K10D - problemy z zewnętrzną lampą błyskową Sigmy
Cześć!

Męczyłem dziś swojego K10D i... mam problem z lampą. Lampa to Sigma EF500DG super - chodząca w P-TTL-u. Jeśli przysłona na obiektywie jest utawiona na liczbę 8 lub mniejszą - ekspozycje wychodzą OK. Po przymknięciu przysłony do 9.5 lub silniej - zaczynają się problemy. Jeśli głowica lampy jest ustwaiona na wprost lub pochylona w dół - po wciśnięciu spustu migawki widać wyraźnie przedbłysk w wizjerze (mam wrażenie, że silniejszy niż przy mniejszych liczbach przysłony), po czym zdjęcie wychodzi bardzo niedoświetlone - praktycznie czarne jakby lampa w ogóle nie błysnęła. Nie jest to stopniowe niedoświetlenie wynikające ze zbyt małej liczby przewodniej, gdyż efekt występuje skokowo - do przysłony 8 ekspozycja 'w punkt', przy 9.5 - niemal kompletna czerń. Co ciekawe - jeśli głowicę lampy odchyli się w górę lub w bok, to ekspozycje przy większych liczbach przysłony wychodzą prawiodłowo.
Próbowałem przy róznych ustawieniach czasów (myślałem, że może błysk główny lampy wypada po zamknięciu migawki) ale wydłużenie czasu ekspozycji nic nie daje - widać, ze ekspozycja światłem zastanym wzrasta, ekspozycji błyskiem chyba nie ma wcale.
Co ciekawe - ta sama lampa założona do *istD niezależnie od liczby przysłony i ustawienia głowicy daje ekspozycje prawidłowe.
W sumie nie wiem, czy mam lewy egzemplarz K10D, czy też jest to jakaś niekompatybilność z lampą - niestety nie mam dostępu do żadnego innego egzemplarza lampy z P-TTL żeby to sprawdzić.
Aparat jest oczywiście na gwarancji, ale nie bardzo uśmiecha mi się odsyłanie go - zwłaszcza w sytuacji, gdy nie wiem, czy to aparat jest winien.
Byłbym wdzieczny za wszelkie informacje, czy ktoś zetknął się z podobnym problemem.

Pozdrawiam!
Marek Wyszomirski
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Marek - a masz pod ręką (np. w mieście) kogoś z firmową "360" lub "540"?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Też mi ten pomysł przyszedł do głowy - będę musiał kogoś poszukać. A może... ktoś w Łodzi ma taką lampę i czyta forum?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
W tym wątku http://manufactura.home.p...opic.php?t=1948 argawen pisze o tym problemie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Własnie, pisałem o tym. Mam te same problemy.

[ Dodano: 03-12-06, 17:59 ]
Pierwszy powiadomił o tym Canin
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zdano - dzięki za informacje. Przeczytałem i... wygląda na to, że to Sigma dała ciała. Najgorzej, że serwis Sigmy oferuje tylko płatny upgrade lampy wykonywany w Japonii - nie wiem, czy w ogóle będzie to się opłacało:-(

[ Dodano: 2006-12-03, 18:09 ]
Argawen - Tobie też dzięki:-) Wysłałem poprzednie jeszcze pzred przeczytaniem twojej wiadomości w tym wątku. Możesz zdradzić, ile serwis chce za ten upgrade?
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Witam Panów. Ja o tą Sigmę i jej kompatybilność z K10D pytałem już w jakimś wątku i cieszę się, że temat jest ruszony jako oddzielny wątek. Oczywiście przykro, że wątek wziął się z problemów :(

Mogę powiedziec jedynie, że (1) obiło mi się o uszy, że apgrejd mają robić w Polsce i chciałbym jakoś to potwierdzić (na tak lub nie). Druga rzecz, o której wiem, to fakt, że na dpreview też bardzo interesują się sprawą użycia Sigmy z K10D, pewnie znacie:
http://forums.dpreview.co...+500+super&qf=m
http://forums.dpreview.co...+500+super&qf=m


Acha - koleś pisze, że w UK za poprawkę w lampie wzięli za niego 33 funty.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Argawen - Tobie też dzięki:-) Wysłałem poprzednie jeszcze pzred przeczytaniem twojej wiadomości w tym wątku. Możesz zdradzić, ile serwis chce za ten upgrade?
Wiesz, nie odpowiedzieli mi, wysłałem jeszcze email-a do K-Consult, zobaczymy. Jutro może ponownie zadzwonię do serwisu i zapytam się o cenę upgradu.

Zbigniew napisał/a:
Mogę powiedziec jedynie, że (1) obiło mi się o uszy, że apgrejd mają robić w Polsce i chciałbym jakoś to potwierdzić (na tak lub nie).
W serwisie Sigmy (czyli p. Randaszka)potwierdzili, że będą to robić w kraju, ale dopiero za 1-1,5 miesiąca. Muszą dostać oprzyrządowanie. Taką dostałem od nich informacje.
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
argawen, no to chyba właśnie od Ciebie usłyszałem o tym miesiącu-półtora :-D No więc jest to dobra wiadomość, tak mi się wydaje. Ja dzisiaj pytałem o to w sklepie Sigmy, ale to sklep i nie musieli wiedzieć. Niemniej jak zobaczyłem spokojnie leżącą sobie Sigmę 500 Super na półce Pentaksa i cenę (było to chyba z 1050), to od razu zapałałem do niej wielkim uczuciem i stwierdziłem, że to jest ta lampka, która będzie towarzyszyła kadyszce. Ponieważ puszkę kupię raczej dopiero w styczniu, sytuacja z lampką powinna się do tego czasu wyjaśnić.

BTW - z tego co czytałem sprawienie, aby działała ona w pełni poprawnie w P-TTL, wymaga nie tylko upgrade'u oprogramowania, ale też wymiany jakiegoś układu :-?

Pozdrowienia!
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Wiesz, nie odpowiedzieli mi, wysłałem jeszcze email-a do K-Consult, zobaczymy. Jutro może ponownie zadzwonię do serwisu i zapytam się o cenę upgradu.
Dzwoniłem do serwisu dzisiaj, chyba mnie trochę zbyli. Poprosili o e-mail z tym zapytaniem, bo akurat nie było człowieka od tego. Na razie zero odpowiedzi, ale to raptem 4 godziny :-P . Z K-Consult nie dostałem także zadnej odpowiedzi. Czyżby nabrali wody w usta, bo nie mają pojęcia co z tym zrobić ?. Poczekam.
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
:-| :-| Poczekamy. Ja byłbym dobrej myśli. Najwyżej wyśle się lampkę za granicę :shock:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zbigniew napisał/a:
Najwyżej wyśle się lampkę za granicę :shock:
Zależy jakie to koszty.

[ Dodano: 19-12-06, 16:32 ]
No więc wysłałem ponownie mail-a do K-Consult z zapytaniem, co z tym upgrade'm Sigmy do K100D i K10D. Dołączyłem info ze światowej strony Sigmy. Otrzymałem odpowiedź:
-------------------------
"Witam,

Skierowalem sprawe do serwisu Sigma:
Bardzo prosze o kontakt bezposrednio z serwisem:
FOTO-SERVICE
81-589 Gdynia
ul. Fleszarowej-Muskat 3
czynne pon.-pt. w godz. 9-17
tel. +48 58 6203236
tel. +48 58 6294522
fax +48 58 6294516
info@foto-service.pl
www.foto-service.pl

Pozdrawiam,
Mariusz Kulesza"

--------------------
Koniec cytatu.
Niestety, zadzwoniłem do serwisu, a tam powiedzieli mi, że nie robią upgradu Sigmy za darmo :evil: .Na nic zdało się tłumaczenie, że zostałem odesłany do nich. Koniec rozmowy.
Wysłałem jeszcze raz zapytanie do K-Consult czy zgodnie z informacją zawartą na stronie Sigmy upgrade jest za darmo, bo serwis nic o tym nie wie. Zobaczymy, jaką otrzymam odpowiedź. Może to tylko kiepski przepływ informacji ?
 
kibic__  Dołączył: 29 Gru 2006
argawen napisał/a:
Wysłałem jeszcze raz zapytanie do K-Consult czy zgodnie z informacją zawartą na stronie Sigmy upgrade jest za darmo, bo serwis nic o tym nie wie. Zobaczymy, jaką otrzymam odpowiedź. Może to tylko kiepski przepływ informacji ?


Witam w nowym roku :-)
Życzę DOSIEGO 2007 roku i mam pytanie w wątku: czy coś się zmieniło od ostatnich informacji w sprawie upgrade, no i druga sprawa bo czytając linki do strony Sigmy obie lampy t.j EF500DG super i EF500DG ST są wymieniane jako kompatybilne z p-ttl Pentaxa. Czyżby nowe lampy już miały poprawione bebechy (jeżeli tak to od jakiego momentu ?) ? czy też jest to błędna informacja ?:(
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
19 grudnia dostałem odpowiedz Foto-Service na moje zapytanie skierowane mailem do nich w tej sprawie. Napiasli, ze nic jeszcze nie wiedzą - dopiero wyjaśniają tę sprawę z centralą Sigmy i proszą om kontakt po nowym roku. Piszą tylko, że na pewno konieczne będzie przedstawienie gwarancji i dowodu zakupu lampy.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Piszą tylko, że na pewno konieczne będzie przedstawienie gwarancji i dowodu zakupu lampy.
A co ma do tego gwarancja. Lampa nie spełnia parametrów(P-TTL Pentaxa) i koniec. Przecież jest tylko jeden system P-TTL. Ale to oczywiście nie do Ciebie Marku :-) . Przecież , jedyną stroną , do której mozna się zwrócić jest serwis Sigmy w danym kraju. Oczywiście, moja lampa była zakupiona w Polsce. Taka mała dygresja.
 
kibic__  Dołączył: 29 Gru 2006
A co z drugą częścią pytania ? Wcześniej nie śledziłem parametrów na stronie Sigmy i nie wiem kiedy zostało wprowadzone info o kompatybilności.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
kibic__ napisał/a:
A co z drugą częścią pytania ?
Najwyraźniej jeszcze nikt nie ma nowej Sigmy. Po pierwsze, powodem jest niejasna sytuacja z kompatybilnością z K100D i K10D. Po drugie dzisiaj jest 1 Stycznia, ludzie odpoczywają, leczą kaca :-P itd. Trzeba poczekać :mrgreen: .
 
kibic__  Dołączył: 29 Gru 2006
argawen napisał/a:
kibic__ napisał/a:
A co z drugą częścią pytania ?
Najwyraźniej jeszcze nikt nie ma nowej Sigmy. Po pierwsze, powodem jest niejasna sytuacja z kompatybilnością z K100D i K10D. Po drugie dzisiaj jest 1 Stycznia, ludzie odpoczywają, leczą kaca :-P itd. Trzeba poczekać :mrgreen: .


Spoko :-) kalendarz oglądałem dzisiaj już kilka razy ;-) ale moje pytanie właśnie bardziej odnosi się do przeszłosci, t.zn. czy na stronie sigmy takie parametry były od początku czy też jest to poprawiony obecnie zapis ?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
kibic__ napisał/a:
czy na stronie sigmy takie parametry były od początku czy też jest to poprawiony obecnie zapis

Jak sięgam pamięcią to były, potem na jakiś czas zniknęły. Od jakiegoś czasu są znowu. Czyli jest poprawiony zapis. Przy okazji jak będę miał Kasetkę, to wpadnę do Blue City. Mają tam Sigmę, może jest z nowej partii :-P . Ale to tylko z ciekawości. Teraz używam Pentaxa 540.

[ Dodano: 01-01-07, 18:01 ]
Ale jak na razie nie ma wzmianki o współpracy z Kadyszką.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach