dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Przyzwoite kolory z V500 na luzie wyciagalem uzywajac softu Epsona:
http://www.flickr.com/pho...tags/epsonv500/

Jesli chcesz stosowac metode Alkosa, to skany koniecznie musza byc zeskanowane w opcji Linear - w przeciwnym razie bedziesz mial histogram przyklejony do lewej strony. Ostatnio skanowalem szeroki HP5 do RAW-a pod Vuescanem i odwracalem krzywa Alkosa - wyszlo za....scie.

Moim zdaniem - na pewnym poziomie wazniejsze jest doswiadczenie niz metoda. Metoda zaczyna odgrywac role, kiedy podstawy masz juz b. dobrze opanowane. Jak bede przy kompie z normalnym netem, to rzuce okiem na ten Twoj skan.
 

blazejs  Dołączył: 24 Wrz 2008
Ja sprawdzalem, wyszlo cos podobnego.. Czy to nie jest aby niedoswietlone?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bez patrzenia na twoja odwrotke wyszlo mi cos takiego: (to co w tym watku + ocieplanie tylko dla świateł - color balance z opcja highlights)



Zwaz tylko, ze negatyw jest niedoswietlony i najprawdowpodobniej jeszcze zzarty przez czas...
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
masz babo placek i ktore jest poprawne? ;)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
nie wiem czy ktoś wspomniał, ale idealnie naświetlone negatywy obraca się naprawdę prosto. Nie ma problemów z kolorami ani z niczym właściwie ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pemigan napisał/a:
ktore jest poprawne? ;)


Nie ma czegos takiego. przy negatywach jest tylko interpretacja.
 
Carlos Cruz  Dołączył: 14 Sty 2009
alkos napisał/a:
Pemigan napisał/a:
ktore jest poprawne? ;)


Nie ma czegos takiego. przy negatywach jest tylko interpretacja.


I tak, i nie ;-] do opisania negatywu w sposob bardziej mechaniczny sluzy wlasnie szara tablica , naswietlona jako wzorzec na poczatku rolki jest informacja dla opisujacego w jaki sposob kopiowac dany negatyw, o ile kopiujacy moze nie wiedziec jak wygladala scenografia, kolor twarzy etc. to 18% = 18% ale to raczej technologia juz rzadko uzywana....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Carlos Cruz napisał/a:
do opisania negatywu w sposob bardziej mechaniczny sluzy wlasnie szara tablica , naswietlona jako wzorzec na poczatku rolki jest informacja dla opisujacego w jaki sposob kopiowac dany negatyw,


Racja :-) A co jesli zdjecia beda w skrajnie mieszanym swietle - np. żarowo-błyskowym?
 
Carlos Cruz  Dołączył: 14 Sty 2009
Wlasnie jest na takie sytuacje ;-] kopiujacy nie musi wiedziec jakie byly filtry, swiatlo, kolor twarzy aktora, jak wywolana tasma etc. wystarczy ze skopiuje 18 % szarosci jako 18 procent szarosci. Uzywa sie tego w sytuacjach kiedy operator nie moze byc obecny przy opisywaniu kopii. To troche tak jak obraz kontrolny w tv :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Carlos Cruz napisał/a:
Wlasnie jest na takie sytuacje ;-] kopiujacy nie musi wiedziec jakie byly filtry, swiatlo, kolor twarzy aktora, jak wywolana tasma etc. wystarczy ze skopiuje 18 % szarosci jako 18 procent szarosci.


No tak, ale w jakim świetle fotografuje sie szara karte? W dziennym? Co zrobić jeśli robimy zdjęcia w sztucznym - pomiar na szara karte z dziennego da nam żóóóółte sceny. A za każdą zmianą światła robić jej zdjęcie to już wysoce niepraktyczne :-P
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
alkos napisał/a:
Co zrobić jeśli robimy zdjęcia w sztucznym
Ja wiem! Ja wiem! Zastosować film do światła żarowego albo odpowiedni filtr 8-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matb napisał/a:
Zastosować film do światła żarowego albo odpowiedni filtr 8-)


Oldskulowy jesteś :-P No ale to w zasadzie prawidłowa odpowiedz :evilsmile:


(tyle, że w dobie skanowania wystarczy lekko przeswietlic, reszte da sie skorygowac :mrgreen: )
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
A co jesli zdjecia beda w skrajnie mieszanym swietle - np. żarowo-błyskowym?

Carlos Cruz napisał/a:
Wlasnie jest na takie sytuacje ;-]

??Pozwole sie nie zgodzic z tym.
Szara karta nc tu nie da bo roznice w temp. barwowych beda nadal takie same. (2800-3200K do 5600-6000K)
Natomiast pozwoli na korekcje negatywu do wartosci w jakich operator !świadomie! pracowal i "mieszal" swiatlo
Pisze to bo potem wpadnie jakis , przeczyta i bedzie twierdzil ze szara karta da sie zalatwic ronice 3200-5600K :-P
A wysjciem z sytuacji jest robienie na jakies 4300-4500K i naswietlanie troche "wyżej" tak aby miec naprawde jasne twarze
 
Carlos Cruz  Dołączył: 14 Sty 2009
Fafniak napisał/a:
alkos napisał/a:
A co jesli zdjecia beda w skrajnie mieszanym swietle - np. żarowo-błyskowym?

Carlos Cruz napisał/a:
Wlasnie jest na takie sytuacje ;-]

??Pozwole sie nie zgodzic z tym.
Szara karta nc tu nie da bo roznice w temp. barwowych beda nadal takie same. (2800-3200K do 5600-6000K)
Natomiast pozwoli na korekcje negatywu do wartosci w jakich operator !świadomie! pracowal i "mieszal" swiatlo
Pisze to bo potem wpadnie jakis , przeczyta i bedzie twierdzil ze szara karta da sie zalatwic ronice 3200-5600K :-P
A wysjciem z sytuacji jest robienie na jakies 4300-4500K i naswietlanie troche "wyżej" tak aby miec naprawde jasne twarze


Tak jak kolega byl laskaw napisac chodzi o to zeby swiadomie uzywac narzedzi, i w przypadku swiatla o roznych temperaturach barwowych swiadomie uzyta szara karta pomoze w opisie barwnym i uzyskaniu poszukiwanego efektu. Jezeli robisz cala rolke w tych samych/ podobnych warunkach zdjeciowych (lampy, filtry etc.) i dasz opisujacemu jedna klatke z szara karta sfotografowana w tych samych warunkach to ulatwi to prace opisujacemu. Chociaz w przypadku fotografii to chyba czysta teoria. Nie slyszalem zeby jakikolwiek lab foto wiedzial po co komu te 18% :mrgreen: i w sumie rzadko jest tak ze spuszczasz cala rolke w tych samych warunkach zdjeciowych.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Carlos Cruz napisał/a:
i dasz opisujacemu jedna klatke z szara karta sfotografowana w tych samych warunkach to ulatwi to prace opisujacemu. Chociaz w przypadku fotografii to chyba czysta teoria. Nie slyszalem zeby jakikolwiek lab foto wiedzial po co komu te 18% :mrgreen: i w sumie rzadko jest tak ze spuszczasz cala rolke w tych samych warunkach zdjeciowych.


No właśnie :-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Jak już nadmieniłam w sąsiednim wątku o skanowaniu, zmodyfikowałam sobie powyższą metodę alkosa na potrzeby darmowego programu PhotoFiltre.

1. Należy zainstalować sobie na kompie ten programik, a także dwa pluginy: Histogram editor i White balance adjustment. Można również ściągnąć tłumaczenie na polski - ja będę tutaj operować polskimi nazwami funkcji.
2. Zdjęcie odwracamy do pozytywu za pomocą standardowej funkcji Negatyw z menu Dopasowanie.
3. Otwieramy Histogram Editor z paska pluginów i działamy na histogramach wg zaleceń alkosa - czyli rozciągamy je suwaczkami.
4. Ewentualnego gięcia krzywych dokonujemy za pomocą suwaczka Gamma znajdującego się pod histogramem.
5. Otwieramy White balance adjustment z paska pluginów i za pomocą pipetki ustawiamy balans bieli.
6. Reszta operacji wg potrzeb i upodobań: jasność, kontrast, balans kolorów, nasycenie - wszystko to znajduje się w menu Dopasowanie.

Efekty moich pierwszych prób tutaj .
Wszystkie te zdjęcia były skanowane i obrabiane tylko, aby sprawdzić, czy jest sens robić to samemu w ten sposób, więc nie spodziewajcie się cudów. Jak dla mnie jedynym moim problemem pozostaje teraz pozbycie się paprochów i dalsze ćwiczenie obróbki, bo na moje potrzeby efekty są zadowalające.

 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
potwornie brudne masz negatywy!!

nie trzymaj ich w foliach co dają w labach - strasznie zasysają kurz zauważyłem..
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
guerilla napisał/a:
potwornie brudne masz negatywy!!

nie trzymaj ich w foliach co dają w labach - strasznie zasysają kurz zauważyłem..
Akurat te negatywy są trzymane w pergaminowych koszulkach hama :-D
Tak jak pisałam, pokazane zdjęcia, to tylko próbne skany, więc nie przywiązujcie wagi do tych syfów i nierównych ramek.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Syfki to nic - można zdmuchnąć gruchą przed samym skanowaniem ale jestem pełen podziwu dla Twojego labu :-B - ja niestety nie pamiętam już jak wygląda klisza bez rys :evil: . Chyba zorganizuję sobie łazienkową ciemnię i będę mogł się sam obwiniać o rysy ;-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Piotrecius, część paprochów na 100% dostałam gratisowo od labu, ale ogólnie jestem zadowolona. Czasem tylko zdarza im się jakaś plamka z niewypłukanej chemii, ale to baaardzo rzadko, rys chyba nigdy mi nie zostawili. Jest więc ok :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach