M@cieq  Dołączył: 06 Lis 2006
  PENTAX a makrofotografia
Było już nieco na tym forum na ten temat, ale mnie to nie zadowala. Proszę osoby obeznane w temacie o info na niżej wymienione pytania:
1. czy produkowane są, przez firmę Pentax lub inne firmy, obiektywy do makrofotografii z mocowaniem do Pentax-a ?. Interesują mnie wyłącznie obiektywy dla formatu APS-C. :roll:
2. czy produkowane są mieszki i pierścienie pośrednie, lampy błyskowe do makrofotografii do aparatu Pentax?. Też do formatu APS-C. :roll:
Proszę o wskazanie konkretnych firm, obiektywów a nie o wskazywanie tabel z np. mnóstwem obiektywów i do tego jeszcze w języku obcym :mrgreen:
Jestem na etapie rozpoznania sprzętu Pentax-a i przed zakupem lustrzanki cyfrowej. Być może będzie to K10D. Dlatego pytam bo to jednak duuuże pieniądze, skompletowanie całego arsenału wyposażenia aparatu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
M@cieq napisał/a:
2. czy produkowane są mieszki i pierścienie pośrednie, lampy błyskowe do makrofotografii do aparatu Pentax?. Też do formatu APS-C.

czy jestes pewny tego pytania ???? :shock:
M@cieq napisał/a:
1. czy produkowane są, przez firmę Pentax lub inne firmy, obiektywy do makrofotografii z mocowaniem do Pentax-a ?. Interesują mnie wyłącznie obiektywy dla formatu APS-C
- dlaczego tylko?
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Obeznany nie jestem ale masz np. to:
50/2,8 http://www.foto-net.pl/sk....php?&idt=15412
100/3,5 http://www.pstryk.com.pl/opis.php/1711
100/2,8 http://www.pstryk.com.pl/opis.php/1710
200/4 http://www.fotoexpert.pl/...rodukt-696.html

a i wielce chwalony tamronik 90/2,8
http://www.foto-net.pl/sk....php?&idt=11208
i pewnie jeszcze kupę innych.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Mozesz zakupic raczej bez problemu i tanio np. obiektyw z mocowaniem Pentax'a Cosina 100 macro - gdzie focenie macro tym obiektywem jest mozliwe.
Lub cos Pentaxa ale w wersji FA - wtedy to bedzie wygladalo podobnie jak tu: http://www.robertstech.co...ges/f100-28.htm

W przypadku mieszka czy pierscieni posrednich - automatyka aparatu i wyostrzanie poprzez algorytmy nie sa najlepszym pomyslem - chociaz gdzies widzialem pierscienie ze stykami i wtedy teoretycznie automatyka dziala - praktycy mawiaja jednak, ze w makro lepiej ostrzyc recznie.

W zwiazku z tym, mozesz kupic takie pierscienie ze stykami lub bez - prawdopodobnie i tak bedziesz wylaczal automatyke ostrzenia.

Kwestia druga - jak nie chcesz przeiwestowac dla takiej zabawy - mozesz smialo zainwestowac w przejsciowke na bagnet PK z bagnetu M42 - zakupic mieszek lub pierscienie i obiektyw do takowego - i tak ostrzysz recznie :mrgreen: .

Mozesz poeksperymentowac poprzez odwrotne zamocowanie jakiego taniego dobrego zakupionego obiektywu - poprzez specjalnie do tego celu zakupiony tzw. pierscien odwrotnego mocowania.

Mozesz kupic zwykle soczewki macro na posiadany obiektyw i tez poeksperymentujesz.
http://www.allegro.pl/8875_soczewki.html

Mozesz dokupic konwerter makro Raynox MSN-505 - i pobawic sie przy uzyciu ciekawego posiadanego juz obiektywu, najlepiej uzyc obiektyw z opcja makro.

Utkniesz w momencie zakupu lampy do makro. K10D tak jak i K100D maja obsluge lamp blyskowych z P-TTL - a to oznacza spory wydatek - a bez dobrego swiatla ciezko jest zrobic dobre zdjecie makro. Oczywiscie, mozna to pokonac przy uzyciu inteligetnej procesorowej fotoceli i lamp mocowanych nie na stopce aparatu - budujesz wtedy wlasny system doswietlania, plus moze jakies przenosne reflektory :mrgreen:
Co prawda gdzies widzialem chyba jedna oferte lampy do makro co Pentax'a, ale.... :mrgreen:
 
M@cieq  Dołączył: 06 Lis 2006
Dzienki za odpowiedzi :-D . Na razie nie mam czasu, ale wieczorkiem coś jeszcze napiszę w tym temacie.

[ Dodano: 2006-12-07, 23:49 ]
Fafniak
czemu masz wątpliwości do mojego pytania?
Tylko, bo obiektywy przeznaczone do aparatów cyfrowych teoretycznie są lepiej przygotowane do pracy z matrycą.

Tomecki
Dzienki za strony internetowe. Ciekawi mnie obiektyw 50 /2.8, ale... cena jest "wysokogórska". Zastanawiam sie tylko czy ta ogniskowa obiektywu 50 mm jest podana dla formatu klatki 24x36mm czy dla formatu APS-C (znaczy takiego jakie maja Pentaxy cyfrowe). Jesli jest to dla filmu 35 mm to jest to obiektyw standardowy. Dla formatu APSC jest to ogniskowa nieco dłuzsza coś około 70mm. Taka ogniskowa dla makro wydaje mi się optymalna. 50mm dla 35mm filmu wydaje mi sie czasem za mała (trudno sie zblizyc do obiektów ruchliwych) a 90-100m dla 35mm filmu wydaje sie ... za długa. Mała głębia ostrości. Czy moje rozumowanie jest słuszne? Nigdy nie mialem obiektywu 90-100mm do makro, ale gdzieś na forum czytałem o małej głebii strości takich obiektywów przy zastosowaniu do makrofotografii. Pozostałe dłuższe obiektywy do makro (200mm) mogą się sprawować jeszcze gorzej w tej materii i uważam je za ... nieporozumienie. Ale to moje , amatora zdanie. Inni mogą uważać inaczej. Zwłaszcza producenci :mrgreen:
Tamronik 2,8/90 mm pewnie i niezły tylko... czy ta ogniskowa podana jest dla formatu 24x36mm czy dla APSC? Jest mi ktos to w stanie wytłumaczyć? Jesli dla filmu 35mm to po podłączeniu do lustrzanki cyfrowej z formatem APSC będzie ogniskowa znacznie dłuższa (i głębia ostrości też sie znacznie zmniejszy).
Na stronach internetowych sklepów jest najcześciej napisane , że biektyw nadaje sie do fotografii analogowej znaczy formatu 24x36 i dla aparatów cyfrowych a te maja najcześciej matryce APSC i tak naprawde nie wiadomo dla jakich celów jest obiektyw skonstruowany dla tradycyjnej fotografii czy cyfrowej. Obiektyw moga zdradzić oznaczenia a te nie zawsze dla laika sa jasne. Np. dla mnie. Nigdy nie mialem kontaktu z Pentaxem i chyba mogę trochę żałować.

Tok`Ra
też dziekuje za info :-D . Co masz na myśli pisząc automatyka aparatu? Tak naprawde to mi zależy , aby przy zdjeciach makrofotograficznych przysłona była otwarta na maximum otworu względnego obiektywu. Ustawiać ostrość mogę ręcznie. Tak wydaje mi się lepiej bedzie.
Odpowiedz mi co to jest "fotocela". Nigdy z czymś takim się nie zetknąłem. Domyślam się, że dotyczy oświetlenia, ale nic ponadto. Dotychczas starałem sie unikać(w miare możliwości) lamp błyskowych.

Jest ktoś w stanie mi odpowiedzieć na pytanie:
-czy Pentax lub niezależne firmy produkują pierścienie pośrednie (do systemu APS-C) mieszek do makrofotografii do aparatów firmy Pentax? gdzie je można nabyć?
-czy produkowane są tzw. lupy do wizjera (powiekszające obraz z przeznaczeniem do makrofotografii). Takie lupy były produkowane przez firmy dla lustrzanek analogowych.

Z góry dzienki :-) Proszę o wybaczenie jeśli napisałem coś nie tak jak być powinno. Sprzętu na rynku jest sporo a wprowadzenie matryc APSC wg. mnie wprowadziło duuużo zamieszania. Nie znam systemu Pentax-a i ... usiłuje go poznać. Z Waszą pomocą.

Kiedys używałem aparatu Zenit TTL i wszystko było proste. Makrofotografia też a teraz takie skomplikowane :roll:

[ Dodano: 2006-12-09, 11:45 ]
Ale cisza :roll:
 
Krzychooo  Dołączył: 16 Gru 2006
Tok'Ra napisał/a:
gdzies widzialem pierscienie ze stykami i wtedy teoretycznie automatyka dziala

Styki to mało, musi być wałek sprzęgający silnik w korpusie z obiektywem.
Mało które pierścienie to mają.
Wg mnie to mało warty bajer, bo lepiej i szybciej ostrzć ręcznie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
M@cieq napisał/a:
Zastanawiam się tylko czy ta ogniskowa obiektywu 50 mm jest podana dla formatu klatki 24x36mm czy dla formatu APS-C
Zawsze podawana jest ogniskowa dla klatki 24x36. Nawet obiektywy DA mają tak podaną ogniskową.

[ Dodano: 16-12-06, 11:08 ]
M@cieq napisał/a:
Tamronik 2,8/90 mm pewnie i niezły tylko... czy ta ogniskowa podana jest dla formatu 24x36mm czy dla APSC?
Mam tego Tamrona, bardzo ostre szkiełko. Ogniskowa jest dla klatki 24x36. Czyli dla APSC jest 135mm.
 
Krzychooo  Dołączył: 16 Gru 2006
Cytat
Jest ktoś w stanie mi odpowiedzieć na pytanie:
-czy Pentax lub niezależne firmy produkują pierścienie pośrednie (do systemu APS-C) mieszek do makrofotografii do aparatów firmy Pentax? gdzie je można nabyć?

Oczywiście że produkują, ale coś się uparł na podział systemów?
APS wykorzystuje ~pół klatki standardu 35mm więc ma mniejsze wymagania.
Sprzęt do analogów jest w związku z tym lepszy niż potrzeba. Dotyczy to zwłaszcza
starych szkieł, które jednak nie mają elektroniki - i to ich jedyna wada.
Odwrotnie - szkła D nadają się w zasadzie tylko do cyfry, a nie do 35 mm.

A mieszek to sobie kup ruski do Zenita za 50zł + przejściówka za 30 zł i masz!

Cytat
-czy produkowane są tzw. lupy do wizjera (powiekszające obraz z przeznaczeniem do makrofotografii). Takie lupy były produkowane przez firmy dla lustrzanek analogowych.

Są takowe ,ale pieruńsko drogie. Można dostać w komisach, ale raczej nie w RP.
Poecam Berlin, kopalnia sprzętu.
Kupiłem tam kiedyć przystawkę kątową nasuwaną na sanki gumki wizjera.
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
argawen napisał/a:
M@cieq napisał/a:
Zastanawiam się tylko czy ta ogniskowa obiektywu 50 mm jest podana dla formatu klatki 24x36mm czy dla formatu APS-C
Zawsze podawana jest ogniskowa dla klatki 24x36. Nawet obiektywy DA mają tak podaną ogniskową.


Mały apel ;)
Ludzie! Zapamiętajcie sobie raz na zawsze, że ogniskowa jest integralnym parametrem układu optycznego, niezależnym od czegokolwiek, co jest poza tym układem. To, na co pada światło przez ten układ przechodzące, nie ma najmniejszego znaczenia. Jak ktoś podaje ogniskową obiektywu, to pytanie "dla jakiego formatu jest ta ogniskowa" nie ma sensu.
Jedynym zagrożeniem jakie się może pojawić, jest tzw. "marketing", który np. wymyśli sobie, żeby na obiektywie napisać ogniskową przemnożoną przez jakiś współczynnik - to jest nic innego, jak kłamstwo w żywe oczy. No chyba, że nie nazwą tego ogniskową, tylko jakimś nowym, chwytliwym sloganem.
Uważam, że trzeba być świadomym pewnych faktów, aby potem nam w sklepie jakiś sprzedawca nie wciskał kitu i próbował wmówić, że "białe jest białe, a czarne jest czarne" ;)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
amas, dokładnie jest jak piszesz.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
* soczewki nakręcane - generalnie dają kiepską jakość (chyba że są dedykowane do obiektywu - patrz Cosina)
* odwrotnie mocowany obiektyw - pracuje na otwartej przesłonie i daje bardzo płytką głębię, można co prawda przymykać ręcznie ale - patrz m42
* M42 do makro - oczywiście da się ale musisz pamiętać że nie będzie działać automatyka przesłony - czyli ostrzysz na otwartej przesłonie, potem domykasz przesłonę i już nie widzisz czy masz dobrą ostrość - IMHO nadaje sie tylko do pracy ze statywu
* Pentaxowe pierścienie - wałek do ostrości jest IMHO zbędny, szybciej i lepiej wyostrzysz ręcznie pierścieniem lub poprzez oddalanie/zbliżanie. Ale brak styków powoduje że przy makro z zastanym światłem trzeba przyciskiem zmierzyć światło (jak przy obiektywach bez styków). Jest to nieco wkurzające bo jak nie zmierzysz to nie przymknie przysłony i głębię masz papierową.
* Pentaxowe mieszki - nie przenoszą przesłony (zwykle) i pracuje się z nimi jak z m42
* ogniskowa - IMHO 50mm to zbyt krótko, przy zakręconym komplecie pierścieni daje to odwzorowanie 1:1 a odległość soczewki od obiektu jest 5cm - straszy pędraki i kłopot ze światłem
* Dedykowane szkła - to IMHO najlepszy wybór - Ja kupiłem Cosinę 100mm z odwzorowaniem 1:1 i jestem całkiem zadowolony. Oczywiście z bardziej markowego szkła byłbym pewnie bardziej zadowolony.

A tu masz trochę próbnych zdjęć różnych konfiguracji
http://www.mm.pl/~jurekz/macro/test_macro.html
 

Maciek K1000  Dołączył: 22 Cze 2006
Jeśli chcesz rozpoznać obiektyw Pentaxa dedykowany do cyfry, to szukaj serii „DA” przed wielkością ogniskowej i światłem.
Np.: SMC Pentax DA 1:3.5-5,6 18-55mm

Ale jak powyżej koledzy napisali, nie masz się co poddawać marketingowej histerii. Wprowadzenie obiektywów „cyfrowych” na celu ma głównie zaspokojenie potrzeb producenta a nie kupującego. Czytałem wprawdzie kiedyś, że obiektywy „cyfrowe” trochę inaczej dostarczają światło do matrycy, chodzi o to, że na całej powierzchni kadru, światło pada przez nie na matryce pod kątem 90 stopni, co przy analogu nie miało znaczenia. Ma to podobno na celu niwelację niedoświetlenia kadru, w miarę oddalania się od środka w stronę brzegów, bo klasyczne obiektywy kąt 90stopni zachowują właśnie tylko w środku kadru a matryca prawidłowo przetwarza tylko światło padające pod kątem prostym. Nie wiem ile w tym prawdy. Sam robię zdjęcia aparatem ist DS. Używam zarówno obiektywu DA jak i starych szkieł manualnych, zrobionych w czasach, gdy jedyne cyfry w obiektywach to były napisane dookoła przedniej soczewki i informowały o ogniskowej i świetle :-) I nigdy nie zauważyłem wspomnianego wyżej efektu.

Podsumowując: jesteś fotografem a nie maszynką testującą, więc rób zdjęcia a takimi szczegółami się nie przejmuj.

Życzę udanych zdjęć.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Canin napisał/a:
* odwrotnie mocowany obiektyw - pracuje na otwartej przesłonie i daje bardzo płytką głębię, można co prawda przymykać ręcznie ale - patrz m42

Zdjęcia robić się da, ale ja swój pierścień odwrotnego mocowania sprzedałem - strasznie niewygodne było używanie go. Teraz mam pierścienie pośrednie, używam z 50-tką i 135-ką. O makrofotografii polecam stronę fotografia-przyrodnicza.art.pl, wycinek z niej o pierścieniach:
Cytat
Wykorzystuje się przy tym fakt, ze środek optyczny obiektywu leży dla typowych obiektywów o ogniskowej ok. 50mm bliżej bagnetu niż gwintu do filtra, w związku z czym odwrócenie obiektywu powoduje pewne odsunięcie tego środka od płaszczyzny filmu.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nie wiem na co się zdecydujesz (PP, PO, mieszek), ale skoro nie wiesz, to może ci pomogą moje dziesiejsze testy (ostrzenie ręczne):
jakieś uwagi macie? //widocznego śmiecia już usunąłem :)

Sigma MC 28/2.8 | f5.6 | 1.5s | pierścienie 12+19 | odległość ok. 2cm | kwiatek średnicy 3mm



SMC 77/1.8 | f5.6 | 0.5s | pierścienie 12+19+26 | odległość ok. 15cm | liść długości 10mm



SMC 77/1.8 | f5.6 | 0.3s | pierścienie 12+19+26 | odległość ok. 15cm | fragment banknotu 50PLN - orzełek+ Warszawa = 15x27mm



CROP 100% fragmentu banknotu 50PLN | SMC 77/1.8 | f5.6 | 0.3s | pierścienie 12+19+26 |
odległość ok. 15cm | ładnie widać wypukłość farby - prawda?



SMC 40/2.8 pancake | f2.8 | 1/10s | pierścienie 12+19 | odległość ok. 3cm | liść - żyłka dłogości 15mm



SMC 40/2.8 pancake | f5.6 | 1s | pierścienie 12+19 | odległość ok. 3cm | noski - długości 15mm

 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref, a napisz w przyblizeniu, jaka byla odleglosc obiektu z fatografii od obiektywu - bo to przeciez ta odleglosc czasem decyduje o przydatnosci zestawu...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dopisałem odległości i wilekości rzeczywiste fotografowanych obiektów
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
oki, tak w ogole, to lisc mi sie podoba najbardziej :)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
I jeszcze jedna uwaga: w makrofotografii głębia ostrości, nie zależy od ogniskowej, tylko od skali odwzorowania -przy tej samej skali obiektyw 50mm będzie miał tą samą głębię co obiektyw 200mm. Zmieni się tylko stopień rozmycia tła -na korzyść obiektywów dłuższych. I dlatego 200mmm to byłaby wspaniała ogniskowa do macro, tylko że są szkła b. ciężkie, duże i upiornie drogie. Dlatego dla mnie optimum to okolica 100mm.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
tref, ale pastwisz sie nad ta 77 :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
milo napisał/a:
tref, ale pastwisz się nad ta 77 :)
- nie...on pastwi sie nad nami.... :evil:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach