Faja  Dołączył: 17 Mar 2009
Przejściówka P-six-pentax z przeniesieniem automatyki przysł
Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum. Poszukując lustrzanki cyfrowej mój wybór padł na K10 m. in. z powodu mechanicznego domykania przesłony przez body. Plan był taki, aby za pomocą np. układu dźwigni umieszczonego w dość dużej przejściówce P-six-pentax realizować przymykanie przysłony manualnych obiektywów P-six. Jednak chcąc korzystać z p-ttl, synchro na 2-gą kurtynę, pomiaru matrycowego bądź drabinki ekspozycji w trybie M- musimy zewrzeć (oprócz wystających styków) również środkowy styk zagłębiony w korpusie. I wtedy dźwigienka już nie pokonuje całej drogi tylko adekwatną do przysłony wybranej z body. Tak więc potrzebny byłby układ elektroniczny wyczuwający minimalny ruch tej dźwigienki (bądź dźwięk lustra) i układ wykonawczy zwalniający popychacz w obiektywie. I to wszystko wraz z zasilaniem upchane w okolicy przejściówki. O ile pierwszą część układu mogę sobie wyobrazić o tyle nie widzę części wykonawczej (silniczek krokowy, elektromagnes?) Czy ktoś z forumowiczów ma jakiś pomysł?
Rozebrałem na kawałki canona T-50 (świetna matówka do manualnego ostrzenia), który ma mechanizm domykania przysłony, ale nie widzę możliwości wykorzystania go.
 

sharik  Dołączył: 21 Lis 2007
Nie widzę sensu w tworzeniu jakiegoś robota z silnikami i elektroniką - lepiej byłoby zastosować "tyłek" od jakiegoś obiektywu PK ze stykami (na sztywno zewrzeć styk A a resztę ustawić zgodnie z zastosowanym obiektywem żeby body widziało odpowiedni zakres przysłon). Na tym etapie można już z body sterować przysłoną. Problemem zostaje jedynie przekazanie odpowiedniego wychylenia popychacza przysłony z body i przeniesienie ruchu do obiektywu. Komplikacje są nie małe ze względu na brak konkretnych danych dotyczących drogi popychacza przysłony w body. Powiedzmy, że popychacz to taki silnik krokowy. 1 krok to 1/2 działki przysłony. Ile mm wynosi jeden krok? A może nie pracuje liniowo? W takim razie jak funkcja określa jego ruch?
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Jest prosta metoda ma ostrzenie Sonnarem na pełnej dziurze. Ustawia się wartość przesłony, przełącznik na "A", ustawia ostrość, przełącznik na "M" i juz. Taki substytut przesłony preselekcyjnej. Gdyby wykonanie przejściówki przymykającej przysłonę automatycznie było proste (czyli opłacalne), to zapewne na Aledrogo pojawiły by się takie wynalazki. A swoja droga jakby byłoby milo, gdyby w Pentaxie zastosowano popychacz do bolca w manualnych szkłach. Dla producenta aparatu nie jest to przecież żaden problem, a funkcjonalność wzrosłaby nieporównywalnie.
 
Faja  Dołączył: 17 Mar 2009
Odświeżę stary temat. Przejściówka wykonana z trzech elementów: gotowego bagnetu pentax zakupionego na allegro, uciętego pierścienia makro do p-sixa i wytoczonego pierścienia łączącego całość. Prosty układ dźwigienek widoczny na zdjęciach. Wreszcie aparat sam domyka przysłonę z wszystkimi sonnarami, flektogonami itp.


 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
No, no.... :-B
Tylko nie zapomnij wyczernić wnętrza. Sam robiłeś, czy "zleciłeś"?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
wypas :-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Z takim czymś obiektywy od P6 z cyfrą zachowują się jak emki?
 
Faja  Dołączył: 17 Mar 2009
Pierścień łączący wytoczył mi tokarz, resztę zrobiłem we własnym zakresie.
Cytat
Z takim czymś obiektywy od P6 z cyfrą zachowują się jak emki?
Właśnie tak. Możnaby dodać jeszcze styk i sterować przysłoną z body. Jednak popychacze różnych obiektywów od p-sixa mają różne skoki-ale wszystko jest do zrobienia. Teraz stare zeissy można traktować jak obiektywy systemowe...
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Ty weź to opatentuj. Serio mówię. Będziesz bogaty. Jak już pojechałeś tak ostro, to może dorób styk, żeby zwierało wszystko, łącznie z tym wklęsłym na body. Nie do końca da się wtedy sterować przesłona z body, ale będziesz mógł ustawić wartość z pierścienia na puszce i w rezultacie ogromnie ułatwi to użycie lamp błyskowych- będą chodzić w P-TTL, a nie na full.
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
wypas :) :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach