kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Stół bezcieniowy - DIY
Ponieważ ostatnio robiłem trochę packshotów, postanowiłem dla wygody zmontować sobie coś w stylu stołu bezcieniowego.

Użyte materiały to rurki PCV 3/4 i złączki do nich + zaciski + stare prześcieradło i znaleziona na strychu szyba. Koszt poniżej 100zł (mi wyszło w sumie trochę wiecej ale to przez to, że nie przemyślałem konstrukcji od początku i musiałem wprowadzić poprawki)

Całość wygląda tak:





Z przescieradlem, które pełni rolę białego tla.


Z nałożonym "namiotem" z flizeliny.


Jako blat stołu szyba.


Jako oświetlenie stosuję 2 żarowki blyskowe 68Ws z parasolkami z obu stron, 3 żarówka 68Ws od spodu do podświetlenia tła.

A takie efekty.





Jeżeli będzie ktoś zainteresowany szczegółami to chętnie opiszę. :-)
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
kenzo, fajnie to urządziles :-B
A moglbys dac jakis zdjecie jak masz oswietlenie ustawione?
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
mateo_m, Tak jak wyżej pisałem żarówki z parasolkami z lewej i prawej strony świecą na "namiot", trzecia podświetla od dołu. Dokładniej nie opiszę, bo kąt nachylenia czy odległość oświetlenia od konstrukcji się zmienia w zależności od fotografowanych przedmiotów.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
kenzo, dzieki
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
kenzo ukradłeś mi mój pomysł :mrgreen:
właśnie jestem w trakcie budowania troszkę mniejszej konstrukcji dokładnie z tych samych materiałów. Jedynie zamiast płyty szklanej wymyśliłem ,że zastosuję arkusz grubego (6mm), mlecznego polietylenu.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
pomysł rewelka ;)

szkoda tylko, że ja nie mam miejsca na to żeby to rozstawić... :(
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Polar, Też planuję dokupić mleczną pleksi, ale szybę na razie miałem pod ręką :-)
W każdym razie, jeżeli chcesz zrobić mniejszą wersję, to zwróć uwagę na wysokość (o ile chcesz podświetlać od dołu), bo jeśli będzie blat za nisko, to będzie za mało miejsca na prawidlowe rozproszenie światła.

pawgra, miejsce zawsze się znajdzie, nie kleiłem wszystkich łączeń, więc bardzo prosto się go rozbiera i składa z powrotem.

 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Hmmm... składa się powiadasz ??

Dobrze ze weekend się zaczyna - idę do marketu po części hydrauliczne ;)

W poniedziałek napiszę jak mi wyszło ;)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
pawgra, sklejony jest ten cały element, który podtrzymuje blat, reszta tylko na wcisk
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
dlaczego mleczne szkło / plexi będzie lepsze od przezroczystego ?? przy przezroczystym - wydaje mi się - że obraz będzie wyglądał jak "3D" ;) a przy macie / mleku będzie "2D"... mylę się ??
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
pawgra, Nie mówiłem, że będzie lepsze (może lepsze do niektorych zastosowań). Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z 2D i 3D. Chodzi ci o lustrzane odbicie obiektu?
Generalnie moim zdaniem z przeźroczystą szybą łatwiej uzyskać 100% białe tło i potrzeba mniej światła, mleczna pleksi za to już sama zachowuje się trochę jak dyfuzor więc łatwiej na niej rozproszyć światło.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
kenzo, jakie są mniej więcej wymiary tego stołu?

Zostało mi w pracy kilka aluminiowych rurek od regałów i planuję coś podobnego skręcić :)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Misztu, szer. 120 cm, głebokość 100cm, wysokość (od ziemi do blatu) 90 cm.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
a ja bym to zrobił z takiego starego leżaka :) zamiast oryginalnego materiału jakiś białe prześcieradło, na podłokietnikach szyba... jeśli od spodu bedzie mało miejsca do rozproszenia światła to można położyć lustro/białą kartę na podłoę i oddalić lampę...
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Kenzo, czy trójniki (złączki) których używałeś wymagały przecięcia rurki w miejscu połączenia ? Chodzi mi o to, że przez trójniki które znalazłem w LM taka rurka nie przejdzie, trzeba przeciąć i jeden koniec włożyć z jednej strony, drugi z drugiej - w wypadku miejsca gdzie kładziesz szybę trzebaby te poziome poprzeczne rurki przeciąć na trzy kawałki - dwa krótkie po lewej i prawej i jeden długi w środku - co chyba nienajlepiej wpływałoby na wytrzymałość konstrukcji. Czy może znalazłeś inne trójniki, które da się po prostu nałożyć na rurkę ?

I drugie pytanie - jaką szerokość (promień) mają lampy o mocy której używasz - zamierzałem wkręcić je do takich lampek na "klips" - zacisk, które potem można zamocować na jakiejkolwiek rurze czy kancie. Ale średnica wewnętrzna "klosza" takiego klipsa to tylko 7 cm - nie będzie za mało ?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Rewelacja.
Gdzie kupić takie rurki z złączki, to wiem, ale gdzie nabyć takie fajne żabki, którymi przytrzymałeś te prześcieradło ??? ;-)

Chyba sobie w końcu coś takiego skonstruuję. No i pytanie jw.
dr_Fell napisał/a:
czy trójniki (złączki) których używałeś wymagały przecięcia rurki w miejscu połączenia ? Chodzi mi o to, że przez trójniki które znalazłem w LM taka rurka nie przejdzie, trzeba przeciąć i jeden koniec włożyć z jednej strony, drugi z drugiej - w wypadku miejsca gdzie kładziesz szybę trzebaby te poziome poprzeczne rurki przeciąć na trzy kawałki - dwa krótkie po lewej i prawej i jeden długi w środku - co chyba nienajlepiej wpływałoby na wytrzymałość konstrukcji. Czy może znalazłeś inne trójniki, które da się po prostu nałożyć na rurkę ?


Bo też jak się kiedyś do tego zabierałem, to miałem podobne problemy. Poza tym kosz na bieliznę z Ikei średnio się spisuje - mało miejsca, niewygodnie.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
dr_Fell, tak, niestety połaczenie dwóch złączek wymaga małego kawałka rurki. Najbardziej wrazliwe elemnty konstrukcji najlepiej skleic klejem do PCV i wtedy nie ma problemu ze konstrukcja sie rozleci.

Co do lamp, to używam żarówek błyskowych, one są dość duże i cięzkie, na zadnym klipsie ich nie zamocujesz raczej (no chyba, że naprawdę mocnym), a ze wzgledu na specyficzne wymiary raczej do klosza tez nie wejda zadnego. Juz lepiej dokupic do nich oprawki na allegro, sa takie z uchwytem imadełkowym.

pawelek-79, te żabki, to ściski stolarskie (tak to się chyba nazywa), kupione w obi

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach