jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Dobra, to ja teraz wam opowiem jak wyglądała moja rozmowa z Beach Camera - przypomnę, że raz już wymieniałem u nich body.
Po zidentyfikowaniu nr. zamówienia i wymianie tradycyjnych uprzejmości, opisałem problem, gość zauważył, że podobny był powód wymiany body poprzednio, potwierdziłem i w skrócie opisałem różnice.
Zapytałem, czy mają dużo zwrotów z tego powodu, stwierdził, że nic mu o tym nie wiadomo, a w każdym razie K10D nie jest zwracane częściej, niż inne aparaty i po chwili podał mi Return Authorization Number.
Zapytałem, czy mogę zwrócić po Nowym Roku (RA# jest ważny 14 dni) - odpowiedział, że lepiej jeszcze przed końcem roku, ale jak nie zdążę, to nie bedzie problemu. Dodam, że cały czas myślałem o wymianie, ale chciałem odesłać aparat po Sylwestrze, bo cała procedura trwa około tygodnia, a nie chciałem na ten weekend zostać bez sprzętu.
Rozłączyłem się, ale po chwili przypomniałem sobie, że w zasadzie body staniało już do $870 (kupiłem za $920), a całą procedurę można przyspieszyć, dostając specjalny nr. RA i składając zamówienie na ten sam produkt. Mój plan był taki, że zadzwonie po nowe RA i zamówię body za niższą cenę, a oni prawdopodobnie zwrócą mi $920. Zresztą, nawet jeżeli zwrócą mi tylko $870, to nic nie ryzykuję, a bedę miał body znacznie szybciej (stare odeślę dopiero jak dostanę nowe).
Zadzwoniłem ponownie, ale ku mojemu zaskoczeniu dowiedziałem się, że dostałem RA na zwrot pieniędzy, a nie na wymianę. Byłem tak zaskoczony, że zapytałem, czy policzą mi restocking fee, otrzymałem odpowiedź, że "absolutnie nie" i radę, że jeżeli jednak koniecznie chcę mieć ten aparat, to teraz body kosztuje $50 mniej i jeżeli zamówię dzisiaj, to jutro koło południa dostanę... :shock:
Chyba będę częściej u nich kupował...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75, - a w polszcze pani zeta gilowska kolejna wspaniala zmiane wprowadzila wierzac ze samozatrudnienie zniknie jak tylko wprowadza obostrzenia co do tego typu praktyk......oj uciekac z tego kraju juz dla mnie zbyt pozno......ale syna juz szkole :evil:
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
jaad75, trzymam kciuki żeby nowe body miało AF w punkt ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Narazie wciąż używam body nr.2 - zamówiłem nr.3 wczoraj, ale z tego co widzę, dojdzie dopiero we wtorek (FedEx w soboty nie jeździ)...

Bronek, wiem, że siedzisz teraz na pentaxworld.com, ale czy śledzisz może ten wątek?
http://forums.dpreview.co...essage=21458803
Może mógłbyś coś wnieść do niego, skoro Twoje K10D nie ma problemów w świetle żarowym...
Z dotychczasowych postów wynikałoby jednak, że to wada konstrukcyjna AF Pentaxa...:(
 
Inżynier  Dołączył: 13 Lis 2006
jaad 75

Zrobiłem test kiedyś na FA 50/1,4 w świetle mieszanym ( jarzeniowe + dzienne), a dzisiaj w żarowym na FDA 100/2,8 na krótkim ostrzeniu ( 0,5 m ) i dłuższym ( ok. 2 m) i nie stwierdziłem FF/BF ( K10D)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Inżynier napisał/a:
jaad 75

Zrobiłem test kiedyś na FA 50/1,4 w świetle mieszanym ( jarzeniowe + dzienne), a dzisiaj w żarowym na FDA 100/2,8 na krótkim ostrzeniu ( 0,5 m ) i dłuższym ( ok. 2 m) i nie stwierdziłem FF/BF ( K10D)

Ja mam FF jedynie w świetle żarowym (mam tylko 50/1.4, więc nie testowałem z żadnym innym szkłem). W każdym innym jest ok. Co ciekawe, jeżeli pomieszczenie oświetlone jest światłem jarzeniowym, ale jakaś jego część dodatkowo jest doświetlona żarówką, to ostrzenie na przedmioty w zasięgu żarówki również daje FF... Ewidentnie jest to problem "ogłupiania" AF przez część tę "żarówkową" część widma (może rzeczywiście IF, jak sugerują na DPreview). Pytanie tylko, czy możliwe, że wyszła jakaś partia K-dziesiątek bez odpowiedniego filtra/powłok(?) systemu AF, czy też jest to przypadłość absolutnie wszystkich body, ale objawiająca się jedynie w specyficznych warunkach (pech chciał, ze mam akurat takie w domu). W tym ostatnim przypadku, wymiana drugiego body może dla mnie skończyć się podobnym (lub gorszym) FF...Hmm... Dodam, że byłaby to przypadłość AF Pentaxa (czy też K10D), bo D70 znajomego ostrzy w tych warunkach bez problemów, a z relacji na DPreview wynika, że Canony też daja sobie radę...
Nie chcę nastawiać się pesymistycznie, ale czytając wypowiedzi innych użytkowników "z problemem" zaczynam znów mieć wątpliwości. Bronek wprawdzie pozbył się problemu, po wymianie body, ale jego FF był znacznie większy i objawiał się w każdych warunkach (jeżeli dobrze go zrozumiałem), więc przyczyna była zapewne zupełnie inna. Nie jest powiedziane, że jego nowe body nie miałoby również kłopotów w problematycznym oświetleniu, a moje pozbyłoby się FF przy jego żarówkach...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Dodam, że byłaby to przypadłość AF Pentaxa (czy też K10D),
Raczej przypadłość body Pentaxa, przecież mam to samo z Kasetką.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
argawen napisał/a:
jaad75 napisał/a:
Dodam, że byłaby to przypadłość AF Pentaxa (czy też K10D),
Raczej przypadłość body Pentaxa, przecież mam to samo z Kasetką.

To mnie właśnie martwi... Ktoś napisał o podobnym problemie z DS-em... Pytanie teraz, czy takie warunki oświetleniowe są na tyle rzadkie, że tylko nieliczni użytkownicy zwrócili uwagę na problem? Bo to jednak dość dziwne, że w którejś już generacji korpusów przeszedłby ten sam błąd konstrukcyjny autofokusa... :-/
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Pytanie teraz, czy takie warunki oświetleniowe są na tyle rzadkie
Małego BF mam także w innym oświetleniu, ale tylko z dwoma szkiełkami. Nawet w świetle dziennym, nawet dzisiaj sobie sprawdzałem.

[ Dodano: 30-12-06, 23:16 ]
Co ja gadam, jakiego małego. Z 77 Limiteda z odległości 2-3m to BF jest z 0,5 m na przesłonie 2.0
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Bo to jednak dość dziwne, że w którejś już generacji korpusów przeszedłby ten sam błąd konstrukcyjny autofokusa... :-/

W odstępie 5 minut, w tych samych warunkach, z tym samym szkłem (77/1.8) - DS trafiał w punkt w focus chart, a K10D miał FF.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
DS trafiał w punkt w focus chart
Z Ds-em także nie miałem żadnych kłopotów. Po kiego podkusiło mnie sprawdzać Kasetkę z focus chart :evil: . Żyłbym w nieświadomości, że to moja i tylko moja wina, jeśli chodzi o ostrość :mrgreen: :-P .
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja DSa sprawdziłem już po tym, jak odkryłem FF w kadyszce. Inna sprawa, że żeby DS trafił, to w ogóle musiał zakręcić szkiełkiem, a nie zawsze mu się chciało...
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
jaad75, zdjęcia moim nowym body wykazują, powiedzmy, odchyły parę mm na średniej odległości. Ale ja nie mam statywu, więc te odchyły to równie dobrze może być "gibnięcie" w momencie naciśnięcia spustu, albo mała niedokładność pracy AF. Ja się nie martwię, wszystko w granicach (mojej) tolerancji - kto chce mieć dokładnie, ten ostrzy ręcznie (... szkłem ręcznym, ze zględu na długość helikoidy ostrzenia ...) i używa statywu. I podpiera modele kołkiem :-P :lol:

[ Dodano: 2006-12-30, 22:47 ]
jaad75, FF w mojej "pierwszej" kadyszcze objawiał się w świetle żarowym, ale był tak duży że darowałem testy w dzień (musiałbym go trzymać do Świąt) i odesłałem jako wadliwy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Helikoida - ładne imię dla dziewczynki...

[ Dodano: 2006-12-31, 13:54 ]
O i jeszcze jedno, własnie zrobiłem kilka fotek K100D (nie moim) - i wygląda na to, że ten cały frontfokus to może być kwestia źle dobranego focus charta.

 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Czas na mały update wątku:
Mam już trzecie body i drugą 50/1.4. Początkowo wszystko wyglądało po staremu - w punkt w każdym świetle, z wyjątkiem żarówki u mnie w domu. Przeczytałem jednak wątek na forum DP, w którym zasugerowano, że na działanie systemu AF b. duży wpływ ma stan naładowania baterii - przetestowałem przed chwilą i faktycznie, różnica jest ogromna! W tej chwili aparat ostrzy w granicach błędu również w świetle żarówkowym - ma wprawdzie lekką tendencję do FF, ale w zakresie, który absolutnie mogę zaakceptować.
Istnieje szansa, że w poprzednim body wydajność baterii była obniżona, bo w porywach robiłem na niej ok. 500 zdjęć, a zdarzyło mi się nawet zrobić niecałe 250... Po pierwszym ładowaniu, tym razem udało mi się zrobić ponad 600...
 
Asus Dołączył: 20 Wrz 2006
jaad75:

Czy poddałeś formowaniu akumulator? Co na to instrukcja obsługi akumulatora?
Czyżby Pentax dał plamę z akumalatorkiem?
Gdzieś czytałem, że tego rodzaju problemy rzeczywiście wystąpiły w DS- ie po zastosowaniu nie firmowego zasilania.

Co to jest ten Focus Chart?

To co piszecie teraz zaczyna być wielce pocieszające i obiecujące. Oby więcej takich informacji. :lol:
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
jaad75, super! Trzeba o tym pisac tym ktorzy sie boja FF ;)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Asus napisał/a:
Gdzieś czytałem, że tego rodzaju problemy rzeczywiście wystąpiły w DS- ie po zastosowaniu nie firmowego zasilania
A jakie jest firmowe zasilanie ? Baterie dołączone do zestawu ?.
jaad75 napisał/a:
W tej chwili aparat ostrzy w granicach błędu również w świetle żarówkowym - ma wprawdzie lekką tendencję do FF, ale w zakresie, który absolutnie mogę zaakceptować.
Gdybym miał tylko takie cuś w przyszłym K10D :mrgreen: , to bym był naprawdę HAPPY.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
argawen, kadyszka jest zasilana z akumulatorka LiIon, identycznym z NP-400 Minolty. Ten ktory przychodzi z aparatem ma calkiem przyzwoita pojemnosc, AFAIR 1650mAh.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
jaad75 napisał/a:
na działanie systemu AF b. duży wpływ ma stan naładowania baterii


To mi dało kolejny bodziec skłaniający do zakupu Battery Grippa. Trudno mieć do końca super naładowany 1 akumulator. Ale przy dwóch - problem FF powinien całkiem zniknąć. Zwykle jeden z nich jest full.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach