libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Prosze o porade.
Witam.
Jestem totalnym amatorem, dlatego te pytania. Foce aparatem kompaktowym. Z canona ixusa chcialem przesiasc sie na powershota s3is ze wzgledu na makro od 0 cm. stabilizacje i duzy zoom. Z tego co czytam na forach lepiej sie przesiasc na lustrzanke. Ze w zgledu na ograniczone finanse nie wiem czy dam rade nim focic, to co chce. Mianowicie lubie dobre makro jak i podgladac przyrode. W kompakcie do tego potrzebny jest tzw.zoom. Jak to sie ma do lustrzanek ( przelicznik ogniskowej ) ?
Chcialbym kupic pentaxa K 100 D, ale jakie obiektywy ? Czy do makro ( insekty ) wystarczy mi Cosina AF 100/3,5 Makro, a do " ptaszkow " Sigma 70-300 4,0-5,6 APO DG Makro ( jakie to moze byc w przeliczeniu na zoom w kompakcie). Moze doradzicie mi, czy to dobry zestaw, albo moze jeszcze cos innego. Otrzywiscie z uwaga na finanse.
Pozdrawiam i z gory dziekuje za porady.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Z kasetki (K100D) będziesz zadowolony, a czy wymienione obiektywy Ci wystarczą to pojęcia nie mam, skoro każdemu wystarcza coś innego :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
libertyn, widziś, z doradzaniem jest tak, że każdy powie swoje, ale i potrzeby każdy ma inne. Np. valdi99 jak widać próbuje robić zdjęcia DeSką, a skoro jeszcze nie wykasował tego ze stopki, znaczy, że z powodzeniem :-P Ja robię DeeSką (i też nie narzekam)
Poważnie - kompakt a lustro to 2 różne światy. Inna waga, inne trzymanie, inna jakość, itd. Jeśli chodzi o optykę Cosiny AF 100/3,5 Makro musisz poczytać testy - ja jej nie miałem, więc się nie wypowiem, ale ogniskowa jest ok! Do tego statyw możesz (kasetka ma SR, więc ułatwnienie jak diabli). Szybką katrę kup!
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Narazie dziekuje. Bede dalej sledzil wypowiedzi. Moze znajdzie sie ktos, co mial juz do czynienia z tymi obiektywami.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Libertyn.
Lustrzanka, to przede wszystkim świadomość poczynań. Dlatego - bardzo mi przykro, ale będziesz musiał zweryfikować swoje pojęcia o foceniu i przestawić się na operowanie innym nazewnictwem. Tutaj nie ma "krotności zoomu" tylko jest zakres ogniskowych dla poszczególnych obiektywów. Oczywiście można pokusić się o przyrównanie poszczególnych szkieł do kompaktów: Ixus, którego posiadasz ma prawdopodobnie zoom trzykrotny i odpowiada zakresowi mniej lub bardziej typowego szkła tzw. spacerzoom (ekwiwalent 28-105mm). Canon S3is ma zaś po przeliczeniu 32-432mm. Ty, kupując lustrzankę z kitem i wspomnianą Sigmę zyskasz w przeliczeniu ok. 28-450mm (z małą dziurą pośrodku).
Co tracisz/zyskujesz? Lustro zapewni Ci mniejszą głębię ostrości (portrety!). Tracisz w porównaniu do Canona S3 uchylny wyświetlacz (przy macro wada) ale zyskujesz świetny wizjer optyczny. W lustrzance musisz zmieniać obiektywy, więc co jakiś czas czeka Cię czyszczenie matrycy (ale nie jest to nic strasznego wbrew obiegowym opiniom). Jak sobie jeszcze cośprzypomnę - dopiszę.
Pamiętaj - lustro to pakowanie się w system i mimo iż teraz bęziesz zaprzeczał - to czekają Cię kolejne wydatki - bowiem to hobby wciąga...
I na koniec powtórzę raz jeszcze: lustro to świadomość, więc prawdopodobnie czeka Cię spora nauka.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ta Cosina tylko z powłokami smc była bodaj sprzedawana jako SMC PENTAX - FA 1:3.5 100mm - MACRO.
 
libertyn  Dołączył: 12 Gru 2006
Dziekuje i pozdrawiam. Naturalnie z niecierpliwoscia bede czekal na nastepne porady.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
libertyn napisał/a:
Cosina AF 100/3,5 Makro, a do " ptaszkow " Sigma 70-300 4,0-5,6 APO DG Makro ( jakie to moze byc w przeliczeniu na zoom w kompakcie).


Cosina AF 100/3,5 - zoom x1
Sigma 70-300 - zoom x4,3

tak jak pisze Michu, (chyba pierwszy raz bez OT) zoom tu nic nie znaczy, musisz przesiąść się z myślenia o zoomie na mm czyli ogniskową, pamiętając jednak że np. w wypadku Pentaxa ogniskową podaną na obiektywie mnożysz x1,5.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
tomecki napisał/a:
pamiętając jednak że np. w wypadku Pentaxa ogniskową podaną na obiektywie mnożysz x1,5.
przy innych systemach także 1,5 a nawet 2 (co niektórzy nieudolni testerzy uwzględniają na +, bo się łatwiej liczy :shock: - nie mogłem się powstrzymać, tamten test był piękny :mrgreen: )
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tref, przy Canonie 1.6.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Michu napisał/a:
Tref, przy Canonie 1.6.
ano, co racja to racja :lol:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Michu napisał/a:
Tref, przy Canonie 1.6.

Czy Canon daje kalkulator w kicie?

Jesli nie, to trzeba liczyc dodatkowy koszt tego urzadzenia.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dan napisał/a:
Jesli nie, to trzeba liczyc dodatkowy koszt tego urzadzenia.
prawda? skandal...ale ludzie i tak kupują :-P :mrgreen: hahahaha
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kolega wychowany na kliszowych lustrzankach - a więc "wtajemniczony" - przy zmianie z filmu na cyfrę wybrał Fuji S9500 i jest bardzo zadowolony. Dobra ergonomia, 9MPix, zoom o ekwiwalencie 28-300, ISO do 1600 - taki kompakt z ambicjami. Może warto w tym kierunku? Wszystko w jednym za 2000PLN...
 

Maciek K1000  Dołączył: 22 Cze 2006
Tref: Daj linka do tego testu, co przelicznik razy 2 za plus uznali. Każdy chciałby się pośmiać ;-)
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Maciek K1000 napisał/a:
Daj linka do tego testu

Ja znam ten:
http://fotopolis.pl/index.php?n=5171&p=3

 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
libertyn, jak pisali wyżej zakup lustrzanki to dopiero początek zakupów (sam się przekonałem), więc zapowiada się drogo. Ale relatywnie tanio też się da; trzeba tylko nie bać się manualnych sprzętów; szukać w gratach ...i "upaprać się pleśnią" :lol:
tomecki napisał/a:
Cosina AF 100/3,5 - zoom x1
Sigma 70-300 - zoom x4,3

...no tak... zgadza się stosunek wartości ogniskowej to zoom ale ja bym początkującemu powiedział tak:
Jak chcemy się odnieść do kompaktów to na najszerszym kącie lustrzanki (cyfrowe) dają tyle ile 25mm (czyli załóżmy że to będzie jak zoom x1) więc 100x to na "kompaktowe" tłumaczeie będzie jakbyś zoomował x4.
Tak zwany "standart" to 40mm -czyli jak to mówią: tak jak widzi ludzkie oko
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
hamster napisał/a:
...no tak... zgadza się stosunek wartości ogniskowej to zoom ale ja bym początkującemu powiedział tak:
Jak chcemy się odnieść do kompaktów to na najszerszym kącie lustrzanki (cyfrowe) dają tyle ile 25mm (czyli załóżmy że to będzie jak zoom x1) więc 100x to na "kompaktowe" tłumaczeie będzie jakbyś zoomował x4.

Nic z tego nie zrozumiałem. :-/ :shock: Pewnie dlatego, że nie fotografuję kompaktem :lol:

Hamster, musisz się chyba bardziej postarać ;-)
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
A nie jest tak, że skoro standardową (zblizoną do ludzkiego oka) ogniskową jest rzeczone 40mm - choć ja powiedziałbym że 50mm - to obiektyw z ogniskową 300mm daje "zoom 6x", gdyż 300mm jest dokładnie 6x więcej niż owe standardowe 50mm?

Chyba że w kompaktach określa się to na podstawie stosunku najdłuższej i najkrótszej ogniskowej użytego w tymże kompkacie zmiennoogniskowego obiektywu. Bo wtedy np. obiektyw zmiennoogniskowy (inaczej: zoom) o zakresie 30-300mm miałby "krotność 10x", czyli potocznie mówiąc "zoom 10x".

Tak czy owak, w lustrzankach cyfrowych, z powodu wielkości matrycy (a raczej jej małości), dodatkowo dochodzi czynnik "crop", w przypadku Pentaxów 1.5x, a wtedy obiektyw o ogniskowej 300mm staje się de facto obiektywem 450mm (bo 300 x 1.5 = 450).
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
valdi99, "obiektyw 300mm" nie staje sie "de facto obiektywem 450mm", podobnie jak obiektyw 80mm zamontowany do Pentacon SIX nie "staje sie de facto obiektywem 50mm". Po prostu trzeba wyjsc z ciasnego myslenia ze obiektywy liczy sie wzgledem klatki 35, bo tak wcale nie jest i nigdy nie bylo. Obiektyw 300mm to obiektyw 300mm, niewazne na co rzutuje obraz. To co oprocz ogniskowej ma znaczenie to rozmiar klatki. Wlasciele kompaktow sa "rozpuszczeni" podawaniem ogniskowych nie w mm, a w "odpowiednikach mm dla klatki 35mm", ale ktokolwiek kto trzymal w reku aparat na klisze inna niz 35mm powinien sobie zdawac sprawe ze na 35mm nie konczy sie swiat i ogniskowych nie liczy sie wcale w tych wymyslonych jednostkach "odpowiednik ...", tylko po prostu w mm i te mm niewiele znacza jezeli do tego nie poda sie rozmiaru klatki. I nie, 35mm wcale nie jest domyslne, przynajmniej w kontekscie cyfrowych lustrzanek.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach